بیانیه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم درباره عفاف وحجاب به مناسبت فرا رسیدن ایام ولادت فاطمه زهراء(سلام الله علیها) و روز زن

 

زنان ایران اسلامی بویژه پس از بر قراری نظام مقدس جمهوری اسلامی در تمامی سنگرها از الگو و اسوه و مقتدای خویش حضرت فاطمه زهرا(س) پیروی کرده‌اند. چه در تاریکی های حکومت رضاخانی که مدعی می‌خواست چادر عفاف از سر زنان بر دارد و چه در عصر حاضر که دشمن از راه ماهواره ها و سایت های پلید و مستهجن استحاله فکر و اندیشه و انگیزه ی زنان را هدف گرفته است.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در آستانه ایام سراسر نور و الهام بخش ولادت ام الائمه فاطمه زهراء سلام الله علیها و روز زن و روز مادر قرار داریم. حضرت زهراء سلام الله علیها آیینه تمام نمای انسان کامل است. ابعاد وجودی آن اسوه ی زنان از عبادتهایی که باعث فخر خدا بر ملائک گردید گرفته، تا شوهر داری که امیرالمومنین علیه السلام از وی به عنوان بهترین یاور در دین خدا یاد نمود تا تحمل بار سنگین تربیت فرزندان که سیدالشهداء سلام الله علیه سیره شهادت طلبانه خویش را نتیجه تربیت آن دامن پاک دانست تا جهان بینی خوش بینانه به خدای متعال تا آنجا که دخترش همه‌ی مصیبت‌هایی را که بر او گذشته زیبا می‌دید تا خبر از عمق فطرت زنان از ندیدن و دیده نشدن توسط مردان و حیاء و حجاب اعجاب آوری که رسول خدا را به تحسین و تعجب آورد تا مجاهدت در سنگر خانواده و نیز اهمیت دادن به امور اجتماعی و رهبری مسلمین که سرانجام پروانه وار جان خویش را در راه شمع ولایت به شعله بلا سپرد ، همه وهمه از فاطمه الگویی جاودانه ساخته است که در همه ی اعصار فرا روی زنان پاک و شیفته کمال و رشد و بالندگی به سوی قله ها می درخشد.

زنان ایران اسلامی بویژه پس از بر قراری نظام مقدس جمهوری اسلامی در تمامی سنگرهای پیش گفته از الگو و اسوه و مقتدای خویش پیروی کرده‌اند. چه در تاریکی های حکومت رضاخانی که مدعی می‌خواست چادر عفاف از سر زنان بر دارد و چه در عصر حاضر که دشمن از راه ماهواره ها و سایت های پلید و مستهجن استحاله فکر و اندیشه و انگیزه ی زنان را هدف گرفته است و چه درمقابله با فمنیست های بی خبری که به زعم خویش دم از دفاع از زن و در حقیقت تیشه به ریشه ی جنس زن می زنند و چه در مقابله با فتنه گران سبز که از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام اسلامی بهره می جویند در همه ی این عرصه های هماوردی زنان مسلمان ایران حماسه آفریده و خواهند آفرید. امروز بیش از هر زمان دیگر اندیشمندان دنیا به عظمت اسلام و هدایت‌گری آن پی برده‌اند و سعادت و خوشبختی خود را در دستورات اسلام ناب محمدی جستجو می‌کنند و از تفکر خدا گریز و معنویت‌ستیز که رابطه خود را با خدا قطع کرده و در منجلاب فکری و رفتاری خود گرفتار شده است دوری می‌جویند.غرب که اسلام و مظاهر آن را در مقابل هرزگی‌ها و چپاولگری‌های خود می‌بیند، به ترویج اسلام هراسی و اسلام ستیزی رو آورده و در این ستیزه جویی با هر گونه نماد اسلامی به ویژه حجاب مبارزه می‌کند از این رو مشاهده می‌شود تعدادی از کشورهای غربی برای پوشش کامل زنان جریمه قرار می‌دهند زیرا آن را مظهر دین و تجلیگاه اسلام می‌‌دانند.

استکبار جهانی سعی دارد با استفاده از کسانی که مبنای فکریشان بر اساس تفکر غربی، بر انسان محوری به جای خدا محوری، استوار است در کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی، که چشم مسلمانان جهان به آن دوخته شده، بی‌فرهنگی و فساد را رواج دهد. آنان نیز با طراحی استعمارگران و دستور شیطان بزرگ در صحنه حاضر شده و با گفتارهای ناروا و کردارهای زشت، خواسته آنان را عملی می‌سازند. گاهی با نگاه انحرافی و ابزاری به زن و برای خوش آمد مردان چشم آلوده می‌خواهند در مقابل احکام نورانی اسلام موضع گیری کنند وگاه با پیروی از دنیای فاسد غرب تحت تأثیر دست‌های کثیف صهیونیزم جهانی، شخصیت زن را در برهنگی نشان دهند که این چیزی جز تحقیر جنس زن نیست – در حالی که اسلام عظمت زن را در حیا و عفاف آمیخته با عزت مؤمنانه که خداوند در وجود او به ودیعت نهاده و مجاهدت در راه خدا می‌داند.

وبدین گونه اسلام فاطمه زهرا علیها سلام را که الگو و سر آمد این ویژگی‌هاست به عنوان برترین زنان معرفی می‌کند و به زن مقامی می‌دهد که نه تنها اسوه ی زنان بلکه همه‌ی انسان ها وبالاتر از همه بر اساس نقل، حجت بر امامان معصوم شود تا جایی که منجی عالم بشریت امام عصر عجل الله تعالی فرجه او را اسوه و الگوی خود معرفی می کند.[۱]

شاید سهل انگاری ما باعث شده است که مزدوران استعمار جرأت یابند در دانشگاه جمهوری اسلامی به آن وجود مقدس که الگوی مولای ماست توهین نمایند و غرب زدگان وابسته به جریان فمینیسم که هر کدام به نحوی سردر آخور استعمار غرب دارند یکی حجاب را زیر سؤال ببرد و بگوید تنها به خاطر قانون روسری بر سر می‌کند و دیگری حکم قطعی قرآن را غیر انسانی بشمارد و فرماندهان فتنه سبز با حمایت از جنایتکاران تروریست قصاص اسلام را زیر سؤال ببرند.

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ضمن عرض تبریک ولادت با سعادت بانوی گرامی اسلام و روز زن وهمچنین ولادت امام راحل عظیم الشان به پیشگاه امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، رهبر عظیم الشان انقلاب و تشکر و حمایت از بیانات ارزشمند و روشنگرانه و هشدارهای حکیمانه معظم له و مواضع دلسوزانه مراجع عظام تقلید و بیانیه دردمندانه جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم، موارد زیر را به عرض مسؤولان و مردم شریف ایران اسلامی می‌رساند:

۱- حجاب و عفاف از احکام ضروری اسلام است و در تارک حرکت‌های مسلمانان جهان به پیروی از انقلاب اسلامی و ملت قهرمان ایران قرار دارد. ملت سرفراز ایران اسلامی که پس از سال‌ها مبارزه در برچیدن حکومت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، غلبه بر استکبار و موفقیت در صحنه‌های مختلف صنعت، علم و فناوری ، قله‌های بلندی را فتح نموده، در صحنه فرهنگی نیز در پیاده کردن اسلام ناب و احکام نورانی اسلام به خصوص حجاب و عفاف باپرچمداری زنان دختران با ایمان در این سرزمین که از خون هزاران لاله سرخ فام است موفق خواهد بود.

۲- مسؤولان محترم نظام اسلامی پیرو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ضمن مبارزه جدی و کوتاه نمودن دست ساختار شکنان که سررشته آنان در دست استکبار جهانی است، عمل به احکام الهی در حوزه حجاب و عفاف را از دستگاه‌های زیر نظر و حوزه مسؤولیت خود آغاز کنند و ضمن کار فرهنگی ضوابط را قاطعانه به مرحله اجراء بگذارند.

۳- تسامح و تساهل در این امر مهم زیبنده هیچ یک از مسؤولان نظام اسلامی نیست. زیرا در قوانین کشور، وظایف هر یک از قوا به خوبی مشخص شده است و انتظار می‌رود با توجه به هجمه جدید در گستره عفاف و حجاب با موضع گیری قاطع و عمل انقلابی، به خواسته‌های مردم شریف و شهید داده ایران اسلامی که این روزها از طریق راهپیمایی‌ها، بیانیه‌ها و اعلام نظرها ابراز می‌شود، جامه ی عمل بپوشانند و به سران استکبار بفهمانند همان گونه که در عرصه‌های علمی، اقتصادی، سیاسی و نظامی ‌توانستند عزت و اقتدار ایران اسلامی را نشان؛ در عرصه فرهنگی، اجتماعی نیز می‌توانند عزت و کرامت انسانی خود را به رخ دنیا بکشند.

۴- مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که نماینده‌ی ده‌ها هزار طلاب و فضلاء از سراسر کشور می‌باشد، ضمن حمایت مجدد و تشکر از بیانات و مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید و جامعه محترم مدرسین و تقدیر و سپاس نسبت به حساسیت مردم مسلمان و غیور ایران و آرزوی توفیق برای مسؤولان و خدمتگزاران در موضوع عفاف و حجاب؛ پشتیبانی خود را از اقدامات بایسته وآمادگی خود را برای همکاری با مردم عزیز و مسئولان درد آشنا اعلام می‌دارد.

[۱] – نحن حجج الله علی الخلق و فاطمه حجه علینا (عوالم العلوم ۱۱/۵) – و فی ابنه رسول الله صل الله علیه وآله لی اُسوه حسنه (بحار ۵۳/۱۸۰)

 

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

۱۳۸۹/۳/۵