حجت الاسلام والمسلمین احمدی در جمع طلاب فریدن و فریدون شهر

 

بزرگترین مسئولیت یک روحانی آشنایی صحیح از منابع و سرچشمه های دین است که برای دستیابی به این مهم باید شرایطی همچون «همراهی با اساتید برجسته و توانمند»، «تلاش و کوشش مستمر در دوران تحصیل»، «تدریس علوم حوزوی»، «تحمل محرومیت ها»، «تحقیق و نوشتن»، «به روز بودن و استفاده از تکنولوژی روز»، «آگاه بودن به زمان»، «تقوا و تعهد»، «توکل به خدای متعال و حضرت ولی عصر (عج)»، «خلوص نیت»، «همراه با مردم بودن»، «اهتمام به آموزش دین به مردم».

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله احمدی در جمع طلاب و فضلای فریدن و فریدون شهر که پنج شنبه، بیستم دی ماه در مدرس امام خمینی(ره) مدرسه فیضیه قم برگزار شد، اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است که برای اهل علم درجاتی است که برای آنان قرار دادیم.

وی ابراز داشت: عالم دینی نقش انبیاء را در جامعه ایفا کرده و آنان را به توحید و پرهیز از شرک و نفاق فرا می خواند؛ عالم دینی نقش پیامبران را در میان مردم دارد؛ اگر در جامعه فضیلتی مشاهده می شود، از برکت انبیاء و به دنبال آنان عترت رسول گرامی اسلام و علمای دین است.

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: دفاع از دین، فضائل و معنویت وظیفه علمای دین است و در روایات گوناگون به این موضوع اشاره شده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اشاره به وظایف روحانیت در جامعه تصریح کرد: روحانی موفق به دو بال علم و تقوا نیازمند است؛ اگر روحانی اسلام شناس نباشد، موفق نیست.

وی بیان داشت: بزرگترین مسئولیت یک روحانی آشنایی صحیح از منابع و سرچشمه های دین است که برای دستیابی به این مهم باید شرایطی همچون «همراهی با اساتید برجسته و توانمند»، «تلاش و کوشش مستمر در دوران تحصیل»، «تدریس علوم حوزوی»، «تحمل محرومیت ها»، «تحقیق و نوشتن»، «به روز بودن و استفاده از تکنولوژی روز»، «آگاه بودن به زمان»، «تقوا و تعهد»، «توکل به خدای متعال و حضرت ولی عصر (عج)»، «خلوص نیت»، «همراه با مردم بودن»، «اهتمام به آموزش دین به مردم».

این استاد حوزه اظهار داشت: طلاب نباید از نوشتن وحشت داشته باشند؛ باید از موضوعات ساده شروع کرد؛ ولی در ادامه به جاهای خوبی خواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی ابراز داشت: باید در کنار مردم بود و با اخلاق شایسته و به تأسی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله در این راه قدم برداشت و برای مردم کار کرد؛ یاددادن احکام الهی به مردم وظیفه ماست که نباید از آن شانه خالی کرد.

وی خاطرنشان ساخت: امروز نمی توان مردم را مداربسته در اختیار گرفت؛ باید از فضای مجازی استفاده کرد و آن را مدیریت نمود؛ نه اینکه آن را بست.

این استاد حوزه تصریح کرد: امروز نیازمند انسجام در میان طلاب و فضلا هستیم؛ بحمدالله نمایندگان طلاب فعالیت خوبی دارند؛ ولی انسجام و اتحاد لازم وجود ندارد و باید برای مشکلات منطقه خود با همکاری و تعامل کار و تلاش کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی بیان داشت: حوزه فراجناحی است و اگر نشست های طلاب و فضلا رنگ جناحی بگیرد، شکست خواهد خورد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود اظهار داشت: سرمایه بزرگ منطقه فریدن، ایمان مردم است؛ مردم این منطقه بسیار با ایمان و معتقد بوده و دارای فرهنگ بومی دست نخورده می باشد. امروز بحمدالله روحانیون خوب، مسلط و باسوادی در منطقه حضور داشته که فعالیت خوبی نیز دارند؛ اما همچنان نیازمند همکاری و تعامل بیشتر هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی خاطرنشان ساخت: توجه به کتاب یکی از ضروریاتی است که طلاب باید نسبت به آن دقت داشته باشند؛ در مایعات چیزی جای آب را نمی گیرد و در مسئله فرهنگ نیز کتاب است که نقش اصلی را در اعتلای مسئله فرهنگ دارد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین دوست محمدی، نماینده طلاب فریدن و فریدون شهر نیز در این جلسه گفت: طلبگی سختی هایی را به دنبال دارد که باید این سختی ها را به جان خرید و با تمام قوا در این راه تلاش کرد. توکل به خدا در این راه بسیار مهم است؛ چراکه با توکل به حضرت حق است که می توانیم وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

نماینده طلاب فریدن و فریدونشهر خاطرنشان ساخت: امروز مشکلات معیشتی گریبانگیر طلاب شده و وام های مختصری نیز برای عزیزان در نظر گرفته شده است؛ اما تعداد این وام ها و مبلغ آن یقینا جوابگو نیست.

حجت الاسلام والمسلمین دوست محمدی تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که پیگیر آن هستیم، برگزاری اردو برای طلاب و فضلا به همراه خانواده است که ان شاءالله به زودی انجام خواهد شد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین شفیعی، دیگر نماینده طلاب فریدن و فریدونشهر نیز در این جلسه با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام گفت: حضرت فرمودند: «بنویس و علم خودت را در بین برادران خود منتشر کن؛ قبل از اینکه از دنیا بروی، کتاب هایت را برای فرزندانت وصیت کن؛ روزی بر مردم پیش می آید که زمان هرج و مرج است و فقط انس با کتاب های خود دارند».

وی اظهار داشت: مطالعه کتاب هایی همچون منیه المرید و آداب المتعلمین از ضروریات است و در گذشته در حوزه های علمیه رسم بوده که طلاب به مطالعه این کتب مقید بوده اند.

نماینده طلاب فریدن و فریدونشهر به فعالیت های مجمع نمایندگان اشاره کرد و ابراز داشت: در هفته های اخیر، مجمع عمومی نمایندگان طلاب میزبان آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور و حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری بوده است که نکات مفید و خوبی در این جلسات بیان شده و در هفته نامه افق حوزه نیز به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی خاطرنشان ساخت: حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی در جلسه خود با نمایندگان طلاب به بعضی از ویژگی های رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که برخی از آنان: «تقید کامل به احکام اسلام»، «احترام به علما»، «رسیدگی به معمرین»، «شجاعت»، «تربیت فرزندان صالح»، «ساده زیستی»، «تهجد و شب زنده داری»، «انس با دعا به ویژه صحیفه سجادیه و دعای مکارم الاخلاق»، «توسل به اهل بیت علیهم السلام» و … می باشد.