آیت الله حسینی شاهرودی: زمینه برای حضور گسترده طلاب در استان کردستان فراهم است

 

آیت الله حسینی شاهرودی با تأکید بر این که طلاب حوزه علمیه باید از تمام فرصت های پیش رو استفاده نمایند، خاطرنشان کرد: زمینه ها برای حضور و فعالیت گسترده فکری و معنوی طلاب و فضلای حوزه در استان فراهم تر شده است.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله حسینی شاهرودی، جمعه شانزدهم آذرماه در جلسه طلاب و فضلای شهرستان قروه و کامیاران که در مدرس یک دارالشفا برگزار شد، به وصیت نامه امام حسن عسکری(ع) اشاره کرد و گفت: این امام همام در این وصیت نامه ضمن ارائه توصیه هایی برای تعامل با اهل سنت، بر تقویت ارتباط انسان با خداوند متعال تأکید می کنند.

وی با بیان این که ارتباط انسان با خداوند متعال تمام مسائل و مشکلات آدمی را حل می کند، تصریح کرد: زیاد یاد مرگ کردن از دیگر سفارسات امام(ع) در این وصیت نامه است؛ چرا که انسان اگر هر لحظه به یاد آخرت باشد، تمام امکانات و ابزارهای دنیوی را برای بالابردن رتبه های اخروی به کار خواهد بست.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: اگر انسان زیاد به فکر مرگ باشد، خواهد فهمید که وقت چندانی ندارد و دنیا را به چشم آسایشگاه و محفل آرامش نخواهد یافت و تمام توان و تلاش خود را برای کسب معارف الهی به کار خواهد گرفت.

آیت الله حسینی شاهرودی در ادامه، قرائت قرآن کریم و انس با آیات الهی را از دیگر سفارشات امام حسن عسکری علیه السلام عنوان کرد و ابراز داشت: کسانی که با قرآن کریم مانوس شده اند، همگی بر این امر تأکید دارند که ای کاش از قبل با آیات قرآن که معجزه ای الهی است، انس بیشتری پیدا می کردیم.

وی تصریح کرد: روانخوانی و توجه به ترجمه آیات الهی نباید مورد غفلت طلاب و فضلا قرار گیرد؛ در روایات اسلامی آمده که درجات بهشت به اندازه آیات الهی است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به این که صلوات بر پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) از دیگر تاکیدات امام حسن عسکری علیه السلام است، یادآور شد: صلوات بر پیامبر گرامی(صلی الله علیه و آله) و محبت به اهل بیت علیهم السلام نشانه ایمان آدمی است؛ صلوات، برقرار کننده ارتباط آدمی با نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت علیهم السلام است و همواره انسان را به یاد الگوهای الهی می اندازد.

آیت الله حسینی شاهرودی در بخش دیگری از سخنان خود بر زمینه سازی ظهور منجی عالم بشریت توسط منتظران واقعی حجت خدا تأکید کرد و گفت: انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حجت خداست و علم دین از شهر مقدس قم به جهانیان عرضه خواهد شد.

وی با بیان این که دشمن تمام تلاش خود را بر ضربه زدن به پایگاه علم دینی به کار گرفته است، ابراز داشت: دشمن قصد دارد تا ضمن بهره گیری از ابزارهای نوین و شیوه های مختلف، کشور ایران را به عنوان قلب تپنده انقلاب اسلامی و زمینه ساز ظهور را تحت تاثیر قرار دهد.

نماینده ولی فقیه در کردستان غفلت کشورهای اسلامی از ظرفیت های انسانی و سرزمینی را از دسیسه های استعماری تمدن غربی عنوان کرد و یادآور شد: وحدت اسلامی با تمرکز بر تاکیدات قرآنی از مهمترین ابزارهای مقابله با دسیسه های شوم دشمنان خداست.

آیت الله حسینی شاهرودی با تأکید بر این که طلاب حوزه علمیه باید از تمام فرصت های پیش رو استفاده نمایند، خاطرنشان کرد: زمینه ها برای حضور و فعالیت گسترده فکری و معنوی طلاب و فضلای حوزه در استان فراهم تر شده است.

وی تصریح کرد: علیرغم وجود مشکلات فراوان در استان کردستان، فعالیت های تبلیغی طلاب رو به گسترش بوده و به صورت هدفمند دنبال می شود.

گفتنی است، پس از پایان سخنرانی آیت الله حسینی شاهرودی، طلاب و فضلا به بیان دغدغه های فرهنگی و تبلیغی خود پرداخته و نماینده ولی فقیه نیز پاسخ هایی را ارائه داد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین عربیان، مدیر حوزه علمیه استان کردستان نیز در ادامه این جلسه گزارشی از روند فعالیت مدارس علمیه استان ارائه و خاطرنشان کرد: تفکری در استان وجود دارد که اذعان می کند طلاب بومی استان ناکارآمد بوده و شدیدا تلاش می شود تا این دیدگاه به اثبات برسد.

وی بر لزوم همکاری و همیاری گسترده طلاب و فضلای مستقر در قم و بومی استان تأکید کرد و یادآور شد: در نخستین حضورم پس از قبول مدیریت حوزه استان در قروه، مشاهده کردم که حوزه علمیه این شهرستان به صورت راکد مانده بود و ساختمان فرسوده ای داشت.

مدیر حوزه علمیه کردستان به نحوه پیگیری تجهیز و تکمیل ساختمان جدید حوزه قروه اشاره کرد و ابراز داشت: جمعی از طلاب به صورت شبانه روزی دست در دست هم کار بنایی را انجام داده و حوزه شهرستان را به سرانجام رساندند.

حجت الاسلام والمسلمین عربیان با بیان این که بالاخره بعد از چندسال تلاش، شهرستان قروه از مدرسه علمیه آبرومندی برخوردار شده است، اذعان داشت: تجهیز حجره ها و برخورداری مدارس از امکانات آموزشی، تربیتی و حتی ورزشی از دیگر اقدامات بود.

وی با بیان این که هیئت های مذهبی در مدارس فعال شده است، گفت: از والدین طلاب برای حضور در هیئت ها دعوت به عمل آمده است.

مدیر حوزه علمیه کردستان خاطرنشان کرد: اعطای حکم به تمام اساتید حوزه استان کردستان و پیگیری دغدغه های آموزشی طلاب از دیگر فعالیت های انجام شده در حوزه استان است.

حجت الاسلام والمسلمین عربیان برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی به ویژه کارگاه های قرآن و ادبیات عرب را از دیگر فعالیت دانست و یادآور شد: دوره آموزشی پودمانی در حوزه کامیاران و رویدادهای پس از آن، جو سنگینی را نسبت به مدیریت حوزه استان ایجاد نمود.

وی در ادامه به برخی از مشکلات و دغدغه های مدیریت حوزه استان اشاره نمود و ابراز داشت: الحمدلله به حول و قوه الهی و علیرغم وجود مشکلات فراوان، حوزه کردستان به انسجام و تجهیز قابل قبولی رسیده است.

مدیر حوزه علمیه کردستان با اشاره به این که علیرغم گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی متاسفانه برخی از روستاهای شهرستان طلبه ای را به خود ندیده بود و طلاب در آن حضور نداشتند، خاطرنشان کرد: با فعالیت های جهادی جمعی از طلاب ضمن برطرف سازی فقدان حضور و ارتباط طلاب با ساکنان برخی از روستا، امروز از همان روستاها افرادی برای تحصیل در حوزه ثبت نام نموده اند.

حجت الاسلام والمسلمین عربیان با تأکید بر این که هم اکنون مدرسه قروه در تراز مدارس موفق کشور قرار دارد، ابراز داشت: نظم حاکم بر مدارس علمیه استان از مهمترین شاخصه های حوزه علمیه استان کردستان به شمار می رود.

وی دغدغه اقتصادی طلاب و فضلا را از چالش های پیش روی حوزه علمیه استان برشمرد و ابراز داشت: به منظور تقویت بنیه های اقتصادی طلاب، بستری در فضای مجازی ایجاد شده تا تولیدات دستی خانواده طلاب و فضلا به فروش برسد.

مدیر حوزه علمیه کردستان تقویت طرح هجرت و توجه به بنیه های تبلیغی را از تاکیدات مدیریت حوزه استان برشمرد و یادآور شد: سخت ترین کار بر عهده مبلغین نهاده شده و بالاترین اجر الهی نیز به این عزیزان داده خواهد شد؛ لذا مدیریت حوزه استان علیرغم مشکلات و فشارهای اقتصادی حاکم بر جامعه، هیچ گاه نگذاشته ضعفی در عرصه های تبلیغی استان کردستان به وجود آید

حجت الاسلام والمسلمین عربیان با بیان این که بسترهای تبلیغی طلاب در استان فراهم تر شده است، ابراز داشت: حوزه کردستان از حضور طلاب در عرصه های مختلف تبلیغی، به ویژه عرصه دانشگاهی و نخبگانی استقبال و حمایت می کند.

وی با اشاره به این که حوزه علمیه استان کردستان در رتبه هفتم کشور جای گرفته است، خاطرنشان کرد: علیرغم این که حکم بنده هنوز تمام نشده بود، فردی را برای این جایگاه معرفی کرده بودند که مورد توجه مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور به ویژه شخص آیت الله اعرافی قرار نگرفت.

مدیر حوزه علمیه کردستان در پایان تصریح کرد: حوزه کردستان به منظور ارتقاء سطح دانش طلاب این استان، دوره های مختلف جریان شناسی و فرقه شناسی را برگزار نموده است.

حجت الاسلام هوشیاری، نماینده طلاب قروه و کامیاران در مجمع طلاب و فضلای حوزه قم نیز در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به حضور طلاب گزارشی از فعالیت های ۹ ماهه هشتمین دوره مجمع طلاب و فضلای حوزه ارائه کرد و ابراز داشت: در دوره پیشین نزدیک به ۱۰۰ ملیون تومان وام قرض الحسنه به طلاب شهرستان اعطا شد و اردوی مشهد نیز برای طلاب برگزار گردید که مورد توجه و استقبال دوستان قرار گرفت.

وی با بیان این که با توجه به رایزنی های صورت گرفته در صندوق دفتر تبلیغات اسلامی، صندوق مستقل شهرستانی راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم ضمن تقویت موجودی صندوق قرض الحسنه شهرستان های قروه و کامیاران بتوانیم خدمت رسانی بیشتری را به طلاب و فضلای این شهرستان ها داشته باشیم.

نماینده طلاب قروه و کامیاران در ادامه به برگزاری جلسات مختلف با حضور طلاب مستقر در شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: پیگری مجوزهای تدریس در حوزه ها و مدارس علمیه استان از جمله فعالیت هایی بود که مقدمات این حضور با هماهنگی نهادهای حوزوی استان فراهم شده است.

وی با اشاره به این که مدیریت حوزه استان کردستان از طلاب و فضلای مستقر در قم برای خضور در شهرهای مختلف استان دعوت می کند، ابراز داشت: این فعالیت ها زمینه ای برای حضور و استقرار طلاب و فضلا است تا در راستای ارتقاء سطوح معنوی و فرهنگی استان کوشاتر عمل نمایند.