بیانیه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در رابطه با جریانات اخیر

 

مهم ترین اتفاق مراسم امسال آن بود که رهبر معظم انقلاب در خطبه های نمازجمعه با بیان دقیق و تاریخی خود، ضمن ارائه ی بلیغ و بی بدیل شاخص های راه امام(ره)، محک و میزانی مطمئن و معتبر به دست دادند تا چراغ راه امروز و فردای جویندگان و پویندگان راه امام(ره) باشد. رهبر فرزانه انقلاب در بیانات مثال زدنی آن روز، «باید»ها و «نباید»های خط امام(ره) را به گونه ای روشن، مستند و عالمانه برشمردند.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۸۹، فرصت دیگری پیش آورد تا ملت ایران با امام راحل(ره) و راه نورانی آن عزیز تجدید پیمان کنند. حلقه ی باشکوه و میلیونی مردم، که از سراسر کشور گرد مرقد مطهر حضرت امام(ره) آمده بودند، با برپایی نمازجمعه ای افتخارآفرین به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی جلوه روشنی از عظمت انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشتند.

مهم ترین اتفاق مراسم امسال آن بود که رهبر معظم انقلاب در خطبه های نمازجمعه با بیان دقیق و تاریخی خود، ضمن ارائه ی بلیغ و بی بدیل شاخص های راه امام(ره)، محک و میزانی مطمئن و معتبر به دست دادند تا چراغ راه امروز و فردای جویندگان و پویندگان راه امام(ره) باشد. رهبر فرزانه انقلاب در بیانات مثال زدنی آن روز، «باید»ها و «نباید»های خط امام(ره) را به گونه ای روشن، مستند و عالمانه برشمردند.

ایشان خطر کسانی را که با ادعای پیروی از راه امام و با تمسک به آشنایی خود با امام (ره)، افکار و عقاید خود را به امام راحل نسبت می‌دهند گوشزد فرموده و هشدار دادند: اگر روشی منطقی و عقل پسند برای دستیابی به راه روشن، به اندیشه ها و آرمان های امام(ره) وجود نداشته باشد، هر کس می تواند کج راهه و بیراهه ای را که در پیش گرفته راه امام خمینی(ره) بنامد و موجب انحراف شود.

و نیز خطاب به مدعیان دروغین خط امام(ره) فرمودند: نمی شود با هر کس و ناکسی ائتلاف کرد. نمی شود انسان خود را در خط امام(ره) بداند اما با کسانی که صریحاً پرچم معارضه با امام و اسلام را بلند می کنند خودش را در یک جبهه تعریف کند.
امروز محک واقعی برای شناخت دوستداران امام پایبندی به بزرگ¬ترین میراث ایشان یعنی ولایت فقیه و پیروی از مصداق آن در زمان حاضر است؛ رهبری که پس از گذشت ۲۱ سال از رحلت امام راحل با همان تدبیر، درایت و شجاعت الهی با سعه صدر راه پر عظمت آن بزرگ مرد تاریخ را با عزت، صلابت و اقتدار پیش برده و کشتی انقلاب را از میان همه ی طوفان ها و توطئه ها به سلامت عبور داده است. ملت بزرگ ایران نیز در تمام مقاطع انقلاب یاران وفادار امام و رهبری بوده و به همین دلیل توانسته اند پوزه دشمنان را همواره به خاک بمالند.

یکی از برجسته ترین و جدیدترین نکته ای که باید آن را نقطه ی عطفی در بصیرت بخشی مقام معظم رهبری تلقی کرد، بیان ملاک بودن حال فعلی افراد با اضافه نمودن این نکته بود که اگر حال فعلی افراد شناسایی شود دیگر سوابق معتبر نیست و رجوع به سوابق در جایی است که نسبت به حال فعلی اطلاع کافی وجود نداشته باشد. این مطلب که آشکارا با استقبال پرشور و تکبیر های برآمده از صمیم دل مردم همراه بود محکی روشن و سفینه نجاتی برای خروج از امواج شبهات بخصوص در مورد شخصیت هایی که دارای سوابق درخشان بودند ولی متاسفانه در قضایای فتنه در کنار فتنه گران قرار گرفتند ایجاد نمود.
یکی از مصداق های این محک کارآمد این بود که صدها هزار نفر از زائران امام راحل(ره) در روز سالگرد با شعار های بیدار کننده، بازدارنده و یکپارچه ی خود از نوه امام(ره) خواستند در راه امام(ره) گام نهد و از فتنه گران جدا شود. جمعیت حاضر در حرم مطهر با شعارهای خود نشان دادند که یاران و حتی بیت امام را با راه امام محک می زنند، راهی که شاخص های آن را رهبر معظم انقلاب در خطبه ها به زیبایی ترسیم فرمودند و در حقیقت مهر قبولی به رفتار انقلابی آنان زدند گرچه پیش از آن برای تالیف قلوب به ملاطفت پدرانه نیز پرداختند.

انتظار از حوزویان آن است که با اقتداء به رهبر عظیم الشان، عاطفه پدرانه را به پند حکیمانه بیامیزند، و به قول امیرالمؤمنین (ع) تاج مفاخرت به سویی نهند و امواج فتنه را با سفن نجات بشکافند. فتنه گران، که اکنون در گرداب اعمال خیانت آمیز خود و قهر مردم مسلمان و انقلابی گرفتار آمده اند، از باب چنگ زدن غریق به هر خس و خاشاک در صددند که از این حوادث برای خود دستاویزی تهیه کنند بلکه بتوانند به معجزه آن روحی به پیکر مرده اصلاحات آمریکایی بدمند و چراغ فروزان انقلاب را با نفس فسرده خویش خاموش سازند بی خبر از آن که یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون.

باید توجه داشت که امروز کیان اسلام و تشیع به این نظام اسلامی گره خورده است و به همین دلیل جریان فتنه به دنبال ضربه زدن به آن است و هر روز به بهانه ای می خواهد از انقلاب اسلامی و اسلام ناب محمدی(ص) انتقام بگیرد و عجب آن که در این میان عده ای همگام و همراه دشمنان قسم خورده انقلاب، از جمله سلطنت طلب ها، منافقین، رسانه های استکباری و سران استکبار، با همه ارزش ها و اصول امام(ره) مقابله می کنند، آنگاه ادعای پیروی و مالکیت انحصاری امام(ره) و خط امام را نیز دارند و عجیب تر آن که انتظار دارند که مردم این ادعای دروغین و زیاده خواهانه آنان را بپذیرند. غافل از آن که ملتی که صدها هزار از بهترین فرزندانشان را برای برپایی حاکمیت قرآن و اهل بیت(ع) تقدیم کرده اند، با این گونه افراد هیچ مماشاتی نخواهند کرد و بزودی پرونده ی آنان را به بایگانی تاریخ انقلاب خواهند سپرد.

نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، امضاکنندگان این بیانیه، با تشکر از مردم آگاه، مؤمن و انقلابی ایران اسلامی که در همه شهرها و از جمله تهران، وفاداری خود را نسبت به نظام، امام عزیز و رهبرمعظم انقلاب به اثبات رسانده اند، ضمن دعا برای علو درجات و شادی روح ملکوتی امام بزرگوار اعلام می کنند که ملاک، حال فعلی افراد است و همه باید با الهام از سخنان فصل الخطاب رهبرمعظم انقلاب در خطبه های نمازجمعه، در پیمودن راه انقلاب، از مشعل شاخصه های حقیقی راه امام(ره) نور بگیرند و با عمل به رهنمودهای جان بخش ایشان و توسل به حبل المتین ولایت، وحدت جامعه اسلامی را استحکام بخشند و دشمنان نظام اسلامی را بیش از پیش مأیوس نمایند.

 

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

۱۳۸۹/۳/۳۱  – ۸ رجب الرجب ۱۴۳۱