نشست اعضای مجمع نمایندگان خراسان بزرگ با حضور معاون آموزش حوزه علمیه خراسان

نشست اعضای مجمع نمایندگان خراسان بزرگ با معاون آموزش حوزه علمیه خراسان در دفتر نمایندگی حوزه علمیه این استان در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، مورخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، حجت الاسلام والمسلمین گلزاده رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی، در جلسه مجمع نمایندگان خراسان بزرگ (رضوی، جنوبی و شمالی) که با حضور نمایندگان طلاب این سه استان در دفتر نمایندگی حوزه علمیه خراسان در قم برگزار شد، ضمن خیرمقدم به حضار و تسلیت حادثه تروریستی اهواز، اظهار داشت: انس با مردم و غمخواری آنان و همچنین ابراز همدردی مستقیم و غیرمستقیم با آنان، و فعالیت های فرهنگی وتبلیغی ونیز تبلیغ نوین (مجازی، مکتوب، رسانه ای، هنری و…) از سرمایه هاو نقش های اساسی امروز روحانیت است.

وی ابراز داشت: ارتحال شهادت گونه مرحوم حجت الاسلام تولایی یکی از مباحث مهم امروز طلاب و حوزه است که باید به نحوه رسیدگی به این مسئله توجهات لازم صورت بپذیرد.
نماینده طلاب قوچان و درگز مقیم قم با اشاره به دیدار و نشست های جداگانه نمایندگان طلاب خراسان شمالی، جنوبی و رضوی با آیت الله علم الهدی (عضوشورای عالی حوزه خراسان و نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهدمقدس)، آیت الله رئیسی (تولیت آستان قدس رضوی و عضوشورای عالی حوزه خراسان) و آیت الله مصباح عاملی (مدیرحوزه علمیه خراسان) خاطرنشان ساخت: دیدارهای بسیار خوبی صورت پذیرفت که بزرگواران قول همکاری در امور فرهنگی، تبلیغی، پژ هشی و نیز مشکلات معیشتی حاد طلاب، موضوع ازدواج طلاب و فرزندانشان و حل مشکلات بیماری برخی از روحانیون وخانواده هایشان را به نمایندگان داده اند که نیازمند پیگیری بهتر است.

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده رئیس کمیسیون طرح و برنامه تصریح کرد: از درخواست های ما، اختصاص بسته های حمایتی که سال گذشته برای طلاب شاغل در حوزه علمیه خراسان انجام شده برای طلاب خراسانی مقیم قم نیز می باشد.
نماینده مجمع نمایندگان در کمیسیون و هیات اسکان وشهرک مهدیه گفت: بحث مسکن واجاره و ازدواج از مشکلات طلاب است و حوزه خراسان بزرگ میتواند در این جهت درتعامل با شهرک مهدیه و ساخت و ساز مورد نیاز بخشی ازمشکلات طلاب را رفع یا کاهش دهد.
گلزاده رئیس کارگروه کادرسازی برای نظام بیان داشت: برگزاری همایش های حوزه انقلابی نیز از دیگر برنامه هایی است که نیازمند تعامل بهتر نمایندگان طلاب خراسان با مسئولان حوزه علمیه خراسان است.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین رضوانی نسب منشی هیات رئیسه مجمع و نماینده طلاب و فضلای خراسان جنوبی (طبس، بشرویه، فردوس) ضمن بیان اهم دغدغه های مقام معظم رهبری نسبت به حوزه علمیه خراسان بزرگ گفت باید نسبت پاسخ مثبت و بموقع به مطالبات آقا اقدام عاجل و تاثیرگزار صورت پذیرد.
وی مبحث حوزه انقلابی را از دغدغه های آقا برای شرایط فعلی انقلاب و نظام برشمرد و براقدامات موثر در این زمینه تاکید کرد و گزارش خوبی از حوزه خراسان جنوبی ارائه کرد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر قربانی، نماینده طلاب تربت حیدریه مقیم قم نیز در این نشست خاطرنشان ساخت: تبلیغ، تدریس و پژوهش طلاب از نکات بسیار مهمی است که باید برنامه ریزی مناسبی برای آن صورت بپذیرد.
وی تصریح کرد: امروز برخی از طلاب دارای استعدادهای تبلیغی مناسبی هستند که متأسفانه در گاهی از مواقع با بی مهری مواجه می شوند.
نماینده طلاب تربت حیدریه مقیم قم بیان داشت: امروز پژوهشگران سرآمد حوزه علمیه خراسان ناشناخته بوده و مسئولان امر می توانند استفاده بهینه ای از این عزیزان داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین قربانی اظهار داشت: امروز اساتید خراسانی بسیار خوبی در حوزه علمیه قم حضور دارند که برخی علاقمند به هجرت نیز می باشند و با ایجاد زیر ساخت ها در خراسان بزرگ می توان از ظرفیت آنان استفاده کرد.
وی ابراز داشت: امروز معیشت طلاب از دغدغه های مهمی است که مسئولان حوزه علمیه خراسان می توانند کمک شایانی در این زمینه داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین زنگویی نماینده طلاب تربت جام وخواف نیز در این نشست گفت: برگزاری گردهمایی طلاب خراسان بزرگ از برنامه هایی است که باید در اولویت قرار بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین اکرامی، نماینده طلاب سبزوار مقیم قم نیز در این نشست خاطرنشان ساخت: امروز نیازمند گسترش مسئله تبلیغ در جامعه هستیم تا بتوانیم در بحث معیشت طلاب ورود بهتری داشته باشیم؛ چراکه اثر مستقیم در این مسئله دارد.

حجت الاسلام والمسلمین حقجو، نماینده طلاب نیشابور مقیم قم نیز در این نشست به ایراد سخن پرداخت و گفت: امروز یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، مسائل تربیتی و اخلاقی طلاب و خانواده های آنان است که باید برای آن برنامه ریزی بهتری صورت بپذیرد.
وی تصریح کرد: توسعه و ارتقاء مراکز تخصصی در خراسان از ضروریاتی است که مسئولان این حوزه باید برنامه بهتری برای آن داشته باشند.
نماینده طلاب نیشابور مقیم قم و رئیس کمیسین اخلاق تهذیب مجمع بیان داشت: امروز ضعف نظارت و عدم اشراف کافی بر اساتید، مدیران و طلاب از دیگر مشکلاتی است که وجود داشته و باید فکری برای آن شود.
حجت الاسلام والمسلمین حقجو اظهار داشت: امروز باید فرصت و زمینه های فعالیت های تبلیغی طلاب و فضلا در سطح خراسان بزرگ به صورت بهتر و بیشتر فراهم گردد تا شاهد ثمرات بهتر در این زمینه باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین فرزی، نماینده طلاب فاروج، اسفراین و شیروان مقیم قم در این نشست ابراز داشت: امروز نیازمند شناسایی بیشتر فضلای حوزه علمیه خراسان و تشویق آنان هستیم.

حجت الاسلام گرمابی، عضو دبیرخانه و امور کمیسیون های مجمع نمایندگان در این نشست خاطرنشان ساخت: امروز یکی از مشکلات طلاب خراسان، نقل و انتقالات طلاب خراسان به حوزه علمیه قم است که باید فکری برای آن شود.
وی تصریح کرد: مشکلات معیشتی و مسکن از دیگر مباحثی است که باید فکری برای طلاب خراسانی مقیم قم شود.

حجت الاسلام توزنده جانی، نماینده طلاب نیشابور در قم نیز در این نشست بیان داشت: یکی از مشکلات موجود، انتقال اساتید از قم به خراسان است که در برخی از موارد با مشکلاتی مواجه بوده اند که نیازمند تعامل بیشتر قم و خراسان هستیم.
وی اظهار داشت: امروز طلاب ما نیازمند مشاوره های آموزشی هستند تا پس از انتقال به قم یا خراسان سردرگم نباشند.
نماینده طلاب نیشابور مقیم قم ابراز داشت: حوزه علمیه خراسان، نباید طلاب خراسانی مقیم قم را بیگانه دانسته و برای برنامه های تبلیغی دعوت کمی از آنان صورت پذیرد بلکه حداکثراستفاده باید از آنان بشود.

حجت الاسلام والمسلمین معلمی، نماینده طلاب مشهدی مقیم قم دیگر سخنران این نشست بود و خاطرنشان ساخت: امروز مهمترین سرمایه برای تقویت و پیشرفت حوزه های علمیه، سرمایه اجتماعی است که نباید در کش و قوس مسائل اداری این سرمایه را از دست داد.
وی تصریح کرد: امروز نیازمند اقدامات مثبت دو طرف نمایندگان طلاب خراسان بزرگ مقیم قم و مسئولان حوزه علمیه خراسان هستیم تا بتوانیم شاهد ثمرات آن باشیم.
نماینده طلاب مشهدی مقیم قم بیان داشت: امروز طلاب به شدت نیازمند الگوسازی در زمینه های آموزشی، پژوهشی و سیاسی بوده تا بتوانیم خروجی های مناسب تری برای جامعه باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین معلمی اظهار داشت: امروز رتبه اول مشکلات معیشتی طلاب قم، وام هایی است که دریافت کرده و امروز مشکل پرداخت آن را دارد.

حجت الاسلام سیف اللهی، رئیس مجمع طلاب خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: امروز مشکل عمده طلاب خراسانی، انتقال از خراسان به قم یا بالعکس می باشد.
وی ابراز داشت: امروز متأسفانه وحدت رویه میان حوزه علمیه قم و خراسان وجود نداشته و فقط طلاب متضرر می شوند.
رئیس مجمع طلاب خراسان شمالی خاطرنشان ساخت: امروز نیازمند اعتمادسازی بیشتر میان طلاب و حوزه علمیه خراسان و قم هستیم؛ چراکه برخی مشکلات موجود سبب عدم اعتماد شده است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مهدوی، معاون آموزش حوزه علمیه خراسان به ایراد سخن پرداخت و گفت: ما نیازمند تعامل بهتر و جدی تر با نمایندگان طلاب خراسان رضوی، شمالی و جنوبی بوده تا بتوانیم به شیوه مناسبی در این زمینه برسیم.
وی ابراز داشت: امروز مطالبات بین المللی از انقلاب روز به روز در حال افزایش است و حوزه باید با سرعت بیشتر در پاسخ به این مطالبات به پیش برود.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان خاطرنشان ساخت: امروز تحول در حوزه از مطالبات مقام معظم رهبری است که باید دغدغه حوزویان بوده و در این راستا حرکت نماییم.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی تصریح کرد: امروز حوزه علمیه خراسان نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده و ظرفیت بالایی در آن وجود دارد.
وی بیان داشت: حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی جدید قریب به ۱۲ هزار داوطلب حضور در حوزه را داشته که نشان از امید بالا در این حوزه می باشد.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان اظهار داشت: امروز سخنی بالاتر از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حوزه نداشته و با این نظرات می توانیم تحولات مناسبی در حوزه ایجاد نماییم.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ابراز داشت: وجود آیات علم الهدی، رئیسی و عاملی در شورای حوزه علمیه خراسان در کمک هایی که به طلاب شده بسیار مثمر ثمر بوده است.
وی خاطرنشان ساخت: امروز نیازمند تهیه دستورالعمل شیوه تعامل میان حوزه علمیه خراسان و مجمع نمایندگان خراسان بزرگ هستیم تا بدانیم که چگونه باید در مباحث گوناگون خدماتی، آموزشی، پژوهشی، تبلیغی، معیشتی و … به فعالیت بپردازیم.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان به تبیین فعالیت های این معاونت پرداخت و تصریح کرد: محور فعالیت های معاونت آموزش خراسان، فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که در این راستا برنامه ریزی کرده و حرکت می نماییم.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی بیان داشت: پس از منویات رهبر انقلاب، نظام جامع آموزشی حوزه در سه مقطع عمومی، تخصصی و عالی طراحی شده و دو سال است که پیاده سازی این نظام آغاز شده است.
وی اظهار داشت: امروز ۱۵ رشته تخصصی و ۵ رشته در مقطع عالی (سطح ۴) در خراسان طراحی شده که در حال اجراست.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان ابراز داشت: امروز نیازمند استاد در سطوح دو و سه در خراسان بزرگ هستیم و اساتیدی که مجوز از قم داشته باشند، می توانند در خراسان تدریس نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی خاطرنشان ساخت: امروز مجموع فعالیت های حوزه علمیه خراسان در ۷ قرارگاه طراحی شده و بر اساس آن به پیش می رویم که پیشتیبان نیازهای طلاب در مباحث گوناگون است.
وی تصریح کرد: در تابستان امسال ۵۰ روز برای طلاب و اساتید در اردوگاه حوزه علمیه خراسان دوره های گوناگونی داشته ایم.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان بیان داشت: در حال حاضر پنج هیأت اندیشه ورز اقتصاد، ادیان، مطالعات زن و خانواده، حوزه، جامعه و تمدن اسلامی در خراسان راه اندازی شده که پیگیر کارهاست.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی اظهار داشت: در حال حاضر ۹ مدرسه پیش حوزوی در مشهد مقدس راه اندازی شده تا بتوانیم خروجی های مناسبی از این مدارس آموزش و پرورش برای حوزه های علمیه داشته باشیم.