رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در جمع نمایندگان طلاب

 

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور گفت: رویکرد ما نسبت به ائمه جمعه، کاملا تکریمی است و فعالیت ائمه جمعه جزو مشاغل سخت است؛ چراکه کار بسیار پیچیده ای است و از کار امامت جماعت ده ها برابر سخت است؛ چراکه توقعات بسیاری از ائمه جمعه وجود داشته و در طرف مقابل امکاناتی هم در اختیار امام جمعه نیست.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که چهارشنبه، دهم بهمن ماه در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، اظهار داشت:در حال حاضر قریب به ۹۰۰ نمازجمعه در کشور برگزار می شود که سرمایه بسیار بزرگی است و به برکت انقلاب اسلامی ایران فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه عیب برجسته در جامعه تشیع با تأسیس نهاد نمازجمعه برطرف شده است، ابراز داشت: ما همیشه در معرض این سوال بوده ایم که شما چطور مسلمانی هستید که به فرمان خدای متعال عمل نمی کنید و نمازجمعه ندارید؟؛ واقعا هم این عیب وارد بود؛ خدای متعال به برکت انقلاب اسلامی این اشکال و عیب را برطرف کرد و در حال حاضر در بخش عمده ای از کشور عزیز، نماز جمعه داریم.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان ساخت: نماز جمعه شبکه ای بزرگ و منسجم از روحانیت منسوب به امامت و رهبری است که در شهرهای گوناگون مشغول به خدمت می باشند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: نهاد نمازجمعه نیز طی ۴۰ سال گذشته به لطف خدای متعال منشأ برکات و آثار بسیار زیادی بوده که واقعا نمی توان آن را احصاء کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری بیان داشت: یکی از برکات نمازجمعه، تأسیس مدارس علمیه بسیاری در کشور است که به دست ائمه جمعه کشور برپا و حمایت شده اند.

وی اظهار داشت: همچنین مساجد بسیاری به برکت نمازجمعه در کشور ساخته و آباد شده است که اثرات بسیاری داشته است و شاهد خدمات اجتماعی بسیاری از جمله آبادانی راه ها، شناسایی روستاها و … از سوی ائمه جمعه بوده ایم.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور ابراز داشت: مقام معظم رهبری به بنده فرمودند کدام حزبی در دنیا وجود دارد که میتینگ هفتگی با این کیفیت داشته باشد؟ نمازجمعه سرمایه و ظرفیت بسیار بزرگی در کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری تصریح کرد: در سال آینده به مناسبت چهلمین سال تأسیس نمازجمعه، ارائه تفصیلی و مناسبی از مجموعه خدمات جامعه روحانیت در کسوت امامت جمعه در کشور داشته اند، ارائه خواهیم کرد.

وی بیان داشت: رهبر انقلاب فرمودند چهل سال برای کشوری که در حال تأسیس تمدن نوین است، زمان زیادی نیست؛ نباید عدد ۴۰ را بر خود بار کنیم که زمان زیادی از انقلاب گذشته و کاری انجام نشده است.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور اظهار داشت: البته اشکالاتی هم در این عرصه وجود دارد که باید برطرف شود؛ چراکه جایگاه نمازجمعه، جایگاه حساسی است و آسیب های آن نیز بزرگ و خطیر است.

امام جمعه موقت تهران ابراز داشت: باید تمام تجربه چهار دهه گذشته را به کار گرفته و از تمام ظرفیت های حوزه علمیه مبارکه عزیز استفاده نموده و از اساتید و فضلا بهره ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری خاطرنشان ساخت: طی یک سال گذشته به لطف خدای متعال اقدامات خوبی در این عرصه انجام شده که از جمله آن این بوده است که موفق شدیم با تمام ائمه جمعه کشور نشستی داشته و نظرات و دیدگاه ها را استماع کرده و در کنار آن با مراجع، بزرگان حوزه، دانشگاهیان، فرهیختگان کشور نیز نشست هایی داشته ایم که جلسات مفصل و خوبی بوده است.

وی تصریح کرد: در یک سال گذشته خلأهای سیاستی در بخش های اقتصادی و سیاسی را مصوب نموده و به تمام عزیزان ائمه جمعه ابلاغ شده است.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور بیان داشت: رویکرد ما نسبت به ائمه جمعه، کاملا تکریمی است و فعالیت ائمه جمعه جزو مشاغل سخت است؛ چراکه کار بسیار پیچیده ای است و از کار امامت جماعت ده ها برابر سخت است؛ چراکه توقعات بسیاری از ائمه جمعه وجود داشته و در طرف مقابل امکاناتی هم در اختیار امام جمعه نیست.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: امامان جمعه به صورت عاشقانه به مردم خدمت کرده و آبرویی برای نهاد روحانیت و نظام شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری خاطرنشان ساخت: تریبون نمازجمعه، تریبون حاکمیت اسلامی و امامت است و نباید تریبون فلان حزب و جناح شود؛ باید حرف متقن و با مطالعه بیان شود؛ باید تریبون وحدت آفرین باشد؛ هیچ توجیهی وجود ندارد که از نمازجمعه مواضعی ارائه شود که در جامعه اختلاف ایجاد نماید؛ تمام آحاد جامعه باید احساس کنند که زیر این چتر قرار دارند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: امام جمعه حق ندارد اسم فلان مسئول را بیان کند؛ این نص صریح سخنان امام راحل است که حق ندارید اسم از شخصی بیاورید؛ ضمن اینکه حق نداریم از الفاظ موهن و … استفاده نماییم.

امام جمعه موقت تهران بیان داشت: نمازجمعه باید وحدت بخش، امیدآفرین و بصیرت آفرین باشد؛ آیا باید با فریادهای نابجا خدمات را زیرسؤال ببریم؟ بدگویی و سیاست زدگی نباید جایی در نمازجمعه داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری اظهار داشت: آنقدری کلمه «مسئولین» را در کنار مدیران لایق، مؤمن و زحمتکش به کار برده ایم که ناامیدسازی جامعه با بزرگ نمایی اشکالات پدید آمده است.

وی ابراز داشت: ما در علم، فناوری، زیرساخت ها، مباحث فرهنگی، اجتماعی و … دستاوردهای بسیار بزرگی داشته ایم که نباید زیر سؤال برود؛ البته باید نقد کرد؛ ولی باید عالمانه، منصفانه، مؤدبانه، مشفقانه، عادلانه و … باشد.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان ساخت: ما در نشست هایی که با ائمه جمعه عزیز داشته ایم، مطابق با نص سخنان امام راحل و رهبر معظم انقلاب یادآوری کرده ایم که تحت تأثیر این فرد و آن فرد قرار نگیرید؛ انقلابی گری به معنای تاختن به این و آن نیست؛ بلکه باید مطابق با جامع نگری، عقل ورزی، توجه به مصلحت ها و قوی در برابر دشمن باشد.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ما باید کمک کنیم که ائمه جمعه بتوانند مطابق با قاعده، وظایف خود را انجام دهند؛ نه تحت فشارهای اجتماعی؛ البته باید قاطع باشند؛ ولی باید ملاحظات را رعایت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری بیان داشت: جذب حداکثری و دفع حداقلی مردم برای شرکت در نماز جمعه، مأموریت شورای سیاست گذاری نمازجمعه کشور است و در این راستا قدم خواهیم برداشت.

وی گفت: بومی گزینی، اصلی است که در انتخاب های خود به دنبال آن هستیم و برای انتخاب امام جمعه، از بزرگان شهر مشورت خواهیم داشت.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور اظهار داشت: جوانگرایی در انتخاب امام جمعه در دستور کار قرار دارد؛ اما پختگی شخص را هم ملاحظه خواهیم کرد؛ البته حق نداریم به اسم جوانگرایی، ساحت بزرگترها را نادیده گرفته و روشی را اتخاذ کنیم که آزرده خاطر شوند.

امام جمعه موقت تهران ابراز داشت: مطالعه رشته تخصصی امامت جمعه، غنی سازی محتوا برای ائمه جمعه و … از دیگر برنامه های این شورا می باشد.

همچنین در این جلسه، نمایندگان طلاب و فضلا نیز نظرات و پیشنهاداتی داشتند که «انتخاب ائمه جمعه بومی»، «مشورت با بزرگان شهرها در انتخاب امام جمعه»، «جوانگرایی در امامان جمعه»، «یکسان سازی قوانین جذب امام جمعه»، «استفاده از امامان جمعه انقلابی»، «تعیین بودجه برای امام جمعه»، «پختگی در کنار جوانگرایی در انتخاب امام جمعه»، «تدوین شرح وظایف برای امام جمعه»، «عدم تمدید مأموریت بیش از دوبار»، «بازرسی دقیق تر از امامان جمعه»، «ارتقاء علمی ضمن خدمت برای امامان جمعه»، «ایجاد رشته امامت جمعه در حوزه»، «تقویت ارتباط امامان جمعه با طلاب و فضلا»، «تقویت ارتباط امام جمعه با مردم و جامعه» و … از جمله نظرات و پیشنهادات بوده است.