نیازمند هجرت طلاب از قم هستیم

امروز شهرستان های ما از علمای بلاد خالی است و به عنوان مثال در شهرستان نور قریب به ۲۵۰ مسجد وجود دارد که فقط ۶۰ مسجد روحانی داشته و مابقی روحانی ندارند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین احمدی در جمع طلاب نوری مقیم قم که چهارشنبه ۲۳ آبان در نمازخانه دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد، ضمن تبریک مناسبت های ماه ربیع الاول، اظهار داشت: فلسفه حضور ما در حوزه های علمیه آگاهی دادن به جامعه و برخورداری خود ما از علوم سرشار دینی و اسلامی است.

وی ابراز داشت: بهترین علم در میان همه علوم که می‌تواند مسیر هدایت و سعادت را برای بشریت محیا کند علوم دین است.

امام جمعه نور خاطرنشان ساخت: آگاهی، بصیرت، دانش دین و… از لوازم فعالیت یک طلبه و روحانی است؛ چراکه این دانش با عنصر عقل و اندیشه عجین است و بسیار اثرگذار خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی تصریح کرد: لازمه دستیابی به علم نورانی دین، اخلاص است؛ چراکه علمی که دارای نور است، نمی تواند با تاریکی و ظلمت در یک جا قرار بگیرد و حوزویان با کسب اخلاص می‌توانند منشأ خدمات بیشتری به جامعه باشند.

وی با اشاره به جایگاه بزرگان دین، بیان داشت: استان مازندران دارای عالمان برجسته و بزرگی است که هر کدام منشأ خدمات و اثرات بسیاری برای جامعه اسلامی بوده که یک نمونه از آنان شیخ فضل الله نوری است.

امام جمعه نور اظهار داشت: پس از دستیابی به دین، باید تبلیغ این دین را در دستور کار خود قرار دهیم تا بتوانیم به وظیفه خود عمل نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی ابراز داشت: در گذشته عالمان صاحب نفسی در منطقه شمال کشور حضور داشتند؛ اما امروز تعداد این عزیزان که اهل عرفان و فقاهت بودند، کمتر شده و نیازمند حضور فضلا و روحانیون در شهرستان هستیم تا خلأ حضور این بزرگان پر شود.

وی خاطرنشان ساخت: امروز شهرستان‌های ما از علمای بلاد خالی است و به عنوان مثال در شهرستان نور قریب به ۲۵۰ مسجد وجود دارد که فقط ۶۰ مسجد روحانی داشته و مابقی روحانی ندارند.

امام جمعه نور تصریح کرد: بنده از ۱۰ ماه گذشته که در شهرستان نور حضور پیدا کردم، در ابتدا به شناسایی منطقه شهرستان نور پرداخته تا بتوانیم از نزدیک شاهد مشکلات و معضلات باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی بیان داشت: وحدت و انسجام میان عناصر اصلی شهرستان از جمله فرماندار، نماینده، امام جمعه و … از دیگر برنامه‌های ما بوده و در دستور کار ما قرار داشته است.

وی اظهار داشت: بنده در عزل و نصب‌های شهرستان دخالت نمی‌کنم؛ اما درباره کوتاهی‌ها برخورد کرده و تذکر جدی می‌دهیم.

امام جمعه نور ابراز داشت: سرکشی از تمام مساجد حوزه استحفاظی، حضور در میان بازاریان به صورت پیاده، سرکشی از ورزشگاه ها، سرکشی از مؤسسات قرآنی، تقدیر از ورزشکاران در نماز جمعه، تقویت ستاد امر به معروف و نهی از منکر و… از دیگر برنامه‌های ما در شهرستان نور بوده که خوشبختانه استقبال خوبی نیز شده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی خاطرنشان ساخت: شهرستان نور در مقوله ورزش بسیار سرآمد بوده و قهرمانان المپیکی و آسیایی بسیاری دارد که از سوی ستاد نمازجمعه هدایای مادی و معنوی تقدیم این عزیزان شده است که بازتاب خوبی داشته و شاهد حضور پررنگ تر جوانان در نمازجمعه بوده ایم.

وی تصریح کرد: البته کمبودهایی نیز در شهرستان وجود دارد که با همکاری و همیاری طلاب و روحانیون می‌توانیم کارهای بهتر و بیشتری انجام دهیم.

امام جمعه نور بیان داشت: برگزاری یادواره شهدای روحانی با محوریت علامه شیخ فضل الله نوری در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در حال تدارک است تا بتوانیم حرکتی در این مسیر انجام داده باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی در پایان اظهار داشت: برای مدرسه علمیه شهرستان نور نیز قدم‌هایی برداشته شده و زمینی در حال تهیه است و خبر خوشی که به ما رسیده این است که خَیِّری پیدا شده و تقبل هزینه ساخت این مدرسه علمیه را کرده است.

همچنین حجت الاسلام کثیری، نماینده طلاب و فضلای نوری مقیم قم نیز در این جلسه اظهار داشت: نبض فرهنگی شهر در دستان امام جمعه شهر است و رهبر انقلاب تعبیر «قلب فرهنگی شهر» را برای یک امام جمعه دارند.

وی ابراز داشت: البته جای تأسف است که شهرستان نور هرساله امام جمعه‌ای در آن آمده و پس از یک سال تعویض می‌شود که ان شاءالله امام جمعه جدید این شهر چندین سال مانده و بتواند حرکت فرهنگی مناسبی در این شهر ایجاد نماید.

نماینده طلاب و فضلای نوری مقیم قم خاطرنشان ساخت: در حال حاضر در نصب پلاکاردهای مذهبی هم کم کاری شده و از بودجه‌های فرهنگی این شهر در این راستا استفاده کمی نمی‌شود.

حجت الاسلام کثیری تصریح کرد: انتظار ما این است که از امام جمعه جدید این شهرستان حمایت بیشتری شود تا شاهد شکوفایی بیشتر مباحث فرهنگی باشیم.

گفتنی است، مقرر شد انتخابات اعضای شورای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای نوری مقیم قم در جلسه بعدی انجام بپذیرد.

یادآور می شود، این جلسه ۲۳ آبان با حضور قریب به ۶۰ نفر از طلاب در نمازخانه دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد.