روحانی جانباز جنگ تحمیلی در جمع طلاب و فضلای نورآباد ممسنی

 

نماینده طلاب تربت حیدریه ضمن تاکید بر این که مسئولان نظام قسم خورده اند تا به اسلام و خلق خدا خدمت کنند، اظهار داشت: متأسفانه در برخی از مواقع مسئولان مردم را نگران کرده و با دلهره و اضطراب روبرو می سازند؛ لذا بر تک تک طلاب لازم است تا با توجه روزافزون به فعالیت های تبلیغی و فرهنگی، مسئولیت های بر زمین مانده را در کنار وظایف دینی خود پیگیری نمایند.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر قربانی در جلسه طلاب و فضلای نورآباد ممسنی که پنج شنبه، یازدهم بهمن ماه برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های تبلیغی خود در منطقه لرستان، با بیان این که اختلاف میان طلاب و روحانیون برای مردم سخت و گران تمام می شود، اظهار داشت: هر اندازه ارتباط و تعامل میان طلاب و فضلا عمیق تر باشد، اثرات ارزشمندتری را در میان مردم شاهد خواهیم بود.

وی در ادامه ضمن اشاره به ایام فاطمیه و شهادت دخت نبی مکرم اسلام فاطمه زهرا(سلام الله علیها) اظهار داشت: نوع ارتباط و رابطه زهرای اطهر(سلام الله علیها) با خداوند متعال، پیامبر اعظم، همسر و فرزندان و اطرافیان و حتی دشمنان برای ما درس آموز است.

نماینده طلاب تربت حیدریه به رابطه معرفتی  فاطمه زهرا سلام الله علیها با خداوند متعال نیز اشاره نمود و خاطرنشان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها زمانی که وارد محراب عبادت می شدند، انوار الهی سراسر خانه های شهر را در بر می گرفت؛ هر کدام از نورها معنایی خاصی را در برداشت.

سخنران این جلسه با تأکید بر این که مردم با نوری که از عبادت و بندگی طلاب و روحانیون متساعد می شود، هدایت می گردند، اظهار داشت: به پا داشتن نماز، زهد و تقوا و نیز دوری از دنیاطلبی و اهتمام به طاعات و عبادت الهی از مهمترین ویژگی های پیروان راستین اهل بیت علیهم السلام است؛ این سیره نبوی باید در تمام فرازهای زندگی طلاب و فضلا ساری و جاری باشد.

وی در ادامه ضمن بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و سیره شهدای اسلام خاطرنشان کرد: شهدای انقلاب اسلامی تلاش می کردند تا در مسیر اهل بیت علیهم السلام قرار گیرند؛ لذا منافقین کور دل با کینه هایی مثال زدنی همواره به دنبال انتقام گیری از رزمندگان اسلام بوده، این رویکرد را در هر فرصت کوچکی که می یافتند عملیاتی می کردند.

نماینده طلاب تربت حیدریه با تاکید بر این که شهدای اسلام از زهرای اطهر علیها السلام درس زندگی می گرفتند، ابراز داشت: همانطور که خانه حضرت زهرا برای فرشتگان آسمان مرکز نورانیت الهی بود، طلاب نیز باید به گونه ای عمل کنند تا خانه های ایشان تلألو نورانیت بر فرشتگان آسمان باشد.

وی در ادامه به روایتی از اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام اشاره نمود و اذعان داشت: اعمال و رفتاری که مسلمانان بعد از رحلت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله با مولی الموحدین علی علیه السلام داشتند، در گفتار حضرت زهرا سلام الله علیها به فتنه انگیزی تعبیر شده که در آن جای ارزش ها و ضد ارزشها تغییر یافته است؛ به گونه ای که اثرات آن بر آیندگان ماندگار خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی ضمن تاکید بر این که مسئولان نظام قسم خورده اند تا به اسلام و خلق خدا خدمت کنند، اظهار داشت: متأسفانه در برخی از مواقع مسئولان مردم را نگران کرده و با دلهره و اضطراب روبرو می سازند؛ لذا بر تک تک طلاب لازم است تا با توجه روزافزون به فعالیت های تبلیغی و فرهنگی، مسئولیت های بر زمین مانده را در کنار وظایف دینی خود پیگیری نمایند.

وی بر توجه روز افزون آحاد مردم بر سیره زندگی فاطمه زهرا سلام الله علیها تأکید نمود و اذعان داشت: تک تک فرازهای زندگی زهرای اطهر سلام الله علیها در بردارنده درس های آموزنده ای است که انسان را به سعادت رهنمون می سازد.

نماینده طلاب تربت حیدریه در پایان با تاکید بر این که وجود مبارک اهل بیت علیهم السلام همواره یار و یاور، یاری رسانان دین الهی است، اظهار داشت: تاثیرات توجهات و عنایات خداوند متعال و رهنمون های اهل بیت علیهم السلام در عرصه های مختلف جنگ تحمیلی به وضوح قابل مشاهده بود؛ لذا تا زمانی که ما بر آن عهدی که بسته ایم باشیم، آنها هم هستند.

همچنین، حجت الاسلام حسین شاکری فر، نماینده طلاب و فضلای نورآباد ممسنی نیز در ادامه این نشست با اشاره به این که هر کسی بر درب خانه اهل بیت علیهم السلام وارد شود، از لطف و کرم ایشان بی نصیب نخواهد شد، اظهارداشت: بر اساس روایات اسلامی، اهل بیت علیهم السلام حجت خداوند بر خلق هستند و فاطمه زهرا سلام الله علیها نیز حجت خداوند متعال بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام.

وی در ادامه به بیان خاطراتی از دوران اسارت خویش پرداخت و خاطرنشان کرد: در دوران اسارت علیرغم این که بخشنامه هایی مختلفی در رابطه با ممنوعیت نماز صادر می شد؛ ولی اسرای اسلام، نماز شب و نمازهای یومیه خود را هرچند با سختی، به پا می داشتند.

نماینده طلاب و فضلای کازرون و نورآباد ممسنی افزود: روزی در نزدیکی های اذان صبح ناگهان جوانی شروع به اذان گویی کرد، که بلافاصله سربازان بعثی برای شناسایی دقیق به سمت او هجوم بردند؛ که در این میان یکی دیگر از اسرای اسلام غیور که جثه ای قوی داشت در سمت دیگر آسایشگاه شروع به اذان گویی می کند، که سربازان بعثی با مشاهده وی به او می گویند می دانیم تو اولین اذان گو نبودی و ما به دنبال فرد دیگری هستیم.

وی ادامه داد: بعد از این قضیه جوان اذان گو خود را معرفی می کند و از دیگران می خواهد تا اقدامی نکنند؛ پس از انتقال وی به سلول انفرادی و ایجاد شکنجه و آزار و اذیت فراوان، تشنگی چند روزه به وی فشار می آورد. تا این که جوان پس از چند روز شروع به زمزمه و رازداری با زهرای اطهر(علیها سلام) می کند و با توسل به ایشان می گوید؛ یا فاطمه جان من تازه می فهمم تشنگی و عطش چیست و عاشورائیان در کربلا چه کشیده اند؛ می خواهم همینطورعطشان و لب تشنه شهید شوم، از شما می خواهم تا کمکم کنید تا بتوانم این عطش را تحمل کنم.

نماینده طلاب و فضلای نورآباد ممسنی گفت: سربازی از میان بعثیان که شخص بسیار قسی القلبی بود، نزدیک جوان شد و از او خواست تا آب را از دست او بگیرد و بنوشد؛ جوان ممانعت کرد و سرباز بعثی اصرار؛ جوان از او علت این کار را جویا می شود؛ که چرا می خواهی تا از تو آب بگیرم، سرباز بعثی شروع می کند به نقل خوابی که دیده است؛ می گوید، شب هنگام مادرم را در خواب دیدم که مضطرب بود و از من خواست به تو آب بدهم. چرا که فاطمه زهرا سلام الله علیها با عصبانیت از مادرم خواسته تا به فرزندش بگوید دست از سر فرزندان زهرا(س) بردارد.

حجت الاسلام حسین شاکری فر گفت: بعد از این اوضاع این سرباز بعثی که به سنگدلی معروف بود، رئوف ترین سرباز بعثی شد و وقتی با اسرای ایرانی رویرو می شد، می گفت من نوکر فرزندان فاطمه زهرا(سلام الله علیها) هستم و هر کاری که در توان داشته باشم برای آسایش شما انجام خواهم داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور فرزند فاطمه زهرا(علیهم السلام) خواهد بود، اذعان داشت: دشمنان دین، در روزگاری نه چندان دور، از دین به عنوان افیون یاد می کردند، که به برکت انقلاب اسلامی و مجاهدت علما، شهدا و زحمات امام راحل، از دین به عنوان مترقی ترین گفتمان تمدن ساز یاد می شود.

نماینده طلاب و فضلای کازرون و  نورآباد ممسنی با بیان این که در دوران طاغوت از اقامه نماز و برگزاری مراسمات مذهبی در دانشگاه های کشور ممانعت می شد، خاطرنشان کرد: از حضور روحانیون در اکثر عرصه های اجتماعی ممانعت می شد؛ باید ضمن قدردانی از این نعمت بزرگ الهی، شب و روز در راستای صیانت از این موهیت الهی تلاش های مجاهدانه ای داشته باشیم.

حجت الاسلام شاکری فر با تاکید بر این که منطقه نیاز شدیدی به حضور مستمر و فعال طلاب و روحانیون دارد، ابراز داشت: بر طلاب و فضلا لازم است تا در کنار هم و با همراهی و هم فکری یکدیگر ضمن تنظیم برنامه های منسجم و هدفمند، در راستای تبیین معارف ناب الهی قدم های مستحکم تری برداریم.

حجت الاسلام محمدی امام جمعه سابق نورآباد ممسنی نیز در ادامه این نشست ضمن بیان خاطراتی از نخستین حضور خود در منطقه و در کسوت امام جمعه، گزارشی از فعالیت های خود در شهرستان ارائه نمود و خاطرنشان کرد: راه اندازی حوزه علمیه شهرستان و ارائه دروس حوزوی و بهره گیری از اساتید مجرب از مهمترین برنامه ها بود.

وی ایجاد ارتباط گرم و صمیمی با اقشار مختلف مردم را از دیگر رویکردهای خود در دوران امامت جمعه دانست.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالرسول موسوی نیز در ادامه این نشست ضمن اشاره به تضعیف جایگاه پیشین طلاب در میان اقشار مختلف به ویژه جوانان، خاطرنشان کرد: اشکالات اساسی در مدیریت دینی نظام اسلامی باعث شده تا در گذر این چهل سال با مشکلاتی روبرو شویم.

وی ضمن انتقاد از نظام آموزشی کشور اظهار داشت: متاسفانه منویات رهبر معظم انقلاب در نظامات تحولی اعم از آموزشی، پزوهشی، تربیتی و حتی عرصه روحانیت جدی گرفته نمی شود و با موانعی روبرو است که باید ضمن رصد این موانع، راهکارهایی را برای عملیاتی سازی این راهبردها در پیش بگیریم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بر افزایش توانمندی طلاب در ارائه مباحث دینی در میان اقشار مختلف مردم به ویژه مخاطبان خاص اشاره نمود و ابراز داشت: استقامت و صبر بر مصائب و مشکلات و نیز قدم نهادن در مسیر تعالی معرفتی جامعه، از جمله ملزومات طلبگی است، متاسفانه اکثر ما طلاب کار عملیاتی انجام نمی دهیم و تنها به سخنرانی و اوامر بسنده می کنیم.

وی تقویت بنیه های نفسانی را از مهمترین نیازهای طلاب دانست و اذعان داشت: کار میدانی و برخورداری از اخلاص الهی، همراه با صبر و استقامت بر مصائب و مشکلات باید مورد اهتمام و توجه تک تک طلاب و فضلا قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با بیان این که حوزه باید در راستای برطرف سازی نیازهای انقلاب اسلامی ورودی قوی و جدی داشته باشد، تصریح کرد: طلاب و فضلای حوزه ضمن توجه به مباحث علمی و دروس حوزوی، نباید از صحنه های تهذیب نفس و اخلاق مداری اسلامی غافل باشند، چرا که اگر انسان بنده واقعی خدا باشد، حرف و سخن او نافذ و تاثیرگذار خواهد بود.