حجت الاسلام والمسلمین تلخابی: راز موفقیت علمای قدیم چه بود؟

اگر علمای قدیم ما موفق بودند، به این دلیل که مردم عمل را نگاه میکردند و اثر میگرفتند؛ نه این که حرف را بدون عمل بپذیرند؛ این که مسئولین از ما حرف شنوی ندارند، به این دلیل است که مردم را پشت سر طلاب نمی بینند؛ باید ارتباط خود با خدای متعال را اصلاح کنیم که در این صورت خداوند متعال رابطه ما را با دیگران حل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین تلخابی، نماینده استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری در جلسه طلاب و فضلای تاکستانی مقیم قم که سه شنبه، ۱۳ آذر در دفتر فرهنگی قزوینی ها برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه اوضاع برای رفت و آمد روحانیت در شهرهای بزرگ سخت تر از قبل شده و باید مقصران اصلی آن شناسایی شوند.

وی ابراز داشت: در روایات اسلامی آمده است عالمی که منفعت علم آن به دیگران می رسد، افضل از عابد است.

عضو خبرگان رهبری با بیان این که روایت را می توان به گونه ای دیگر معنا نمود، افزود: عالمی که علمش برای او نفع داشته باشد و بدان عمل کند، افضل از عابد است؛ ارزش عالم به این است که انسان در نخستین مرحله خود از علمش منفعت ببرد که عمل بدان مهمترین پایه منفعت رسانی است.

وی افزود: منظور از علمی که منفعت به حال عالم دارد، علمی است که سبب عمل شود؛ نتیجه قهری این نوع علم، منفعت بردن دیگران از آن خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین تلخابی با بیان این مطلب که عمل خود شخص باعث می شود که دیگران نیز از علم عالم استفاده کنند، یادآور شد: اگر علمای قدیم ما موفق بودند، به این دلیل بود که مردم عمل را نگاه می کردند و اثر می‌گرفتند؛ نه این که حرف را بدون عمل بپذیرند؛ این که مسئولین از ما حرف شنوی ندارند، به این دلیل است که مردم را پشت سر طلاب نمی بینند؛ باید ارتباط خود با خدای متعال را اصلاح کنیم که در این صورت خداوند متعال رابطه ما را با دیگران حل خواهد کرد.

وی با اشاره به دوگانگی‌های موجود در جامعه، خاطرنشان ساخت: امروز اختلاف میان مسئولان با یکدیگر و یا طلاب با هم باعث شده مردم ما را متحد در راه خدا نبینند.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: نکته بسیار مهم آن است که طلاب جوان باید آموزههای دینی خود را تقویت نموده، با مطالعه شبانه روزی آموختههای خود را تعمیق کنند.

حجت الاسلام والمسلمین تلخابی تأکید کرد: همواره باید مبلغ باشیم؛ چرا که مبلغ به صورت طبیعی اثرگذار می‌شود، نه با توهم، شعار و حرکات غیر واقعی؛ اثرگذاری واقعی و طبیعی پایدارتر خواهد بود.

وی با اشاره به این که مداومت بر طهارت، روزی را زیاد می‌کند، اظهار داشت: پاک زندگی کردن، روزی‌های انسان را افزایش می‌دهد؛ چرا که طهارت ضمن برکت بخشی به زندگی، از آبروی انسان صیانت خواهد نمود.

حجت الاسلام والمسلمین تلخابی در پایان اظهار داشت: پاک زندگی کردن ضمن گسترش روزی معنوی و برکت در زندگی، آبروی انسان را نگه می دارد.

همچنین حجت الاسلام علیدوست، نماینده طلاب و فضلای تاکستانی مقیم قم نیز در این جلسه به اقتضائات و شرایط خاص شهرستان تاکستان اشاره کرد و گفت: دراویش فعالیت زیادی در منطقه دارند که در رابطه با آنها باید با جدیت فعالیت خود را گسترش دهیم.

وی با بیان این که اگر دراویشی که در حومه شهر، بخش و روستاهای خودمان فعالیت می‌کنند را جدی نگیریم، کار از کار خواهد گذشت، یادآور شد: چنانجه ایام تبلیغی در روستای خودمان حضور نداریم، باید نسبت به مبلغ منطقه حساسیت داشته باشید و در رابطه با محل اعزام و سطح سواد او جویا شویم.

نماینده طلاب و فضلای تاکستان با تأکید بر این که باید تمام تلاش خود را برای بهره مندی از فرمایشات، توضیحات و روشنگری‌های بزرگان به کار گیریم، خاطرنشان کرد: قریب به ۱۲۰ طلبه تاکستانی در شهر مقدس قم حضور دارند که تعدادی از این عزیزان به خاطر مشغله کاری در جلسات حضور نمی یابند و بحمدالله در مسئله طلاب شهرستان با مسائل حاد اعتقادی روبرو نیستیم.

حجت الاسلام علیدوست افزود: حتی در یکی از روستاهای شهرستان تاکستان شب نامه هایی را برای دعوت به احمد الحسن یمانی پخش کرده بودند؛ در این شب نامه ها توضیحاتی در رابطه با دعوت احمد الحسن یمانی منتشر شده بود که پس از دستگیری این افراد مشخص شد که از اصفهان به روستاهای دور افتاده شهرستان تاکستان آمده بودند و شبنامه پخش می کردند.

وی با بیان این که یمانی، همان بابیت دومی است که انگلستان ایجاد کرده است، اذعان داشت: چون بابیت و بهاییت به موفقیت چندانی دست نیافتند، لذا استعمار عَلَم یمانی را برای انحراف جامعه شیعی تقویت کرد.

نماینده طلاب و فضلای تاکستان با اشاره به این که یمانی ها روحانیون را بزرگترین مانع ظهور امام زمان(عج) می دانند، خاطرنشان کرد: فرقه ضاله یمانی مردم را برای مواجهه با مراجع تقلید تشویق می‌کنند؛ باید ضمن شناسایی دقیق تفکرات فرقه های ضاله، موضع گیری شفافی را در مقابلشان داشته باشیم.

وی جریان تشیع انگلیسی را از دیگر فعالان عرصه تبلیغ در منطقه دانست و ابراز داشت: گروه ها و اشخاصی که از طرف انگلیسی ها حمایت می شوند، سر و صدای زیادی را در قم به راه انداخته اند و به مراجع تقلید و علمای تراز اول اهانت می کنند؛ علیرغم افراط آنها در مواجهه با اهل سنت، تشیع انگلیسی بعثه بزرگی را در عربستان سعودی راه اندازی نموده و کسی با آنها کاری ندارد.

حجت الاسلام علیدوست با تأکید بر این که جلساتی که با محوریت حوزه نباشد و زیر نظر جامعه مدرسین مدیریت نشود، عاقبت خوبی نخواهد داشت، ابراز داشت: طلاب باید جریان شناس باشند و در هر جلسه ای حضور پیدا نکنند و تنها مسیر حوزه را در پیش بگیرند.

نماینده طلاب و فضلای تاکستان در ادامه به برخی از انتظارات طلاب و روحانیون از مراکز تبلیغی حوزه اشاره کرد و یادآور شد: چندین بار با مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی، جلساتی را برگزار نموده ایم؛ اما متأسفانه دفتر تبلیغات در بسیاری از موارد، شاگردان امام زمان(عج) را اذیت می کند و پیش از اعزام، طلاب را با روستایی ها درگیر می سازد؛ اوضاع به گونه ای پیش می رود که اگر دفتر تبلیغات اسلامی رویش شود، بر سر طلاب اعزامی منت گذاشته، از طلاب اعزامی هزینه و مالیات دریافت خواهد کرد.

حجت الاسلام علیدوست با تأکید بر این که دفتر تبلیغات اسلامی باید از طلاب حمایت کند، تصریح کرد: صیانت از امنیت طلاب و معممین یکی از وظایف مراکز دینی به ویژه دفتر تبلیغات اسلامی به شمار می رود؛ اوضاع به گونه ای است که اگر در کشور ما به یک دانشجو حمله شود، لباس عزا به تن خواهند کرد، در حالی که به این همه طلاب حمله می کنند و آنها را کتک می زنند و شهید می کنند، کسی از ایشان حمایت نمی کند.

وی با بیان این که چندین سال است از مسئولین شهرستان، به ویژه فرماندار دعوت نموده ایم تا در جلسات طلاب حضور یابد، خاطرنشان کرد: بارها از آقای حیدری دعوت شده است تا در میان طلاب حضور به هم رساند که تاکنون جواب روشنی دریافت نشده است؛ از نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری انتظار داریم تا در دعوت از مسئولان شهرستان برای حضور در جمع طلاب مساعدت نمایند.

حجت الاسلام علیدوست در پایان با تأکید بر این که حضور در جمع طلاب نورانیت بخش است، اظهار داشت: اگر در قضایایی که نیاز به حمایت همه جانبه دارد، واکنش و بیانیه ای صادر شود، بسیار اثرگذار خواهد بود.