حجت‌الاسلام‌والمسلمین حق جو در جمع طلاب میاندوآب: خودسازی و خانواده سازی، دو شاخصه طلبه انقلابی

 

 

مدیرکل مشاوره و سلامت دانشگاه علوم و معارف قرآن گفت: یکی از ارکان انقلابی گری یک طلبه خودسازی و خانواده سازی است، کاری کنیم که اعضای خانواده ما به طلبه و طلاب علاقه‌مند شوند.

 

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین حق جو، مدیرکل مشاوره و سلامت دانشگاه علوم و معارف قرآن در جمع طلاب و فضلای میاندوآبی مقیم قم که پنجشنبه، بیست و دوم آذرماه در مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک مهدیه برگزار شد، اظهار داشت: مهر و محبت در بین خانواده به‌ویژه افراد متدین کم شده است، برخی فکر می‌کنند محبت به خانواده با حیا منافات دارد.

وی تصریح کرد: ادبیات قرآنی به ما آموزش داده است که محبت زوجین به همدیگر آرامش عطا می‌کند.

این استاد حوزه گفت: در منزلی که روابط عاطفی وجود داشته باشد قطعاً مشکلات وارد زندگی زوجین نمی‌شوند و ملائکه در این خانه جای دارند، حدیث کسا دلیل مستحکمی برای این مدعی است.

وی افزود: زمانی که خانواده با هم روابط عاطفی داشته باشند قطعاً شیاطین از آن‌ها دور خواهند شد و زمزمه‌های اختلاف و سوءظن از خانه دور می‌شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حق جو اظهار داشت: حضرت زهرا(س) می‌فرماید اگر خانمی برای منزل خود نان درست کند به تعداد دانه‌های گندم خدای تعالی به او پاداش می‌دهد.

وی ابراز داشت: خانم‌ها از ثواب و اهمیت خانه‌داری بی‌خبر هستند؛ باید برای خانم‌ها اهمیت مسئله خانه‌داری تبیین شود، این لحاظ نشود که کار در بیرون منزل با اهمیت است.

این کارشناس امور خانواده خاطرنشان ساخت: آقایان باید نسبت به نیازهای روانی و عاطفی همسرانشان توجه داشته باشند زیرا نیاز عاطفی مسئله اصلی در زندگی افراد است.

وی اذعان داشت: روایات متفاوتی درباره نگاه به قرآن، کعبه و عالم دینی داریم که ثواب مترتب بر این کار خواهد شد و همچنین درباره نگاه به همسر خود نیز روایات فراوان داریم که نگاه به همسر از روی محبت عبادت است.

مدیرکل مشاوره و سلامت دانشگاه علوم و معارف قرآن بیان کرد: باید همسران با همدیگر گفت‌وگو کنند، زیرا گفت‌وگوی زوجین با همدیگر ثواب دارد و سبب آرامش دل‌ها می‌شود؛ خانواده باید در کنار همدیگر رشد کنند؛ ما باید زندگی نبی مکرم اسلام(ص) و امیر مؤمنان علی(ع) را الگو قرار دهیم.

وی افزود: طلاب باید اول خودسازی داشته باشند و در مرحله بعدی به خانواده‌های خود توجه داشته باشند و در نهایت به فکر اصلاح جامعه باشند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حق جو اظهار داشت: برادران عزیز، فرزندان شما در خیابان و مدرسه و خیلی از مکان‌های دیگر شاید دچار بی‌مهری شوند اما نباید در فضای خانواده مورد بی‌مهری قرار بگیرند.

مدیرکل مشاوره و سلامت دانشگاه علوم و معارف قرآن افزود: خیلی از کلمات در زندگی می‌تواند اوضاع زندگی را تغییر دهد؛ برای مثال اگر پدر به فرزند بگوید بنشین یک اثر را دارد و اگر بگوید بنشینید یک اثر دیگر، ما باید تکریم را در خانه و کاشانه خود رعایت کنیم.

این استاد حوزه بیان کرد: نگویید که همسران باید با همدیگر صمیمی باشند، صمیمیت با احترام متفاوت است، امیرمؤمنان علی(ع) با حضرت زهرا(س) با تکریم سخن می‌گفت.

وی عنوان کرد: یکی از ارکان انقلابی گری یک طلبه خودسازی و خانواده سازی است، کاری کنیم که اعضای خانواده ما به طلبه و طلاب علاقه‌مند شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حق جو بیان داشت: این عیب است که دختر فرد طلبه با طلبه ازدواج نکند و یا اینکه خانواده‌ای که با یک طلبه فامیل شدند از او ناراضی شوند و این خلاف روحیه طلبه انقلابی است.

وی اضافه کرد: این مسئله اشتباه است که همسر یک طلبه شوهرش را با یک کارمند مقایسه کند زیرا زندگی طلبه با دیگر اقشار متفاوت بوده و هست.

مدیرکل مشاوره و سلامت دانشگاه علوم و معارف قرآن بیان داشت: در کتب روانشناسی آمده است که مشکلات مادی با مسائل عاطفی جبران می‌شود؛ اما عکس این مسئله متصور نیست.

وی گفت: دانش‌افزایی و اطلاعات دینی باید در خانواده‌های گسترش پیدا کند همسران باید از همسران بخواهند که اطلاعات دینی را برای خانواده خود بازگو کنند.

در پایان جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید موسی موسوی نماینده طلاب و فضلای میاندوآب بیان داشت: یکی از برنامه‌های طلاب و فضلای میاندوآب برگزاری هیئت خانوادگی است و از عزیزان خواستارم که در این جلسات به‌صورت پرشور شرکت داشته باشند.

وی افزود: قصد ما بر این است که افراد سخنران در هیئت از افراد سرشناس و دارای فن استفاده شود که حجت‌الاسلام‌والمسلمین حق جو یکی از کارشناسان متخصص و اولین کسانی که مرکز مشاوره حوزه علمیه قم را راه‌اندازی کرده است.

نماینده طلاب و فضلای میاندوآب اظهار داشت: بنده روزهای چهارشنبه بعد از نماز ظهر و عصر در مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه حضور دارم و شنوای نکات و پیشنهاد‌ها دوستان هستم.

وی در پایان گفت: یکی از عمده فعالیت‌های نمایندگان طلاب خدمات‌رسانی به طلاب است و بنده در این راستا هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم و با توجه به راه‌اندازی سامانه مجمع، اکثر کارها به‌صورت سامانه‌ای انجام می‌شود و اگر کاری با حضور بنده انجام شود سعی می‌کنم که آن کار را انجام دهم.