پیامدها و دستاوردهای حماسه ۹ دی از نگاه امام جمعه محبوب تبریز

 

پیوند ناگسستنی مردم با نظام، نخستین دستاورد این حماسه بود؛ در این حماسه مشخص شد که مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علاقه مند هستند؛ البته مشکلات مختلف اقتصادی و سوء مدیریت در آن زمان بود و امروز نیز هست ولی با همه اینها مردم نشان دادند که به نظام علاقه مندند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در سومین نشست فضلا و نخبگان (اساتید و پژوهشگران) آذربایجان شرقی که چهارشنبه، ۱۲ دی برگزار شد، اظهار داشت: فتنه ۸۸ در شرایطی اتفاق افتاد که کشور در اوج اقتدار بود و نقش تأثیرگذاری در برهه های تاریخی منطقه و جهان داشت؛ این اتفاق در زمانی بود که همگان به نقش ایران اسلامی و نسبت به اثرگذاری آن در منطقه اذعان داشتند، حتی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق امریکا نیز بر این اذعان کرد.

وی ابراز داشت: در این ایام، فتنه بزرگی رخ داد که عربستان سعودی به تنهایی ۱۸ میلیون دلار هزینه کرد تا به کشور ضربه بزند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان ساخت: عده ای از افراد هم بودند که به دنبال کمک کردن به فتنه نبوده، ولی در سایه بی بصیرتی ناخواسته به دشمن کمک کردند؛ برخی از آنان، انسان های متدینی بودند، ولی ناخودآگاه به دشمن کمک کرده و بازیچه آنها شدند.

امام جمعه تبریز به برخی از پیامدهای منفی این اتفاقات اشاره کرد و گفت: ضربه خوردن جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل، تهاجم به ارزش های دینی و اسلامی همچون جسارت به ساحت امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا و زیر سؤال رفتن نهادهای قانونی نظام جمهوری اسلامی ایران از پیامدهای منفی فتنه ۸۸ بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تصریح کرد: حماسه ۹ دی در تمام ایران برای مقابله با فتنه های ۸۸ انجام شد؛ اما این حماسه در آذربایجان شرقی و تبریز یک روز زودتر شکل گرفت و فردای آن روز تمامی شهرهای ایران به صورت خودجوش به خروش درآمده و مردم انقلابی ایران اسلامی فتنه را خنثی کردند.

وی به دستاوردهای حماسه ۹ دی اشاره و بیان داشت: پیوند ناگسستنی مردم با نظام، نخستین دستاورد این حماسه بود؛ در این حماسه مشخص شد که مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علاقه مند هستند؛ البته مشکلات مختلف اقتصادی و سوء مدیریت در آن زمان بود و امروز نیز هست ولی با همه اینها مردم نشان دادند که به نظام علاقه مندند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اظهار داشت: یکی دیگر از دستاوردهای ۹ دی، ولایت مداری مردم بود و نشان دادند که چطور به ولایت علاقه مند بوده و در راه تحقق بخشیدن به منویات ولایت حاضرند جانفشانی کنند.

امام جمعه تبریز، بصیرت را از دیگر برکات حماسه ۹ دی عنوان کرد و گفت: بصیرت بود که آن حرکت را ایجاد کرد و موجب شد مردم وارد صحنه شوند؛ بصیرت بود که موجب شد همه بیدار شده و از این فتنه ها اعلام برائت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ابراز داشت: بعد از آن نیز فتنه ها و توطئه هایی هرچند کوچکتر در کشور به وقوع پیوست؛ سال گذشته به بهانه مطالبات مردم از یک مؤسسه مالی و بانکی در یکی از شهرها حرکت هایی شروع شد و تبدیل به یک آشوب در اکثر شهرهای ایران اسلامی شد؛ در تبریز چنین مشکلی پیش نیامد که نشان از بصیرت و بیداری مردم این منطقه بود.

وی خاطرنشان ساخت: امسال نیز حرکت هایی مانند اعتصاب کامیونداران و… بود که مهم ترین مسئله تذکر رهبری بود که هشدار دادند باید مراقب باشیم تا دشمن ما را سردرگم آشوب ها کند، ولی نسبت به اصل توطئه و آشوب که برای سال ۹۸ است، غافل بمانیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد: امروز نقش علما و نقش مدیریتی روحانیت بعد از انقلاب مشهود است و در جنگ تحمیلی نیز شاهد بوده ایم که روحانیون به عنوان مبلغ، روحانی تبلیغی و به عنوان رزمنده نقش آفرینی کردند.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه روحانیت در صحنه های مدیریتی، تبلیغی و رزمی حضور داشته اند، بیان داشت: زمانی که به جبهه ها می رفتیم حضور گسترده آنها را در عرصه های مختلف می دیدیم؛ شهید باکری می گفت که هر گردانی که روحانی در آن حضور دارد، آن گردان از نظر عملیات موفق تر است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به اینکه نقش روحانیت، بسیج مردم در عرصه های مختلف سیاسی، نظامی و فرهنگی است، اظهار داشت: روحانیت راهپیمایی های دوران انقلاب و بعد از آن را هدایت کرده است؛ روحانیت ترویج ارزش های اخلاقی و دینی را در جامعه حاکم نموده و ترویج کرده است؛ متأسفانه گاهی خودمان هم نقش خود را زیر سؤال برده و انتقادهایی می کنیم که گویا این نقش ها را نادیده می گیریم.

وی ابراز داشت: روحانیت همواره در شب های عملیات، سنگرهای جبهه، مساجد و… این روحیه جهاد و شهادت را ترویج می داد؛ مقام معظم رهبری نخستین ویژگی روحانی مطلوب را داشتن علم، دانش و تقوا و داشتن روحیه انقلابی معرفی می کند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان ساخت: گاهی روحانیونی وجود دارند که تنها به اقامه نماز کفایت می کنند، ولی نسبت به سیاست بی توجه اند؛ مقابله با خرافات آسیب های اعتقادی، توجه به تهذیب نفس و اخلاق در حوزه، حضور فعال در عرصه های سیاسی، توجه به تحول و روزآمدی و زمان شناسی، آینده نگری برای پیش برد اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران و… از وظایفی است که مقام معظم رهبری بر دوش حوزویان قرار داده اند.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: یکی از اهداف دشمنان نظام، ناامید کردن مردم به ویژه جوانان به آینده کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به اینکه زی طلبگی از مسائلی است که رهبری تأکید دارند، بیان داشت: روحانیونی که از زی طلبگی خارج نشده باشند، در هر پست و مقامی مردم احترام ویژه ای به آنها دارند.

وی اظهار داشت: امروز وظیفه اصلی روحانیت دفاع از نظام و جمهوری اسلامی ایران است؛ همان نقشی که روحانیت در زمان دفاع مقدس انجام داد امروز هم باید باشد؛ روحانیت کمک های مردمی را جمع می کرد، مردم را تشویق به جهاد می کرد، در تصمیمات فرماندهان از نظر گزینش و انتخاب آنها کمک می کرد و در عرصه مباحث فرهنگی و تبلیغی جبهه فعال بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ابراز داشت: امروز دشمن با عملیات روانی و ایجاد مشکلات اقتصادی به جنگ با نظام برخواسته است؛ اما ما باید هوشیار باشیم؛ دشمن به دنبال نابودی از داخل است.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه وظیفه ماست که برای مشکلات فرهنگی چاره اندیشی کنیم، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه مقام معظم رهبری از ۲۷ سال قبل درباره مسائل فرهنگی تذکر داده اند. تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، نفوذ فرهنگی و عملیات روانی تذکراتی بود که رهبری همواره ارائه می کردند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تصریح کرد: مصادیق تهاجم فرهنگی، مد و مدگرایی در برخی شهرهاست، به گونه ای که برخی بانوان با پوشش هایی نامناسب در خیابان ها حضور می یابند.

وی بیان داشت: رشد مواد مخدر در میان جوانان به ویژه بانوان بسیار است؛ ترویج فساد و فحشا در جامعه، ناامید کردن جوانان نسبت به آینده، ایجاد بدبینی به مسئولا نظام، اختلاف انداختن میان شیعه و سنی، اختلاف میان قومیت ها و اقوام ایرانی و… همگی از توطئه های فرهنگی دشمن است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اظهار داشت: البته دوراندیشی رهبری موجب شد که از بیش از ۱۰ سال گذشته در عرصه اقتصادی هم تذکراتی فراوان دادند که هر سال شعاری در این عرصه انجام می شود که اگر در زمان خودش به آن توجه می شد، امروز شاهد مشکلات امروز نبودیم.

همچنین آیت الله بنابی نیز در این جلسه ضمن تجلیل از نخبگان حاضر در جلسه، اظهار داشت: نخبگان حوزوی نوعا از اساتید عالی حوزه و پژوهشگران برجسته هستند، ولی هر که بامش بیش، برفش بیشتر است.

وی ابراز داشت: توقعی که ملائکه الله و امام زمان(عج) از شما دارد، غیر از توقعات و انتظاراتی است که از غیر نخبگان دارد؛ بنابراین این نخبگی باید باعث شود که وجدان لوامه تر گردد؛ شما باید احساس مسئولیت کنید و بدانید که حساب و کتاب شما در محضر خداوند دقیق تر است.

این استاد اخلاق حوزه خاطرنشان ساخت: شما باید خدا را بسیار یاد کنید؛ چراکه شما به عنوان سرباز امام زمان و لبیک گویان به آیه «نفر»، گلچینی از طلاب و فضلای آذربایجان شرقی هستید؛ زمانی در این استان، ده ها مرجع تقلید مسلم صاحب رساله حضور داشتند؛ شما باید آماده باشید خلأها را پر کنید و بدانید که وظیفه شما بسیار سنگین است. امید است خداوند فضل کند و در سایه جمهوری اسلامی و تحت ولایت فقیه، همان مسیر فقها و مجتهدهایی که در گذشته بودند را دنبال کنید.

آیت الله بنابی در پایان با اشاره به اینکه امروز در امنیت و آزادی کامل تحت رهبری فقیه جامع الشرایط هستید، بیان داشت: در گذشته افردی فاسد و فاسق در رأس کشور وجود داشتند و برخی طلاب نسبت به قبول برخی مسئولیت ها استقبال نمی کنند؛ در حالیکه در گذشته مدارس و دانشگاه ها و نهادهای نظامی و انتظامی و… خالی از حضور طلاب بود و امروز نعمت بزرگی در اختیار ماست؛ خوش به حال کسی که از این نعمت و فرصت استفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین دیرباز، رئیس دانشگاه قم و نماینده مردم آذربایجان غربی در خبرگان رهبری، دیگر سخنران این نشست بود و گفت: تشکلی که بر مبنای اهداف خیرخواهانه و نیت خداپسندانه تشکیل شود و لوازم تشکیلات تدارک دیده شود، منشأ خیر و برکت است.

وی اظهار داشت: از جمله این ها، تشکل نخبگان آذربایجان شرقی می باشد که قرار است به عنوان تشکل رسمی شکل گیرد؛ اهدافی که ممکن است در این تشکل مد نظر باشد، غیر از کار جمعی، آشنایی، ایجاد کانال در فضای مجازی و تبادل نظر باید باشد.

رئیس دانشگاه قم ابراز داشت: ممکن است در رشته های مختلف تخصص های گوناگون وجود داشته باشند که افراد از نخبگان باشد، غیر از آن هدفی به عنوان هدف پژوهشی در جامعه مد نظر قرار گیرد و بر اساس آن تقسیم کار شود و هر کسی در توانمندی خود کاری را انجام داده و مشکلی از مشکلات جامعه را برطرف سازد.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان ساخت: در کنار نخبه علمی، نخبه تبلیغی نیز باید مد نظر قرار گیرد؛ اگر این ها در هدف تشکیل نخبگان باشد، اهمیت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین دیرباز تصریح کرد: درباره بودجه و تأمین هزینه هایی که در تشکل به وجود می آید باید تأملی شود که این هزینه ها تأمین و اگر لازم باشد به عنوان NGO در جایی به صورت رسمی ثبت شود؛ تشکل ثبت شده رسمی قانونی اگر این مجمع مطرح شود، بهتر است تا این که بدون هر گونه ثبت و رسمیت افرادی جمع شوند و فعالیت کنند.

وی بیان داشت: ان شاءالله بعد از این که این تشکل به عنوان تشکل رسمی فعالیت کرد، باید ارتباطی با بنیاد ملی نخبگان که در تمامی استان ها نمایندگی دارد، برقرار کرد؛ این بنیاد دارای اساسنامه و شاخص هایی برای استعدادهای برتر و نخبه وجود دارد که می توان از این ها استفاده کرد.

رئیس دانشگاه قم اظهار داشت: بعضی افرادی که در گذشته به عنوان نخبه حوزوی مطرح شده اند و سال های سال به عنوان فردی که به عنوان علمی و پژوهشی هستند، شناخته می شدند، متأسفانه امروز به خارج از کشور رفتند و علیه تشیع و انقلاب تبلیغ می کنند.

عضو خبرگان رهبری در پایان ابراز داشت: حمایت از نخبگان امری ضروری است که ارتباط تنگاتنگ آن به ویژه شورای مرکزی اهمیت زیادی دارد.

حجت الاسلام غیبی، نماینده طلاب و فضلای تبریز، اسکو و آذرشهر نیز در این جلسه خاطرنشان ساخت: از حضور آیت الله بنابی که استاد اکثریت این جمع هستند، کمال تقدیر و تشکر را داریم؛ تشکیل جلسه نخبگان برای این است که مجمعی تشکیل شده و مسئله نخبگان آذربایجان شرقی ساماندهی شود. وی تصریح کرد: آذربایجان شرقی گذشته بسیار درخشانی دارد که بزرگان زیادی در آن وجود داشته اند؛ این سومین جلسه ای است که برای شناسایی فضلا و نخبگان از اساتید سطوح عالی و دانش آموختگان سطح ۴ در تخصص های مختلف از حوزه هستند.

نماینده طلاب و فضلای تبریز، اسکو و آذرشهر بیان داشت: در این استان تخصص های زیادی در نهادها مختلف علمی و تخصصی حوزوی وجود دارد که ظرفیت بزرگی را ایجاد کرده است؛ هدف ما تشکیل گروهی از افراد به صورت داوطلبانه است که این ساماندهی هرچه سریعتر انجام شود.

حجت الاسلام غیبی اظهار داشت: مقام معظم رهبری نسبت به این مسئله تأکید کرده و گفته اند که بنده در دفاع از جامعه نخبگان و حرکت علمی جامعه تا نفس دارم ذره ای کوتاه نخواهم آمد.

وی ابراز داشت: بنیاد نخبگان در تخصص های مختلف در استان آذربایجان شرقی تشکیل شده است، ولی جای نخبگان حوزوی خالی بود که امید است که این کمبود جبران شود؛ مجمع نمایندگان منویات نخبگان را دنبال می کنند و به دنبال تحقق مطالبات آنهاست.

نماینده طلاب و فضلای تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از نخبگان حوزوی شناسایی که تحقیقات نشان می دهد که تعداد آنها بیشتر از این است.

در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین ربانی، رئیس مؤسسه انتظارت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به اینکه باید به مجمع نخبگان حالت تشکلی داد، ابراز داشت: در آذربایجان شرقی مسائلی است که فقط باید حوزه و استعدادهای برتر حوزوی به آن توجه کند که این مسائل حل شود؛ برخی مسائل دارای اهمیت بسیاری است که باید برای رفع آن اهتمام بیشتری داشت؛ زمانی می توانیم پاسخگوی این مسائل باشیم که سازمانی منسجم داشته باشیم که مجمع نمایندگان باید به این مسئله رسمیت بدهد.

وی خاطرنشان ساخت: وقتی این موجودیت شکل پیدا کرد، باید به رسالتی که در حوزه بر عهده داریم، توجه نماییم؛ جایگاه شایسته حوزه، بر دوش کسانی بود که در آذربایجان شرقی عهده دار مسئولیت های زیادی بودند.

رئیس مؤسسه انتظارت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: نقش حوزه آذربایجان شرقی نقش کمی نبود ولی امروز نقشی که آذربایجان امروز دارد، نقشی معمولی است؛ در گذشته، زمانی که انسان به حوزه ای در کشور وارد می شد، حوزه آذربایجان و شخصیت های آن به عنوان الگوهایی مطرح بود. باید راهکارهایی مشخص شود که دوباره به آن جایگاه برسیم.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی در پایان گفت: اهتمام به این که در این تشکل مسائل منطقه و حوزه بررسی شود، اهمیت زیادی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی، عضو شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران هم در این جلسه به ایراد سخن پرداخت و گفت: اصل تشکل و اینکه به هر بهانه ای دور هم جمع شویم و تبادل نظر کنیم، حرکتی مبارک است؛ در قم گذشتگان این را بسیار انجام می دادند و در این جلسات نظرات و آرای بزرگان مطرح می شد که برای طلاب راهگشا بود.

وی اظهار داشت: شاید اگر این ارتباط تنگاتنگ می بود، از ظرفیت های یکدیگر بیشتر استفاده می کردیم؛ متأسفانه امروز میان حوزه علمیه قم و حوزه استان آذربایجان شرقی و حوزه های بین المللی، ارتباط زیادی وجود ندارد.

عضو شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران ابراز داشت: این مجمع نشان می دهد که چه ظرفیت هایی در آذربایجان شرقی وجود دارد و اگر این آگاهی نسبت به هم باشد، می توان از این ظرفیت ها استفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی خاطرنشان ساخت: جریان عرفان های نوظهور حتی در قم هم وجود دارد که برخی نخبگان را گرفتار خود کرده است؛ در حالی که با وجود این مجمع می توان با حمایت های فکری و اعتقادی از گرفتاری برخی افراد در این فتنه ها جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: باید مراقب بود که برخی ظرفیت های بزرگ حوزوی کنار گذاشته نشود و از ظرفیت آنها بی بهره نمانیم.

عضو شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران بیان داشت: شایسته است در این مجامع بارش فکری شده و موضوعات مطرح گردد تا با دیدگاه ها و گرایش های مختلف آشنا شویم.

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی اظهار داشت: باید از تمامی گرایش ها در این مجمع نخبگان حضور داشته و میان علمای گذشته و نسل جوان ارتباط برقرار شود.