هشتمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در جمع نمایندگان طلاب مطرح کرد: امروز با جنگ اقتصادی، جنگ نرم و جنگ نفوذ مواجه هستیم که بخشی از اشکالات، نابسامانی ها و مشکلات اقتصادی که دامنگیر جامعه ما شده، به مدیریت داخلی خود ما بر می گردد؛ البته بخش قابل توجهی هم مختص به توطئه های دشمن است.

[گزارش تصویری]

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در مجمع عمومی نمایندگان طلاب چهارشنبه مورخ ۹۷/۸/۷ در سالن اجتماعات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد.

ایشان با اشاره به آیه ۶۰ سوره انفال اظهار داشت: خداوند متعال در این آیه فرموده است: و اعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم و آخرین من دونهم لا تعلمونهم الله یعلمهم و ما تنفقوا من شیء فی سبیل الله یوف الیکم و انتم لا تظلمون/ هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها (دشمنان) آماده سازید و (همچنین) اسب های ورزیده (برای میدان نبرد) تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را که شما نمی شناسید، و خدا آنها را می شناسد و هرچه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید به طول کامل به شما بازگردانده می شود و به شما ستم نخواهد شد».

وی ابراز داشت: مخاطب آیات قبل و آیات بعد از این آیه، شخص رسول گرامی اسلام(ص) است؛ اما در این آیه همه مؤمنین مورد خطاب هستند که حکمت و پیامی در آن نهفته است و آن اینکه این تکلیف همگانی است و آنچه در توان دارید، آماده کنید.

دادستان کل کشور خاطرنشان ساخت: از نکات دیگری که در این آیه آمده، این است که امروز دشمنانی غیر از کفار و منافقین با نفوذ در میان شما راه پیدا می کنند که فقط خدا آنان را می شناسد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: تقویت جبهه اسلام اختصاص به زمان پیامبر(ص) نداشته و مختص امروز نیز هست؛ مخصوصا در کشور ما که نظام اسلامی با پرچم اسلام به اهتزاز درآمده است.

وی بیان داشت: امروز با چند نوع مبارزه و تهاجم دشمن مواجه هستیم که بسیاری از جزئیات برای مردم گفته نمی شود و نباید هم گفت؛ لکن در قالب کلیات عرضه می گردد.

دادستان کل کشور اظهار داشت: امروز با جنگ اقتصادی، جنگ نرم و جنگ نفوذ مواجه هستیم که بخشی از اشکالات، نابسامانی ها و مشکلات اقتصادی که دامنگیر جامعه ما شده، به مدیریت داخلی خود ما بر می گردد؛ البته بخش قابل توجهی هم مختص به توطئه های دشمن است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ابراز داشت: ترامپ از زمان شروع ریاست جمهوری خود بیش از ۳۰۰ نفر را مأمور کرده تا بتواند بر مشکلات اقتصادی این مملکت بیفزاید؛ امروز تمام عناصر آنان در کشور وجود دارند تا نابسامانی های کشور افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان ساخت: امروز جنگ اقتصادی، واقعیت تلخ، ناگوار و غیرقابل انکار است که با آن در حال نرم کردن دست و پنجه هستیم؛ از کمبودهای موجود در کشور نمی توان گذشت؛ اما امکان ندارد با این تلاش و هزینه دشمن، آثار و تبعات آن در جامعه نباشد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: قریب به هفت سال است که رهبر معظم انقلاب بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده اند و سالی را به این اسم، نامگذاری نمودند؛ رئیس جمهورهای مختلفی که در این سالها سرکار آمدند، کاری در این موضوع انجام ندادند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری بیان داشت: امروز بیش از ۹۰ درصد از مسائل اجرایی کشور در اختیار دولت و قوه مجریه است و مسئولانی که باید با شرایط جنگ اقتصادی به میدان بروند، اعتقادی به اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری نداشته و ندارند.

وی اظهار داشت: بنده در جلسه ای در اوائل امسال به آقای رئیس جمهور گفتم که تیم اقتصادی شما به هیچ وجه مردان جنگ اقتصادی نیستند و همین مسائل سبب شد که مجلس هم چندبار تذکر داد و برای استیضاح ورود پیدا کرد.

دادستان کل کشور ابراز داشت: رهبر انقلاب یک وظیفه ای دارد که به وظیفه خود عمل کرده و تذکر می دهند؛ ایشان در یکی از دیدارها، بحر طویلی از مشکلات را خوانده و مسئولین مربوطه را مکلف کردند که مشکلات اقتصادی را حل نمایند؛ ما احساس کردیم که از فردا این کارها آغاز می شود؛ اما دو هفته و سه هفته از آن جلسه گذشت و کاری انجام نشد؛ مجدد رهبر انقلاب جلسه گذاشتند و تأکید کردند که پس از آن جلسه بود که کارهایی آغاز شد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان ساخت: بنده بارها نامه نوشته و هشدار دادم که بانک ها دچار مشکلات زیادی هستند و وضعیت ارز خطرناک است؛ اما در جلسات مرتبط با این موضوعات تنها هستم و تنها یک رأی دارم.

وی تصریح کرد: مگر رهبر انقلاب می تواند در هر وظیفه رئیس جمهور، رئیس مجلس و … ورود پیدا کنند؛ ایشان گاهی نسبت به مسئولین عصبانی و تند می شوند که در بخش اقتصادی و فضای مجازی بسیار شدیدتر بوده است؛ اما مسئولین کار نمی کنند.

دادستان کل کشور بیان داشت: امروز دولت در حال کار و تلاش است؛ اما دشمنان داخلی و خارجی کار را خراب کرده است؛ امروز آمریکا، اسرائیل، آل سعود، آل خلیفه و … برای خرابکاری اقتصادی ورود جدی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار داشت: رهبر انقلاب، دولت منتخب مردم را حمایت می کند؛ اما ما باید در انتخاب های خود دقت بیشتری داشته باشیم؛ امروز در مجلس ما چه خبر است؟ ببینید چه سخنانی بیان می شود؟

وی ابراز داشت: بنده برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی اعتراض کردم؛ حمله بسیاری از سوی اصلاح طلبان، اصولگرایان، آقایان برخواسته از حوزه علمیه قم و … به بنده شد که البته باکی از این حملات ندارم؛ اما چه مقدار حمایت شدم؟

دادستان کل کشور خاطرنشان ساخت: جنگ دومی که با آن مواجه هستیم، جنگ نرم و فرهنگی است؛ امروز در جنگ نرم و فضای مجازی با مشکلات بسیاری مواجه هستیم و فشارها بسیار بالاست.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: رهبر انقلاب تأکیدات بسیاری درباره فضای مجازی دارند که فقط ۵۰ درصد آن از رسانه ملی و سایر رسانه ها منتشر می شود.

وی بیان داشت: به رهبر انقلاب گزارش دروغ می دهند؛ آقای وزیر به صورت خلاف گزارش می دهد؛ درباره پهنای باندی که از آن گزارش می دهند، دروغ می گویند.

دادستان کل کشور اظهار داشت: امروز جنگ نرم بسیاری در فضای مجازی در حال رخ دادن است؛ هر روز در این باره جلسات بسیار داریم و در حال کار هستیم؛ اما همراهی های لازم انجام نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ابراز داشت: امروز نکاتی در فضای مجازی در حال ترسیم است که همه فکر می کنند مملکت ما در حال فروپاشی است و این اخبار فضای مجازی در همه ما اثر می گذارد؛ در حالی که واقعا اینجور نیست.

وی خاطرنشان ساخت: جنگ سومی که با آن مواجه هستیم، جنگ نفوذ است؛ یکی از تلاش های فوق العاده دشمن نفوذ در این کشور است و متأسفانه نفوذ هم پیدا کرده است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: نفوذ در محیط زیست، یکی از مباحث مدنظر در مسئله نفوذ است و متأسفانه دولت تا جایی که توانست از این قضیه دفاع کرده است؛ چند سال است که آمریکا و اسرائیل از طریق عوامل خود در محیط زیست در مکان های حساس و حیاتی کشور نفوذ پیدا کرده و دوربین های خود را به کار گذاشته تا به عنوان مثال از فلان حیوان مراقبت داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری بیان داشت: عوامل نفوذ در محیط زیست دستگیر شدند؛ اما متأسفانه وزارت اطلاعات و رئیس سازمان محیط زیست به حمایت از آنان وارد شدند؛ البته مدارک نفوذ آنان به صورت کامل موجود است.

وی اظهار داشت: امروز دشمن در حوزه علمیه هم نفوذ دارد؛ برخی از جریاناتی که در حوزه علمیه قم و جاهای دیگر وجود دارد، آسان نگیرید.

دادستان کل کشور ابراز داشت: امروز فکر می کنید بحث یمانی، مسئله ای عادی است؟ امروز این قضیه دامن حوزه علمیه قم و کربلا را گرفته و طلابی را با خود همراه ساخته است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان ساخت: در سفر به عتبات، بزرگان کربلا می گفتند که جریان یمانی، وابسته به انگلیس بوده و جریانی آنان را تزریق می کنند.

وی تصریح کرد: امروز جریان شیرازی، عادی نیست؛ ما اطلاع داریم که دشمن تلاش می کند در مراکز مهم علمی و حوزوی نفوذ پیدا کند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در این جلسه ضمن تبریک هفته وحدت و بسیج، به سوابق مجمع نمایندگان اشاره کرد و گفت: مجمع در سال ۱۳۶۸ توسط امام راحل راه اندازی و نام گذاری شده است و تاکنون با برگزاری دوره هشتم بیش از ۷۵ طرح در ساحت های گوناگون حوزه بررسی و تصویب کرده که به مراجع ذی صلاح ارسال کرده است.

وی اظهار داشت: مجمع در دوره جدید با ۲۰۰ نماینده که از اساتید، پژوهشگران، مؤلفان و خطبا و با ظرفیت های مختلف است، تشکیل گردیده و رویکرد انقلابی در آن موج می زند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: ایده پردازی برای حوزه و کادرسازی برای نظام در برنامه های نمایندگان بوده و در کمیسیون های مختلف مدنظر بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد خاطرنشان ساخت: بصیرت افزایی، مقابله با تهاجم فرهنگی، مبارزه با نفوذ، اقتصاد مقاومتی، مصون سازی فرهنگی و … از جمله برنامه های این مجمع بوده است.

وی بیان داشت: تشکیل مجامع استانی در راستای هماهنگی میان نمایندگان استان از دیگر برنامه ها بوده تا بتوانیم برای طلاب خدمت بیشتری داشته باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اظهار داشت: در دوره گذشته ۱۴۳۰ نشست با طلاب از سوی نمایندگان برگزار شده و در ۴۵ نشست عمومی مجمع نمایندگان نیز طرح های گوناگونی ارائه و مورد بررسی قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد ابراز داشت: متأسفانه در چند ماه اخیر مسائلی بر روحانیت گذشت که بعید می دانم در ۴۰ سال گذشته اینچنین فشار آمده باشد؛ چطور می شود یک روزه یا چند روزه همه چیز در مملکت چند برابر گران می شود؟ آیا گوجه و پوشک بچه هم با ارز تهیه می شود؟ امروز شهریه طلاب ۵۰۰ هزار تومان است و مواجه با طلابی هستیم که سوال دارند چگونه می توانیم با این شهریه فشارها را تحمل کنیم؟

وی خاطرنشان ساخت: آیا بازرسی کل کشور، قوه قضائیه و مراکز امنیتی کشور متوجه این هجمه بودند یا یکدفعه متوجه شدند؟ اگر متوجه بودید، پس چرا اینچنین شده است؟ امروز نمودی برای مردم وجود ندارد که حرکتی برای این مردم در حال انجام است.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم تصریح کرد: امروز ناکارآمدی نظام در ذهن مردم به وجود آمده است؛ آیا این غفلت نیست؟ انقلابی که توانسته آمریکا و اسرائیل را سر جای خود بنشاند، نمی تواند این مشکلات را حل کند؟ امروز انقلاب و بیداری اسلامی به اوج خود رسیده و مردم کشورهای مختلف جلوی ابرقدرت ها ایستاده اند و در غزه دو روزه گنبد آهنین را در هم می کوبد؛ آیا این انقلاب نمی تواند کاری انجام دهد؟

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد بیان داشت: در اختیارات دادستان کل کشور است که حتی رئیس جمهور را مورد سوال قرار دهد؛ چرا این کار را نمی کنید؟ چرا وزرای متخلف را به پای میز محاکمه نمی کشانید؟ انتظار ما از دادستان محترم کل کشور این است که برخورد جدی تری نسبت به مفاسد داشته باشد.

در این جلسه حجت الاسلام عبدالجواد ابراهیمی فر، نماینده طلاب و فضلای شاهرود به عنوان اولین سخنران پیش از دستور اظهار داشت: در روزگاری قرار داریم که مطالبات بسیار بوده و از حوزه انقلابی انتظار است که مطالبات خود را از مسئولان بیان نمایند.

وی ابراز داشت: امروز دگراندیشان بیان می کنند که ما خود در انقلاب سهیم بوده و با امام همراه بوده ایم؛ اما اشتباه ما این بوده که شخصیتی را به نام ولی فقیه در رأس حکومت قرار داده، او را پذیرفته و با او بیعت کرده ایم؛ امروز به این اشتباه خود اعتراف می کنیم و به این نتیجه رسیدیم که ولی فقیه مانند رهبر کشور عراق فقط به ارشاد و راهنمایی بپردازد.

نماینده طلاب و فضلای شاهرود خاطرنشان ساخت: امروز دفاع از اصالت های حوزوی مطرح بوده و به نظر می رسد کوتاهی است که میوه و ثمره حوزه علمیه را که قرن های متمادی و سال های فراوان، زحمت زیادی برای آن کشیده شده را نادیده بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی فر تصریح کرد: ثمره حوزه علمیه، منصب ولایت است که امام راحل آن را احیا کرده و رهبری امت را به دست گرفتند.

وی بیان داشت: اگر سخنی از اصالت های حوزه به میان می آید، باید از ثمره حوزه در قرن های متمادی به عنوان یک مسئله بسیار مهم و سرنوشت ساز صحبت کرد؛ حوزه علمیه در این زمینه باید مطالبه گر باشد.

نماینده طلاب و فضلای شاهرود اظهار داشت: تقاضای بنده این نیست که این حرف بنده، سخن مجمع باشد؛ اما به عنوان طلبه ای که ۴۰ سال در حوزه است، مطالبات درباره ولی فقیه را فهمیده و آن را متذکر می شوم تا اصالت های حوزوی را بیشتر متذکر شویم.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی فر ابراز داشت: امروزه صحبت از ناکارآمدی نظام در میان است؛ امروز صحبت از دشنام ها به روحانیت است؛ همه اینها در واقع ریشه در یک نقطه دوانده و آن اینکه ما در میان جامعه و حوزویان مقام ثبوت و اثبات را درباره ولی فقیه خلط کرده ایم.

وی خاطرنشان ساخت: امروز مردم باورشان شده که هر فسادی که در جامعه می بینند، رهبری باید نسبت به این کاستی ها ورود پیدا کند؛ دلیل آن نیز این است که شما صحبت از ولایت مطلقه به میان آورده اید.

نماینده طلاب و فضلای شاهرود تصریح کرد: ما یک نقطه خالی داریم که حوزه باید نسبت به آن ورود کند و آن چندکانونی بودن قدرت در نظام جمهوری اسلامی است؛ مطالبه حوزه باید این باشد که در مجموعه نظام قدرت از یک کانون سرچشمه بگیرد، به همین دلیل مشاهده می کنیم که هر شخصی به عنوان رئیس جمهور منصب را به دست می گیرد، ساز مخالفت با ولی فقیه سر داده و نظرات رودررو با ایشان داشته است؛ یک مرتبه فقط مشکلی نبود، آن هم جایی بوده که هم ولی فقیه و هم رئیس جمهور، فقیه و عادل بوده اند.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی فر بیان داشت: وقتی مجموعه نظام به رئیس جمهور قدرت می دهد و از طرف دیگر منصب ولایت، نفوذ تشکیلاتی در مجموعه نظام ندارد، خود به خود این اصطکاک به وجود می آید.

وی اظهار داشت: مطالبه ما این است که نظام جمهوری اسلامی حضور ولی فقیه را در همه اجزاء نظام، حضور تشکیلاتی نماید؛ این نقطه خالی باید پر شود.

نماینده طلاب و فضلای شاهرود ابراز داشت: امروز هیچ نماینده و رئیس مجلسی خود را بدهکار تشکیلاتی با رهبری نظام نمی داند؛ حوزه باید به عنوان مطالبه مطرح کند.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی فر خاطرنشان ساخت: دیگران می گویند ولی فقیه نباید در رأس حکومت باشد؛ ما نباید صحنه را خالی کنیم؛ ما همیشه از نقطه انفعال برخورد کرده و سپر دفاع به دست می گیریم؛ امروز دیگران فساد و دزدی می کنند، فحش آن را رهبری و روحانیت می خورند.

وی تصریح کرد: ما باید بدانیم در مجموعه نظام جای کار وجود دارد و حوزه علمیه باید متولی رفع این نواقص وجود دارد؛ نظام ولایت، نظامی ولی محور بوده و باید تمام قدرت ها در طول ولی فقیه باشد.

همچنین حجت الاسلام امینی اطهر، نماینده طلاب و فضلای بویراحمد به عنوان سخنران دوم پیش از دستور نیز در این جلسه اظهار داشت: تعداد طلاب استان در حوزه علمیه قم قریب به یک هزار نفر بوده و در شهرستان و استان قریب به ۵۰۰ نفر مشغول به تحصیل می باشند که ۳۵۰ طلبه مختص بویراحمد می باشد.

وی ابراز داشت: امروز قالب مشکلات طلاب، مسائل مالی است و از دیگر مشکلات، عدم امنیت شغلی و حقوقی اساتید و کادر حوزه های علمیه است.

نماینده طلاب و فضلای بویراحمد خاطرنشان ساخت: وضعیت معیشتی طلاب قم و شهرستان خوب نیست و از طرف مقابل، امروز دست نمایندگان خالی است و نمی دانیم طلابی که مشکل دارند را به کجا معرفی نماییم؟ امروز نمایندگان شرمنده طلاب بوده و انتظارات آنان زیاد است.

حجت الاسلام امینی اطهر تصریح کرد: نبود مکانی مناسب برای برگزاری دوره های آموزشی برای طلاب و خانواده آنان از دیگر مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

وی بیان داشت: تحول در نظام آموزشی حوزه و همچنین راه اندازی پژوهشکده ها در شهرستان ها یا در مراکز استان ها از دیگر انتظارات طلاب و فضلای حوزه است.

نماینده طلاب و فضلای بویراحمد اظهار داشت: ضرورت یافتن مکان های تبلیغی با اولویت جمعیت مانند مدارس، پارک ها، بسیج و … از دیگر ضروریات است؛ امروز بیشتر مساجد کم رنگ از امام جماعت بوده و در ادارات مشغولند.

حجت الاسلام امینی اطهر ابراز داشت: مهجوریت قرآن و نهج البلاغه در حوزه بسیار زیاد شده است؛ ظاهرا خدا و امام علی علیه السلام به اندازه آخوند و شیخ انصاری سواد ندارند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود خطاب به دادستان کل کشور خاطرنشان ساخت: چرا با مسائل حاشیه ای که برای طلاب به وجود می آید، صریح وارد میدان شده؛ اما با خونخواران نظام و شهدا اینگونه عمل نمی شود؟

نماینده طلاب و فضلای بویراحمد تصریح کرد: آیا اینقدری که طلاب عدالت طلب و انقلابی و منتقد به ظلم ها از دادگاه ویژه ترس دارند، طلاب پیاده نظام شیعه انگلیسی و مروجین سرمایه داری ترس و لرز دارند؟ شما خطای آیت الله ها را توجیه می کنید و خطای طلاب را سرکوب می نمایید.

حجت الاسلام امینی اطهر بیان داشت: با توجه به ابزارهای فراوان شیطانی، امروز نیاز شدید به گسترش درس اخلاق و عرفان بوده تا امثال امام و آیت الله بهجت ها تربیت شوند؛ چرا خیلی از اساتید را نمی گذارید درس اخلاق برگزار کنند؟ چرا با کسانی که موجب سب و لعن می شوند تا سر شیعیان بر باد دهند، برخورد نمی کنید؟

وی اظهار داشت: توجه مردم به عملکرد دادگستری ها جلب شده و هرگونه اهمال و سستی موجب ناامیدی آنان خواهد شد.

نماینده طلاب و فضلای بویراحمد ابراز داشت: به نمایندگی از روحانیون انقلابی استان کهکیلویه و بویراحمد حمایت خود را از اقدامات عدالت گسترانه و انقلابی اخیر دستگاه قضا در این استان به ویژه رئیس آن، حجت الاسلام والمسلمین مزارعی اعلام می داریم.

حجت الاسلام امینی اطهر خاطرنشان ساخت: با توجه به دستور مقام معظم رهبری نسبت به اتباع و طلاب خارجی، آنان برای عبور و مرور در کشور گاهی مورد تحقیر و توهین از سوی نهادهای مختلف واقع می شوند که نیاز به پیگیری دارد.