واکنش مجمع نمایندگان طلاب به برخی سخنان درباره برگزاری رفراندوم

 

جمهوری اسلامی یکبار رفراندوم را انجام داد و مردم با آرای بسیار بالا این نظام را قبول کردند و همان مردم که به این نظام رای دادند روز ۲۲ بهمن حضور یافتند. همین حضور برای تائید نظام کافی است لذا لازم است فردی که صحبت می کند به قانون اساسی مراجعه کند و بداند رفراندوم در چه زمانی انجام می گیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

۲۲ بهمن روز همبستگی ملت و روزی است که مردم برای ایجاد نظام ولایی به میدان آمده و وارد صحنه شدند و خون و جان دادند و زحمت کشیدند.

امسال ۲۲ بهمن یکی از روزهای تماشایی و به یاد ماندنی برای مردم ایران اسلامی بود و بسیاری از تحلیگران داخلی و خارجی از این حضور میلیونی مبهوت مانده بودند و همچنان که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، مردم به وظیفه خود به درستی جامعه عمل پوشاندن و اینک مسئولان هستند که در عرصه عمل و خدمت به این حضور باشکوه پاسخ مثبت بدهند؛ اما گویی برخی به جایی پاسخ قانع کننده به این حضور باشکوه به دنبال حاشیه سازی هستند و بیان سخنان جنجالی درباره رفراندوم بسیاری را متعجب کرد.

این در حالی است که«قانون اساسی بن بست‌ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی درباره رفراندوم است؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مردم گفتند عمل کنیم». پیشنهادی که رئیس جمهور قبلا و درست سه سال پیش و یک سال پس از روی‌کارآمدن دولت یازدهم هم آن را مطرح کرده بود. رئیس جمهور سه سال پیش بازهم در یک سخنرانی گفته بود: « برای یک بار هم که شده، درباره مسئله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد… [برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود».

پیشنهاد رفراندوم از سوی رئیس جمهور در سخنرانی روز ۲۲ بهمن، می‌تواند نشانه ناخشنودی ایشان از حضور دهها میلیونی مردم در این راهپیمائی با شکوه و تماشائی ۲۲ بهمن تلقی شود، چرا که مردم با حضور دهها میلیونی خود در راهپیمائی ۲۲ بهمن، بر اصول و مبانی انقلاب و نظام اسلامی تاکید کرده‌اند و این به تنهائی یک رفراندوم گسترده با پیام دهها میلیونی «آری» به نظام است، بنابراین پیشنهاد رفراندوم غیر از نفی این حضور و ناشنیده گرفتن پیام آن هیچ مفهوم و ترجمه دیگری نمی‌تواند داشته باشد.

آقای روحانی از کدام بن بست صحبت می‌کند که برای برداشتن آن، نیاز به همه پرسی باشد؟ باید از ایشان پرسید؛ نظام به بن بست رسیده یا ایده مرکزی دولت شما در اعتماد و تعامل با آمریکا؟

جمهوری اسلامی یکبار رفراندوم را انجام داد و مردم با آرای بسیار بالا این نظام را قبول کردند و همان مردم که به این نظام رای دادند روز ۲۲ بهمن حضور یافتند. همین حضور برای تائید نظام کافی است لذا لازم است فردی که صحبت می کند به قانون اساسی مراجعه کند و بداند رفراندوم در چه زمانی انجام می گیرد.

به مسئولان نصیحت می کنیم از مسائل حاشیه ای به طور جدّ پرهیز کنند. ما در ۲۲ بهمن جمع می شویم تا عزت و وحدت و عظمت خود را به دشمن نشان دهیم. این حاشیه سازی ها برای چیست؟

به جای این حرفها و حاشیه سازی ها، وضعیت اقتصادی و معیشت مردم را درست کنید؛ طوری حرف می زنید که انگار از اوضاع جامعه بی خبرند و نمی بینند مردم از گرانی در رنج هستند.

به قول مرجعیت” اگر هوس رفراندوم دارید، در مورد معیشت مردم رفراندوم برگزار کنید، صندوقی بگذارید و آرای مردم را اخذ کنید.”

 

 

مجمع نمایندگان طلاب وفضلای حوزه علمیه قم

۱۳۹۶/۱۱/۲۸