حجت الاسلام والمسلمین اُلیا در جمع طلاب رامهرمز: جهل را باید با علم از بین ببریم 

این استاد سطوح عالی موسسه حضرت امام خمینی (ره) گفت: جهل را باید با علم از بین ببریم و حوزه های علمیه و طلاب در این عرصه، سکان دار اصلاح امور جامعه هستند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین الیا، جمعه ۳۰ آذر در جمع طلاب و فضلای رامهرمزی مقیم قم با اشاره به اینکه طلاب علوم دینی به عنوان سفرای اسلام در بلاد مختلف باید درایت الحدیث را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهند، اظهار داشت:  احادیث اهل بیت علیهم السلام را همان گونه که مراد ائمه اطهار علیهم السلام است، را فهمیده و به دیگران انتقال دهیم امیرالمؤمنین میفرمایند همهُ العلماء درایهُ الحدیث و همهُ السفهاء روایهُ الحدیث .

وی بر پرهیز از کوچک شمردن گناهان صغیره تأکید نمود و خاطرنشان کرد: در نگاه به گناه باید به عظمت گناه توجه نموده، به این که در برابر چه بزرگی مرتکب آن می شویم تمرکز نماییم، نه کوچکی و بزرگی یک فعل حرام.

این استاد حوزه در ادامه ضمن اشاره به حدیثی(اذا اذنبت ذنبا صغیرا فلا تنظر الی صغره وانظر من الذی اذنبت له) با بیان اینکه همه گناهان در محضر ذات اقدس الهی بزرگ شمرده می شوند، اظهار داشت: در منابع اسلامی نیاز است تا روز به روز بر ارائه مبانی عقیدتی توجه بیشتری داشته باشیم؛ آنچه مردم نیاز دارند، تبیین درست مبانی اعتقادی برای مقابله با شبهات و ناهنجارهای عقیدتی است.

همچنانکه اصل بر فرع مقدم است پر واضح است چون که صد آمد نود هم پیش ماست، چنانچه بتوانیم شخصی را خدا باور کنیم معاد باور کنیم مسلما وقتی اصلش درست شود فرعش نیز درست میشود.

حجت الاسلام الیا با بیان اینکه فرقه های ضاله، فعالیت های گسترده ای علیه مبانی راستین اللهی و انحراف جامعه آغاز نموده اند، گفت: جهل را باید با علم از بین ببریم و حوزه های علمیه و طلاب در این عرصه، سکان دار اصلاح امور جامعه هستند.

این استاد حوزه در ادامه به معضلات اقتصادی حاکم بر کشور نیز اشاره نمود و خاطرنشان کرد: متاسفانه از ضعف در عملکرد حوزه علمیه کشور و کم کاری های آن، جریان های انحرافی تلاش خود را روز به روز گسترش داده اند؛ متاسفانه در نماز جمعه ها همان افرادی حضور دارند که از پیش در نماز جمعه حضور به هم می رسانند و چهره های جدیدی به آن اضافه نشده است و اکثر خطبای جمعه ما تحلیل و خط دهی ندارند و بیشتر بر اساس تقویم مناسبتها را بیان میکنند .

حجت الاسلام الیا با اشاره به این که متاسفانه ما طلبه ها به عرصه تبلیغ به چشم ابزار  برطرف سازی مشکلات اقتصادی نگاه می کنیم.

تصریح کرد: وجود عزیزان طلبه و فضلای شهرستان در قم بسیار مؤثر و این اجتماع ها موجب سرور و امتنان است.

وی با تأکید بر این که بیشترین نقد گروه های مذهبی نسبت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد می شود، اظهار داشت: با توجه به اتمام دوره نمایندگی، نمایندگان مجلس با حضور در میان طلاب و فضلا، به دنبال بهره برداری های سیاسی هستند که باید مراقب بود.

 

همچنین حجت الاسلام حمید، یکی از طلاب شهرستان رامهرمز نیز در این جلسه ضمن تأکید بر راه اندازی گروه های تبلیغی منسجم، خاطرنشان کرد: طلاب و فضلای شهرستان رامهرمز، گروهی ۲۴ نفره را با حضور فعال طلاب و فضلای شهرستان راه اندازی نموده اند که ایجاد تعامل با مسئولین شهرستان در راستای بهبود اوضاع فرهنگی و تبلیغی شهرستان از مهمترین اهداف این گروه به شمار می رود.

وی طرح دانش آموزی را از دیگر هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در گروه تبلیغی شهرستان عنوان کرد و ابراز داشت: ارتقاء دانش تبلیغی طلاب و معرفی ابزارهای نوین تبلیغی از موارد مورد توجه گروه تبلیغی طلاب است.

وی با اشاره به این که اوضاع منطقه از لحاظ عقیدتی خوب نیست، اظهار داشت: اگر امروز نتوانیم مبانی اصیل الهی را به درستی در میان بومیان منطقه ارائه نماییم، در نسل های آینده با غیر مسلمانان بومی مواجه خواهیم بود.

در این جلسه، حجت الاسلام حاجی زاده، نائب رئس مجمع نمایندگان طلاب استان خوزستان و نماینده طلاب و فضلای شهرستانهای رامهرمز، باغملک و هفتگل نیز به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این چند ماه پرداخت و اظهار داشت: به همراه دوستان گروه تبلیغی آیت الله بهبهانی شهرستان، دیداری با امام جمعه محترم رامهرمز داشتیم که قول و قرارهای خوبی رد و بدل و از گروه تبلیغی برای اعزام مبلغین در تمام ایام و مناسبت های سال دعوت به عمل آمد.

وی دیدار با مدیر کل اطلاعات و مدیر کل ارشاد استان خوزستان را از دیگر اقدامات صورت گرفته دانست و یادآور شد: بحث صندوق طلاب شهرستان را تنها با امام جمعه محترم شهرستان مطرح نمودیم که با توجه به مشکلات زیاد شهرستان این امر میسر نشد.

نماینده طلاب و فضلای رامهرمز با تأکید بر اینکه بنده برای پیگیری امورات طلاب بهیچ وجه حاضر نیستم عزت نفس و کرامت طلاب را خدشه دار کنم به همین خاطر موضوع افزایش موجودی صندوق را با هیچ یک از مسئولین سیاسی شهرستان مطرح نکردیم،  خاطرنشان کرد: برای ارتباط گیری با معمرین استان و استفاده از نظرات و دیدگاه های ایشان، با آیت الله کعبی صحبت هایی شد و جلساتی را نیز با مدیران استانی برگزار نمودیم.

حجت الاسلام حاجی زاده با بیان این که در دیدار با حاج آقای رضوانی نسب مسئول جذب و گزینش ائمه جمعه کشور  مقرر شد تا از این پس جابجایی، تمدید یا معرفی ائمه جمعه شهرستانهای استان خوزستان با مشورت نمایندگان طلاب صورت گیرد، خاطرنشان کرد: در جلسه با نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی، ضمن تأکید بر حفظ شان طلاب و فضلای شهرستان، دغدغه های فرهنگی و اجتماعی شهرستان و عدم همکاری برخی از مسئولان مطرح شد.

وی افزود: بنده بارها در راستای برطرف سازی مشکلات طلاب و فضلا، ضمن راه اندازی حلقه های مشورتی، با مسئولان و مدیران حوزهای علمیه جلسات متعددی داشته ام.

در پایان وی یاد آور شد زین پس جلسات طلاب شهرستان بصورت یک هفته در میان با محوریت دعا و مناجات شب های جمعه  برگزار می گردد. برنامه ریزی و برگزاری جلسات  دعا و مناجات توسط هئیت امام حسین(ع) طلاب شهرستان زیر نظر نماینده طلاب صورت میگیرد.

همچنین برای برگزاری جلسات و دعوت از مهمانهای جلسات و پی گیری امورات طلاب شهرستان حلقه مشورتی متشکل از حضرات اساتید حاج آقا سید حسن موسوی حاج آقا شیخ میثم الیا حاج آقا شیخ یعقوب مددی و مسئول گروه تبلیغی آیت الله بهبهانی حاج آقا حمید تشکیل گردید.

گفتی است؛ در بخش پایانی این مراسم، تعدادی از طلاب، دغدغه های خود را ناظر به اقتضائات و شرایط تبلیغی و دغدغه های فرهنگی شهرستان ارائه نمودند.