حجت الاسلام والمسلمین طاهری در جمع طلاب میاندوآب: طلاب باید موقعیت شناس باشند

 

 

مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه قم گفت: داستان جنگ جمل داستانی عبرت آموز است، خیلی از اصحاب حضرت علی(ع) بعد از جنگ حاضر شدند و این حضور دیر هنگام سبب شد تا اعمال آنها برای اسلام  فایده نداشته باشد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین طاهری، مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه قم در جلسه طلاب و فضلای میاندوآب که پنج شنبه، ششم دی ماه در مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک مهدیه قم برگزار شد، بیان داشت: نیمه اخروی و ملکوتی انسان مقدم بر نیمه دنیوی اوست و ما طلاب باید نسبت به این مساله دقت بیشتری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما طلبه ایم و سربازی امام عصر(عج) افتخار ماست؛ به همین سبب خیلی باید در امور احتیاط داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری ابراز داشت: ما با خواندن متن تاریخ، اهل بصیرت را مدح می کنیم و افراد بی بصیرت را ذم و نکوهش خواهیم کرد. اولین لازمه بصیرت موقعیت شناسی است و هر انسانی باید بداند که در چه زمانی زندگی می کند و باید به روز عمل کند؛ ما باید ایران و شرایط جمهوری اسلامی را با شناخت مردم، کشور و توانایی ها بشناسیم. دومین لازمه بصیرت دشمن شناسی است؛ باید بدانیم که دشمن کجاست؛ شاید در خانه ما و در موبایل و تلویزیون ها ما حضور پیدا کند.

وی افزود: تحریم های ظالمانه و همچنین اشتباهات برخی مسئولین شرایط را برای ملت ایران سخت تر کرده ولی مردم ایران در این شرایط پای اسلام و انقلاب ایستاده اند. خیلی از جوانان زمان جنگ را درک نکرده اند، ما در آن دوران برای سلاح و مهمات به بن بست خورده بودیم اما در برابر دشمنان ایستادگی نشان دادیم؛ لازمه بصیرت در این روزگار این است که چشم خودمان را باز کنیم و موقعیت خود را به خوبی بشناسیم. اگر می خواهیم بنویسیم، بخوانیم و بشنویم باید با بصیرت عمل کنیم؛ اقدام به موقع از دیگر لوازم بصیرت است، چه بسا خیلی از افراد در انقلاب اسلامی فعالیت کردند؛ اما اقدام به موقع جایگاه دیگری دارد.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری افزود: داستان جنگ جمل داستانی عبرت آموز است، خیلی از اصحاب حضرت علی(ع) بعد از جنگ حاضر شدند و این حضور دیر هنگام سبب شد تا اعمال آنها برای اسلام فایده نداشته باشد. امروز بصیرت ایجاب می کند که پشت سر رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم و نباید جلوتر از ایشان حرکت کنیم.

وی افزود: طلاب باید نسبت به تاریخ اسلام اهتمام ویژه ای داشته باشند و نباید به کتب محدودی اکتفا کنند زیرا تاریخ اسلام به انسان بصیرت اسلامی می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با بیان این مطلب که شیعیان از اول به دنبال بصیرت بودند، ابراز داشت: تمام افرادی که در قبرستان شیخان قم و دیگر مکان های مقدس مدفون هستند نماد بصیرت هستند، اگر این نمادهای شیعی نبودند امروز دین به دست ما نمی رسید. امروز ۵۰۰ میلیون شیعه رسمی در جهان زندگی می کنند و هیئت سینه زنان هندی که برای آیت الله هاشمی شاهرودی در هندوستان به راه افتاد، از نمادهای بصیرت شیعه به شمار می رود؛ ما امروز عهده دار تزریق بصیرت در جامعه هستیم.

مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه قم گفت: در طول تاریخ مراجع تقلید، مشکلات طلاب را حل می کردند ولی در حال حاضر این امر ممکن نیست و رهبر معظم انقلاب بدین علت یک جهت دهی مناسبی با تاسیس مرکز خدمات در حوزه های علمیه ایجاد کردند. ۶۴ نوع خدمت افتخار مرکز خدمات است که شامل خدمات اردویی، فرهنگی، بیمه ای، صندوق قرض الحسنه و برنامه های فراوان اینچنینی است که از افتخارات مرکز خدمات به شمار می روند.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری ابراز داشت: لارم به ذکر است که بسته حمایتی واریزی اخیر به حساب مستاجران از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب و به وسیله مرکز خدمات حوزه های علمیه واریز شده است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین موسوی نماینده طلاب و فضلای میاندوآب گفت: از حضور حجت اسلام والمسلمین شکوری از مبلغانی که هفت سال در میاندوآب فعالیت تبلیغی داشتند و همچنین حجت الاسلام امینی حافظ قرآن کریم در این جلسه قدردانی ویژه ای داریم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین شکوری یکی از مبلغان و نماینده سابق ولی فقیه در کارخانه قند میاندوآب بیان کرد: بنده این توفیق را داشتم که هفت سال در خطه میاندوآب خدمت کنم و طلایی ترین دوران خدمت بنده در این شهر بوده است. من در مناطق مختلفی همچون تبریز و جنوب کشور بوده ام، اما مردم میاندوآب جایگاه دیگری نزد من دارد، محبت های مرم میاندوآب هنوز در دل من وجود دارد و من در این شهر مردمی ولایت مدار و انقلابی مشاهده کردم. مردم میاندوآب احترام ویژه ای به علما و روحانیون دارند و این افتخار بزرگی برای این منطقه است.

وی افزود: خدمتی که آیت الله وحیدی در شهر میاندوآب کرده، هنوز ماندگار بوده و مردم به روحانیون احترام می گذارند و طلاب و فضلای این شهر باید قدر این منطقه را بدانند.

حجت الاسلام والمسلمین شکوری ابراز داشت: ما افتخارمان این است که طلبه و سرباز امام زمان(عج) هستیم و در این راه همه مشکلات را به جان می خریم.

وی ادامه داد: طلبه باید تاثیر گذار باشد، انقلابی عمل کند و جامعه را منقلب کند، طلاب باید قدر نعمت طلبگی به ویژه در زمان حکومت اسلامی را بداند، آسیب های متفاوتی در جامعه وجود دارد و باید در مقابل این آسیب ها مقاوم عمل کنیم.

وی در پایان یاداور شد: مبادا طلبه ها در رشته های دیگری فعالیت کنند، رشته طلبگی مقدس است و جامه نیازمند روحانیت اصیل است.