دهمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره با حضور مسئول دفتر مقام معظم رهبری

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی مسئول دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه بنده از خود ایشان شنیدم که اگر مسائل حفاظتی نبود، با پیکان به این طرف و آن طرف می رفتم، گفت: در دفتر ایشان ماشین هایی از سوی حفاظت وجود داشته و از آن استفاده می شود؛ اما معظم له هر شش ماه یکبار پول بنزین و هزینه استهلاک ماشین هایی  را که از آن استفاده کرده اند، به حفاظت بر می گردانند.

[گزارش تصویری]

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که چهارشنبه، دوازدهم دی ماه در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و با حضور نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها برگزار شد، ضمن ابلاغ سلام مقام معظم رهبری، اظهار داشت: نعمت بزرگ زندگی در قم و در جوار حضرت معصومه(سلام الله علیها) نعمت بسیار بزرگی است که باید قدردان آن بود.

وی ابراز داشت: بنده قریب به ۳۰ سال است که خدمت مقام معظم رهبری بوده و سن بازنشستگی ما رسیده است و آرزو دارم مجدد به حوزه علمیه قم برگشته و در این شهر مقدس حضور داشته باشم.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان ساخت: جوانان باید قدر این شهر و حوزه علمیه قم را دانسته و از این فرصت کمال استفاده را ببرند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی تصریح کرد: ضرورت تشکیل مجمع نمایندگان طلاب و ابتکار آن که متعلق به امام راحل است، بسیار روشن است؛ امروز حوزه علمیه قم دارای ۸۰ هزار طلبه است که باید طلاب و فضلای آن نمایندگانی داشته تا مشکلات و پیشنهاداتشان به گوش مسئولین برسد.

وی بیان داشت: بیشترین دغدغه حضرت آقا رسیدگی به وضع طلاب است؛ ایشان از آنچه دارند، دریغ نداشته و از آنچه دستشان می رسد، کوتاهی نمی کنند.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: نفوذ خطر بزرگی است که حوزه علمیه قم را تهدید می کند؛ این حوزه مقتدای سایر حوزه های علمیه کشور همچون مشهد، اصفهان، تبریز و … بوده و چشم همه به حوزه علمیه قم می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی ابراز داشت: چرا باید در این حوزه تفکرات انحرافی پیدا شود؟ چرا باید حرف این افراد شنیده شده و یا احیانا هوادار پیدا کنند؟ بیان این سخنان و ساخت فرقه های گوناگون از سوی «ام آی ۶» به عنوان سرویس جاسوسی انگلیس است؛ آنان استاد ساختن فرقه ها بوده و این کار آنان مربوط به امروز هم نیست و از گذشته وچود داشته است.

وی خاطرنشان ساخت: اولین قدم برای مبارزه با آنان این است که خود را مهیا کرده، اطلاعات لازم را به دست آورده و مجهز شویم تا بتوانیم با آنان مبارزه کنیم.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری در بخش دیگر از سخنان خود تصریح کرد: امروز برخوردار از رهبر بزرگی هستیم که چشم بیدار این ملت و اسلام هستند؛ این سخن اغراق نیست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با اشاره به خصوصیات رهبر معظم انقلاب، بیان داشت: تقید کامل ایشان به احکام اسلامی، یکی از خصوصیات ایشان است؛ معظم له همانند یک مقلد پایبند، اجراکننده دقیق احکام اسلامی هستند؛ به عنوان مثال، غیبت یکی از گناهان کبیره است و متأسفانه قبح این قضیه نیز کمی در جامعه از بین رفته است؛ اما بنده تا به امروز ندیدم که ایشان از یک نفر غیبت کرده باشد؛ حتی اگر کسی بخواهد چیزی بگوید، اگر بتوانند، نهی کرده و اگر نتوانند، گوش نکرده و استماع نمی کنند.

وی اظهار داشت: احترام به علمای گذشته و علمای فعلی از دیگر خصوصیات ایشان است؛ معظم له نسبت به گذشتگان با احترام برخورد کرده و بنده شخصی را همانند ایشان سراغ ندارم که احاطه بر بزرگان علمی رجالی داشته باشند.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری ابراز داشت: رسیدگی به معمرین، یکی از دستورات مقام معظم رهبری به نمایندگان خود است که سالیانه مبالغ بسیاری را در این راه مصرف می کنند؛ ما چنین رهبری داریم که حواسشان به همه چیز است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با اشاره به اینکه همیشه از سوی مقام معظم رهبری خدمت بزرگان حوزه می رسیم، خاطرنشان ساخت: روزی از سوی رهبر معظم انقلاب خدمت آیت الله العظمی گلپایگانی رسیده و گفتم اگر کاری دارید بفرمایید تا انجام دهم؛ ایشان بیان کردند: من اگر کار خلافی را از سوی دولت و حکومت ببینم، اگر تذکرم موجب تضعیف نظام نشود، آن مشکل را می گویم؛ اگر ببینم بیان من سبب تضعیف این نظام می شود، آن را نخواهم گفت؛ چون تضعیف نظام را حرام می دانم.

وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب، «أشداء علی الکفار و رحماء بینهم» هستند، تصریح کرد: بنده یک بار هم در ایشان ترس نسبت به دشمنان را مشاهده نکردم؛ رهبر باید اینگونه باشد؛ ایشان هرگز در مقابل دشمن خم به ابرو نیاورده و امروز نیز همینطور است؛ گاهی برخی از افراد در کشور می ترسند و می لرزند؛ اما در وجود ایشان چیزی به نام ترس وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی اظهار داشت: تربیت خوب فرزندان، از دیگر شاخصه های برتر ایشان است؛ معظم له دارای ۴ پسر و دو دختر هستند که مراقبت و مواظبتشان زبانزد است.

وی با بیان این مطلب که آقازاده های ایشان اجاره نشین هستند، ابراز داشت: رعایت بیت المال از سوی فرزندان ایشان همیشه انجام شده است؛ حتی با پرداخت پول از امکانات دفتر همچون یک فتوکپی ساده استفاده می کنند.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه ایشان مراقبت دائم نسبت به فرزندان خود دارند، خاطرنشان ساخت: ترغیب و تشویق نسبت به طی نمودن مدارج علمی از کارهای همیشگی ایشان است؛ یکی از فرزندان ایشان رجالی بسیار برجسته ای هستند؛ در حالی که سن بالایی هم ندارند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی تصریح کرد: ساده زیستی رهبر انقلاب، مبارزه با تجملات و پرهیز از دنیاداری از دیگر خصوصیات ایشان است؛ ایشان با اشاره کوچک صاحب همه چیز خواهد شد؛ اما اصلا سمت این مباحث نرفته اند.

وی به حضور ملک عبدالله در ایران اشاره کرد و گفت: پادشاه عربستان بعد از حضور خدمت مقام معظم رهبری از مکانی که ایشان در آن حضور داشتند، تعجب کرده و برای او قابل باور نبود که رهبر ایران در چنین مکانی زندگی می کنند؛ وی هدیه بسیار گرانقیمتی برای حضرت آقا آورد؛ اما ایشان تمام هدایا را فروخته و با پول آن منازلی را ساخته و به فقرا دادند؛ هدایای بسیاری برای ایشان می آید؛ اما هیچکدام را تصرف نمی کنند.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه بنده از خود ایشان شنیدم که اگر مسائل حفاظتی نبود، با پیکان به این طرف و آن طرف می رفتم، اظهار داشت: در دفتر ایشان ماشین هایی وجود داشته و از آن استفاده می شود؛ اما معظم له هر شش ماه یکبار پول بنزین و هزینه استهلاک ماشین هایی را که از آن استفاده کرده اند، به حفاظت بر می گردانند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی ابراز داشت: تهجد و شب زنده داری از خصوصیات فوق العاده ایشان است؛ ایشان اهل دعا، نیایش و تهجد بوده و همیشه قبل از اذان صبح بیدار شده تا مشغول راز و نیاز با خدای خود شوند؛ شب زنده داری ایشان ترک نمی شود؛ معظم له به دعا، مخصوصا دعای صحیفه سجادیه و مکارم الاخلاق مأنوس هستند.

وی خاطرنشان ساخت: ایشان محو اهل بیت (علیهم السلام) بوده و به حضرت زهرا (سلام الله علیها) و امام زمان (عجل الله) توسل بسیار دارند.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: ایشان همیشه احوالپرس دوستان خود بوده و خاطرات بسیاری دارم که هیچگاه دوستی خود را با دیگران قطع نکرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با بیان این مطلب که ایشان اهل دعا و توسل هستند، اظهار داشت: از همه خواهانم برای ایشان دعا کرده و از خدا بخواهید که معظم له عمر طولانی داشته باشند تا این پرچم را به صاحب اصلی برسانند.

وی اظهار داشت: آینده ما و فرزندان ما به وجود ایشان بستگی دارد و از خداوند متعال خواهانیم که سال های سال سایه ایشان بر سر ما مستدام باشد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در این جلسه گفت: یکی از وظایف نمایندگان طلاب این است که پناهگاهی برای رفع دغدغه های طلاب و فضلا اعم از امور معیشتی، درسی، فرهنگی و … باشند.

وی اظهار داشت: مجمع در دوره گذشته و این دوره نسبت به معرفی خود در استان ها تلاش بسیاری داشته تا طلاب و فضلای سراسر کشور شناخت بیشتری نسبت به این مجمع پیدا نمایند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: یکی از تقاضاهای مجمع نمایندگان طلاب و فضلا، دیدار و ملاقات ویژه با رهبر معظم انقلاب است تا بتوانیم خدمت ایشان رسیده و نشاط جدیدی به مجمع و حوزه های علمیه داده شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد خاطرنشان ساخت: مطابق با اساسنامه مجمع نمایندگان طلاب و فضلا، این نمایندگان غیر از نمایندگی طلاب مقیم قم، نماینده طلاب و فضلای شهرستان خود نیز بوده و این مسئله به تصویب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رسیده است.

وی تصریح کرد: امروز وضعیت معیشتی طلاب بسیار نامناسب بوده و نمایندگان طلاب، سنگ صبور طلاب و فضلا شده و واسطه ای میان بزرگان حوزه و طلاب می باشند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان داشت: پس از منویات مقام معظم رهبری در جلسه ای که خدمت ایشان رسیدیم، بارش فکری از سوی نمایندگان طلاب نسبت به منویات ایشان انجام شد تا بتوانیم مطالبات مقام معظم رهبری را پیاده سازی نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد اظهار داشت: پس از مطالبه مقام معظم رهبری از مجمع نمایندگان طلاب، کارهای مناسبی در موضوع حوزه انقلابی آغاز و مصوبات بسیاری از سوی شورای عالی حوزه های علمیه برای مدیریت های استانی ارسال شده است.

وی ابراز داشت: همچنین بر این اساس، دفتر سیاسی-اجتماعی در مدیریت حوزه های علمیه راه اندازی شده که فعالیت های مناسبی از سوی این دفتر انجام شده است.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: نمایندگان طلاب و فضلا جلسات بسیاری با طلاب حوزه استحفاظی خود داشته و اساتید بسیاری به این جلسات دعوت تا طلاب عزیز از این اساتید استفاده نمایند.

یادآور می شود، در پایان این جلسه با اهداء لوح یادبود، از نیم قرن زحمات حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از سوی مجمع نمایندگان طلاب و فضلا تقدیر به عمل آمد.