توصیه های اخلاقی آیت الله ترابی به طلاب و فضلای دامغانی مقیم قم

 

 

این استاد اخلاق حوزه گفت: نماز چنان موهبتی است که اگر آدمی حق آن را به جای آورد، ضمن پرورش روح و معرفت و فراهم سازی زمینه پذیرش معارف، به مقامات عالی معرفتی دست خواهد یافت.

 

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله ترابی پنج شنبه، بیست و دوم آذرماه در جلسه طلاب و فضلای دامغانی حوزه علمیه قم اظهار داشت: خداوند متعال را شاکرم که توفیق عنایت فرمود تا مجددا در کنار طالبان دین الهی که بهترین دوران عمر خویش را در مسیر کسب معارف الهی و تهذیب می گذارند، باشم.

وی با تأکید بر این که امیدوارم خداوند متعال به همه توفیق تحصیل همراه با عمل به وظیفه را عنایت فرماید، خاطرنشان کرد: هر کاری زمینه می خواهد و زمینه ها را باید خود انسان فراهم سازد؛ برای فراهم سازی زمینه های اجتهاد، زندگانی بزرگان دین به ویژه وجود مبارک رسول الله صلی الله علیه و اهل بیت علیهم السلام الگویی والاست.

این استاد حوزه با بیان این که علمای اسلام با انجام به وظایف و تکالیف و توجه به مستحبات عبادی به مقامات عالی دست یافتند، اظهار داشت: علمای برجسته حوزه اهتمام زیادی به رعایت حریم و حرمت ها داشته، با توجه به کوچکترین موارد اخلاقی و تربیتی، به مراتب عالی دست یافتند.

آیت الله ترابی با بیان این که اگر انسان دست رد بر تمایلات فریبنده دنیایی زند، خداوند متعال در آخرت بهتر از آن را برایش قرار خواهد داد، تصریح کرد: انسان هایی که به مراتب عالیه می رسند، پیش از هر اقدامی، زمینه‌ها و ظرفیت‌های خویش را ارتقاء داده، با تلاش و مجاهدت مثال زدنی دستورات الهی را مورد توجه قرار می‌دهند.

وی با بیان این که سلمان فارسی قبل از هر اقدامی زمینه‌های کسب معارف الهی را در خود ایجاد کرده بود، تصریح کرد: اگر انسان با نیتی خالص و صادقانه دست رد بر زیبایی و فریب‌های دنیوی بزند، رشد خواهد کرد.

این استاد اخلاق حوزه با تأکید بر این که آدمی باید با انجام واجبات، اهتمام به مستحبات و توجه به ظرایف اخلاقی و معرفتی، زمینه ظهور و نهادینه سازی معارف حقه الهی را در خود ایجاد نماید، خاطرنشان کرد: نماز چنان موهبتی است که اگر آدمی حق آن را به جای آورد، ضمن پرورش روح و معرفت و فراهم سازی زمینه پذیرش معارف، به مقامات عالی معرفتی دست خواهد یافت.

آیت الله ترابی در ادامه ضمن اشاره به خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی، به سختی های تحصیل علوم دینی و حوزوی در گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: انقلاب اسلامی نعمت بزرگ امنیت را در اختیار همگان قرار داده است؛ لذا لازم است تا طلاب و فضلا و همه اقشار مختلف مردم، تلاش خود را برای کسب معارف ناب الهی و ارتقاء سطح معرفتی خویش و جامعه به کار گیرند.

وی در توصیه ای با بیان این که  طلاب و  فضلا باید بعد از فراگیری علوم دینی، اهتمام خود را برای انتقال معارف ناب الهی و حضور مستمر در میان مردم بیشتر کنند، خاطرنشان کرد: باید کار را برای خدا انجام دهیم؛ خداوند متعال بر اساس وعده ای که داده، یاری رسان، یاری دهندگان دین الهی است.

گفتنی است؛ در ابتدای این جلسه حجت الاسلام غریب بلوک، مسئول کمیته رسانه و آقای سید جوادی، مسئول کمیته اطلاعات و آمار مجمع طلاب و فضلای دامغان گزارشی از فعالیت های کمیته های متبوع ارائه کردند.

آقای سید جوادی گزارشی از تعداد طلاب و فضلای دامغانی مقیم قم ارائه نمود و خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات و آماری که به دست آمده، دراین سال ها، حدود ۹۰۰ نفر از طلاب و فضلای دامغانی در قم حضور داشته و تحصیل نموده اند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود ۳۵۰ طلبه دامغانی در قم مستقر هستند، خاطرنشان کرد: از طلاب و فضلایی که فرزندان ایشان در قم متولد شده، انتظار داریم تا نام و تعداد فرزندان را برای جمع آوری دقیق تعداد طلاب و خانواده های در اختیار ما قرار دهند.

مسئول کمیته اطلاعات و آمار مجمع طلاب و فضلای دامغان در پایان تشکیل بانک اطلاعاتی آمار و ارقام طلاب دامغانی را از مهمترین اهداف این کمیته عنوان کرد و یادآور شد: تمام تلاش ها و فعالیت های کمیته ها و تشکل های طلاب به منظور ارتقاء سطح تاثیرگذاری و تبلیغی طلاب و فضلا مورد توجه قرار می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین خراسانی نژاد، نماینده طلاب و فضلای دامغانی حوزه علمیه قم نیز در ابتدای این جلسه ضمن بیان خاطره ای از زندگی شهدای انقلاب اسلامی، به فرازهایی از وصیت نامه شهدای طلبه اشاره نمود و گفت: وصیت نامه شهدا در بردارنده آموزه های اخلاقی، ستودنی و غیر قابل وصف است؛ باید از خداوند متعال طلب کنیم تا توفیق ادامه راه شهدای اسلام و انقلاب را به ما عنایت فرمایند.