حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی در جلسه طلاب بم: راهکارهای کاهش آسیب شبکه های اجتماعی

 

یک کارشناس سواد رسانه ای به راهکارهای مبنایی کاهش آسیب شبکه های اجتماعی اشاره کرد و گفت: راه کار اول این است که ما باید الگوی عملی فرزندان در استفاده از رسانه باشیم؛ اگر ما خوب عمل نکردیم و یکسره پای تلویزیون و موبایل خود باشیم، فرزند ما نیز از ما یاد می گیرد.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام اسماعیلی در جلسه طلاب و فضلای شهرستان بم که جمعه، هفتم دی ماه در مؤسسه اولوالالباب قم با موضوع کارگاه آموزشی سواد رسانه برگزار شد، اظهار داشت: رسانه به ابزاری می گویند که بتواند پیام را به دریافت کننده ای ارسال نماید که دارای سه رکن پیام، ارسال کننده و دریافت کننده است.

وی ابراز داشت: بنابر تعریف غرب، رسانه یک ابزار بوده و قسمتی از صنایع است؛ اما ما به بعد روحی انسان نیز توجه کرده و رسانه را بر اساس روح انسان نیز تعریف خواهیم کرد.

این استاد سواد رسانه با بیان این مطلب که رسانه جان و روح انسان را تسخیر می کند، خاطرنشان ساخت: امروز رسانه در اعمال و تفکرات تمام انسان ها اثرگذار بوده و شاید بسیاری از مباحث نادرست هم برای انسان ها عادی شده و ملکه ذهن او می شود.

حجت الاسلام اسماعیلی تصریح کرد: تغییر لهجه و نوع سخن گفتن فرزندان، تغییر آداب اجتماعی فرزندان و بسیاری از مشکلات دیگر از جمله معضلات رسانه است که غرب و استکبار به دنبال آن می باشد.

وی به سابقه سواد رسانه ای اشاره کرد و بیان داشت: سال ۱۹۶۵ میلادی شخصی به نام مک لومان کتابی به نام «درک رسانه ها- توسعه ابعاد وجودی انسان» را تدوین کرد که پس از این کتاب، کلمه «سواد رسانه ای» به واژگان دنیا اضافه شد.

این استاد سواد رسانه اظهار داشت: سواد رسانه ای، سواد مواجهه هوشمندانه با رسانه هاست که «بهره گیری از فوائد و کارکردهای رسانه» و «آسیب شناسی و پیشگیری از آسیب ها» دو کارکرد این سواد برای انسان هاست.

حجت الاسلام اسماعیلی ابراز داشت: در سال ۱۹۹۰ میلادی، شورای اروپا در بیانیه ای تحت عنوان سند اینترنت ایمن تر برای زنان و کودکان بزه دیده و در سال ۲۰۱۲ سندی به نام اینترنت بهتر برای کودکان تدوین کرده تا بتوان بستر سالم تر و بهتری برای زنان و کودکان ایجاد کرد؛ اما همین اروپا که چنین سخت گیری هایی را برای مردم خود وضع می کند، شعار فضای باز رسانه، اطلاعات آزاد و… را برای ما سر می دهد.

وی خاطرنشان ساخت: امروز دشمن با ساخت انیمیشن های مختلف کارهای مختلفی را به فرزندان ما یاد می دهد که حواس ما به این مباحث نیست؛ انیمیشنی همچون عصر یخبندان کارهایی همچون فرار از خانه و… در آن وجود دارد که در ضمیر ناخودآگاه بچه قرار گرفته و ما با پخش این انیمیشن ها، سرباز غرب در کشور خود خواهیم شد.

این استاد سواد رسانه تصریح کرد: رسانه به صورت مستقیم با جان، روح و تربیت انسان ها سروکار دارند؛ پس طلاب و روحانیون که تربیت انسان ها، وظیفه آنهاست، باید توجه ویژه ای به مقوله رسانه داشته باشند.

حجت الاسلام اسماعیلی بیان داشت: ما باید در ابتدا سواد رسانه ای را برای خود یاد بگیریم؛ بعد از آن نوبت به خانواده ما می رسد و در ادامه به خاطر مخاطبان خود در جامعه باید این سواد را فرا بگیریم.

این استاد سواد رسانه گفت: امروز سرعت رشد و نفوذ تلفن همراه در میان مردم به این نحو است که تلویزیون پس از ۱۷ سال به ۵۰ میلیون مخاطب رسید؛ اما تلگرام در کمتر از ۱۶ ماه به این عدد رسیده است که نشان دهنده نفوذ فضای مجازی است.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به اصول کلی ساختار شبکه های اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: «دسترسی آسان»، «بمباران اطلاعاتی و انفجار اطلاعات»، «نفوذ تا کوچکترین و خصوصی ترین واحد اجتماع یعنی خانه و خانواده»، «اختلاط پیام صحیح و غلط و تلاش برای اقناع مخاطب به سمت مطلوب خود»، «تلاش برای اشغال وقت و ذهن مخاطب با حداکثر سرگرمی و مفسده»، «تسهیل ارتباط بین فردی»،

این استاد سواد رسانه ابراز داشت: امروز متأسفانه بسیاری از افراد استفاده کننده از فضای مجازی، استفاده درست نداشته و به صرف دسترسی آسان به این فضا، در تمام زمان، مکان و حالات در حال استفاده از این فضاست و حتی گوشی همراه به رختخواب ما نیز آمده است.

حجت الاسلام اسماعیلی خاطرنشان ساخت: امروز وضعیت ما به نحوی شده که «زگهواره تا گور تبلت و اینترنت بجوی» شده ایم که ضربه بسیاری به ما وارد کرده است.

وی بیان داشت: ما نباید بگذاریم تلفن همراه جایگزین حضور در منزل پدر و مادر خود شویم؛ امروز تسهیل ارتباط بین فردی با فضای مجازی سبب شده که فقط عکس و فیلم برای والدین خود فرستاده و در منزل آنان حضور پیدا نمی کنیم. امروز تعداد بالای پیام در این فضا سبب شده که مخاطب در درست یا غلط بودن آن توجه نداشته و سریع برای دیگران هم ارسال کند.

حجت الاسلام اسماعیلی به راهکارهای مبنایی کاهش آسیب شبکه های اجتماعی اشاره کرد و ابراز داشت: راه کار اول این است که ما باید الگوی عملی فرزندان در استفاده از رسانه باشیم؛ اگر ما خوب عمل نکردیم و یکسره پای تلویزیون و موبایل خود باشیم، فرزند ما نیز از ما یاد می گیرند.

وی با اشاره به اینکه راهکار بعدی، مدیریت است، خاطرنشان ساخت: ما باید مدیر فضای مجازی خانه و خانواده بوده و مدیریت داشته باشیم و بدانیم که خانواده ما چه مقدار از این فضا استفاده کرده و چه مطالبی را دریافت می کنند.

این استاد سواد رسانه تصریح کرد: ما برای اینکه بتوانیم خود را از رسانه دور کنیم، باید قانون داشته باشیم؛ اولین قانون این است که در ابتدا روزانه یک ساعت استفاده از رسانه را در زندگی خود کم کنیم؛ وقتی این قانون را اجرا کنیم، متوجه خواهیم شد که چه گوهری به دست آورده ایم.

حجت الاسلام اسماعیلی بیان داشت: قانون بعدی، یک ساعت مطالعه گروهی خانوادگی است؛ وقتی این مطالعه گروهی در خانه به راه افتاد، زمان استفاده از رسانه ما کمتر شده و در نتیجه استفاده بهتری از اوقات خود خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: راهکار دیگر برای کاهش آسیب های شبکه های اجتماعی آن است که امکانات، شرایط و نمونه های جایگزین معرفی کنیم؛ به عنوان مثال می توان مهارت افزایی برای فرزندان خود ایجاد نماییم.

همچنین در بخش دوم این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین سعیدی از اساتید اخلاق حوزه علمیه قم به ایراد سخن پرداخت و گفت: مسئله شرور و سختی ها از نظر اعتقادی برای ما اهمیت بسیاری دارد؛ به همین دلیل عدم حل نشدن این مسائل همچون ناکامی ها، زلزله ها، وجود شیطان و… سبب شده که برخی قائل به دوگانه پرستی شده و بگویند اگر خداوند عادل است، این حوادث چه می باشد؟

وی ابراز داشت: کسانی که مسئله شرور و ناکامی ها را نتوانستند برای خود حل کنند، دچار شبهه شده و از نظر اعتقادی منحرف شوند.

این استاد اخلاق حوزه خاطرنشان ساخت: توصیه بنده به تمام عزیزان آن است که مسئله شرور و ناکامی ها را مخصوصا به خاطر اعتقادات خود، حل کرده و برای آن پاسخ پیدا نماییم؛ نه تنها فایده اش این است که در این دنیا از نظر اعتقادی مقاوم می شویم؛ بلکه راه درست زندگی کردن در دنیا را به ما می آموزد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تصریح کرد: تسلط بر مسائل اعتقادی از فقه و اصول ما واجب تر است؛ چراکه با سستی اعتقاد، تمام زندگی خود را از دست خواهیم داد. با نگاه به قرآن و نگریستن از دید خالق، مشاهده خواهیم کرد که دنیا با بلاها پیچیده شده و استعداد انسان ها در بلاها شکوفا می شود؛ نه در رفاه.

این استاد اخلاق حوزه ابراز داشت: باید نگاه خود را نسبت به بلاها عوض کنیم؛ ما خالق شر نداریم و هرچه از خدای متعال به ما می رسد، خیر است؛ تمام امراض و بلاهایی که به ما می رسد، خیراتی است که خدای متعال برای ما ارسال کرده است؛ البته گاهی متوجه دلیل خیر بودن این بلاها نمی شویم. باید این سختی ها و بلاها باشد تا ما رشد کنیم؛ اگر در منگنه قرار گرفتیم، پیشرفت خواهیم کرد.

حجت الاسلام حسین اماندادی قطب آبادی، نماینده طلاب بم، ریگان و فهرج نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم به طلاب و اساتید گفت: یکی از فعالیت هایی که انجام شده، راه اندازی گروه تبلیغی دارالصابرین است که نیازمند طلاب جهادی و انقلابی بوده تا در این گروه ثبت نام نمایند. این گروه تبلیغی فعالیت های مناسبی در سطح منطقه داشته و کارگاه های مهارتی نیز برای اعضای آن برگزار خواهیم کرد.

نماینده طلاب بم خاطرنشان ساخت: تشکیل جلسات خانگی را در دستور کار داریم که نیازمند همکاری و همیاری طلاب و فضلا می باشد.