امام جمعه بابل در جمع طلاب و فضلای بابل و امیرکلا

 

زنگ هشدار اثرگذاری جریان های فکری انحرافی به صدا درآمده است / رشد و سرعت مسائل مستحدثه و اثرگذاری جریان های فکری و معرفتی انحرافی، زنگ هشداری است که نیازمند حضور پررنگ طلاب و فضلا در منطقه است.

 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، امام جمعه بابل در جمع طلاب و فضلای بابل و امیرکلا که پنج شنبه، نهم اسفندماه در نمازخانه مدرسه عالی دارالشفای قم برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع طلاب و فضلای این شهرستان، تصریح کرد: حضور در جمع شما عزیزان و سروران ارجمند، افتخاری بزرگ برای بنده است.

وی در ادامه علما و معمرین حوزه بابل را از سرمایه های فاخر این شهرستان دانست و با بیان این که در شهرستان بابل ۱۱ مدرسه علمیه اعم از ۶ مدرسه برادران و ۵ مدرسه خواهران مشغول تربیت طلاب هستند، اظهار داشت: حضور در مجموعه های دینی و حوزوی توفیق بزرگ و وظیفه ای خطیر است که خداوند متعال نصیب عده ای نموده است.

امام جمعه بابل خدمت گذاری به دین الهی و گام نهادن در راستای اهداف بلند دینی را موهبتی الهی دانست و با اشاره به مسائل و مشکلات اقتصادی سالیان اخیر، اظهار داشت: طلاب باید در عرصه پاسخگویی به شبهاتی که به خاطر معضلات اقتصادی به وجود آمده حضوری پررنگ داشته باشند.

وی ضمن اشاره به مسائل مستحدثه در میان مردم، خاطرنشان کرد: مسائل جدیدی در میان مردم به وجود می آید و چون حکم آن را نمی دانند، به فقها و روات حدیث مراجعه می کنند تا بتوانند ابهام این مسئله را از بین برند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: به علت های مختلف و دسیسه های سنگین دشمنان انقلاب و کشور، این مسائل در درون جامعه رو به گسترش است؛ متاسفانه سگ بازی و همراهی توأمان با سگ به یکی از مسائل مستحدثه جامعه کنونی به ویژه منطقه بابل تبدیل شده است.

وی به گستره تهاجمات فراگیر فرهنگی دشمن اشاره نمود و یادآور شد: نگرانی های انقلاب اسلامی و ریشه حجم مسائل پیش روی جامعه، باید به خوبی در میان مردم به ویژه نخبگان و فعالان فرهنگی مطرح و بررسی شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با تأکید بر این که دشمن هجمه های وصف ناپذیر و بزرگی را برای انحرافات جامعه اسلامی رقم زده است، ابراز داشت: علی رغم تمام مشکلات، معضلات فرهنگی و مسائل مستحدثه که هر روز رنگ و لعاب جدیدی به خود می گیرد، مردم همچنان از شور انقلابی برخوردار هستند.

وی به تاریخچه ظهور و بروز جریان های فکری انحرافی در جامعه اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: علمای بصیر و فقهای دانا در مواجهه با هجمه جریان های فکری انحرافی، تدابیر هوشمندانه ای را برای مقابله با مسئله آفرینی ها به کار گرفتند.

امام جمعه بابل با بیان این که مساجد اسلامی با محوریت روحانیت در رأس فعالیت های فرهنگی و تبلیغی قرار دارد، تصریح کرد: رشد و سرعت مسائل مستحدثه و اثرگذاری جریان های فکری و معرفتی انحرافی، زنگ هشداری است که نیازمند حضور پررنگ طلاب و فضلا در منطقه است.

وی افزود: آنچه مربوط به حوزه روحانیت است، به رغم همه مشکلات و مسائل مستحدثه هرجا روحانیت در مسئله و موضوعی متمرکز، برنامه ریزی و حضور پیداکرد، به نتیجه بسیار خوبی دست یافته است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با بیان این که پاسخ به نیازهای اجتماعی عصر کنونی نیازمند حضور میدانی طلاب و فضلا در میان مردم است، تصریح کرد: متاسفانه هنوز آنگونه که باید نتوانسته ایم به راهکار مناسبی برای تقویت ارتباطات میان حوزوی دست یابیم؛ باید از تمام ظرفیت طلاب در مناسبت های تبلیغی و غیر تبلیغی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

امام جمعه بابل بر شناسایی موضوعات و چالش های پیش روی جامعه تأکید نمود و ابرازداشت: برای استقرار و تحکیم نهان دین در جامعه اسلامی، باید بیش از پیش اقدامات ارزشمند و هدفمندی را عملیاتی نماییم؛ باید مسائل اجتماعی را در کارگروه های تخصصی به بحث و بررسی گذارده، راهکارهای عملیاتی را برای آن ارائه نمود.

وی بستر سازی مشکلات و معضلات اقتصادی برای دوری مردم از روحانیت را از نگرانی های پیش رو عنوان کرد و ابراز داشت: با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب با ارائه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، خط مشی جدید و راهبردهای نوینی را برای انقلاب اسلامی تبیین نمودند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در پایان تأکید کرد: اعزام گروه های تبلیغی جهادی، بهترین شیوه و روش تبلیغی برای پاسخ به نیازهای معرفتی جامعه کنونی است.

همچنین حجت الاسلام رضانژاد، عضو هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه سعیدالعلما نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم به حضور اساتید، فضلا و طلاب به ویژه امام جمعه شهرستان بابل، اظهار داشت: صندوق قرض الحسنه طلاب شهرستان بابل فعالیت خود را از حدود سه دهه پیش توسط عده ای از فضلای شهرستان بابل که هم اکنون مشغول تحقیق و  تدرییس در حوزه های علمیه و مراکز آموزشی هستند، آغاز نموده است.

وی، به اساسنامه این صندوق و انتخاب هیئت امنا اشاره نمود و ابراز داشت: عضوگیری طلاب و فضلای شهرستان بابل و ثبت نام ها آغاز و مبلغ ۵۰۰ تومان برای حق عضویت ابتدایی تعیین شد؛ سپس با همکاری دفتر شهریه آیت الله کریمی ضمن اعطای وام قرض الحسنه، دریافت اقساط از طریق شهریه معظم له صورت گرفت.

حجت الاسلام رضانژاد با بیان اینکه پس از گسترده شدن فعالیت های صندوق، با دفتر شهریه مقام معظم رهبری نیز هماهنگی آغاز و پرداخت وام و دریافت اقساط آن از طریق شهریه مقام معظم رهبری صورت می گرفت، اظهار داشت: این روند تا زمان صدور دستور اعطای مستقیم شهریه به طلاب و عدم اذن پرداخت اقساط از طریق آن، دنبال می شد.

وی افزود: برای این که کار طلاب با مشکل مواجه نشود، با مرکز خدمات حوزه های علمیه نیز رایزنی های متعددی شد؛ حتی با توافق مدیر وقت دفتر دفتر تبلیغات حجت الاسلام والمسلمین ربانی، بخشی از امکانات دفتر صندوق دفتر تبلیغات در اختیار صندوق قرض الحسنه سعید العلما قرار گرفت.

حجت الاسلام رضانژاد به گردش مالی ۲۰۰ میلیونی صندوق قرض الحسنه اشاره نمود و ابراز داشت: برای افزایش کیفیت و کمیت موجودی صندوق اقداماتی چون مراجعه به علمای بلاد و قم به منظور دریافت مساعده انجام شد.

عضو هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه سعیدالعلما طلاب و فضلای شهرستان بابل ابراز داشت: ایجاد تعامل و همکاری با مرکز خدمات حوزه، مدیر دفتر تبلیغات و صندوق قرض الحسنه بابل از دیگر رویکردهای این صندوق بود.

وی در ادامه ضمن معرفی اعضای هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه سعید العلما طلاب بابل، تصریح کرد: طرح خیرین و حساب مسدودی از جمله طرح هایی بود که به منظور بررسی الگودهی برای سایر صندوق های قرض الحسنه پیگیری شد.

عضو هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه سعیدالعلما ضمن تشریح روند طرح خیرین و حساب های مسدودی، اذعان داشت: خیرین با مشارکت در این طرح، پول مازاد خود را با اخذ ضمانت نامه از طرف هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه برای مدت زمانی معین در اختیار این صندوق قرار می دهند.

وی اذعان داشت: صندوق قرض الحسنه طلاب بابل اکنون ۶۰ میلیون موجودی دارد که ۴۵ میلیون تومان آن محصول پس انداز اعضای صندوق می باشد که اعطای وام ۲میلیون تومانی با ۴۰ قسط را هدف گذاری نموده است.

حجت الاسلام رضانژاد بر اهتمام صندوق قرض الحسنه بر عضوگیری اشاره نمود و یادآور شد: پس از عضویت در صندوق و ارائه تقاضای وام، افراد برای اخذ وام به مرکز خدمات حوزه های علمیه معرفی و مراحل دریافت وام پیگیری خواهد شد.