ارائه گزارشی از فعالیت های اداره اوقاف شهرستان اردکان

حجت الاسلام سیدی تثبیت موقوفات را از مهمترین برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه اردکان دانست و خاطرنشان کرد: از ۲۴ مجوزی که در استان جهت تملکلات اعیان اخذ شده است، نزدیک به ۱۰ مجوز آن مربوط به اداره اردکان می‌باشد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام سید مهدی سیدی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردکان، در جمع طلاب و فضلای اردکانی مقیم قم  که در ۲۳ آبان ماه در نمازخانه مجتمع یاوران مهدی جمکران برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسن عسگری(علیه السلام) و گرامی داشت هفته وقف، اظهار داشت: وقف باقیات و صالحاتی است که سال‌های سال بهره آن به واقف می‌رسد و شخص از ثواب آن تا روز قیامت بهره مند می‌شود.

وی در ابتدا رسیدگی به موقوفات، بقاع و امامزادگان و برگزاری مسابقات قرآنی از مهمترین وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه دانست و اظهار داشت: این سازمان نسبت به اجرای برنامه‌های فرهنگی زبانزد خاص و عام شده و خوشبختانه برنامه‌های خوبی داشته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردکان با اشاره به این که سازمان اوقاف و امور خیریه اردکان ۷ هزار و ۵۰۰ رقبه دارد که در این میان یک هزار و ۸۰۰ موقفه را در سامانه جامع موقوفات ثبت کرده است، ابراز داشت: بحث پذیره در سازمان اوقاف و امور خیریه از مهمترین بحث‌های پیش روی سازمان اوقاف است؛ پذیره اولیه، همان مبلغی است که با اجازه ولی فقیه برای فروش اعیان دریافت می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدی در ادامه به برخی از اصول وقف اشاره کرد و گفت: موقوفات امانتی است نزد سازمان اوقاف که باید از حق و حقوق وقف صیانت نماید که در این راستا پذیره مؤلفه‌ای شرعی و قانونی است که بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه نهاده شده است.

وی با اشاره به این که سال گذشته بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان اجرای نیت شده است، خاطرنشان کرد: از طلاب و فضلا خواهشمندیم در مباحث وقفی پیش از اقدام عملیاتی، سوالات و دغدغه‌های خود را از سازمان اوقاف دریافت نمایند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردکان با تاکید بر این که بر اساس سفارش امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۳ موقوفات باید به صورت وقفی باقی بمانند، خاطرنشان کرد: بحث دسترنج در موقوفات در میان طلاب و مردم و فعالان حوزه وقف به عنوان دغدغه‌ای مطرح شده است و هیچ دسترنجی را برای موقوفات نمی‌توان اضافه نمود.

حجت الاسلام سیدی تثبیت موقوفات را از مهمترین برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه اردکان دانست و خاطرنشان کرد: از ۲۴ مجوزی که در استان جهت تملکلات اعیان اخذ شده است، نزدیک به ۱۰ مجوز آن مربوط به اداره اردکان می باشد؛ همچنین در سال گذشته از ۶۲۰ قرارداد تنظیمی بیش از ۳۸۰ قرارداد آن را اداره اردکان انجام داده که در این راستا نیازمند همکاری طلاب و فضلا هستیم.

وی با بیان این که سه هزار قرارداد منقضی شده در شهرستان اردکان وجود دارد، اذعان داشت: برای تثبیت موقوفات و ترویج فرهنگ وقف و احیای موقوفات نیازمند همکاری حوزه و سازمان اوقاف هستیم، ثواب احیا کنندگان موقوفات و فرهنگ وقف کمتر از وقف نیست.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردکان حضور فعال طلاب در برنامه‌های فرهنگی بقاع متبرکه را عرصه‌ای مهم دانست.

حجت الاسلام سیدی در بخش پایانی سخنان خود به پرسش‌های کتبی طلاب و فضلای شهرستان اردکان در رابطه با امورات وقف و دغدغه‌های آن پاسخ داد.

همچنین حجت الاسلام کمالی، مدیر حوزه علمیه اردکان نیز در ادامه جلسه طلاب و فضلای شهرستان اردکان مقیم قم، ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسن عسکری(علیه السلام)،  به تاریخچه حضور خود در حوزه علمیه اردکان اشاره کرد و اذعان داشت: فضای حوزه اردکان، از فضایی علمی، آموزشی و پژوهشی برخوردار است.

وی جابجایی مکان تدریس سطوح عالی در اردکان را یکی از اقدامات مدیریت حوزه اردکان دانست و اذعان داشت: ترمیم فضای آموزشی مدرسه و تغییر در بحث معاونت‌ها از دیگر فعالیت‌های اخیر حوزه علمیه اردکان به شمار می رود.

مدیر حوزه علمیه اردکان تقویت دروس جنبی حوزه را از مهمترین اقدامات در مباحث آموزشی دانست و ابراز داشت: چاپ و انتشار نشریه علمی طلاب از دیگر اقداماتی است که مورد توجه مدیریت حوزه قرار گرفته است.

حجت الاسلام کمالی نقد کتاب به عنوان فعالیت پژوهشی را از دیگر فعالیت‌های جدید حوزه اردکان برشمرد و تصریح کرد: نقد مقالات طلاب توسط طلاب دیگر برنامه ای است که در مدارس علمیه اردکان پیگیری می شود.

وی برگزاری کارگاه آشنایی با نرم افزارهای اسلامی را از دیگر اقدامات مدارس علمیه اردکان دانست و اظهار داشت: در بحث آموزشی، پژوهشی و تهذیب شوراهای تخصصی راه اندازی شده است که در آن از اساتید نخبه حوزوی و دانشگاهی استفاده می‌کنیم.

مدیر حوزه علمیه اردکان ارائه طرح‌های جامع معرفتی ویژه طلاب و برگزاری دروس اخلاق را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: برگزاری یادواره شهدا و بیان خاطرات جبهه و جنگ و زیبایی‌های زندگی شهدا از دیگر برنامه‌هایی است که توسط حوزه علمیه اردکان پیگیری می‌شود.

حجت الاسلام کمالی با اشاره به این که حوزه اردکان در بحث تجلیل از ممتازین و تشویق کسانی که در عرصه آموزشی ارتقاء قابل توجهی کسب نموده اند، اقدامات ارزشمندی انجام داده است، تصریح کرد: ارائه دروس حوزوی برای عموم مردم نیز از دیگر بسترهای فعالیتی حوزه ارکان می باشد.

وی دغدغه مندی اساتید مدارس علمیه در حوزه های فرهنگی شهرستان را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: در مسائل فرهنگی شهر حضور فعال دارد و در صورت دعوت امام جمعه محترم ایفای نقش می‌کند.

مدیر حوزه علمیه اردکان برگزاری طرح شهید مطهری و جلسات بصیرتی در مدارس علمیه اردکان را مهم ارزیابی نمود و خاطرنشان کرد: به منظور تقویت بنیه‌های ادبیات فارسی طلاب، از ظرفیت اساتید ادبیات اردکان استفاده نموده‌ایم.

حجت الاسلام کمالی توجه به انس با قرآن و روایات را از مهمترین فعالیت‌های حوزه اردکان برشمرد و اذعان داشت: ۲۰ دقیقه حضور یکی از برنامه‌هایی است که در آن ضمن توجه به انس با قرآن، رجوع به روایات مورد تأکید قرار می‌گیرد.

وی در پایان از طلاب و فضلای اردکانی مقیم حوزه علمیه قم در راستای ارتقاء سطح دانشی حوزه علمیه شهرستان تقدیر و تشکر نمود.

پرسش و پاسخ به سوالات طلاب و فضلا در رابطه به نحوه مدیریت حوزه علمیه شهرستان بخش پایانی این مراسم بود.

همچنین حجت الاسلام عابدی، نماینده طلاب و فضلای اردکانی مقیم قم در مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه ضمن تقدیر و تشکر از حضور طلاب در این جلسه به اهمیت ارتباط سازمان اوقاف و امور خیریه با طلاب و فضلا اشاره نمود و اظهار داشت: وقف و اجرای موقوفات مقوله ای مهم است که در برخی از موارد ممکن است شبهات فراوانی را در میان مردم ایجاد کند که طلاب می توانند در این راستا نقش آفرینی نمایند.