امام جمعه محلات: جلسات طلاب وفضلا آثاروبرکات بسیاری خواهدداشت

 

بزرگ‌ترین فایده جلسات طلاب، دیدار و هم‌نشینی فضلا و روحانیون است که همین دیدار دارای آثار و برکات فراوانی است.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی ربانی امام‌جمعه محلات در نشست صمیمی طلاب و فضلای محلاتی مقیم قم که چهارشنبه چهاردهم آذرماه در حسینیه موج الحسین(ع) قم برگزار شد، بیان داشت: جلسات طلاب محلاتی در سال چهار الی پنج جلسه برگزار می‌شود که بانی این جلسات حجت‌الاسلام‌والمسلمین مقدسی امام‌جمعه سابق محلات بوده که یکی از جلسات در طول سال به‌صورت خانوادگی برگزار می‌شود و چند سالی است که این جلسات پررونق برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: از کسانی که مقدمات برپایی این جلسه گرم و پرشور را فراهم آورده‌اند تشکر می‌کنم و همچنین از حاضرین این محفل و مجلس به دلیل حضورشان قدردانی می‌نمایم.

امام‌جمعه شهر محلات خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین فایده این جلسات دیدار و هم‌نشینی طلاب و فضلا  است و همین دیدار دارای آثار و برکات فراوانی است.

وی اظهار داشت: از جلسه گذشته تا این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی را از دست دادیم و یاد این زائر عزیز که در راه زیارت اربعین به دیار باقی شتافت را گرامی می‌داریم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ربانی گفت: هر هفته فایل صوتی نماز جمعه محلات در پیام‌رسان‌ها از سوی ستاد نماز جمعه محلات ارسال می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پیام‌رسان‌ها از مطالب بیان‌شده در نماز جمعه باخبر شده و اگر پیشنهادی دارند نسبت به بنده اعلام کنند.

وی در پایان گفت: طبق وعده‌های گذشته نسبت به زائرسرای مشهد مقدس برای طلاب و فضلای محلات بر سر عهد خود هستیم و این را باید بگویم که مدیریت زائرسرا در حال تغییر است.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید هادی عظیمی، مدیر موسسه پژوهشی دین فطری بیان داشت: وقتی ما می‌خواهیم از دین سخن بگوییم باید از چیستی، چرایی و کیفیت دین‌داری سخن بگوییم.

وی تصریح کرد: منبری‌ها اکثراً از چگونگی دین‌داری برای مردم سخن می‌گویند و از چیستی چیزی نمی‌گویند؛ اکثر سؤالات مردم  در چیستی و چرایی دین قرارگرفته نه در کیفیت دین‌داری، زبان قرآن و انبیاء الهی، زبان فطرت است و زمانی که موضوع و محمول به‌درستی در دل آدمی قرار گرفت خود فرد به دنبال دین‌داری خواهد رفت.

مدیر موسسه پژوهشی دین فطری گفت: متأسفانه در حوزه و کتاب‌های آموزشی درباره مسائل مربوط به ظهور، رجعت، ملائکه، عوالم، هستی‌شناسی، شیطان شناسی گفته نمی‌شود و ما باید این مسائل را در جامعه بگوییم.

وی افزود: مردم دین را پراکنده فراگرفته‌اند، باید ارتباط اخلاق، خانواده و همه ابواب زندگی با دین بیان شود، برای مثال فردی نمازخوان بااخلاق نیست و همچنین سیاست‌مداران با دیانت عمل نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عظیمی گفت: امروز دشمن از کسانی که دین را به‌خوبی نفهمیدند به اسلام ضربه می‌زنند و این وظیفه ما طلاب است تا جلوی این آسیب را بگیریم.

وی ادامه داد: ابتدا باید مسائل مربوط به انسان باید برای مردم بیان شود و دین نیز برای پاسخ به این مسائل از سوی خدای تعالی نازل‌شده است، یادمان باشد که مسائل مربوط به دین را باید با زبان عمومی بیان کنیم تا مردم بفهمند که ما چه می‌گوییم و کودکان نیز باید زبان روحانی را بفهمند.

مدیر موسسه پژوهشی دین فطری ابراز داشت: جایگاه شناخت انسان در ساختار بنای دین، مرحله نخست دین‌داری است و فردی که با این مسائل آشنا می‌شود با انگیزه بهتری به دین نگاه می‌کند.

وی افزود: ما باید یک نقشه جامعی از دین را ترسیم کنیم، علت اینکه برخی جوانان از دین روی‌گردان هستند بدین دلیل است که پایه و زیرساخت دین آن‌ها ضعیف است و به‌درستی آموزش دین به آن‌ها داده نشده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عظیمی بیان کرد: زیرساخت شناخت به مقوله خدا، انسان و هستی وابسته است و در این مجموعه شناخت خود و هستی مقدمه ای است برای شناخت خدا و انسان تا زمانی که خود و هستی را به‌خوبی نشناسد نمی‌تواند به خداشناسی برسد.

وی گفت: ایمان چیزی فراتر از اعتقاد است و شیطان از همه ما اعتقاد بیشتری به معاد و خدای تعالی است اما او جزو کافران است، ایمان به معنی تصمیم برای رسیدن به هدف است.

مدیر موسسه پژوهشی دین فطری بیان داشت: مبلغان باید خدای تعالی را به‌گونه‌ای بیان کنند که مردم به‌سوی ایمان به خدای تعالی حرکت کنند، تمام احکام و آداب برای این تشریع شده تا ما به اخلاق الهی برسیم.

وی اضافه کرد: تنفر از حاکمیت طاغوت و عشق به حاکمیت اولیاء الهی سبب می‌شود تا ساختمان دین‌داری محکم و استوار واقع شود، تا زمانی که ما تفکر طاغوت را نشناسیم حتی اگر مرجع تقلید هم باشیم دچار مشکل خواهیم شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عظیمی عنوان کرد: اگر مبلغ در مرحله نخست برای مردم احکام و اخلاق بگوید بدین معناست که ما برای خانه‌ای که زیرساخت ندارد تأسیسات تهیه می‌کنیم، اول برای مردم از زیرساخت و ایمان بگوییم و بعد از احکام  اخلاق باید گوییم.

وی گفت: امروز بشر هسته‌ اتم را شکافته اما مسائل مربوط به خود را کشف نکرده است، اگر بشر امروز دین را افیون ملت‌ها می‌داند بدین معنا است از خود و هستی بی‌خبر است.

این استاد حوزه و دانشگاه اذعان داشت: عبادت هدف مقدماتی است و اعتقادات هدف غایی هستند و جوان امروزی به دنبال پاسخ‌های غایی هستند؛ مهم‌ترین مسائل مربوط به انسان در هفت عنوان هدف خلقت، راه رسیدن به هدف، راهنمای رسیدن به هدف، وسیله حرکت، چگونگی حرکت، موانع حرکت و چگونگی مبارزه با موانع خلاصه می‌شود.

وی تصریح کرد: خروجی دانشگاه‌ها و حوزه امروز این است که علوم عقلی و نقلی را از علوم طبیعی جدا کرده‌اند و وحدت حوزه و دانشگاه به معنای گفت‌وگو در بین ای دو نهاد نیست.

مدیر موسسه پژوهشی دین فطری گفت: آیات شناخت انسان و جهان هستی در شناخت و معرفت می‌تواند به ما کمک به سزایی داشته باشد و با نگاه به عظمت هستی می‌توانیم پی به عظمت خالق و هستی پی ببریم.

وی اظهار داشت: در جهان هستی هزاران هزار کهکشان و ستاره وجود دارد و آیا جهان در این تعداد خلاصه می‌شود، و بشر با تمام علم و فنّاوری نمی‌تواند به خلقت دست یابد و همه این‌ها نشانه‌ای برای خالق عظیم است.

حجت الاسلام والمسلمین عظیمی در پایان گفت: دانش تجربی دستش از آثار خلقت کوتاه است و علوم وحیانی از همه آثار خلقت برای بشر گفته است، هستی‌شناسی کمک به سزایی در خداشناسی و دین داری دارد.