امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان فارس، در جمع طلاب این استان

 

امام جمعه شیراز با اشاره به این که باورهای مردم نسبت به روحانیت تغییر نکرده است و تنها با حس بی اعتنایی روبرو هستیم، گفت: اگر طلاب و حوزه های دینی بیش از پیش خود را به آغوش مردم برسانند، تأثیرات این رویکرد را به وضوح خواهند دید.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس نیز در جلسه طلاب و فضلای استان فارس که پنج شنبه، بیست و هفتم دی ماه برگزار شد، ضمن تأکید بر انجام وظابف طلبگی و نفش هدایت گری نسبت به جامعه اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم آنجه وظیفه ماست را انجام دهیم.

وی ضمن تقدیر از حضور فعال طلاب استان فارس در اجتماعات حوزوی اظهار داشت: رشد کمی طلاب در طول این سال ها نشان دهنده حرکت رو به جلوی انقلاب و نظام اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه به دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره نمود و اذعان داشت: علیرغم سختی های که بر جامعه اسلامی سایه افکنده، تقدیر خداوند متعال بر آن است تا ان شاء الله این حرکت به نهضت جهانی صاحب الزمان(عج) متصل گردد.

وی فقه را شناخت دستور خداوند متعال برای عمل به آموزه های دینی دانست و اظهار داشت: فقه دستورالعمل خداشناسی است و اگر این عمل نباشد، دستورات خداوند متعال در مرحله عمل مغفول واقع خواهد شد؛ فقه بیان کننده حکم و دستور الهی است.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام با بیان این که هدف از ولایت فقیه در نظام مقدس جمهوری اسلامی، اجرای احکام و دستورات الهی است، خاطرنشان کرد: این که هدف انقلاب اسلامی اجرای دین الهی است و فقه باید احکام الهی را برای اجرایی شدن تبیین کند، انکار ناپذیر است.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی به برکت ولایت فقیه و میدان داری روحانیت به بلوغ چهل سالگی رسیده است، اظهار داشت: تاریخ ایران با انقلاب های فراوانی روبرو بوده که بدون میدان داری علما و روحانیون با شکست های سنگینی روبرو شده است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید بر این که حرکت عظیم انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته را باید بررسی و بازشناسی نماییم، خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن احکام الهی و نهادینه سازی معارف ناب الهی در کشور، لازم است تا تمام رویدادهای چهل ساله انقلاب مورد بررسی قرار گرفته تحلیل های علمی دقیقی برای آن ارائه نمود.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام با اشاره به این که برخی نمی خواهند تا احکام الهی در جامعه نهادینه و پیاده شود، خاطرنشان کرد: نهادینه سازی بایسته احکام الهی در جوامع اسلامی لذت معنوی خاصی را در میان متدینین ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان این که حتی چند صدم بودجه فرهنگی مصوب، به مجموعه های دینی اختصاص نمی یابد، اظهار داشت: بالغ بر ۹۹٫۵ درصد بودجه کشور در عرصه های دیگری است که با بزرگ نمایی مقدار اندک بودجه فرهنگی،  هزینه کرد ۹۹٫۵ درصد بودجه کشور را مغفول قرار می دهند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه نهادینه شدن عشق به اهل بیت علیهم السلام در سیره علما را مهمترین مؤلفه انگیزه بخش دانست و اظهار داشت: عشق به اهل بیت علیهم السلام یاد و نام الهی را در وجود علما و بزرگان زنده نگه می داشت.

وی توجه به سبک تربیتی حوزوی در ارائه مباحث دینی و تربیتی میان دانش اموزان را امری مهم دانست و اذعان داشت: حضور طلاب و روحانیون از شکل ساده پیش از انقلاب خارج شده، عرصه های مختلف تبلیغی برای حضور دز میدان های تبلیغی ترسیم شده است که توجه به مقوله های تربیتی دانش آموزان و اجرایی کردن علوم دینی در شاکله وجودی انسان ها، نیازمند مهارت هایی است که باید مورد توجه طلاب و حوزه های علمیه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام اذعان داشت: برای جلوگیری از اجرایی شدن سند ۲۰۳۰ لاجرم باید از ظرفیت حوزه های علمیه استفاده نمود؛ حوزه های علمیه نیز باید ضمن اهتمام روز افزون به این میدان، برنامه های تخصصی را برای مهارت افزایی طلاب عملیاتی نماید.

وی حضور پررنگ طلاب و حوزه های علمیه در مدارس آموزشی دوران تحصیلی کودکان و نوجوانان را از ملزومات فعالیتی حوزه های علمیه برای دهه پنجم انقلاب دانست و اذعان داشت: اگر فاصله میان مبشران معارف ناب الهی و پذیرندگان اندیشه های معرفتی به ویژه دانش آموزان را به درستی برطرف نکنیم، دیگران کار خود را به شکل های مختلف انجام خواهند داد.

سخنران این نشست با تأکید بر این که کارهای بزرگی چون شناسایی ظرفیت های تعالی بخش انقلاب اسلامی را باید مورد توجه قرار دهیم، تصریح کرد: زمانی که مسیر دینی شروع می شود، شیطان قدم به قدم در راستای منصرف سازی متدینین از رسیدن به هدف حرکت نموده، رویه را به چنان شکلی تغییر می دهد، که بعد از مدتی هدف اولیه با غایت مطلوب دو چیز متفاوت خواهد بود.

وی ضمن تأکید بر اهمیت جایگاه صبر و بردباری بر مصائب و سختی ها، اذعان داشت: مردم در سختی ها به سر می برند و طلاب علوم دینی نیز همسان مردم در شرایط سخت اقتصادی به سر می برند، روحانیت دست در دست مردم، با سختی ها و ناملایمات اقتصادی روبروست.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام افزود: بر اساس اعتراف کارشناسان ارشد اقتصادی، اگر مردم ایران تنها یکی دو سال این سختی ها را تحمل نمایند، آمریکا با آن هیمنه جهانی، شکست سختی خواهد خورد و مجبور به عقب نشینی می شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان این که اهل بیت علیهم السلام با صبر بر مصائب و مشکلات به پیروزهای بزرگی دست یافتند، تصریح کرد: امام خمینی(ره) با صبر و بردباری و مواجهه با سختی ها انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند.

وی افزود: با همه اختلاف های دیدگاهی در جیهه انقلاب، صبر مهمترین راهکار مقابله با هجمه های معرکه اقتصادی است که با همت، عظمت و صداقتی که روحانیت شیعه دارد، این اعتماد با همه لطمه هایی که خورده، در میان مردم تبیین شده، با شکست استکبار، آمریکا بزرگترین تو دهنی را از ملت ایران خواهد خورد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به این که باورهای مردم نسبت به روحانیت تغییر نکرده است و تنها با حس بی اعتنایی روبرو هستیم، خاظرنشان کرد: اگر طلاب و حوزه های دینی بیش از پیش خود را به آغوش مردم برسانند، تأثیرات این رویکرد را به وضوح خواهند دید.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام با بیان این که مردم علیرغم مشکلات اقتصادی و هجمه های تبلیغاتی علیه حوزه و روحانیت، همچنان مورد وثوق حوزه های علمیه بوده، وجوهات دینی را در اختیار علما و بزرگان قرار می دهند، خاطرنشان کرد: علیرغم این که ارتباط میان مردم و طلاب لطمه های ولو ناچیز آن هم در برخی از عرصه های دیده است، ولی همچنان تعلقات عجیبی میان مردم و حوزه های علمیه وجود دارد.

همچنین حجت الاسلام مختار کشاورز، یکی از فعالان تبلیغی استان فارس ضمن ارائه گزارشی از برنامه های مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان فارس اظهار داشت: در سال جاری چندین جلسه به منظور هدفمندسازی برنامه ها و ارتقاء سطح فعالیت های فرهنگی و تبلیغی استان برگزار شده است.

وی با تأکید بر این که کاهش بودجه فرهنگی کشور را باید مغتنم شمرد، اظهار داشت: در سالیانی نه چندان دور حوزه های علمیه بدون دریافت هیچ بودجه دولتی فعالیت های تبلیغی را به خوبی مدیریت نموده، برنامه های ارزشمندی را پیگیری می کردند که پیروزی انقلاب اسلامی از مهمترین ثمرات آن بود.

این فعال فرهنگی با اشاره به این که اگر موقوفات حوزه های علمیه شناسایی، احیا و بهره برداری شود، هیچ نیازی به بودجه های دولتی نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه و طلاب باید حیثیت حوزوی و مردمی خود را حفظ نموده، از همان ظرفیتی که برای همراهی مردم با انقلاب استفاده نمود، بهره برداری حداکثری داشته باشیم.

حجت الاسلام کشاورز با بیان این که نیاز است تا حوزه استان فارس در این مسیر پیشتاز بوده، فعالیت های هدفمندی را در هزاران مسجد روستایی این استان فارس پیگیری نماید، خاطرنشان کرد: گستره جمعیت طلاب و حوزویان پاسخگوی فراوانی نیازهای اجتماعی نیست؛ لذا باید ضمن کادرسازی هوشمندانه از ظرفیت طلاب آموزش دیده و کارآمد حداکثر استفاده را داشته باشیم.

وی با اشاره به این که حجت الاسلام والمسلمین دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس، همگام با حوزه های علمیه، بهبود اوضاع دینی و فرهنگی استان را مهمترین رسالت خود می داند، اذعان داشت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی باید قدردان مردم بزرگ و صبور باشیم که همواره مطیع امر رهبری و ولایت فقیه بودند.

این فعال فرهنگی با بیان این که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همواره به دنبال عزت آفرینی برای ایران و ایرانی است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر ضمن صیانت از خاک سرزمینی، موفق شده تا نقشه و دسیسه های شوم استکبار جهانی را در مسیر تعالی این ملت ایجاد نموده را خنثی نماید؛ این موضوع نشان دهنده اقتدار ولایت فقیه در سرزمین اسلامی ایران است.

حجت الاسلام کشاورز افزود: همه وظیفه داریم تا بتوانیم داعیه انقلاب اسلامی که هدابت مردم به سمت آموزه های دینی است را به خوبی پیگیری نماییم؛ به عنوان حوزه علمیه و روحانیت وظیفه داریم تا سنت نبوی را با عمل خود در جامعه فراگیر نموده، با علم و عمل معارف حقه الهی را در میان اقشار مختلف مردم نهادینه نماییم.

وی خاطرنشان کرد: باید قدردان نعمت حوزوی بوده، علوم هدایت آفرین اسلامی را در گوشه گوشه های جهان تبیین و با عمل و اخلاق اسلامی در میان مردم نفوذ نموده، ارتقاء سطح معرفتی ایشان را روز به روز افزایش دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین استوار میمندی، نماینده طلاب و فضلای شیراز، مرودشت و سپیدان نیز در این جلسه ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیها، گزارشی از روند برگزاری جلسات طلاب استان فارس ارائه نمود.

وی ضمن تبیین جایگاه مجمع طلاب و فضلای استان فارس، خاطرنشان کرد: دفتر طلاب فارس  بیش از ۲۰ سال گذشته تاسیس شده است که در کنار مجمع نمایندگان طلاب استان در راستای برطرف سازی مشکلات تبلیغی و ارتقاء سطح دانش تبلیغی و هدفمند سازی برنامه های فعالیت می کنند.

وی با اشاره به این که بسیاری از طلاب هنوز با سوالاتی چون وظیفه نمایندگان طلاب روبرو هستند، خاطرنشان کرد: جلسات هفتگی مجمع و تشکیل کمیسیون های تخصصی برای ارائه طرح ها و برنامه ها از مهمترین وظایف نمایندگان طلاب و فضلا به شمار می رود.

وی ساماندهی شهریه، جهت دهی به خدمات مرکز خدمات حوزه، طرح تدوین کتب حوزوی و … را از دیگر اقدامات مجمع نمایندگان طلاب دانست و اذعان داشت: بر اساس تاکیدات مراجع عظام تقلید، اجتماع طلاب، به صورت استانی و شهرستانی ثمرات فراوانی داشته حفظ آن اثرات زیادی را در بهبود روند تعاملات میان حوزوی ایجاد خواهد نمود.

وی در پایان تصریح کرد: طلاب فارس باید چایگاه تمدنی خود را در ایران و جهان باز شناخته، در عرصه انقلابی گری از لحاظ علمی و درسی خلاء اجتهاد، مجتهدین، فلاسفه و حکما را پر نماییم.