چهاردهمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد: اجتماع بزرگ طلاب در لبیک گویی به بیانیه گام دوم انقلاب که در مدرسه علمیه فیضیه انجام شد، بسیار مناسب بوده و مسئولان حوزه نیز به خوبی پای کار آمده و برنامه بسیار مناسبی برگزار شد.

[گزارش تصویری]

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد در مجمع عمومی نمایندگان طلاب که چهارشنبه، پانزدهم اسفندماه در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، اظهار داشت: اجتماع بزرگ طلاب در لبیک گویی به بیانیه گام دوم انقلاب که در مدرسه علمیه فیضیه انجام شد، بسیار مناسب بوده و مسئولان حوزه نیز به خوبی پای کار آمده و برنامه بسیار مناسبی برگزار شد.

وی ابراز داشت: مجمع نمایندگان طلاب نیز کارگروهی را با این موضوع راه اندازی کرده و از نمایندگان فاضل، دلسوز و پرتلاش برای شرکت در این کارگروه دعوت نموده که امیدواریم خروجی مناسبی داشته باشد.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: همچنین هیأت رئیسه مجمع نمایندگان خدمت بزرگان جامعه مدرسین حوزه رسیده تا بتواند با این جامعه در موضوع بیانیه گام دوم انقلاب هماهنگی های لازم را داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد تصریح کرد: امروز نسبت به جوانان که رهبر انقلاب در این بیانیه تأکید بسیاری بر استفاده از آنان دارند، غفلت بسیاری می شود که حوزه باید به سهم خود توجه بیشتری داشته باشد.

همچنین حجت الاسلام حسین حسین زاده برسمنانی، نماینده طلاب و فضلای بابل به عنوان ناطق اول این جلسه اظهار داشت: با توجه به مسئولیت سنگینی که طلاب بر عهده ما قرار داده اند، باید پاسخگوی طلاب عزیز بوده و پیگیر مسائل گوناگون آنان باشیم.
وی ابراز داشت: برای نطق نمایندگان طلاب که در جلسه مجمع عمومی که آن هم با نظر و مشورت طلاب حوزه انتخابیه انجام می شود، مسئول ویژه انتخاب گردد تا جمع آوری و پیگیری و اطلاع رسانی نسبت به نطق ناطقین صورت بگیرد.

نماینده طلاب و فضلای بابل خاطرنشان ساخت: در موضوع استقلال حوزه که عمدتا از نگاه طلاب و السنه طلاب مشهور است، تناقضی در عمل هویداست؛ آنجا که طلاب در دفاع از استقلال حوزه طرحی را مطرح می کنند،؛ با نظرات آنان مخالفت می شود؛ اما در مواردی مشاهده شده است که از منابع دولت برای تجهیز استفاده می شود.

حجت الاسلام حسین زاده تصریح کرد: با توجه به نیات واقفین و وجود سازمان اوقاف و امور خیریه باید از این عرصه در شهریه طلاب و مباحث تبلیغی استفاده گردد.

وی بیان داشت: پیشنهاد می گردد هدیه مقام معظم رهبری به جای اینکه در پنج مناسبت در طول سال پرداخت گردد، با مقداری افزایش در یک مناسبت پرداخت گردد.

نماینده طلاب و فضلای بابل اظهار داشت: پیشنهاد می گردد برای افزایش شهریه طلاب هیأت رئیسه محترم برای چندمین بار نشست هایی با مراجع عظام تقلید و دفتر رهبر معظم انقلاب داشته باشد تا شاهد افزایش بیشتر شهریه کم طلاب و فضلا باشیم.

حجت الاسلام حسین زاده ابراز داشت: پیشنهاد می گردد برای مشکلات معیشتی طلاب حرکات گفتاری و عملی صورت بگیرد؛ همچنین امروز تعطیلات حوزه بسیار زیاد است و از نگاه غیرحوزویان، این تعطیلات مورد اشکال جدی قرار گرفته است؛ لذا ساعتی از روز شهادت و وفیات را تعطیل کرده و درمابقی روز، کلاس ها برگزار باشد.

حجت الاسلام سیدمحمد باقر تکیه ای، نماینده طلاب قم نیز به عنوان ناطق دوم در این جلسه اظهار داشت: میزبانی حوزه های علمیه و طلاب از سراسر کشور و سراسر دنیا از ویژگی های طلاب قم است و نمایندگان طلاب قم آماده اند کاستی ها را جبران نمایند.
وی به موضوع اعتکاف اشاره کرد و ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند: «صف های نوبت برای اعتکاف از هزاران جوان و دانشجو و زن و مرد به عنوان مصداق عیار معنویت در این نظام شمرده می شود» که نشان دهنده جایگاه این عبادت جامع است.

نماینده طلاب قم خاطرنشان ساخت: طلاب متوجه موضوع اعتکاف هستند؛ اما از نمایندگان طلاب خواستاریم این عبادت را بیش از پیش تبیین نموده و ترویج نمایند.

حجت الاسلام تکیه ای تصریح کرد: امسال هم آغاز سال و هم پایان سال ۹۸ با اعتکاف است و باید این امتیازات را به مردم برسانیم.
وی بیان داشت: باید برای تأثیرگذاری موضوع اعتکاف در جامعه تلاش و همت بیشتری داشته باشیم.

نماینده طلاب قم اظهار داشت: استاد میرباقری در بیانات خود آورده اند: «اعتکاف می تواند محور شکل گیری یک شبکه معنوی و معنویت خواهی باشد» که متأسفانه شکل نگرفته است.

حجت الاسلام تکیه ای ابراز داشت: اعتکاف قم در ۲۴ مسجد جامع که جامعیت نسبی دارند، با جمعیت تقریبی ۱۶ هزار نفر هم اکنون در حال ثبت نام است و با قرعه کشی، توزیع کارت را خواهیم داشت.

وی خاطرنشان ساخت: تاکنون پنج جشنواره های علمی، ادبی و هنری بین المللی اعتکاف به مبدئیت قم تا به امروز برگزار شده و خروجی های مناسبی در این موضوع داشته است.

همچنین مهندس تهرانی، توضیحاتی را پیرامون اتوماسیون و سایت مجمع نمایندگان طلاب و فضلا ارائه کرد و مقرر شد طلاب و فضلا درخواست های خود را با استفاده از اتوماسیون مجمع و بدون حضور در دفتر مجمع در مدرسه فیضیه، تأییدات خود را از نمایندگان طلاب دریافت نمایند.

در پایان این جلسه نیز برای چهار عضو «شورای سیاست گذاری قرارگاه حوزه انقلابی» انتخاباتی برگزار شد که با رأی نمایندگان طلاب و فضلا، حجج اسلام والمسلمین عالمی، گرجی، معلمی و نوری انتخاب شدند؛ ضمنا هیأت رئیسه و اعضای کمیسیون سیاسی نیز عضو این شورا هستند.