حجت الاسلام مؤمنی در جلسه طلاب و فضلای ارومیه

طلاب و روحانیون باید ضمن توجه به فرازهای مختلف آیات الهی، روایات مرتبط با موضوع را احصا نموده، به صورت مطالب دسته بندی شده و ناظر به اقتضائات و شرایط اجتماعی به عموم مردم عرضه کنند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی در جلسه طلاب و فضلای ارومیه که پنج شنبه، نهم اسفندماه در ساختمان مجمع طلاب آذربایجان غربی برگزار شد، ضمن اشاره به شخصیت والای زهرای مرضیه سلام الله علیها، با بیان این که خدمت به خادمان دین الهی افتخاری بزرگ است، اظهار داشت: احساس مسئولیت طلاب نسبت به مشکلات، دغدغه ها و معضلات اجتماعی و فرهنگی را باید قدر بدانیم.

وی در ادامه به بیان خاطراتی از مجاهدت و رشادت طلاب و فضلای منطقه در دوران پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی اشاره نمود و اذعان داشت: طلاب و روحانیون برای موفقیت در امر تبلیغ و نافذیت کلام باید بیش از پیش به محتواهای تبلغی توجه نموده، ضمن تقویت بنیه های علمی و اهتمام بیشتر به امر مطالعه، آمادگی منبری خود را با فراهم سازی مطالب و پیش مطالعه های تخصصی ارتقاء دهند.

وی با تأکید بر این که تمسک مبلغ به قرآن و تسلط ایشان به تفاسیر آیات الهی، تعمیق بخش منابر خواهد بود، تصریح کرد: طلاب و روحانیون باید ضمن توجه به فرازهای مختلف آیات الهی، روایات مرتبط با موضوع را احصا نموده، به صورت مطالب دسته بندی شده و ناظر به اقتضائات و شرایط اجتماعی به عموم مردم عرضه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی بر دایره تاثیر بیان امثله و تمثیل در منابر اشاره نمود و خاطرنشان کرد: ذکر تمثیل در بیان تفاسیرو تشریح آیات و روایات اسلامی، نافذیت و عمیق فهم کلام را نزد مخاطب افزایش می دهد.

وی توجه به ظرافت در بیان را مؤلفه ای مهم در عمق بخشی به فهم مخاطب عنوان کرد و یادآور شد: در خاطرم است که در یکی ایام تبلیغی، چادری را با هدف پرسش و پاسخ های مذهبی و تشریح مبانی دینی میان جامعه هدف راه اندازی نموده بودیم، در این چادر برای تعمیق فهم مخاطب نسبت به اهمیت ولایت در مبانی دینی، حدیث « الْإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ عَلَى الصَّلَاهِ وَ الزَّکَاهِ وَ الصَّوْمِ وَ الْحَجِّ وَ الْوَلَایَهِ» را در منظر عموم قرار داده، ستون های پنج گانه چادر تبلیغی را بر اساس پارامترهای این حدیث نام گذاری نموده و ستون اصلی و میانی چادر را با نام ولایت نام گذاری کرده بودیم. که در صورت فقدان آن ستون تمام چادر فرو می ریزد.

وی با بیان این که در منابر باید از قبل فضا را برای بیان آیات و روایات و احادیث، آماده کنیم، خاطرنشان کرد: اگر طلاب پیش از فراهم سازی فضا، وارد عرصه بیان آیات و روایات شوند، در تعمیق بخشی معارف نهفته در آیات الهی به مخاطبان به موفقیت چندانی دست نخواهند یافت.

این استاد حوزه در ادامه ضمن اشاره به سیره علما پیشین در تربیت طلاب منبری، اظهار داشت: تربیت طلبه واعظ و منبری از وظایفی است که بر دوش علما و معمرین حوزه نهاده شده است؛ لازم است تا علما و معمرین در حوزه های علمیه شهرستان، به منظور آموزش، تشویق و انگیزه بخشی به طلاب، در منبر، وعظ و سخنرانی آنها حضور داشته باشند.

وی مردم داری را مهمترین فن و تکنیک در ارتباطات اجتماعی دانست و یادآور شد: ضمن اذعان بر اهمیت و جایگاه دانش و علم منبری، باید دقت نمود که همه چیز سواد نیست؛ باید به مردم داری به عنوان عامل جذب مخاطب توجه ویژه ای داشته باشیم.

سخنران این نشست ضمن تأکید بر انتقال تجربیات تبلیغی توسط طلاب، توجه به تنوع مخاطبانی و اهتمام به شرایط و اقتضائات گروه های هدف در عرصه وعظ و خطابه را بسیار مهم عنوان کرد و ابراز داشت: عالم عامل بودن از بارزترین الزامات موفقیت در تاثیرگذاری است؛ در وعظ و خطابه نباید موضوع را به اندازه ای طول داد که مخاطب از اصل موضوع بحث غافل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت شناخت شخصیت درونی اشاره نمود و خاطرنشان کرد: اگر انسان به ساحت های مختلف شخصیت درونی توجه داشته باشد، ضمن آگاهی از این موهبت الهی، بازدارنده ای قوی در مقابل آلودگی های گناه و ناملایمات نفسانی خواهد بود.

سخنران این نشست بر لزوم صیانت از هویت و شئون طلبگی تأکید نمود و اظهار داشت: با توجه به جایگاه اجتماعی طلاب و شئون والای دینی ایشان؛ کوچکترین ضعف و خطای یک طلبه می تواند به بزرگترین چالش اجتماعی تبدیل شود. طلاب باید بیش از پیش بر حفظ شئون طلبگی اهتمام داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین مومنی در ادامه به برخی از کتب اخلاق اسلامی اشاره نمود و گفت: کتاب مُنْیهُ المُرید شهید ثانی را بارها باید خواند. علما در منویات خویش بارها بر اهمیت مطالعه این کتاب تأکید نموده اند.

وی در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت الفت و هم نشینی طلاب با روایات اسلامی، به روایتی در رابطه با فاطمه زهرا سلام الله علیها اشاره نمود و اذعان داشت: حضرت در این حدیث فرموده اند: «وَ حَضَرَتِ اِمْرَأَهٌ عِنْدَ اَلصِّدِّیقَهِ فَاطِمَهَ عَلَیْهَا اَلسَّلاَمُ فَقَالَتْ: إِنَّ لِی وَالِدَهً ضَعِیفَهً وَ قَدِ اِلْتَبَسَ عَلَیْهَا فِی أَمْرِ صَلاَتِهَا شَیْءٌ وَ قَدْ بَعَثَتْنِی إِلَیْکِ أَسْأَلُکِ فَسَأَلَتْ فَأَجَابَتْهَا عَنْ ذَلِکَ، ثُمَّ ثَنَّتْ فَأَجَابَتْ ثُمَّ ثَلَّثَتْ إِلَى أَنْ عَشَّرَتْ فَأَجَابَتْ، ثُمَّ خَجِلَتْ مِنَ اَلْکَثْرَهِ وَ قَالَتْ: لاَ أَشُقُّ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ رَسُولِ اَللَّهِ، قَالَتْ فَاطِمَهُ: هَاتِی سَلِی عَمَّا بَدَا لَکِ، أَ رَأَیْتِ مَنِ اَلَّذِی یَصْعَدُ یَوْماً إِلَى سَطْحٍ بِحِمْلٍ ثَقِیلٍ وَ کِرَاهُ مِأَهُ أَلْفِ دِینَارٍ أَ یَثْقُلُ عَلَیْهِ؟ فَقَالَتْ لاَ، فَقَالَتْ: أَکْرَیْتُ أَنَا لِکُلِّ مِسْأَلَهٍ بِأَکْثَرَ مَا بَیْنَ اَلثَّرَى إِلَى اَلْعَرْشِ لُؤْلُؤاً فَأَحْرَى أَنْ لاَ یَثْقُلَ عَلَیَّ، سَمِعْتُ أَبِی صَلَوَاتُ اَللَّهِ عَلَیْهِ یَقُولُ: إِنَّ عُلَمَاءَ شِیعَتِنَا یُحْشَرُونَ فَیُخْلَعُ عَلَیْهِمْ مِنْ خِلَعِ اَلْکَرَامَاتِ عَلَى قَدْرِ کَثْرَهِ عُلُومِهِمْ وَ جِدِّهِمْ فِی إِرْشَادِ عِبَادِ اَللَّهِ، حَتَّى یُخْلَعَ عَلَى اَلْوَاحِدِ مِنْهُمْ أَلْفُ أَلْفِ خِلْعَهٍ مِنْ نُورٍ، ثُمَّ یُنَادِی مُنَادِی رَبِّنَا عَزَّ وَ جَلَّ: أَیُّهَا اَلْکَافِلُونَ لِأَیْتَامِ آلِ مُحَمَّدٍ، اَلنَّاعِشُونَ لَهُمْ عِنْدَ اِنْقِطَاعِهِمْ عَنْ آبَائِهِمُ اَلَّذِینَ هُمْ أَئِمَّتُهُمْ، هَؤُلاَءِ تَلاَمِذَتُکُمْ وَ اَلْأَیْتَامُ اَلَّذِینَ کَفَلْتُمُوهُمْ وَ نَعَشْتُمُوهُمْ فَاخْلَعُوا عَلَیْهِمْ خِلَعَ اَلْعُلُومِ فِی اَلدُّنْیَا، فَیَخْلَعُونَ عَلَى کُلِّ وَاحِدٍ مِنْ أُولَئِکَ اَلْأَیْتَامِ عَلَى قَدْرِ مَا أُخِذَ عَنْهُمْ مِنَ اَلْعُلُومِ حَتَّى إِنَّ فِیهِمْ – یَعْنِی فِی اَلْأَیْتَامِ – لَمَنْ یُخْلَعُ عَلَیْهِ مِأَهُ أَلْفِ حُلَّهٍ وَ کَذَلِکَ یَخْلَعُ هَؤُلاَءِ اَلْأَیْتَامُ عَلَى مَنْ تَعَلَّمَ مِنْهُمْ، اَلْحَدِیثَ/ از تفسیر منسوب به امام حسن عسکری(ع) نقل شده است که زنی نزد فاطمه زهرا(س) آمد و گفت مادر ضعیفی دارم که در مورد نماز خود دچار اشتباه شده و مرا به سوی شما فرستاده است تا مشکل را از شما سئوال کنم. فاطمه زهرا(س) پاسخ فرمودند. زن بار دوم و سوم نیز آمد و پرسید و پاسخ گرفت. این عمل تا ۱۰ بار تکرار شد و باز هم فاطمه زهرا(س) پاسخ فرمود. آن زن از این همه مراجعه شرمنده شد و گفت: بیش از این شما را به زحمت نمی‌اندازم و دیگر سئوال نمی‌کنم. حضرت صدیقه فرمود: باز هم بیا و آنچه سئوال داری، بپرس…. من هر مسأله‌ای را که پاسخ دهم، بیش از فاصله بین زمین و عرش پاداش می‌گیرم.

پس مسلم است که تو هر قدر سئوال کنی، برای من هیچ‌‌گونه ناراحتی ایجاد نخواهد کرد؛ زیرا از پدرم رسول خدا(ص) شنیدم که فرمودند: روز قیامت، عالمان شیعیان ما محشور می‌شوند و به آنان بر اساس میزان دانش، خلعت‌های گرانبها داده می‌شود و نیز میزان خلعت‌ها با میزان تلاشی که برای ارشاد بندگان خدا کرده‌اند، مناسبت دارد… . مصحف فاطمه(س) نیز که از آن سخن گفتیم، گواهی روشن بر عظمت علمی آن حضرت است».

وی با بیان این که فرازهای پایانی این حدیث بر جایگاه طلاب و علمای دین که همواره به دنبال رهایی بشریت از چنگال جهنم هستند، تأکید می کند، اظهار داشت: ما و شما به عنوان مبلغان دین باید به جایگاه والای طلبگی واقف باشیم، طلاب باید با صداقت کامل سکان دار هدایت جامعه در عرصه های گوناگون باشند.

وی خوب درس خواندن در راستای تعمیق آموخته ها و نیز جدیت در ارشاد بندگان خداوند را از خوبی های یک طلبه موفق برشمرد و خاطرنشان کرد: در دوران غیبت امام زمان(عج)،  علما و روحانیون باید نقش پدری را برای جامعه یتیم شده شیعه ایفا کنند و از ایشان در مقابل دسیسه های شیطانی صیانت نمایند. طلاب و روحانیون باید به جایگاه والای مبلغ دین در عالم خلقت توجه داشته باشند.

در ابتدای این جلسه نیز حجت الاسلام شهرستانی، نماینده طلاب ارومیه نیز به سخنران جلسه و همچنین طلاب و فضلا خیرمقدم گفت.

همچنین از چندین نفر از طلابی که معدل بالای ۱۸ داشتند، تقدیر شد.