حجت الاسلام والمسلمین مقامی در جمع طلاب باغملک: جوانی را دریابیم

این استاد اخلاق ضمن تأکید بر شکوفاسازی فطرت درونی در دوران جوانی، گفت: هر اندازه سن و سال آدمی بالاتر می رود خودسازی سخت تر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین مقامی، جمعه ۳۰ آذر در جمع طلاب و فضلای شهرستان باغملک با بیان این که شما طلاب نهال های حوزه علمیه هستید، خاطرنشان کرد: امیدواریم هر کدام از شما عزیزان به درخت پربار و پرثمری برای بهره‌برداری معنوی دیگران تبدیل خواهید شد.

وی با تأکید بر این که مردمان منطقه باغملک محب اهل بیت علیهم السلام بودند، اظهار داشت: علمای دین در این منطقه حضور فعالی نداشته و طلاب نیز صرفا در ایام تبلیغی در این منطقه بوده و به ادعای مومنین این دیار، دین مردمان این منطقه مرهون زحمات و تلاش‌های علمایی چون آیت الله بهبهانی است.

این استاد اخلاق با بیان این که آیت الله بهبهانی از دوستان و هم بحثان آیت الله العظمی وحید خراسانی است، اظهار داشت: آیت الله العظمی وحید خراسانی معتقد بود اگر این عالم فرهیخته در نجف می‌ماند، جزو مراجع تراز اول می شد.

حجت الاسلام والمسلمین مقامی با تأکید بر این که فداکاری برای دین نیازمند ارتقاء سازوکارهای شخصیت درونی آدمی است، خاطرنشان کرد: شخصیت بسیاری از علمای ما مظلوم و ناشناخته مانده است.

وی با اشاره به این که در کتب روایی نام حدود ۱۰ نفر از علمای منطقه خوزستان به عنوان روات ثبت شده است، به سیره برخی از علمای این دیار  اشاره نمود و اذعان داشت: طلاب و فضلای شهرستان باغملک همواره باید تلاش خود را بیش از پیش نموده، هدف‌گذاری خود را بالاتر از سطح علمای پیشین این دیار قرار دهند.

سخنران این جلسه افزود: علمای پیشین نه تنها افراد خاصی نبودند، چه بسا مشکلاتی که با آن روبرو بودند، خیلی بیشتر از مشکلات طلاب امروزی بود؛ علما با تلاش و کوشش و مداوت در تحصیل معارف حقه الهی، خود را به مراتب بالای علمی و معرفتی رساندند.

حجت الاسلام والمسلمین مقامی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش و کوشش روز افزون شما عزیزان، خوزستان که مرکز ورود تشیع به سمت ایران است، از شر وهابیت خلاصی یابد.

وی در ادامه ضمن اشاره به آیاتی از قران کریم، خاطرنشان کرد: ایمان به ذات اقدس الهی تنها خواست خالق از مخلوق است، که عقل آدمی نیز بدان تأکید دارد؛ ایمان به خدا سعادت در دنیا و آخرت را توامان به همراه خواهد داشت.

این استاد حوزه با اشاره به این که سعادت، خوشبختی و به کمال رسیدن ما انسان‌ها وابسته به ایمان آدمی است، تصریح کرد: ایمان نباشد انسان هیچ ارزشی نخواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین مقامی به مراحل کسب ایمان الهی و نهادینه سازی آن در قلب وجودی آدمی اشاره نمود و یادآور شد: قلب آدمی همچون کودکی است که برای نهادینه سازی ایمان در آن، باید قطره قطره معارف را در آن اشراب نمود.

این استاد اخلاق بر جایگاه تقویت مراحل ایمانی با فرآیند اخلاقی تأکید نمود و ابراز داشت: اگر در حال تحصیل علم به فکر فرآیند درست ایمان خود نباشیم، علاوه بر ضعف در خدمتگذاری به دین الهی، چه بسا ممکن است بر دین نیز ضربه بزنیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به مصادیقی از محصلان حوزوی که راه به بیراهه نهادند، خاطرنشان کرد: زمانی که انسان علم به دست می اورد، قوی و قدرتمند شده، ضمن برخوداری از موقعیت اجتماعی، نفس آدمی جولانگاه تمایلات نفسانی خواهد شد؛ در این  صورت اگر ساختار شخصیتی آدمی تهی از ایمان باشد، هوای نفس انسان در بستر فراهم شده میدان داری کرده، آدم را به سمت تباهی سوق می دهد.

این استاد اخلاق با بیان این که روند ساختار ایمانی باید به گونه ای باشد که ما بتوانیم بر قلب خودمان ایمان را اشراب کنیم، تصریح کرد: ما باید نسبت به خداوند  متعال که متعلق ایمان است، معرفت پیدا کنیم. هر چه علم و دانش ما نسبت به خداوند متعال بالاتر رود، بستری فراهم می شود که ما نسبت به خداوند متعال ایمان خواهیم آورد.

وی به ملکات نفسانی انسان اشاره نمود و اذعان داشت: همواره باید تلاش نماییم تا ملکات نفسانی چون صبر بر مصائب و توکل بر خداوند را در وجود خویش مستقر نماییم؛ همه این امور ضمن بسترسازی تثبیت ایمان، در تقویت ایمان نقش بسزایی خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین مقامی مباحث رفتاری چون نماز اول وقت، اهمیت به واجبات و دوری از محرمات را از مؤلفه های بستر ساز ایمان دانست و یادآور شد: امام علی علیه السلام همواره بر انجام واجبات الهی و ترک محرمات تاکید می نمودند.

سخنران این جلسه با اشاره به این که فرآیند عملکرد علمای دین باید بالاتر از انجام واجبات و دوری از محرمات باشد، اظهار داشت: شب زنده داری و اقامه نماز شب، باعث می شود، معبر ورود ایمان در قلب و دل ما آسان‌تر شده، در قلب ما تثبیت گردد.

وی با تأکید بر اینکه تا جوان هستیم باید فطرت‌های خود را شکوفا نماییم، ادامه داد: اگر حواسمان بر خودتربیتی جمع نباشد در آینده، اگر جایگاهی در سطح اجتماع پیدا کنیم، گرفتار مشکلات خواهیم شد؛ خودتربیتی نیازمند مراقبت‌های خاصی است؛ رفتاری که از ما سر می زند، ناشی از ایمان و توکل وجودی ماست و اگر تفکر ما درست نباشد، رفتاری که از ما سر می زند، رفتار درستی نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین مقامی ضمن تأکید بر شکوفاسازی فطرت درونی در دوران جوانی، اظهار داشت: هر اندازه سن و سال آدمی بالاتر می رود خودسازی سخت تر خواهد شد.

وی فرایند معرفتی را نخستین فرایند ایمانی دانست و یادآور شد: بعد از شناخت خداوند متعال باید معبر این معرفتی که نسبت به ذات اقدس الهی پیدا می شود را زلال و صاف نماییم؛ گناهان مسیر را آلوده می کند و نمی گذارد این معرفت نسبت به خداوند متعال در قلب آدمی ورود نماید.

سخنران این جلسه با بیان این که در صورت زلال سازی معابر معرفتی، قلب ما به راحتی تسلیم متعلقات ایمانی خواهد شد، ابراز داشت: برای رشد ایمان در قلب نیازمند توجه به فرایندهایی هستیم که از جمله آن می توان به شناخت انسان اشاره نمود.

وی شناخت آدمی را یکی دیگر از ابعاد معرفتی شناخت خداوند متعال دانست و ابراز داشت: هر اندازه علم و معرفت و تصمیم گیری و روند ورود ایمانی در قلب آدمی پیچده باشد حیله های نفس اماره نیز پیجیده تر خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین مقامی با بیان این که شیطان نفس پوسته ای از اعمال شیطانی را بر اعمال روحانی و معنوی سایه می اندازد، خاطرنشان کرد: انسان باید ضمن توجه به کسب علم، باید ابعاد تهذیبی خود را تقویت نماید؛ ما باید بتوانیم ایمان را در قلب خود حفظ نماییم.