ششمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره با حضور آیت الله اعرافی

آیت الله اعرافی در جمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم گفت: در دو سالی که مدیریت حوزه را به بنده سپردند، به ۱۸ استان کشور سفر داشته و میانگین روزانه ۹ ساعت برای مدیریت حوزه وقت گذاشته ام که ان شاءالله پس از معرفی مدیر جدید جامعه المصطفی العالمیه، وقت بیشتری نیز خواهیم گذاشت.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه شب چهارشنبه ۲۵ مهرماه در جلسه مجمع عمومی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که در سالن اجلاسیه جامعه مدرسین قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام حسن مجتبی(ع) و مناسبت های ماه صفر، اظهار داشت: افتخار بنده این است که در اولین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلا حضور داشته و در خدمت بزرگانی همچون آقای فاکر و سایر بزرگان حوزه در کمیسیون اساسنامه فعالیت می کردم.

وی ابراز داشت: همچنین از هیأت رئیسه مجمع نمایندگان، رؤسای کمیسیون ها و تمام نمایندگان طلاب به خاطر تمام تلاش ها و از نمایندگان مجمع دوره های گذشته که فعالیت های فراوانی داشته اند، تقدیر و تشکر داریم.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: در دو سالی که مدیریت حوزه را به بنده سپردند، به ۱۸ استان کشور سفر داشته و میانگین روزانه ۹ ساعت برای مدیریت حوزه وقت گذاشته ام که ان شاءالله پس از معرفی مدیر جدید جامعه المصطفی العالمیه، وقت بیشتری نیز خواهم گذاشت.

امام جمعه قم بیان داشت: قرار ما بر فروریختن دستاوردهای گذشته بزرگان حوزه نبوده و نیست؛ بلکه معتقدیم فعالیت های پیشینیان ما مهم است و باید مهم شمرده شود؛ البته باید به نیازهای روز نیز توجه داشت و بر اساس آن برنامه ریزی کرد.

امام جمعه قم خاطرنشان ساخت: ما در ابتدای مدیریت حوزه تقریبا تمام رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید را دریافت کرده تا بتوانیم بر اساس این رهنمودها برنامه ریزی کرده و حوزه را به پیش ببریم.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: امروز جهانی نیازمند و البته همراه با دشمن روبروی حوزه قرار داشته که به برکت انقلاب اسلامی به صورت بی سابقه درب های خدمت به سوی حوزه های علمیه باز شده و باید پاسخگو باشیم.

وی اذعان داشت: ما بدون اینکه بخواهیم بگوییم در دو سال مدیریت اشکال و ضعفی نداشته ایم، بیان میکنیم که میثاق ما با مراجع عظام، رهبری عظیم الشأن و شورای عالی حوزه این بوده که برای برداشتن گامهای جدید در حد توان سر از پا نشناسیم.

مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: در این جلسه باید بگوییم که برای اولین بار است که مدیریت حوزه به فضل الهی بر اساس مطالعات و بدون هر بودجه جدید دارای اسناد جامع و نظامات راهبردی شده و به این دستاورد دست یافته است.

امام جمعه قم ابراز داشت: مجموعه این اسناد برای سال ۱۴۱۴ هدف گیری کرده که قریب به ۲۰ حوزه تخصصی کلان حوزه های علمیه ورود نموده است.

آیت الله اعرافی خاطرنشان ساخت: بر مبنای این اسناد، برای اولین بار سند پنج ساله اول حوزه های علمیه آماده شده تا بر اساس آن، برنامه های حوزه بر روی این ریل قرار گرفته و به سمت سال ۱۴۱۴ حرکت کند.

وی تصریح کرد: در این برنامه قریب به ۵۰۰ برنامه در قلمروهای آموزش، پژوهش، تهذیب، تبلیغ و … تعریف شده و آماده ایم که در اختیار هیأت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب قرار داده و در کمیسیون های مجمع مورد بررسی قرار بگیرد.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: نظام شورایی مدیریت حوزه های علمیه از دیگر برنامه ها بوده که تعریف شده و متشکل از آموزش، پژوهش، تهذیب، تبلیغ و کمیسیون های گوناگون می باشد.

امام جمعه قم اظهار داشت: شکل گیری شورای عالی نهادهای حوزوی از دیگر برنامه هایی بوده که رهبر معظم انقلاب نیز این حرکت را تأیید کرده و آن را مهم شمردند که البته این شورای عالی در استان ها نیز میان نهادهای حوزوی راه اندازی شده است.

آیت الله اعرافی ابراز داشت: ذیل نظامات جامع و برنامه پنج ساله، ۵۰ طرح کلان جامع و مهم داریم که در دست اقدام بوده و هست که بخشی از آن اجرا شده است.

وی خاطرنشان ساخت: تدوین طرح کارویژه های روحانیت از دیگر طرح هاست که نهایی شده و به قریب ۲۳۰ مأموریت برای حوزه رسیده ایم که باید در این راستا حرکت نماییم.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: طرح دیگر، آمایش سرزمینی است که قریب به ۴۰ خطوط کلی طرح های کارویژه ها و مأموریت های روحانیت در آن وجود دارد.

آیت الله اعرافی بیان داشت: درخت واره رشته های حوزوی در مدیریت جدید حوزه تدوین شده که تا دو ماه دیگر در سطح دو، سه و چهار حوزه و در ۱۱ رشته نهایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: امروز قریب به ۱۰ هزار طلبه از سطوح عالی در دانشگاه ها در حال تحصیل هستند که به دلیل فقدان رشته های مورد نیاز در حوزه است.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: تدوین نقشه جامع علمی حوزه از دیگر برنامه های ما بوده که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده است.

امام جمعه قم خاطرنشان ساخت: تدوین طرح مطالعات راهبردی حوزه و روحانیت از دیگر کارها بوده که در این راستا، مرکز مطالعات راهبردی حوزه نیز راه اندازی شده و فعالیت هایی را آغاز کرده است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: تدوین متون آموزشی جدید، تلاش در حوزه تقویت فقه معاصر با اضافه شدن دروس جدید در حوزه، تلاش برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه، تدوین طرح هدایت علمی-تربیتی، راه اندازی گروه های علمی، طراحی نظام جامع استادی، ایجاد شورای فقه معاصر، اصلاح امتحانات شفاهی، ایجاد مدرسه الگو، ساماندهی دانش آموختگان، ساماندهی مدارک شهدای روحانی، امضای موافقت نامه با ۳۰ نهاد مرتبط با حوزه و … از دیگر فعالیت هایی است که در مدیریت جدید حوزه صورت پذیرفته است.

وی بیان داشت: طرح کمک هزینه هدفمند برای طلاب و اساتید، محققان و مبلغان از دیگر طرح هایی بوده که با دفتر رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید هماهنگ شده و ان شاءالله در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: تعامل مدیریت با مجمع نمایندگان طلاب امری راهبری بوده و آن را قلباً باور داریم و از نمایندگان محترم در پیشبرد کارها مدد می جوییم.

حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر، نائب رئیس مجمع نمایندگان طلاب نیز در این جلسه گفت: خوشحالیم که در آغاز سال تحصیلی مجددا این مجمع با حضور نمایندگان محترم و مدیر محترم حوزه های علمیه تشکیل شده و خرسندیم که آیت الله اعرافی به خانه خود تشریف آورده اند.

وی ابراز داشت: چهلمین روز شهادت شهید تولایی فرارسیده و از مدیر محترم حوزه های علمیه خواستاریم تا با رایزنی با رئیس قوه قضائیه، امنیت طلاب و روحانیون را برگردانند.

نائب رئیس اول مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: ابلاغ سند پیشرفت ۵۰ ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی از نکات مهمی است که باید این سند مورد مطالعه قرار گرفته و حوزه علمیه مطالب، پیشنهادات و راهکارهای خود را ارائه دهد.

حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر تصریح کرد: مجمع نمایندگان طلاب به نوبه خود اعلام آمادگی می کند که آنچه در این سند به حوزه علمیه و رسالت روحانیت مرتبط می شود را مورد بررسی قرار داده و با همکاری نخبگان و فرهیختگان حوزه به ارائه نظرات خود بپردازد.

همچنین در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین سید حبیب الله حسینی، نماینده طلاب و فضلای الشتر به عنوان سخنران اول پیش از دستور این مجمع اظهار داشت: نکته ای که باید بگوییم این است که زمانی حوزه های علمیه چه بود و امروز چه هست؟ چرا امثال امام خمینی(ره) و … در این حوزه ها به اینجا رسیدند و چرا امروز این چنین نیست؟

وی ابراز داشت: اولین آسیبی که برای افول حوزه های علمیه باید ذکر کرد، این است که انگیزه ای که سابقا در میان علمای گذشته بود، امروز در طلاب ما کم رنگ شده و باید ترمیم شود.

نماینده طلاب الشتری مقیم قم فقدان گزینش مناسب را آسیب دیگر حوزه های علمیه عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: امروز پذیرش در حوزه های علمیه وجود دارد؛ اما گزینش مناسب صورت نمی گیرد؛ امروز نیازمند هسته جامع گزینش در حوزه های علمیه هستیم تا گزینشی کامل و جامع انجام شده و افرادی مناسب انتخاب شوند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی تصریح کرد: آسیب سوم، توسعه زیاد حوزه های علمیه در سراسر کشور است که باید با دقت و وسواس بیشتری این کار صورت بپذیرد.

وی بیان داشت: نداشتن نظارت دقیق، آسیب دیگر حوزه های علمیه است؛ بنده خود مشاهده کردم که امسال یک راننده تاکسی به تبلیغ رفته است.

نماینده طلاب الشتری مقیم قم در پایان بیان داشت: تراکم طلاب در حوزه علمیه قم و نداشتن خروجی قابل قبول از دیگر مشکلات امروز حوزه های علمیه است.

حجت الاسلام والمسلمین سمتی، نماینده طلاب بافق و مهریز نیز دیگر سخنران پیش از دستور این جلسه بود و گفت: انقلاب اسلامی ایران به زودی چهل ساله خواهد شد و ما نیاز به بازشناسی مفاهیم کلیدی این نهضت داریم و کلید واژه انقلاب و مشتقاتش در بالاترین اولویت قرار دارد.

وی با بیان این سوال که انقلاب و انقلابی گری چیست و حوزه انقلابی چه شاخصه هایی دارد؟ اظهار داشت: مشکلی که امروز در متن حوزه مشاهده می شود ناهمگونی رفتارهای برخی مدعیان انقلابی با تعریف و بایسته های آن است. اگر رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با نمایندگان طلاب از ضرورت انقلابی ماندن حوزه علمیه قم سخن می گویند به طور قطع و یقین، این مسئله شاخصه هایی هم دارد که البته در کلمات ایشان وجود دارد.

نماینده طلاب بافق و مهریز ابراز داشت: از دیدگاه رهبر حکیم انقلاب، انقلابی یعنی دارای سواد، دارای انضباط، دارای تدیّن، دارای حرکت، دارای عقل، خردمند؛ انقلابی گری به‌ این‌ نیست‌ که‌ ما آن‌ جایی که‌ نباید پرخاش‌ کنیم‌، بیخودی پرخاش‌ کنیم‌.

حجت الاسلام والمسلمین سمتی خاطرنشان ساخت: اگر به نام عدالت‌خواهی و به نام انقلابیگری، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم. اگر به نام انقلابیگری، به نام عدالت‌خواهی، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم؛ این خطاست که ما از همه‌ی کسانی که انقلابی هستند، یک نوع عمل انقلابی توقّع داشته باشیم؛ یا یک درجه‌ی از انقلابیگری توقّع داشته باشیم.

وی یادآور شد: این شاخصه ها را بگذارید در کنار رفتارهای عده ای که در گوشه و کنار حوزه علم انقلابی گری بلند می کنند و با کج فهمی و بی سلیقگی مسیر انقلاب و انقلابی گری را دچار اختلال جدی خواهند کرد.

نماینده طلاب بافق و مهریز تصریح کرد: مشکل این جاست که برخی در داخل حوزه خودشان را نواب صفوی می پندارند و دولت شکل گرفته در قالب نظام اسلامی را هرچند هم که آن دولت خطا داشته باشد  با حکومت طاغوت اشتباه گرفته اند و اصرار دارند که راهشان هم درست است و بقیه نمی فهمند و گاهی در لابلای سخنانشان اجتهاد در مقابل نص کلام امامان انقلاب یافت می شود و سعی هم دارند خودشان را صدای حوزه معرفی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سمتی بیان داشت: در مورد الگوی پیشرفت که از جانب رهبر انقلاب ابلاغ شده است چند سؤال وجود دارد که وظیفه حوزه علمیه در این مورد چیست و مجمع نمایندگان طلاب چه مسؤلیتی در این مورد دارند؟ همچنین لازم است مدیریت محترم حوزه های علمیه مجمع نمایندگان را نسبت به این سند و لزوم بررسی آن متوجه سازند.

وی در پایان اظهار داشت: وضعیت تلبس نیاز به نظام جامعی دارد که تلبس های موقت و موسمی از بین برود؛ برای حوزه شایسته نیست که طلبه اش با سرما و گرمای هوا و به اقتضاء شرایط مختلف عبا و عمامه را کنار بگذارد.