در جلسه طلاب رودسر تبیین شد: مبلغان به چه نکاتی باید توجه کنند؟

جلسه طلاب رودسر با محوریت گروه تبلیغی راهیان منتظر المهدی(عج) طلاب و فضلای این شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد در جمع مبلغین گروه تبلیغی راهیان منتظر المهدی(عج) رودسر که جمعه دهم اسفندماه برگزار شد، به اهمیت شیوایی سخن در روایات اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: چگونگی به کار گرفتن الفاظ، واژه ها و شیوایی در سخن از مشکلات ما مبلغین، وعاظ، سخنوران و سخنرانان است.

وی در ادامه ضمن تبیین مصادیقی از واژگان پرکاربرد و لزوم توجه به اهمیت بهره گیری از شیوایی سخن، اذعان داشت: شیوایی در سخن همان بهره گیری شمرده، شفاف و روشمند واژگان و نیز صحیح ادا کردن کلمات است.

این مبلغ حوزوی با بیان این که به کارگیری تلفظ صحیح کلمات و شناخت ریشه کلمات برای ما طلاب به ویژه مبلغین و خطبا بسیار مهم است، تصریح کرد: تسلط بر دایره واژگانی سخن و التزام به بهره برداری صحیح از کلمات از نخستین بایسته های سخنرانی و وعظ در میان عموم، به ویژه قشر تحصیل کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد ضمن اشاره به اهمیت واژه شناسی، کلمات اشتباه و مبتلا به عرصه تبلیغ را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: تنوین دادن به کلمات فارسی و یا جمع بستن عربی این نوع واژگان از غلط های فاحشی است که معمولا در میان عموم جامعه به ویژه سخنوران به وفور مشاهده می گردد.

وی با بیان این که در جامعه کنونی شاهد فزونی استفاده و استعمال کلمات به صورت اشتباه هستیم، خاطرنشان کرد: کتاب شیوه شیوایی از استاد ژرفا از جمله کتاب هایی است که برای درست نویسی و بهره گیری درست از کلمات واژگان به رشته تحریر در آمده است.

این مبلغ حوزوی بر شیرینی مباحث زبان شناسی و ریشه یابی کلمات و فقه اللغت فارسی تأکید نمود و ابراز داشت: مقدمه لغت نامه دهخدا مقالات علمی، جالب و زیبایی را در رابطه با زبان شناسی و ریشه یابی کلمات ارائه نموده است.

وی در ادامه موارد دیگری از نگاره های زبان شناسی و ریشه یابی کلمات را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: انگیزه تلفظ صحیح کلمات و کشف زیبایی های استفاده صحیح از لغات، مهمترین مولفه در ارتقاء سطح استنباطی شیوایی سخن است؛ تا انگیزه بهره برداری درست از لغات و کلمات وجود نداشته باشد، قدرت شیوایی شخنور به منصه ظهور نخواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد در پایان سخنان خود با بیان این که به کارگیری کلمات اشتباه و غلط از ایرادات سخنوران کنونی به شمار می رود، یادآور شد: علما و اندیشمندان تراز اول اسلام، دقت زیادی در به کارگیری درست و استعمال صحیح کلمات و لغات داشتند؛ بر طلاب به ویژه مبلغین لازم است تا همچون علمای اعلام اهتمام ویژه ای بر استفاده صحیح کلمات داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی نیز در این جلسه با بیان این که جلسه کنونی با حضور مبلغین فعال شهرستان برگزار شده است، تصریح کرد: تقویت هماهنگی های تبلیغی از مهمترین اهداف این هم اندیشی تبلیغی است.

وی افزود: از اویل سال تاکنون دوستان گروه تبلیغی راهیان منتظر المهدی(عج) ۷ نوبت به مناطق هدف، اعزام شدند که حضور تبلیغی در مدارس، مساجد و مکان های عمومی از مهمترین بسترهای این حرکت است.

مسئول گروه تبلیغی راهیان منتظر المهدی(عج) در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از حضور جهادی مبلغین فعال شهرستان رودسر، خاطرنشان کرد: استان گیلان، مشکلات خاصی از نظر اقلیمی و فرهنگی دارد. که باید مورد توجه طلاب و مبلغین ارجمند قرار گیرد.

نماینده طلاب رودسری مقیم قم کلاس داری، منبر، تبلیغ چهره به چهره و دیدارهای تبلیغی را از مهمترین بسترهای فعالیت مبلغین عنوان کرد و ابراز داشت: متاسفانه دوستان در حوزه گزارش دهی کم لطفی نموده، گزارش و تجربیات فعالیت های پرافتخارشان را به منظور هدفمند سازی برنامه ریزی های تبلیغی گروه برای اعزام های بعدی ارائه نمی دهند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به این که گزارش دهی از فرایند تبلیغ چهره به چهره از ضعف های گزارشی عزیزان به شمار می رود، خاطرنشان کرد: در تبلیغ چهره به چهره ضمن ایجاد ارتباط عاطفی، موضوعات معرفتی در قالب های متعدد تبلیغی عرضه و بیان می شود.

وی به اهمیت مشاوره در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و معارفی اشاره نمود و تصریح کرد: دیدار با خانواده شهدا، جانبازان، معمرین حوزه، علما و حتی عیادت از بیماران از مصادیق و عناوین دیدار تبلیغی به شمار می رود.

مسئول گروه تبلیغی راهیان منتظر المهدی(عج) برگزاری کلاس و کلاس داری مذهبی و معرفتی را امری مهم در عرصه تبلیغ دین عنوان کرد و یادآور شد: برگزاری کلاس های فرهنگی و معرفتی به صورت منظم و منسجم از موضاعات مهم تبلیغی است که باید در کنار سخنوری و سخنرانی مورد توجه مبلغان عزیز قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت صندوق قرض الحسنه شهرستان رودسر نیز اشاره نمود و با بیان این که عضویت در صندوق قرض الحسنه طلاب شهرستان از نخستین بایسته های اعطای وام به شمار می رود، خاطرنشان کرد: علی رغم برخی مشکلات و کاستی های اقتصادی، از ابتدای سال تا کنون ۴۵ متقاضی وام داشتیم، که با عنایات الهی به همه ایشان وام قرض الحسنه اعطا شد.

مسئول گروه تبلیغی راهیان منتظر المهدی(عج) ضمن تقدیر از اهتمام و اعلام آمادگی مبلغین در اعزام های تبلیغی که در تمام فصول سال و مناسبت های مختلف صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: علی رغم تمام مشکلات تبلیغی، تمام دوستان و عزیزان گروه، مجاهدانه به امر خطیر تبلیغ معارف دینی که وظیفه ای الهی است، توجه ویژه ای دارند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی در پایان سخنان خود بر لزوم گسترش هماهنگی های تبلیغی درون گروهی تأکید نمود.