جلسه طلاب و فضلای هرمزگانی مقیم قم

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی در جلسه طلاب و فضلای هرمزگانی مقیم قم که پنج شنبه، بیست و هفتم دی ماه در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: حوزه های ما علمی است و به همین دلیل کلمه «علمیه» را برای آن استفاده می کنند و در طرف دیگر «العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء» نیز در این باب وجود دارد که باید توجه ما را به خود جلب نماید که آیا این نورانیت برای ما ایجاد شده است یا خیر.

وی ابراز داشت: در کنار نورانیت، خشوع نیز باید در طلاب و روحانیون ایجاد شود که در این صورت است می توانیم بگوییم علمی که فرا گرفته ایم برای ما مثمرثمر بوده است.

دادستان ویژه روحانیت جنوب شرق کشور خاطرنشان ساخت: عمر انسان روز به روز در گذر است و چشم به هم بزنیم، عمری از ما گذشته است؛ پس باید از فرصت موجود کمال استفاده را کرده و بهره ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی در بخش دیگر از سخنان خود تصریح کرد: بایدها و نبایدهای روحانیت دارای ریشه هایی است که «کاهش حساسیت های اخلاقی»، «روزمرگی در زندگی» و «بی نظمی و بی برنامگی» از جمله آنهاست.

وی بیان داشت: طلاب و روحانیون باید از نظر اخلاقی تمارینی داشته باشند تا بتوانند در مواقع حساس خود را کنترل نمایند.

دادستان ویژه روحانیت جنوب شرق کشور اظهار داشت: امروز کل طلاب و فضلای استان هرمزگان در داخل و خارج از استان کمتر از یک هزار و ۲۰۰ نفر است؛ در حالی که بیش از یک میلیون نفر شیعه در استان حضور داشته و تعداد روحانیون شیعه ما کم است.

حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی ابراز داشت: امروز تعداد طلاب خواهر اهل سنت بالای هزار نفر در سطح استان بوده و ۱۷ مدرسه علمیه خواهران اهل سنت بعد از انقلاب تأسیس شده است.

دادستان ویژه روحانیت جنوب شرق کشور تصریح کرد: یکی از کارهای مهم طلاب و روحانیت هرمزگانی، جذب طلبه از میان دانش آموزان است تا بتوانیم در عرصه های گوناگون حضوری فعال داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی بیان داشت: بیشترین ورودی حوزه علمیه در سال ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ از میان رزمندگان بوده است؛ چراکه بهترین ها در جنگ تحمیلی طلاب بوده و اعمال و رفتار آنان اثرگذار در تصمیم گیری های رزمندگان بوده است.

دادستان ویژه روحانیت جنوب شرق کشور ابراز داشت: نباید نسبت به شنیده ها عکس العمل نشان داد؛ باید همانطور که نسبت به شنیده ها اعتماد می کنید، به حرف مسئولان دادسرای ویژه روحانیت هم اعتماد نموده و فریب برخی سیاه نمایی ها را نخورید.

حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی خاطرنشان ساخت: امام جمعه ای در منطقه هرمزگان موفق است که در مذاهب خمسه موفق باشد؛ نه فقط مذهب شیعه؛ طلاب و فضلا باید مباحث علمی خود را تقویت کرده و با دستانی پر و علمیت بالا در سطح استان حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد: یکی از سنگرهایی که برای ما طلبه ها وجود دارد، قضاوت است؛ البته باید فضلایی وارد این عرصه شوند که با اخلاق بوده و مباحث علمی و حقوقی را به خوبی پشت سر گذاشته باشد.

همچنین آقای ساعد، مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان نیز در این جلسه اظهار داشت: ما و شما سرباز گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در سنگرهای گوناگون بوده و تا پایان عمر این سربازی با ما خواهد بود.

وی ابراز داشت: فعالیت بر اساس سه مؤلفه شرع، اخلاق و قانون از مباحثی است که وزیر محترم اطلاعات همیشه تأکید بر آن داشته و شما عزیزان نیز باید بر این اساس حرکت های تبلیغی و فرهنگی خود را داشته باشید.

مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان به منشور روحانیت اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: منشور روحانیت، سخنان گهرباری از امام راحل است که هر کدام از آنان کلاس درس بوده، طلاب و فضلا باید آن را مطالعه کرده و مورد دقت قرار دهند.

ساعد تصریح کرد: ۳۲ روحانی در میان شهدای استان هرمزگان وجود دارد که از لحاظ کمیت و کیفیت و نسبت به جمعیت، رقم بالایی بوده که در راستای خدمت به انقلاب، نظام و مردم بوده است.

وی بیان داشت: هدایت فکری و دینی و همچنین هدایت سیاسی و بصیرت افزایی جامعه از منویات رهبر معظم انقلاب نسبت به روحانیت بوده که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان در بخش دیگر از سخنان خود اظهار داشت: از نهم دی ماه ۱۳۹۶ تا به امروز که شاهد اعتراضاتی بوده ایم، علیرغم تمام فعالیت های دشمن و تلاش شبانه روزی آنان، شیب اعتراضات در داخل کشور ایران، شیب نزولی نزدیک به صفر است.

ساعد با اشاره به دلائل شیب نزولی اعتراضات، ابراز داشت: تدبیر و هوشمندی رهبر معظم انقلاب و بصیرت مردم ایران در مقابله با دسیسه های دشمنان از جمله این دلائل بوده است.

وی خاطرنشان ساخت: امروز در حال جنگ تمام عیار اقتصادی بوده و دشمن این جنگ را در داخل کشور راه اندازی کرده تا بتواند از داخل به ما ضربه بزند.

مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان تصریح کرد: امروز باید با استفاده از شیوه ها و روش هشت سال جنگ تحمیلی در مقابل جنگ اقتصادی استکبار ایستاده و همگان بسیج شویم تا بتوانیم به سلامت از این مرحله عبور نماییم.

ساعد بیان داشت: استان هرمزگان گلوگاه و خاکریز اقتصادی کشور بوده و قریب به ۶۰ درصد از واردات و صادرات کشور در این استان انجام می شد؛ اما امروز قریب به ۶۵ درصد از این واردات و صادرات در این استان با دخالت مستقیم دشمنان کاهش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: یکی از مباحثی که باید به آن توجه داشتیم، مسئله تکفیر در داخل شیعه است که احمد الحسن، شیعه لندنی و … از جمله آن بوده و طلاب و فضلا باید با رصد کامل به آن بپردازند.

مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان ابراز داشت: بر اساس آمار و نظرسنجی انجام شده، حدود ۶۰ درصد از مردم ایران خواهان تربیت فرزندان خود با معیار دینی و مذهبی هستند که این یک فرصت است و باید از سوی طلاب و روحانیون توسعه پیدا نماید؛ همچنین حدود ۲۵ درصد از مردم، برخی از مباحث دینی را قبول داشته و برخی را قبول ندارند و مابقی نیز مخالف تربیت دینی فرزندان خود می باشند.

مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان بیان داشت: بیش از ۶۰ درصد مساجد شیعه استان هرمزگان پیش نماز حکم دار موظفی نداشته و باید این سوال پرسیده شود که چرا تعداد روحانیون شیعه استان کم می باشند.

وی ابراز داشت: درخواست ما از روحانیون هرمزگانی مقیم قم آن است که ارتباط خود را با استان قطع نکرده و در سطح استان حضور داشته باشید.

مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان خاطرنشان ساخت: همچنین معرفی روحانیون نخبه به ما از دیگر درخواست هایی است که از شما عزیزان داشته تا بتوانیم در مباحث گوناگون پرورش پیدا نمایند.

 

همچنین حجت الاسلام میرزاده، نماینده طلاب و فضلای هرمزگانی مقیم قم نیز در این جلسه اظهار داشت: ابن عباس می گوید با حسن بن علی در مسجدالحرام معتکف بودم. امام مجتبی علیه السلام از فرصت بودن در مسجد الحرام استفاده و اعتکاف می کردند؛ امام در حال طواف بود و وسط طواف شیعه ای خدمت امام آمد و گفت من به آقای فلانی مبلغی بدهکارم و الان موعد دینم آمده است. امام فرمود چیزی نزد من نیست؛ او گفت شما آبرو داری و قرار است من را حبس کنند؛ امام اعتکاف خود را رها کرد

وی ابراز داشت: درخواست ما از طلاب و فضلا این است که ارتباط خود را با استان بیشتر کرده تا بتوانیم از معضلات و مشکلات موجود بکاهیم.

نماینده طلاب و فضلای هرمزگان خاطرنشان ساخت: جلوگیری از آسیب های فکری وظیفه ما طلبه هاست و همراهی و همیاری طلاب و فضلا می تواند از مشکلات بکاهد.