حجت الاسلام والمسلمین عماد در جمع طلاب بیرجند: روحانیت خراسان جنوبی باید در تولید و عرضه مباحث دینی سهم خود را مشخص کند

 

 

امروز باید این سوال را از خود بپرسیم که سهم جامعه روحانیت خراسان جنوبی از تولید و عرضه مباحث دینی به چه مقدار است؟ امروز سهم دانشگاه بیرجند در تولید دانش شیمی رتبه ۶۰۰ در میان تمام دانشگاه های جهان است که رتبه بالایی است؛ اما باید به این جواب هم برسیم که سهم حوزه بیرجند در تولید دانش دینی در میان حوزه های علمیه چه مقدار است؟

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین سید علی عماد در جلسه طلاب و فضلای بیرجندی مقیم قم که جمعه، هفتم دی ماه برگزار شد، ضمن تسلیت رحلت آیت الله هاشمی شاهرودی، اظهار داشت: ایشان فقیهی نواندیش، نوگرا و آشنای به زمان بوده که متأسفانه از وجود ایشان بی نصیب شده ایم.

وی در ادامه به توصیه امام حسن عسکری(ع) به شیعیان اشاره کرد و ابراز داشت: حضرت فرمودند: «أُوصِیکُمْ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَ اَلْوَرَعِ فِی دِینِکُمْ وَ اَلاِجْتِهَادِ لِلَّهِ وَ صِدْقِ اَلْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَهِ إِلَى مَنِ اِئْتَمَنَکُمْ مِنْ بَرٍّ أَوْ فَاجِرٍ وَ طُولِ اَلسُّجُودِ وَ حُسْنِ اَلْجِوَارِ فَبِهَذَا جَاءَ مُحَمَّدٌ ص صَلُّوا فِی عَشَائِرِهِمْ وَ اِشْهَدُوا جَنَائِزَهُمْ وَ عُودُوا مَرْضَاهُمْ وَ أَدُّوا حُقُوقَهُمْ فَإِنَّ اَلرَّجُلَ مِنْکُمْ إِذَا وَرِعَ فِی دِینِهِ وَ صَدَقَ فِی حَدِیثِهِ وَ أَدَّى اَلْأَمَانَهَ وَ حَسَّنَ خُلُقَهُ مَعَ اَلنَّاسِ قِیلَ هَذَا شِیعِیٌّ فَیَسُرُّنِی ذَلِکَ اِتَّقُوا اَللَّهَ وَ کُونُوا زَیْناً وَ لاَ تَکُونُوا شَیْناً جُرُّوا إِلَیْنَا کُلَّ مَوَدَّهٍ وَ اِدْفَعُوا عَنَّا کُلَّ قَبِیحٍ فَإِنَّهُ مَا قِیلَ فِینَا مِنْ حُسْنٍ فَنَحْنُ أَهْلُهُ وَ مَا قِیلَ فِینَا مِنْ سُوءٍ فَمَا نَحْنُ کَذَلِکَ لَنَا حَقٌّ فِی کِتَابِ اَللَّهِ وَ قَرَابَهٌ مِنْ رَسُولِ اَللَّهِ وَ تَطْهِیرٌ مِنَ اَللَّهِ لاَ یَدَّعِیهِ أَحَدٌ غَیْرُنَا إِلاَّ کَذَّابٌ أَکْثِرُوا ذِکْرَ اَللَّهِ وَ ذِکْرَ اَلْمَوْتِ وَ تِلاَوَهَ اَلْقُرْآنِ وَ اَلصَّلاَهَ عَلَى اَلنَّبِیِّ ص فَإِنَّ اَلصَّلاَهَ عَلَى رَسُولِ اَللَّهِ عَشْرُ حَسَنَاتٍ اِحْفَظُوا مَا وَصَّیْتُکُمْ بِهِ وَ أَسْتَوْدِعُکُمُ اَللَّهَ وَ أَقْرَأُ عَلَیْکُمُ اَلسَّلاَمَ/ شما را سفارش می کنم به: رعایت تقوای الهی، پیشه کردن پارسایی در دین خود، کوشش بسیار برای خدا، راستگویی، امانت پردازی به کسی که چیزی به شما سپرده خواه نیکوکار باشد و خواه بدکار، انجام سجده های طولانی و خوش همسایگی که محمد(صلی الله علیه و آله) بدین روش آمده؛ باز هم سفارش می کنم به اینکه: در میان قبیله و عشیره هایشان نماز گزارید، در تشییع جنازه هایشان حضور یابید، از بیمارانشان عیادت نمایید و حقوقشان را بپردازید؛ زیرا هر یک از شما که در دینش پارسا و در گفتارش راستگو باشد و امانت مردم را بپردازد و با آنان خوش اخلاقی نماید، در این صورت گویند: این یک شیعه است من از شنیدن آن جمله شادمان می شوم. از خدا پروا نمایید و زینت و مایه سرافرازی ما باشید نه مایه زشتی و سرافکندگی، همه دوستی را به سوی ما بکشانید و هر زشتی را از ما دور نمایید؛ زیرا هر خوبی که در حق ما گفته آید ما شایستگی آن را داریم و هر بدی که درباره ما بر زبان آید ما چنان نیستم. ما را در کتاب خدا حقی است و با رسول خدا(صلی الله علیه و آله) خویشاوندی است و خداوند ما را پاک شمرده و هیچ کس غیر از ما نمی تواند ادعای چنین مقامی را نماید مگر اینکه دروغ پرداز باشد. بسیار یاد خدا و یاد مرگ نمایید و بسیار به تلاوت قرآن پردازید و صلوات بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرستید؛ زیرا صلوات بر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ده حسنه دارد. آنچه را به شما سفارش کردم در حفظ آن بکوشید، شما را به خدا می سپارم و به شما درود می گویم».

مسئول مرکز استعدادهای برتر و امور نخبگان حوزه خاطرنشان ساخت: هر انسان حقیقی یا حقوقی که قدر خود را بداند، مورد مغفرت و رحمت خدا قرار خواهد گرفت؛ به هر مقدار که قدر خود را بدانیم، به همان مقدار مورد رحمت قرار می گیریم.

مسئول مرکز ملی اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سه مأموریت سازمان روحانیت، تصریح کرد: «فهم دین»، «ترویج دین»، «اقامه هنجارهای دینی»، سه مأموریتی است که سازمان روحانیت بر عهده داشته و فقط با انجام آن موفق خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین عماد با اشاره به ویژگی های فهم دین، بیان داشت: فهم دین باید روش مند، روزآمد و استاندارد باشد تا بتواند نیاز جامعه امروز را برطرف نماید. نشر، تبلیغ و تبیین دین برای مردم از دیگر وظایف روحانیت است که اخلاق، حکمت، بلاغت، فصاحت و زمان شناسی در آن ضرورت دارد.

مسئول مرکز استعدادهای برتر و امور نخبگان حوزه ابراز داشت: عنصر زمان شناسی و شناخت ترفندهای اجتماعی از مباحث ضروری برای طلاب و فضلاست تا بتوانند در راه خود موفق شوند. اگر می خواهیم به نشر دین بپردازیم، باید با زمان شناسی در این مسیر حرکت کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین عماد تصریح کرد: روحانیت پس از انقلاب مسئولیت پیدا کرده تا گزاره ها، هنجارها و اصول دین را در جامعه محقق نماید و این مأموریتی است که بر عهده ماست و باید انجام دهیم. تولید دانش فیزیک، شیمی و نشر بسیاری از هنجاری جامعه شناسی و روانشناسی در اولویت یک حوزه های علمیه نیست؛ اما حداقل عرضه معارف، اعتقادات، اخلاق و فقه دین بر عهده ماست.

امروز باید این سوال را از خود بپرسیم که سهم جامعه روحانیت خراسان جنوبی از تولید و عرضه مباحث دینی به چه مقدار است؟ امروز سهم دانشگاه بیرجند در تولید دانش شیمی رتبه ۶۰۰ در میان تمام دانشگاه های جهان است که رتبه بالایی است؛ اما باید به این جواب هم برسیم که سهم حوزه بیرجند در تولید دانش دینی در میان حوزه های علمیه چه مقدار است؟ نقشه و برنامه ما چیست؟ آیا می خواهیم به جایی برسیم؟ بیرجند از گذشته بزرگانی داشته است که شهره خاص و عام بوده و ما باید راه آنان را ادامه دهیم.

همچنین حجت الاسلام دهقانی، نماینده طلاب و فضلای بیرجندی مقیم قم نیز در این جلسه به برخی از فعالیت ها اشاره کرد و گفت: شورای تصمیم گیری استانی متشکل از ۴ نماینده طلاب استان و ۵ نفر از مسئولین داخل استان راه اندازی شد که نسبت به برخی مباحث حوزوی تصمیم گیری هایی داشته باشند.

وی اظهار داشت: راه اندازی سامانه جامع تبلیغی نیز از دیگر فعالیت ها بوده که نهادهای گوناگون اعزام مبلغ در آن حضور داشته تا موازی کاری های تبلیغی کنار گذاشته شود؛ اما متأسفانه تا به امروز خروجی مناسبی نداشته است. راه اندازی سامانه اعزام مبلغ حوزوی نیز با همکاری سازمان اوقاف و مرکز مدیریت حوزه استان خراسان جنوبی نیز از دیگر پیگیری ها بوده که به تازگی راه افتاده؛ اما هنوز تا حد مطلوب فاصله دارد.

حجت الاسلام دهقانی خاطرنشان ساخت: پیگیری وضعیت طلابی که احیانا دچار مشکلی بوده یا تازه ازدواج کردند نیز از دیگر برنامه ریزی ها بوده که با هماهنگی با حجت الاسلام والمسلمین عبادی، نماینده ولی فقیه استان انجام شده، تا بتوانیم در خدمت طلاب عزیز باشیم.

وی تصریح کرد: طرح بورسیه طلاب نیز از دیگر برنامه ریزی ها بوده تا طلاب خوش استعداد را از استان به قم آورده و پس از تکمیل مباحث تحصیلی و پژوهشی مجددا به استان برگردد تا بتواند خدمت نماید که در این راستا با آیت الله العظمی مکارم شیرازی و آیت الله مروی هماهنگی های مناسبی صورت پذیرفته است.

از دیگر برنامه ها، برگزاری اردوی علمی-مهارتی در تابستان امسال بوده که برای طلاب عزیز برگزار شده است. هماهنگی های مناسبی هم برای حضور مُدرس خارج در تابستان سال بعد در بیرجند صورت پذیرفته که فرصت مناسبی برای طلاب داخل استان می باشد.

حجت الاسلام بارانی، نماینده طلاب و فضلای بیرجندی مقیم قم نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم به حجت الاسلام والمسلمین عماد، مسئول مرکز استعدادهای برتر و امور نخبگان حوزه گفت: منطقه بیرجند از مناطق محروم به حساب نمی آمد و با پیگیری های حجت الاسلام والمسلمین عماد بود که توانستیم منطقه محروم بودن بیرجند را در شورای عالی به تأیید رسانده تا طلاب بیرجندی بتوانند بهتر در شهرک مهدیه ثبت نام داشته باشند.

وی اظهار داشت: صندوق قرض الحسنه طلاب بیرجند نیز از گذشته راه اندازی شده تا طلاب و فضلایی که نیازمند به برخی از وام ها هستند، بتوانند از این ظرفیت ها استفاده نمایند.