حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی در جلسه طلاب مرند: فعالیت فرقه های ضاله در مرند و جلفا زیاد شده است

 

نماینده طلاب و فضلای مرند و جلفا به فعالیت های فرقه ضاله به ویژه احمد الحسن بصری اشاره کرد و گفت: متاسفانه با توجه به گسترش فعالیت فرقه های جدید در شهرستان مرند، جوانان و نوجوانان از مساجد فاصله گرفته اند؛ نیاز است تا جهش راهبردی در امر تبلیغ را جدی بگیریم تا ضمن جذب و حفظ جوانان، پاسخگوی نیازهای فکری و معرفتی ایشان باشیم.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی، نماینده طلاب و فضلای مرند و جلفا در جلسه با طلاب و فضلای این شهرستان با بیان این که این جلسه نخستین جلسه طلاب و فضلای شهرستان مرند است، ابراز داشت: برآنیم تا با همکاری و همیاری دوستان، جلسات را به صورت ماهانه و در نخستین جمعه ماه قمری برگزار نماییم تا از هم فکری و همیاری طلاب برای برکت بخشی به فعالیت های تبلیغی بهره گیری بیشتری صورت گیرد.

وی در ادامه بر کیفی بخشی جلسات طلاب تاکید نمود و خاطرنشان کرد: در ماه های گذشته بالغ بر ۵۰ ساعت جلسات متعدد گروهی را با حضور طلاب مرند و جلفا برگزار کردیم؛ بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، مقرر شد تا جلسات نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با طلاب به صورت شهرستانی برگزار و دغدغه ها و مشکلات طلاب به صورت منطقه ای بحث و بررسی گردد.

نماینده طلاب و فضلای مرند و جلفا گزارشی از موجودی و فعالیت صندوق قرض الحسنه طلاب شهرستان ارائه نمود و گفت: قصد داریم تا ضمن ارائه گزارش های شفاف از وام های اعطا شده به طلاب، به منظور بهره گیری حداکثری از ظرفیت های این صندوق، از  همیاری و همفکری طلاب و فضلا استفاده حداکثری داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی با بیان این که از یک هزار مسجد فعال در استان، ۲۲۰ مسجد توسط غیر طلاب مدیریت شده و نماز جماعت در آن برگزار می شود.

وی در ادامه به فعالیت های فرقه ضاله به ویژه احمد الحسن بصری اشاره نمود و خاطرنشان کرد: متاسفانه با توجه به گسترش فعالیت فرقه های جدید در شهرستان مرند، جوانان و نوجوانان از مساجد فاصله گرفته اند؛ نیاز است تا جهش راهبردی در امر تبلیغ را جدی بگیریم تا ضمن جذب و حفظ جوانان، پاسخگوی نیازهای فکری و معرفتی ایشان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی به برخی از مشکلات اقتصادی حاکم بر فعالیت های تبلیغی شهرستان مرند اشاره نمود و اذعان داشت: مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم هر دو هفته یک بار جلسات خود را ناظر به موضوعات تخصصی برگزار می کند و مسائل مبتلابه و مشکلات منطقه ای استان ها و شهرستان ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته، تبادل نظر و تجریه صورت می گیرد.

وی با بیان این که بررسی دستورات جلسه به منظور بحث و تبادل نظر در رابطه با مشکلات و دغدغه های حوزه علمیه، همواره مورد توجه مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بوده، تصریح کرد: در دو جلسه اخیر مجمع، نمایندگان طلاب با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه و حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور دیدار داشتند.

نماینده طلاب و فضلای مرند و جلفا در ادامه فرازهایی از مطالب جلسه نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با آیت الله اعرافی را ارائه نمود و خاطرنشان کرد: بررسی مشکلات بودجه ای حوزه های استان از مهمترین دغدغه های مطرح شده در این جلسه بود؛ در این نشست صمیمی طرح ها، برنامه ها و نظامات مصوب حوزه های علمیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با بیان این که در برنامه ۱۴۱۴ حوزه علمیه، چشم انداز تمام فعالیت های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تبلیغی حوزه های علمیه دیده شده است، خاطرنشان کرد: تحول در نظام آموزشی و متون درسی طلاب از دیگر رویکردهایی بود که در جلسه با مدیریت حوزه های علمیه بر آن تاکید شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی آینده نگری و توجه به خرد جمعی در ساختار نویسی را از ویژگی های مدیریت جدید حوزه های علمیه دانست و یادآور شد: بالغ بر ۵۰ هزار نفر از دانشجویان در دانشگاه های مختلف کشور، دروس حوزوی را می خوانند که حوزه های علمیه هیچ نظارت و اشرافی بر مطالب این رشته ها ندارد.

نماینده طلاب و فضلای مرند و جلفا با بیان این که آیت الله اعرافی همواره بر فعالیت های تشکیلاتی تأکید دارد، اظهار داشت: هدفمندسازی شهریه طلاب و توجه به دغدغه های تبلیغی طلاب و فضلا در حوزه های تخصصی، توجه به طرح ها و ایده های طلاب و ثبت آنها در سامانه مربوطه از جمله اقداماتی است که درجلسه با آیت الله اعرافی بدان اشاره شد.

وی به گزارش جلسه طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حجت الاسلام والمسلمین منتظری اشاره نمود و ابراز داشت: در این جلسه دغدغه های حقوقی کشور و معضلات اقتصادی مردم مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ عدم توجه برخی از مسئولان به اقتصاد مقاومتی و غفلت آنها از لوازم و اقتضائات جنگ اقتصادی، موضوعات مورد بحث و بررسی در جلسه با دادستان کل کشور بود.

حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی بحث نفوذ در سطح مدیران ارشد کشور و حوزه علمیه را از دیگر مباحث مطرح در این جلسه عنوان کرد و یادآور شد: نمایندگان طلاب در جلسه دادستان کشور، بر این موضوع که قوه قضائیه در بحث مبارزه فساد و مقابله با مشکلات و دغدغه های اقتصادی ضعیف عمل می کند، اشاره داشته اند.

نماینده طلاب و فضلای مرند و جلفا افزود: دادستان کل کشور ضمن اشاره به مشکلات روند رسیدگی پرونده های اقتصادی گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد با سنگ اندازی و ایجاد موانع در پرونده ها روبرو هستیم؛ متاسفانه در برخی از مواقع مباحث حقوقی را به موضوعات سیاسی، امنیتی و چالش اجتماعی تبدیل می کنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود بر گروهی و تشکیلاتی عمل کردن طلاب و فضلا تصریح نمود و ابراز داشت: تحول در عرصه های مختلف فعالیتی از ملزوماتی است که حوزه های علمیه باید بدان توجه کند، این مهم نیازمند حضور پررنگ طلاب، فضلا و نخبگان حوزوی است.

حجت الاسلام والمسلمین مرندی دولت آبادی توجه به پژوهش در برنامه ریزی ها را امر بسیار مهمی دانست و یادآور شد: از طلاب و فضلا تقاضا  می کنیم تا با ورودی موثر ضمن ارائه نظرات و دیدگاه های خود در رابطه با فعالیت های حوزوی، طرح های هدفمندی را به منظور پویایی فعالیت ها تدوین و ارائه نمایند.