چهار سال پیش در چنین روزی… (۹۳/۱۱/۱۶)

 

چهار سال پیش در چنین روزی، اعضای هفتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دیدار کردند. (۹۳/۱۱/۱۶)

 

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی ضمن خیر مقدم و تبریک دهه مبارکه فجر به وظیفه سنگین نمایندگان طلاب و فضلا بعد از انقلاب اشاره کردند و فرمودند: در زمان قبل از انقلاب کار یک روحانی منبر، تألیف و یا تصنیف بود. بحمدالله پس از انقلاب میدان باز و فضا جهت ترویج دین مبین اسلام مهیا است و مسؤولیت ما حساس‌تر و سنگین‌تر گشته لکن باید این امانت الهی را مغتنم دانسته و بهترین عمل را انجام دهیم.

ایشان از نمایندگان خواستند: شما باید نظارت کامل بر افراد زیر مجموعه خود داشته باشید و آنها را بشناسید، همانند علمای سابق و برای استعدادهای برتر بنابر ویژگی‌ها و شایستگی‌هایشان برنامه ریزی نمایید.

نظارت بر درس و بحث طلاب دیگر از خواسته‌های ایشان از نمایندگان طلاب بود و فرمودند: نظارت کیفی و کمی در دروس کم شده که می بینیم حضور عالم در شهرستان‌ها کم شده، طلبه باید اهل قلم، بیان قوی، خط خوب و هم مسلط به ادبیات باشد تا بتواند نتیجه بگیرد.

حضرت ایشان با اشاره به موضوع اخلاق فرمودند: «دوره‌های پیشین طلاب و فضلای ما در کنار تحصیل علوم درس اخلاق هم داشتند در حال حاضر درس اخلاق هم باید در مدارس می باشد و هم به صورت عمومی لکن دقت شود استاد اخلاق خود باید متخلق به این حسنه باشد.

ایشان درپایان بیاناتشان فرمودند: تهجّد و سحرخیزی مایه برکات، توفیقات و خیرات بسیار می‌شود. در قدیم به گونه‌ای بود بدون نماز شب کسی درس نمی‌داد، اگر می‌خواهیم در دنیای امروز تأثیر گذار باشیم باید با اخلاق و نماز شب هرچه بیشتر به خدا نزدیک شویم.