مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه در جمع نمایندگان طلاب

مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه با تأکید بر اینکه به نمایندگان طلاب اطمینان داریم، گفت: مجمع نمایندگان طلاب و فضلا از ظرفیت های بزرگ حوزه های علمیه است که مورد توجه رهبر معظم انقلاب نیز بوده و می تواند کمک حال مرکز امور صیانتی حوزه باشد؛ چراکه با این تعداد کم نمی توانیم مقابله درستی با تهاجمات داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین فاضل، مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه در نشست هم اندیشی و مطالبه گری نمایندگان طلاب با مدیران ارشد حوزه های علمیه که جمعه، پنجم دی ماه برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار داشت: رئوس فعالیت‌های مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه بر اساس نامه ۴۶ نهج البلاغه است که به مالک اشتر نوشته شده است.

وی با اشاره به متن این نامه، ابراز داشت: حضرت امیر علیه السلام در این نامه فرموده اند: «أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّکَ مِمَّنْ أَسْتَظْهِرُ بِهِ عَلَى إِقَامَهِ الدِّینِ وَ أَقْمَعُ بِهِ نَخْوَهَ الْأَثِیمِ وَ أَسُدُّ بِهِ لَهَاهَ الثَّغْرِ الْمَخُوفِ فَاسْتَعِنْ بِاللَّهِ عَلَى مَا أَهَمَّکَ وَ اخْلِطِ الشِّدَّهَ بِضِغْثٍ مِنَ اللِّینِ وَ ارْفُقْ مَا کَانَ الرِّفْقُ أَرْفَقَ وَ اعْتَزِمْ بِالشِّدَّهِ حِینَ لَا تُغْنِی عَنْکَ إِلَّا الشِّدَّهُ وَ اخْفِضْ لِلرَّعِیَّهِ جَنَاحَکَ وَ ابْسُطْ لَهُمْ وَجْهَکَ وَ أَلِنْ لَهُمْ جَانِبَکَ وَ آسِ بَیْنَهُمْ فِی اللَّحْظَهِ وَ النَّظْرَهِ وَ الْإِشَارَهِ وَ التَّحِیَّهِ حَتَّى لَا یَطْمَعَ الْعُظَمَاءُ فِی حَیْفِکَ وَ لَا یَیْأَسَ الضُّعَفَاءُ مِنْ عَدْلِکَ وَ السَّلَامُ/ پس از یاد خدا و درود همانا تو از کسانى هستى که در یارى دین از آنها کمک مى گیرم، و سرکشى و غرور گناهکاران را در هم مى کوبم. و مرزهاى کشور اسلامى را که در تهدید دشمن قرار دارند حفظ مى کنم، پس در مشکلات از خدا یارى جوى، و درشتخویى را با اندک نرمى بیامیز. در آنجا که مدارا کردن بهتر است مدارا کن، و در جایى که جز با درشتى کار انجام نگیرد، درشتى کن، پر و بالت را برابر رعیّت بگستران، با مردم گشاده روى و فروتن باش، و در نگاه و اشاره چشم، در سلام کردن و اشاره کردن با همگان یکسان باش، تا زورمندان در ستم تو طمع نکنند، و نا توانان از عدالت تو مأیوس نگردند. با درود».

حجت الاسلام والمسلمین فاضل با اشاره به اینکه حوزه های علمیه به دو دلیل در معرض آسیب های جدی قرار دارند، اذعان داشت: امروز دستگاه های بیگانه و معاند، برنامه ریزی های زیادی داشته و از ترفندهای گوناگون برای زمین گیر کردن حوزه استفاده می کنند؛ چرا که روحانیت را به واقع، تأثیرگذارترین قشر دانسته و برای آن نقشه های زیادی ریخته اند.

مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: رشد فزاینده طلاب و حوزه های علمیه بعد از انقلاب اسلامی ایران، دومین دلیلی است که حوزه های علمیه را در معرض آسیب قرار داده است؛ چراکه حوزه، بسط و گسترش زیادی پیدا کرده و امروز روحانیت در مجامع، مراکز و نهادهای گوناگون حضور داشته و باید از جایگاه آن صیانت شود.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل تصریح کرد: جامعه نو، نابهنجاری های جدیدی را به دنبال دارد و به همین میزان در حوزه روحانیت نیز با توجه به نو بودن، دانش آموزانی که در همین کشور پرورش پیدا کرده اند، جذب حوزه شده و افراد جدید با سلایق و تفکرات نو وارد شده که نیازمند صیانت است.

وی با تأکید بر اینکه به نمایندگان طلاب اطمینان داریم، بیان داشت: مجمع نمایندگان طلاب و فضلا از ظرفیت های بزرگ حوزه های علمیه است که مورد توجه رهبر معظم انقلاب نیز بوده و می تواند کمک حال مرکز امور صیانتی حوزه باشد؛ چراکه با این تعداد کم نمی توانیم مقابله درستی با تهاجمات داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل اظهار داشت: «عرصه های صیانتی»، «استعلام»، «آسیب شناسی»، «پیشگیری» و … از زمینه هایی است که مرکز امور صیانتی و مجمع نمایندگان طلاب می توانند با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.

مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه اظهار داشت: امروز با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانیم به بیش از ۶۰۰ کلیپ علیه روحانیت در موضوعات گوناگون برسیم؛ اما برای به تصویر کشاندن خدمت رسانی طلاب چه مقدار کار کرده ایم؟ به عنوان مثال برای خدمات روحانیت به زلزله زدگان کرمانشاه چه مقدار کار شده است؟

حجت الاسلام والمسلمین فاضل ابراز داشت: راه اندازی قرارگاهی برای حفظ حوزه های علمیه با حضور ۲۰ نهاد مرتبط با این موضوع، یکی از مصوباتی است که برای آن برنامه ریزی های لازم انجام شده و ان شاءالله به زودی ایجاد خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت: بیشترین فراوانی فرزندان طلاب و فضلای سراسر کشور، فرزندان زیر ۱۰ سال هستند که باید برای آنان برنامه داشت.

مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه با اشاره به اینکه ۷۰ درصد طلاب حوزه های علمیه زیر ۳۰ سال هستند، تصریح کرد: همچنین بیشترین فراوانی همسران طلاب، از بین ۲۱ تا ۳۰ سال بوده و باید برای آنان نیز برنامه ریزی داشت.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل در پایان بیان داشت: امروز مشکلات معیشتی گریبانگیر طلاب بوده و نرخ رشد تورم هم که برازنده نظام و کشور نیست، معضل بیشتری برای طلاب و فضلا ایجاد کرده است که از کنار این مشکلات معیشتی، معضلاتی نیز پیدا شده است.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در این جلسه اظهار داشت: از وظایفی که در اساسنامه مجمع نمایندگان آمده است علاوه بر اینکه ۱۳ کمیسیون آموزش، اخلاق، پژوهش، تبلیغ، سیاسی و … داشته، واحد تهذیب نیز در آن برقرار بوده و به نحوی مرتبط با فعالیت های مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه است.

وی ابراز داشت: مأموریت های بسیاری برای نمایندگان طلاب تعریف شده که یکی از آن مأموریت ها، صیانت از حوزه های علمیه در بخش های گوناگون است.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: مرکز مدیریت حوزه برای ورود طلاب به شهرک مهدیه، ارتقاء شهریه، اصل ورود طلبه های جدیدالورود به حوزه و… از نمایندگان طلاب استعلام و نظرسنجی دارند و بیان نظر از سوی نمایندگان کار سنگینی است که در این راستا نیازمند دریافت مشورت از سوی مرکز امور صیانتی هستیم تا بتوانیم به صورت دقیق تر نظردهی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد تصریح کرد: «صیانت»، نام زیبایی است که بر روی مرکز شما قرار داده شده است؛ چراکه از شأن و جایگاه روحانیت صیانت نموده و بار سنگینی بر عهده مجموعه جنابعالی قرار دارد.

وی بیان داشت: امروز روحانیت نقش حاکمیتی پیدا کرده و در رأس آن جایگاه ولایت فقیه و ریاست قوه قضائیه وجود دارد و در سطوح پایین تر هم روحانیون بسیاری داریم؛ پس توقع مردم از ما بالاست و صیانت و دفاع از شأن و جایگاه روحانیت بسیار مهم می باشد.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اظهار داشت: عمل، رفتار و کردار ما بسیار تأثیرگذار بوده و آیینه ای از بزرگان سلف ماست که نیازمند صیانت می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد ابراز داشت: امروز متأسفانه شاهد ورود برخی طلاب در حوزه هستیم که در موضوعات گوناگون در حال آسیب رسانی به جایگاه روحانیت بوده و مرکز امور صیانتی می تواند ورود مناسبی در این قضایا داشته باشد.

وی خاطرنشان ساخت: همه باید کمک کرده و از روحانیت و جایگاه رفیع آن صیانت نماییم؛ اگر این جایگاه آسیب ببیند، دین، اخلاق، قرآن و … آسیب می بیند.

همچنین در این جلسه، نمایندگان طلاب و فضلا نیز به بیان برخی از مشکلات و معضلات موجود پرداخته و مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه نیز پاسخ دادند.