آیت الله فاضل لنکرانی در جلسه طلاب و فضلای نائین، خور، بیابانک و فرخی

 

آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی اظهار داشت: اگر انقلاب اسلامی نبود، دیگر مذهبی نمی ماند که بخواهد مروج مذهبی باقی بماند؛ انقلاب در عین این که از حوزه آغاز شد و حوزه حق بزرگی بر انقلاب دارد و مبانی حکومتی آن را تدوین نموده است، حوزه نیز باید خود را مدیون انقلاب بداند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در جلسه طلاب و فضلای نائین، خور، بیابانک و فرخی که چهارشنبه، بیست و ششم دی ماه در مرکز فقهی ائمه اطهار (علیهم السلام) برگزار شد، ضمن خیر مقدم به حضور طلاب و فضلای این شهر به مناسبت های مختلف این ایام اشاره نمود و اذعان داشت: مشئله عزاداری و ایام فاطمیه و مسئله شهاردت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و رسیدن به بلوغ اربعینی انقلاب و نیز تجلیل یاد مرحوم نائینی یکی از اصولیون بزرگ اسلام از مهمترین مناسبت های پیش رو به شمار می رود.

وی در ادامه به آیاتی از سوره بقره اشاره نمود و اذعان داشت: خداوند متعال می فرمایند حکمت را به همه انسان ها نمی دهم، بلکه حکمت تنها از آن من یشاء است که به عنوان خیر کثیر اعطا می گردد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با بیان این که بر اساس روایات اسلامی خیر کثیر حکمتی است که در طاعت خداوند متعال و معرفت و اطاعت از امام علیه السلام خلاصه می شود، اذعان داشت: غیر از علوم حوزوی و کتاب و سنت راهی برای دستیابی به معرف الهی وجود ندارد و راه معرفت خداوند فقط از مسیر آشنایی بر قرآن و سنت پیامبر و ائمه معصوم علیهم السلام است و تمام درس و بحث ها از فروع این موضوع به شمار می رود و همه در مسیر معرف الله تعریف می گردد.

وی افزود: نمی شود کسی وارد دروس حوزوی شود و بگوید نصیبی از معرف الله نداشته است؛ اگر هدف، الهی باشد، خداوند متعال این عنایت را به انسان می کند که ضمن شناخت امام زمان(عج) و حجت الهی، بنای بر اطاعت از حضرت داشته باشد.

آیت الله فاضل لنکرانی با تاکید بر این که حوزه سربازی و فریاد بر اطاعت از حضرت و لباس خدمت به امام زمان(عج) است؛ خاطرنشان کرد: همیشه باید قدردان طلبگی خود باشیم و از آن صیانت کنیم؛ چراکه شرافت این لباس به این موضوع است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) با بیان این که علما یک روز از طلبگی را با هیچ منصبی عوض نمی کردند، اظهار داشت: ارزش طلبگی و امور حوزوی اعم از تحصیل و تحقیق و تدریس بسیار بالاست؛ حوزه ما غیر از معرفت و اطاعت از امام، سرُّ و باطن دیگری ندارد و همه حقیقت حوزه در این دو موضوع خلاصه می شود.

وی افزود: همواره باید قدردان حوزه های علمیه بوده، مراقب آنچه که به این حقایق آسیب می زند باشیم، اگر سطح علمی حوزه را تنزل دهیم، معرفت به خداوند و قدرت فهم به آیات الهی کاهش خواهد یافت؛ هر اندازه انسان خود را در اصول قوی تر کند، قدرت فهم او از آیات الهی قوی تر خواهد شد.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که اصول انسان را مجهز می کند تا انسان کتاب خداوند متعال را درست و دقیق بفهمد، اذعان داشت: کسی که با روش های اصولی و اجتهادی به آیات الهی رجوع کند، نکات دقیق و محکمی را از آیات الهی برداشت خواهد نمود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) تصریح کرد: تمام طلاب، بزرگان، اساتید و محققین حوزه باید همُّ و غمِّ خود را حفظ میراث عظیم علمای گذشته دانسته و با نپختگی هجمه های جاهلانه ای را بر علوم حوزوی وارد نسازند.

وی با اشاره به اینکه کسی که اصول بلد نباشد، فقه و عقائد را خوب نخواهد آموخت، اظهار داشت: اصولی می تواند بفهمد که محتوای آیات الهی با کدام یکی از آیات دیگر یا روایات سازگاری داشته در ارتباط است.

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: مرحوم میرزای نائینی امتیازی داشت که جا دارد همایش های مختلفی را برای بازشناسی این مؤلفه ها برگزار کرد و امروز همه ما بر سر سفره نائینی ها نشسته ایم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) ضمن تاکید بر حفظ و صیانت از میراث حوزوی خاطرنشان کرد: متاسفانه دست هایی وجود دارد که نه تنها با حوزه و مرجعیت مخالف است، بلکه با ریشه این نهاد که معارف حقه الهی و اموزه های اهل بیت علیهم السلام است، مخالف هستند.

وی با بیان این که مخالفان حوزه و مرجعیت به دنیال ضربه زدن به ریشه های ولایی امامت ائمه اطهار علیهم السلام هستند، اذعان داشت: هیچ انسانی با تحول که مقابله با درجا زدن و توقف در زمان است، مخالفت نمی کند؛ برای پاسخ دادن به نیازهای جدید باید بر مباحث گذشته احاطه داشته باشیم.

آیت الله فاضل لنکرانی اذعان داشت: هیچ راهی جز این که درس ها عمیق تر از گذشته و طلاب قوی تر از گذشته در مسائل ورود نمایند، نداریم؛ امروز باید بیدار باشیم و نگذاریم میراث گذشتگان دستخوش غفلت قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله فاطمیه و پیوند عمیق آن با حفظ امامت اشاره نمود و اظهار داشت: فاطمه زهرا سلام الله علیها برای حفظ امامت به شهادت رسید و خطبه فدکیه منشوری از دین، رسالت، قرآن و امامت را در بر می گیرد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) با اشاره به این که تمام وجود مبارک حضرت زهرا سلام الله علیها خیر و برکت بود، ابراز داشت: فاطمه زهرا سلام الله علیها از بدی ها و انحراف ها مبرا بوده و در اعلا درجه توحید سیر می کردند.

وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها در تمام عرصه ها و اندیشه ها مراتب معنوی هم کفو امیرالمومنین علی علیه السلام بود، اذعان داشت: هر اندازه معرفت خود و جامعه و مردم به ویژه نسل جوان را به فاطمه زهرا سلام الله علیها نزدیک کنیم، نتایج ارزشمندی را در بهبود اوضاع اجتماعی خواهیم داشت.

آیت الله فاضل لنکرانی با تأکید بر این که عزاداری حضرت زهرا سلام الله علیها فریاد برای امامت بوده، جدای از سیاست نیست، اذعان داشت: عزداری فاطمیه و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها یعنی این که ما نیز برای حفظ امامت آماده شهادت هستیم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) در بخش پایانی سخنان خود به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره نمود و اذعان داشت: انقلاب اسلامی با مسائل مختلفی روبرو بود که هر کدام به تنهایی برای خاموشی یک انقلاب کافی بود که با مدیریت امام خمینی (ره) و درایت های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی استمرار پیدا کرده است.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که حوزه هیچ گاه نباید وظیفه خود را در بقاء، حفظ و اعتلای انقلاب اسلامی فراموش کند، اظهار داشت: اگر انقلاب اسلامی نبود، دیگر مذهبی نمی ماند که بخواهد مروج مذهبی باقی بماند؛ انقلاب در عین این که از حوزه آغاز شد و حوزه حق بزرگی بر انقلاب دارد و مبانی حکومتی آن را تدوین نموده است، حوزه نیز باید خود را مدیون انقلاب بداند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) با تأکید بر این که فهم جامعه از دین تحولات عمیقی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی فهم دنیا را نسبت اسلام تغییر داده و شیعه را به جهانیان معرفی نمود.

وی بر توجه به نیازهای انقلاب اسلامی تأکید نمود و اذعان داشت: باید مسائل شخصی، حزبی و جناحی را کنار گذاریم؛ روحانیت برای اساس انقلاب است و نباید ایشان را محدود به جناح های سیاسی نمود.

آیت الله فاضل لنکرانی در پایان با بیان این که انقلاب لطفی الهی است که باید نسبت به آن حساس باشیم، اذعان داشت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، تاکید نمودند که حوزه باید انقلابی بماند؛ لذا حوزویان باید به این راهبرد توجه نموده و بر اساس آن برنامه ریزی نمایند.

عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این که فضای مجازی نیازمند توجه عمیق و ویژه روحانیت است، اظهار داشت: جهان در عصر کنونی به دهکده مجازی تبدیل شده که خانه ای با فعالیت در فضای مجازی، کلیسای مجازی را راه اندازی نموده بود.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مسئولان نظام بد عمل کرده، رانت ها و فسادها چشم طمع به تضعیف دستاوردهای انقلاب اسلامی را افزایش داد، خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم به داشتن چنین مردمی که علیرغم تمام مشکلات اقتصادی، همچنان حماسه آفرینی نموده اند.

وی عدم توان در فروش نفت و فرارهای مالیاتی را از مشکلات بودجه سال ۹۸ دانست و اذعان داشت: شهر نائین و خوروبیابانک نیازمند توجه دولتمردان بوده و در سال های گذشته مورد غفلت قرار گرفته که در معدن به عنوان مهمترین ظرفیت این منطقه کمترین سرمایه گذاری در این حوزه صورت گرفته است.

وی جاده و راه آهن را از نیازهای اساسی منطقه نائین و خوروبیابانک دانست و اذعان داشت: خداوند را شاکریم که در آستانه چهل سالگی انقلاب مردم این منطقه از نعمت انرژی های فسیلی برخوردار شده و در حوزه بهداشت و درمان شاهد اقدامات خوبی بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری از طرف بیت مرحوم میرزای نائینی سخنران دیگر این همایش بود و ضمن اشاره به فعالیت های مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام و با این مطلب که تأسیس فعالیت هایی چون مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام مایه خرسندی است، اذعان داشت: علمیت حوزه و فقاهت علما و اصول گرایی و توجه به مبانی اصولی فقه امر مهمی است که باید بدان توجه نمود.

وی فهم اصولی میرزای نائینی را از پایه های اندیشه ای ایشان دانست و یاداور شد: متاسفانه برخی از طلاب، شناخت زیادی با نوع تفکرات و سیره علمی اندیشمندان و مراجع عظام حوزه های علمیه ندارند.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری با اشاره به این که طلاب و فضلا باید شناخت درست و دقیقی نسبت به اساتید خود داشته باشند، اذعان داشت: یکی از مشکلات حوزه این است که بنا نداریم نائینی های را تربیت نماییم؛ بلکه بر فهم مقادیر اندکی از دروس بسنده می شود.

وی با بیان این که مرحوم میرزای نائینی برای امام زمان(عج) سرباز تربیت می کرد، خاطرنشان کرد: نائینی نه تنها فقیه و اصولی و مفسر بود، بلکه انسانی جامع الاطراف و جهانی بود.

این نواده مرحوم میرزای نائینی با اشاره به این که مرحوم نائینی در خروج فرانسوی ها از سرزمین های اسلامی نظراتی را مطرح نموده است، اذعان داشت: در حال حاضر در جهانی با بحران اعتقادی روبرو هستیم که بحران سیاسی و اعتقادی را ایجاد نموده و به بحران های اخلاقی دامن می زند.

وی به گستره فعالیت های دشمنان اسلام و هدف گذاری آنان برا انحراف جامعه ایرانی اشاره نمود و خاطرنشان کرد: امروز بالغ بر ۴۰ شبکه ماهواره ای وهابیت در حال فعالیت است که انحراف جوامع اسلامی به ویژه مردم ایران را دستور کار خود قرار داده اند.

وی ضمن اشاره به دسیسه هایی برای مقابله با نقش آفرینی اجتماعی طلاب و حوزه های علمیه و به دنبال آن، ممانعت از مدیریت معنوی کشور توسط طلاب و روحانیون اشاره نمود و اذعان داشت: روحانیت کنونی باید به دنبال مدیریت معنوی عرصه های بین المللی بوده و با تقویت بنیه های علمی و ارتقاء سطح معنوی، نقش آفرینی بایسته ای داشته باشند.

در این جلسه حجت الاسلام اسدالله رئیسی، نماینده طلاب و فضلای نائین، خور و بیابانک و فرخی نیز به بهار چهل سالگی انقلاب اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: مجلس و محفل نورانی طلاب همراه با خیرات و برکات گوناگون بوده تا قدم هایی را در راستای مکتب اهل بیت علیهم السلام و سربازان امام عصر(عج) برداریم.

معاون آموزش مرکز تخصصی ائمه اظهار علیهم السلام ابراز داشت: طلاب و فضلا به عنوان سربازان امام عصر(عج)، باید تلاش خود را روز به روز در جهت اعتلای اندیشه الهی در جوامع بشری گسترش دهند.

همچنین حجت الاسلام محمد علی نظری، مسئول گروه های هدایت تحصیلی حوزه علمیه قم نیز در ادامه این جلسه ضمن اشاره به حدیثی از امیرالمومنین علی علیه السلام، به طرح هدایت علمی تربیتی مدیریت سطوح عالی حوزه علمیه قم اشاره نمود و اذعان داشت: امیرالمومنین(ع) ضمن تاکید بر این که طلب مشورت کردن عین هدایت است، می فرمایند: اگر کسی صاحبان عقل را برای مشاوره استفاده کند، بر راه درست هدایت و راهنمایی خواهد شد.

وی عنوان کرد: هم اکنون ۴۰ مرکز و پنج هزار طلبه عضو طرح هدایت علمی-تربیت شده اند که در آن برنامه های مختلفی اجرا و عملیاتی خواهد شد.

مسئول گروه های هدایت تحصیلی حوزه علمیه قم انتخاب یکی از اساتید امور تربیتی و ارتباط مستمر  طلاب با آنان را از هدف گذاری های این طرح عنوان کرد و ابراز داشت: در این برنامه استاد ساعت خاصی را قرار داده، ضمن برنامه ریزی، تعامل با طلاب را در قالب های اردو و یا حوزه های تبلیغ گروهی پیگیری خواهد نمود.

حجت الاسلام نظری با بیان این که تاکنون حدود ۳۶۰ گروه تربیتی در حوزه های علمیه فعال شده است، ابراز داشت: در هفته ۳۶۰ گروه از اساتید و طلاب ضمن استمرار ارتباط ها و استعداد سنجی ها، به تناسب استعدادها مهارت های تربیتی را در راستای شکوفایی استعداد ها و جهت دهی به آن عملیاتی می کند.

وی با بیان این که جلسات مشاوره علمی ناظر به استعداد طلاب مورد توجه قرار می گیرد، اذعان داشت: فعال سازی استعداد سنجی ها و به دنیال آن جهت دهی طلاب برای شکوفایی استعدادها در تحصیل علوم و رشته های تخصصی صورت می گیرد.

وی با بیان این که تاکنون بالغ بر ۴۰۰ جلسه برای طرح ریزی این برنامه برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در مشاوره های علمی، ضمن استعداد سنجی، رتیه علمی و سطح دانشی طلاب کشف شده، اساتید علمی از جهت بیان و مهارت های تبلیغی را با سنجه های تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفته، از بُعد نوشتاری و قلم فرسایی طلاب غافل نبوده و از پژوهش های طلاب غفلت نکرده اند.

وی به تأسیس و راه اندازی ۴۰۰ گروه علمی از سوی طلاب اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در طرح علمی یاد شده، اساتید در ارزشیابی تحصیلی طلاب نقش آفرین به سزایی داشته، ۱۰ نمره امتحان به عهده مشاور علمی نهاده می شود.

مسئول گروه های هدایت تحصیلی حوزه علمیه قم اظهار داشت:  یکی از برکات طرح این است که یکی از مراکز طرح هدایت علمی و تربیتی به نام عالم وارسته شهر نائین، حضرت آیت الله میرزای نائینی راه اندازی نموده شده است.

حجت الاسلام نظری برگزاری امتحانات کتبی و شفاهی توسط اساتید را یکی دیگر از مزایای آموزشی این طرح عنوان کرد و ابراز داشت: در کنار فعالیت های علمی تربیتی طلاب، مزایای خاصی در اختیار طلاب قرار می گیرد تا بحث معیشت  زندگی روزمره طلاب را با کمترین آسیب رویرو سازد.

وی با اشاره به اینکه افزایش شهریه و یا گسترش ارائه خدمات به طلاب و فضلا در گرو فعالیت در گروه های علمی و تربیتی خواهد بود، تصریح کرد: هر سال فعالیت طلاب در این گروه ها ۲ امتیاز  در رتبه بندی سهمیه شهرک مهدیه لحاظ خواهد شد.

مسئول گروه های هدایت تحصیلی حوزه علمیه قم هدف گذاری افزایش شهریه طلاب و فضلای تلاشگر و مجاهد علمی را از دیگر رویکردهای این طرح عنوان کرد و یادآور شد: امیدواریم بتوانیم برنامه طرح سطوح عالی را به سمت ارتقاء ابعاد تربیتی طلاب حرکت داده و علاوه بر توان افزایی مهارتی طلاب، مباحث حدیثی طلاب را در دستور کار قرار دهیم.