آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار نمایندگان طلاب: اتاق فکر طلاب و فضلا راه اندازی شود

این مرجع تقلید با بیان اینکه نمایندگان طلاب کار بسیار مهمی را در پیش گرفته اند، خاطرنشان ساختند: ایجاد اتاق فکر و برگزاری اجتماعات با طلاب و فضلا از ضروریاتی است که نمایندگان طلاب و فضلا باید به آن بپردازند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار نمایندگان طلاب و فضلا که شنبه، هشتم دی ماه در دفتر معظم له برگزار شد، به آیه ۲۶ سوره انفال اشاره کردند و اظهار داشتند: خداوند متعال در این آیه فرموده است: «وَ اذْکُرُوا إِذْ أَنْتُمْ قَلیلٌ مُسْتَضْعَفُونَ فِی الْأَرْضِ تَخافُونَ أَنْ یَتَخَطَّفَکُمُ النَّاسُ فَآواکُمْ وَ أَیَّدَکُمْ بِنَصْرِهِ وَ رَزَقَکُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ/ و به خاطر بیاورید هنگامی را که شما در روی زمین، گروهی کوچک و اندک و زبون بودید آن چنان که می ترسیدید مردم شما را بربایند! ولی او شما را پناه داد و با یاری خود تقویت کرد و از روزی های پاکیزه بهره مند ساخت شاید شکر نعمتش را بجا آورید!».

ایشان با استناد به این آیه، ابراز داشتند: ما پیش از انقلاب اسلامی ایران در برابر شرق و غرب مستضعف بوده و ترس از فشار آنان داشتیم؛ اما این روزها را گذرانده و پروردگار متعال ما را مورد لطف و عنایت خود قرار داد. امروز بحمدالله قدرت بسیاری پیدا کرده ایم؛ به نحوی که جلیقه زردهای فرانسه نیز بیان می کنند که ما از امام خمینی(ره) الهام گرفته ایم. برخی فکر می کردند این انقلاب رو به انحطاط می رود؛ اما مشاهده کردیم که روز به روز پیشرفت و وسعت پیدا کرده و الگوی بسیاری از کشورها شده است.

این استاد برجسته حوزه بیان داشتند: نمایندگان طلاب و فضلا پلی میان بزرگان حوزه و طلاب و فضلا بوده و باید فقه و فقاهت و عمق علمی را در طلاب ایجاد نمایند. فقهای بزرگ ما توانستند اسلام را حفظ کرده تا به دست ما برسد؛ پس ما نیز باید با زحمت و تلاش این راه را ادامه دهیم. اولین وظیفه ما طلاب این است که هرکدام از ما یک فقیه، صاحب نظر و مجتهد باشیم؛ البته رسیدن به این مقام، مقدماتی دارد که نیازمند به تلاش، جدیت، اراده و دقت است. ایجاد اتاق فکر و برگزاری اجتماعات با طلاب و فضلا از ضروریاتی است که نمایندگان طلاب و فضلا باید به آن بپردازند.

این استاد برجسته حوزه بیان داشتند: فقها و علمای ما در کنار علمیت بالا، مجاهد نیز بوده و با جهاد خود توانستند اسلام را حفظ نمایند؛ پس نیاز است طلاب و فضلا نیز در این مسیر قدم برداشته و تلاش کنند.

حضرت آیت الله نوری همدانی اظهار داشتند: امروز دشمنان و صحنه های جنگ عوض شده است؛ اما باید با همانند شجاعت عالمان دین در گذشته، در این میدان حاضر بود و کار کرد.

ایشان ابراز داشتند: مطابق با آمار، تعداد روحانیون شهید در جبهه نسبت به دیگر اصناف بیشتر بوده و روحانیت در میدان جنگ سخت حضور داشت؛ اما امروز جنگ نرم در پیش است و طلاب و فضلا باید همچون گذشته در این صحنه حضوری فعال داشته باشند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: آیت الله خامنه ای تأکید بر حوزه انقلابی داشته و دارند و این وظیفه شماست که این موضوع را پیگیری کرده تا حوزه انقلابی بماند.

معظم له تصریح کردند: مردم ایران در گذشته دچار استبداد داخلی بوده و تحقیر می شدند؛ این مردم به نحوی زیر منگنه صدر اعظم ها و اربابان بودند که دچار فقر فرهنگی و مالی و عقب ماندگی شدند؛ اما امروز با پیروزی انقلاب اسلامی ایران حقارتی در میان نیست.

این استاد برجسته حوزه بیان داشتند: کاخ و اشرافی گری با اسلام نمی سازد و بحمدالله پس از انقلاب از بین رفت و خوشبختانه شاهدیم آبادانی و پیشرفت پس از پیروزی انقلاب روز به روز گسترش پیدا کرد و امکانات و زیرساخت های فراوانی در ایران راه اندازی شد. امروز ایران اسلامی در مباحث نظامی پیشرفت بسیار بالایی پیدا کرده و قدرت بسیاری دارد که باید قدردان بود؛ همچنین پیشرفت در مباحث زنان و خانواده از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران بوده است که باید برای مردم تبیین شود.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: مبارزه با صهیونیست ها نیز مسئله ای محوری است که از سوی امام راحل بیان شده و باید برای مردم گفته شود.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: زمان شناسی از خصوصیاتی است که طلاب و فضلا باید مسلط بر آن باشند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در دیدار با این مرجع تقلید اظهار داشت: خدای متعال را شاکریم که یک روز قبل از سالروز حماسه ۹ دی خدمت مرجع بزرگوار، آیت الله العظمی نوری همدانی هستیم تا بتوانیم از منویات ایشان استفاده نماییم. همچنین ۱۹ دی را در پیش داریم که در چنین روزی بود مردم از بیت این مرجع تقلید حرکت کرده و آن حوادث تلخ برای طلاب و مردم به وجود آمد؛ اما شاهد پیروزی انقلاب پس از آن بودیم.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: مجمع نمایندگان از نظر کمی و کیفی انقلابی، جدی، پیگیر مسائل انقلاب در حوزه، مطالبه گر انقلابی گری و… بوده و برنامه های بسیار مناسبی را در پیش گرفته و در جلسات گوناگون از مسئولان ارشد حوزه و نظام دعوت کرده تا به ارائه مباحث پرداخته و به سوالات نمایندگان محترم پاسخ دهند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد تصریح کرد: همچنین از معاونین مرکز مدیریت حوزه های علمیه در جلسات گوناگون دعوت به عمل می آوریم تا برنامه های حوزه را تشریح نموده و پاسخگوی سوالات باشند.

وی گفت: نمایندگان طلاب و فضلا به رصد مدیران حوزوی استان خود نیز پرداخته تا شاهد انقلابی ماندن حوزه در سراسر کشور باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان داشت: امروز طلاب در وضع معیشتی بدی قرار داشته و نمایندگان طلاب و فضلا به اندازه خود در حال کمک به این عزیزان می باشند؛ اما وضع بسیار بد است و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود. امروز این وضعیت بد اقتصادی در میان مردم نیز بوده و متأسفانه ضعف برخی مسئولین را به انقلاب و نظام نسبت می دهند.