نماینده مردم بافق درمجلس شورای اسلامی: نمایندگان مجلس ناچاربه انجام لابی برای تحقق وعده‌های انتخاباتی هستند

 

 

 

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی: متاسفانه فضایی در جامعه شکل گرفته که نماینده مجلس را ناچار به لابی برای انجام وعده‌های انتخاباتی و برآورده سازی انتظارات خارج از وظیفه حوزه انتخابیه خود می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، جلسه طلاب و فضلای شهرهای ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز، چهارشنبه چهاردهم آذرماه در مسجد امام حسین علیه السلام زنبیل آباد قم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، آقای محمد رضا صباغیان، نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن تقدیر از نظم جلسه طلاب و فضلای شهرستان‌ها، به برخی از دغدغه های جامعه اشاره کرد و گفت: ریشه همه مشکلات کشور را می توان در نبود نظم و عدم اجرای قانون در کشور خلاصه کرد.

وی با بیان این که نقدپذیری باید یکی از ویژگی‌های شاخص مسئولان باشد، اذعان داشت: نقد بهترین هدیه است که امیدواریم بتوانیم نسبت به نقدهایی که طلاب و فضلا داشته‌اند عامل باشیم و خود را اصلاح نماییم.

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی قانون گذاری و نظارت را از وظایف مهم نمایندگان مجلس دانست و ابراز داشت: متاسفانه انتظاراتی که مردم از نماینده مجلس دارند، فراتر از حیطه اختیارات و وظایف نمایندگی است؛ به گونه ای که جامعه نماینده را از مسیر واقعی خود که انجام وظایف و رسالت نمایندگی است، خارج می سازد.

صباغیان خاطرنشان ساخت: با توجه به جو ایجاد شده در جامعه، کمتر نماینده ای را می توان یافت که در ایام انتخابات منحصرا در رابطه با شرح وظایف و اختیارات خود سخن بگوید؛با این که مجلس از نظر ساختاری در رأس امور است، ولی انتظارات خارج از حیطه وظایف ترسیم می‌شود، در حالی که نمایندگان مجلس ریل گذاران سیاست‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی هستند.

وی به ظرفیت‌ها و اختیارات نماینده مجلس در قانون اساسی اشاره نمود و ابراز داشت: متاسفانه فضایی در جامعه شکل گرفته که نماینده مجلس را ناچار به لابی برای انجام وعده‌های انتخاباتی و برآورده سازی انتظارات خارج از وظیفه حوزه انتخابیه خود می‌کند.

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که وظایف قانون گذاری و نظارت نمایندگان محلس به حاشیه کشیده شده است، یادآور شد: اگر قانون گذاری و نظارت مجلس به درستی پیگیری شود، تمامی مشکلات رو به بهبود و حل شدن خواهد رفت.

صباغیان با بیان این که انتظارات خارج از وظیفه مردم، نمایندگان مجلس را به پادویی برای حل مشکلات اداری تبدیل نموده است، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۲۰ طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که سوال از وزرا و انتظار پاسخگویی رئیس جمهور از جمله این طرح هاست.

وی ارائه طرح بررسی هزینه کردهای بودجه سال ۹۷ توسط مجلس را از دیگر طرح های پیشنهادی خود دانست و خاطرنشان کرد: به منظور بررسی بایسته مشکلات و دغدغه های شهرستان جلسات متعددی را با طلاب و دانشجویان برقرار نموده ام.

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی از فعالیت ها و برنامه های خود و پیگیری امورات حوزه انتخابیه و همکاری با مسئولان شهرستان اشاره نمود و یادآور شد: چنان فضای سنگین جناحی و سیاسی بر مجلس شورای اسلامی حکمفرماست که اجازه پیگیری‌های اصولی را به نمایندگان مستقل نمی دهد.

صباغیان در پایان تصریح کرد: خارج شدن نمایندگان از وظایف نمایندگی سرآغاز تمام مصیبت هایی است که جامعه با آن گریبانگیر است.

همچنین آقای مهاجری، به نمایندگی از طلاب ابرکوه در بخش دیگری از این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های مؤسسه فرهنگی و هنری گروه طلاب شهرستان ابرکوه خاطرنشان کرد: این گروه در آخرین فعالیت‌های خود در ایام اربعین حسینی در کربلا نمایش آئینی «گفتگوی آب» با حضور ۱۲ هزار نفر به زبان های عربی و فارسی را اجرا نمود.

وی با بیان این که در چند سال اخیر فعالیت‌های طلاب توسط مسئولین شهرستان بایکوت رسانه‌ای می‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی از موارد بهانه تراشی‌هایی توسط مسئولین اتفاق می‌افتد که مانع حضور این گروه در شورای فرهنگی شهرستان می‌شود.

مهاجری در ادامه به برخی از نمونه‌های عدم همکاری مسئولین شهرستانی اشاره نمود و اذعان داشت: علیرغم عدم استفاده از ساختمان متروکه حوزه هنری شهرستان، این ساختمان به گروه هنری طلاب واگذار شد که پس از مرمت آن مسئولین دست به دست هم دادند تا این ساختمان را از طلاب پس بگیرند.

وی نبود حمایت‌های معنوی از سوی مسئولین فرهنگی شهرستان را از مهمترین دغدغه‌های گروه فرهنگی طلاب دانست و خطاب به نماینده محترم مجلس ابراز داشت: متاسفانه با پنج شهرستانی که حضرتعالی نمایندگی آنها را در مجلس بر عهده دارید به صورت بچه یتیم برخورد می شود و مدیران فاخری برای آنها معرفی نمی گردد.

مهاجری با اشاره به این که در چهار سال گذشته به طلاب اجازه حضور در مدارس شهرستان ابرکوه داده نشده است، اظهار داشت: علیرغم ناکارآمدی مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان ابرکوه، مدیر ناکارآمدتر جدیدی معرفی می‌شود.

وی در پایان گفت: از نماینده محترم مجلس انتظار داریم تا حلقه دوستان و مرتبطین خود را در شهرستان گسترش دهد.

حجت الاسلام جیحانی، نیز به نمایندگی از طلاب بافق، ضمن خیر مقدم به نماینده شهرستان های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: صراحت نماینده محترم در پیگیری درخواست‌های شهرستان، نشان دهنده روحیه مبارزه و قانون مداری اوست.

وی با اشاره به این که عرق انقلابی گری و روحیه جهادی در مجلس شورای اسلامی فعلی مشاهده نمی‌شود، اظهار داشت: در شهرستان بافق انتظارات نسبت به این نماینده محترم بسیار زیاد است؛ انتظار می رود تا نماینده محترم از امکان قدرت مانور و اعمال تاثیر خود در مجلس توضیحاتی را ارائه نمایند.

حجت الاسلام جیحانی به برخی از مشکلات و دغدغه های شهرستان بافق اشاره کرد و ابراز داشت: متاسفانه مافیایی در شهرستان بافق وجود دارد که موانع زیادی را پیش روی رونق این شهر ایجاد می‌کند؛ از نماینده محترم انتظار می‌رود تا با ورود به جریان‌های مهم مبارزاتی انتظارات مردم بافق به ویژه محرومین این شهرستان را برآورده سازد.

وی مشکلات فرهنگی شهرستان بافق را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: بسیاری از مشکلات فرهنگی شهرستان بافق غالبا به خود طلاب بر می‌گردد، به گونه ای که امکان برگزاری جلسه با امام جمعه محترم برگزار نشده است.

سید ضیاء رضی، سخنران دیگر این جلسه بود که به نمایندگی از طلاب بهاباد به ظرفیت‌های عظیم طلاب و روحانیون در اثربخشی در جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: اگر بفهمند که طوفانی که از قم برای حل و فصل مسائل انقلاب به پا خواسته است، مایه دلگرمی آحاد مردم خواهد بود.

وی با تأکید بر این که طلاب و روحانیون باید با حفظ و اتحاد مسائل انقلاب اسلامی را پیگیری نمایند، خاطرنشان کرد: خنثی عمل کردن مانع بزرگی پیش روی مطالبه گری است، مسئولین انقلابی شهرستان باید به حمایت‌ها و پشتوانه روحانیونی که در قم حضور دارند دلگرم باشند.

رضی با بیان این که نیاز است تا نمایندگان ساده زیست مجلس شناسایی شده، با همدلی و همفکری مشکلات مردم را حل و فصل نمود، خاطرنشان کرد: از نمایندگان انتظار داریم با الگوگیری از شهید مدرس با توکل بر خدا در راستای حل مشکلات  و معضلات پیش روی انقلاب اسلامی قدم بردارند.

وی با بیان این که از نماینده محترم انتظار داریم در جلسات مشکوک حضور نیابند، تصریح کرد: انتظار می رود همچنان در مسیر انقلابی گری حضور رسانده، حمایت های طلاب و روحانیون قم را همراه با خود بدانند.

حجت الاسلام زارع، نیز به نمایندگی از طلاب مهریز، در سخنانی ضمن تبریک روز مجلس به نماینده شهرهای پنجگانه ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز، گفت: طلاب و روحانیون همواره بر توجه به دغدغه های اسلامی ملت تأکید دارند.

وی افزود: برخی از مسئولان با در دست گرفتن بهانه معیشت، به دنبال پایمال کردن برخی از خط قرمزها هستند؛ چراکه دشمن مانند جهنم ندای هل من مزید سر می دهد و هر چه به او بدهیم باز درخواست جدیدی را مطرح خواهد کرد.

حجت الاسلام زارع به برخی از دغدغه های طلاب و روحانیون شهرستان مهریز اشاره کرد و اذعان داشت: گمرک در مهریز پایه های معیشت مردم منطقه را تقویت نموده است که مورد غفلت مسئولان دولت دوازدهم قرار گرفته است.

وی گفت: بناهای فرهنگی شهرستان به رغم مشکلات زیاد در دولت های نهم و دهم مورد عنایت مسئولان قرار می گرفت که در دولت کنونی مورد بی مهری قرار گرفته، همچنان ناقص مانده است.

حجت الاسلام کامیاب به نمایندگی از طلاب و فضلای خاتم، با اشاره به این که نماینده محترم مجلس از روحیه انتقال دغدغه های مردم برخوردار است، اظهار داشت: از نماینده محترم انتظار می رود تا ضمن معرفی اتاق فکر های مختلف نماینده محترم در شهرستان ها از ظرفیت طلاب و فضلای شهرستان ها استفاده نمایند.

وی با بیان این که باید راهکارهای عملیاتی برای استقلال مجلس و نمایندگان مجلس تبیین شود تا بتواند آزادنه دغدغه مردم را مطرح سازد، خاطرنشان کرد: فقدان نظارت در جامعه روحیه مردم را دستخوش آسیب می کند که باید جدی گرفته شود.

حجت الاسلام کامیاب توجه به وظایف ستاد تنظیم بازار را از دیگر انتظارات نظارتی نمایندگان مجلس عنوان و تصریح کرد: متاسفانه هنوز راهکارهای دقیقی برای حمایت از صنایع دستی و محصولات کشاورزی ارائه نشده است.

وی با بیان این که جناح بندی ها و تمرکز بر تفکرات سیاسی در انتخاب مسئولان، مردم را با چالش های زیادی روبرو ساخته است، خاطرنشان کرد: نیاز است تا تفاهم نامه هایی که برای حضور علما و روحانیون در شهرستان انعقاد شده، وارد فاز عملیاتی گشته و تقویت شود.

حجت الاسلام کامیاب با بیان این که لازم است تا نماینده محترم نسبت به  هزینه کرد بودجه شهرستان‌ها نظارت و اشراف داشته باشد، تصریح کرد: از نماینده محترم می‌خواهیم همچنان جانانه از ولایت و کیان اسلام دفاع نموده، گزارشی از طرح های اخیر مطرح در مجلس را ارائه نماید.

حجت الاسلام سمتی، نماینده طلاب مهریز، بافق، خاتم و هرات نیز گزارشی از فرآیند شکل گیری جلسه ارائه نمود و ابراز داشت: پیش از جلسه شورای مشورتی برای برگزاری این جلسه تشکیل شده، از مشورت ها و همکاری های دوستان استفاده کردیم.

وی با بیان این که مجمع نمایندگان طلاب پس از اتمام جنگ تحمیلی شکل گرفت، خاطرنشان کرد: منشور روحانیت امام خمینی(ره) از مهمترین برنامه های مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم از همان نخستین سالهای آغاز به کار بوده است.

نماینده طلاب مهریز، بافق، خاتم و هرات در ادامه به فرازهایی از متن منشور روحانیت امام خمینی(ره) اشاره کرد و اذعان داشت: مجمع نمایندگان تاکنون هشت دوره داشته که نقش حلقه واسط میان طلاب و مجموعه جامعه مدرسین و مرکز مدیریت حوزه را ایفا نموده است.

حجت الاسلام سمتی با اشاره به اسناد راهبردی مجمع، تصریح کرد: منویات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر ارتباط مداوم با طلاب از مهترین محورهای اسناد راهبردی مجمع نمایندگان طلاب به شمار می رود.

وی انقلابی ماندن حوزه علمیه قم را مهمترین تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار اخیرشان با نمایندگان طلاب دانست و یادآور شد: حدود ۳۰۰ نفر طلبه از پنج شهر ابرکوه، بافق، خاتم، بهاباد و مهریز در قم حضور دارند که در رشته های تخصصی علوم انسانی و اسلامی فعال هستند.

وی در بخش پایانی سخنان خود از مواضع صریح و انقلابی آقای صباغیان در مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر کرد.

گفتنی است؛ جلسه پرسش و پاسخ طلاب و نماینده مجلس بخش پایانی این جلسه بود.