سفارش امام خمینی(ره) به طلاب و فضلا چه بود؟

حضرت امام تاکید می کردند هیچ کاری هم ندارید بنشینید با هم یک چایی بخورید؛ این هم اندیشی ها و دورهم نشستن‌های روحانیت و علما برکات بسیاری دارد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین ربانی در گردهمایی طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی که جمعه ۲۵ آبان در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک آغاز امامت امام زمان(عج)، اظهار داشت: یکی از بهترین کارهایی که مجمع نمایندگان می تواند انجام دهد تشکیل همین گونه جلسات است؛ قبل از انقلاب برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها این قبیل جلساتی را به صورت خیلی محدود داشتند که بسیار ارزشمند بود.

وی ابراز داشت: شما باید قدر این جلسات را بدانید، حضرت امام تاکید می‌کردند هیچ کاری هم ندارید بنشینید با هم یک چایی بخورید؛ این هم اندیشی‌ها و دورهم نشستن‌های روحانیت و علما برکات بسیاری دارد.

رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: مراجع بزرگوار ما در تربیت شاگردان مراتبی دارند، اگر بخواهیم علت موفقیت برخی مراجع را بررسی کنیم به گمان بنده علتش این است که استاد نسبت به شاگرد خود رابطه عاطفی پدرانه داشته است؛ حضرت امام شاگردان ممتازی داشتند که می‌درخشیدند، ایشان شخصا وقتی برخی شاگردان‌شان دچار کسالت و بیماری می شدند در منزل او حاضر می شدند و زمینه‌های معالجه آنان را فراهم می کردند.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی با بیان این که در کشور مساجدی داریم که امامت جماعت ندارد، اظهار داشت: انتظار داریم تا طلاب و اساتید همکاری کنند و در این شرایطی که هجوم تبلیغاتی دشمن بسیار گسترده و فراگیر شده، حضور پررنگ‌تری در مناطق مختلف کشور داشته باشند و از پایه‌های اندیشه شیعی صیانت نمایند.

وی با اشاره به این که پاسخ به نیازهای اجتماعی کشور نیازمند حضور فعال ماست، خاطرنشان کرد: خداوند متعال به استان خراسان جنوبی عنایت نموده است؛ چراکه این استان مهد بزرگان و فرزانگان است.

رئیس مرکز خدمات حوزه در ادامه به برخی از شخصیت‌های برجسته استان خراسان جنوبی اشاره نمود و تصریح کرد: استان خراسان جنوبی از اساتید ممتازی برخودار است که باید از این ظرفیت کمال استفاده را داشته باشیم، باید با تقویت ارتباطات میان حوزوی و گسترش دید و بازدید با علما و اساتید به این مهم بیشتر توجه داشته باشیم.

وی هدفمندسازی خدمات مرکز خدمات حوزه را مورد توجه قرار داد و با بیان این که فعالیت ها بر اساس برنامه ریزی‌ها دنبال می شود، تصریح کرد: حوزه های علمیه رسالت و وظایفی دارد و با عنوان مرکز خدمات حوزه خدمت به فعالان حوزه تبلیغ دین را وظیفه خود می دانیم.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی عرصه رفتار با طلاب را بسیار فاخر و حساس دانست و اذعان داشت: خدمت به طلاب علوم دینی موجب رضایت بقیه الله الاعظم(عج) است؛ از نظر ما نباید کسی که اهل خدمت است با فردی که اهل خدمت نیست یکسان دیده شود، باید به کسانی که یاری رسان دین الهی هستند، خدمت رسانی بیشتری داشته باشیم.

رئیس مرکز خدمات حوزه ضمن تأکید بر توسعه خدمات به خانواده طلاب و فرزندان ایشان، تصریح کرد: سرنوشت طلاب و روحانیون با موفقیت خانواده و فرزندان طلاب گره خورده است. باید برنامه های ارزشمندی را برای تقویت بنیه‌های دینی و معرفتی خانواده‌های طلاب و فرزندان طلاب پیگیری نمود.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی با بیان این که در سال جاری بیش از ۳۶ هزار فرزند روحانی ممتاز داریم، خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی باید بیش از گذشته به خانواده طلاب و روحانیون توجه داشته باشیم و مباحث زندگی اسلامی را به درستی به ایشان منتقل نماییم.

وی توجه به خدمات عاطفی معمرین حوزه را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: از نمایندگان طلاب و فضلا انتظار داریم تا اطلاعات داخلی و بین المللی طلاب و فضلا را تقویت نمایند؛ اگر طلاب علوم دینی بدانند که در چه عرصه حساس و جنگ نابرابر فرهنگی قرار داریم، بیش از گذشته متحد و منسجم خواهند بود.

رئیس مرکز خدمات حوزه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به چهل سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به برخی از خدمات انقلاب اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: اگر منصفانه به نقاط ضعف و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی توجه شود، قطعا نقاط قوت و زمینه‌های پیشرفت با نقاط ضعف و کاستی‌ها قابل مقایسه نیست.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی ضمن تأکید بر دستاوردهای انقلاب اسلامی و اینکه باید ضعف ها و کاستی ها را اصلاح نماییم، تصریح کرد: جامعیت، تیزبینی و هوشمندی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مورد اعتراف همه دوستان و دشمنان است و ایشان بر تقویت وحدت اسلامی  بسیار تأکید دارند.

رئیس مرکز خدمات حوزه به روایتی از ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) اشاره کرد و گفت: نگذاریم هوس های نفسانی غلبه پیدا کرده، در دام وسوسه های شیطانی گرفتار شویم.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی ضمن اشاره به نامه آیت الله یزدی به آیت الله العظمی شبیری زنجانی، خاطرنشان کرد: بنده نه تعابیر نامه را می پسندم و نه آن هجمه‌هایی که علیه این نامه شد را مورد رضایت امام زمان(عج) و حضرت علی بن موسی الرضا(ع) می دانم.

همچنین در این جلسه حجت الاسلام علی قربانی، نماینده طلاب قائن در مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز ضمن تسلیت شهادت امام حسن عسکری و تبریک آغاز امامت صاحب العصر والزمان(عج)، از تمام علما و فضلا و اساتید در رونق بخشی به محفل نورانی یادواره شهدا سپاسگذاری کرد و اظهار داشت: حجت الاسلام والمسلمین ربانی در هرجایی که حضور داشتند منشأ خیر و برکت بوده و خدمات فراوانی را در مرکز خدمات حوزه رقم زدند.

وی در ادامه به برخی از خدمات ارائه شده حجت الاسلام ربانی اشاره و خاطرنشان کرد: تنوع بخشی به خدمات به طلاب و فضلای حوزه و کیفیت بخشی در این راستا از مهمترین اقدامات حجت الاسلام والمسلمین ربانی در مرکز خدمات حوزه می باشد.

حجت الاسلام قربانی تکریم و اکرام فضلا را یکی از شاخصه های مهم مدیریتی حجت الاسلام والمسلمین ربانی دانست و اذعان داشت: در دوران مدیریتی ایشان، فعالیت‌های مرکز خدمات حوزه به صورت هدفمند دنبال می شود و خوشبختانه چشم اندازهای خوبی ترسیم شده است.

نماینده طلاب قائنی مقیم قم با بیان این که مقدمات برگزاری یادواره شهدای روحانی استان خراسان جنوبی از سال گذشته آغاز شده است، خاطرنشان کرد: شهدای روحانیت مظلوم هستند؛ وقتی بر اساس آمارها تعداد شهدای روحانی حداقل پنج برابر سایر اقشار جامعه ذکر می شود، برخی از مردم باور نمی‌کنند که این نشان دهنده کم کاری‌های ما در این راستاست.