نیازمند بازشناسی مفاهیم کلیدی انقلاب اسلامی ایران هستیم

در ادامه جلسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم حجت الاسلام والمسلمین سمتی، نماینده طلاب بافق و مهریز نیز به سخنرانی پرداخت.

وی که سخنرانی پیش از دستور این جلسه بود گفت: انقلاب اسلامی ایران به زودی چهل ساله خواهد شد و ما نیاز به بازشناسی مفاهیم کلیدی این نهضت داریم و کلید واژه انقلاب و مشتقاتش در بالاترین اولویت قرار دارد.

وی با بیان این سوال که انقلاب و انقلابی گری چیست و حوزه انقلابی چه شاخصه هایی دارد؟ اظهار داشت: مشکلی که امروز در متن حوزه مشاهده می شود ناهمگونی رفتارهای برخی مدعیان انقلابی با تعریف و بایسته های آن است. اگر رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با نمایندگان طلاب از ضرورت انقلابی ماندن حوزه علمیه قم سخن می گویند به طور قطع و یقین، این مسئله شاخصه هایی هم دارد که البته در کلمات ایشان وجود دارد.

نماینده طلاب بافق و مهریز ابراز داشت: از دیدگاه رهبر حکیم انقلاب، انقلابی یعنی دارای سواد، دارای انضباط، دارای تدیّن، دارای حرکت، دارای عقل، خردمند؛ انقلابی گری به‌ این‌ نیست‌ که‌ ما آن‌ جایی که‌ نباید پرخاش‌ کنیم‌، بیخودی پرخاش‌ کنیم‌.
حجت الاسلام والمسلمین سمتی خاطرنشان ساخت: اگر به نام عدالت‌خواهی و به نام انقلابیگری، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم. اگر به نام انقلابیگری، به نام عدالت‌خواهی، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم؛ این خطاست که ما از همه‌ی کسانی که انقلابی هستند، یک نوع عمل انقلابی توقّع داشته باشیم؛ یا یک درجه‌ی از انقلابیگری توقّع داشته باشیم.

وی یادآور شد: این شاخصه ها را بگذارید در کنار رفتارهای عده ای که در گوشه و کنار حوزه علم انقلابی گری بلند می کنند و با کج فهمی و بی سلیقگی مسیر انقلاب و انقلابی گری را دچار اختلال جدی خواهند کرد.

نماینده طلاب بافق و مهریز تصریح کرد: مشکل این جاست که برخی در داخل حوزه خودشان را نواب صفوی می پندارند و دولت شکل گرفته در قالب نظام اسلامی را هرچند هم که آن دولت خطا داشته باشد با حکومت طاغوت اشتباه گرفته اند و اصرار دارند که راهشان هم درست است و بقیه نمی فهمند و گاهی در لابلای سخنانشان اجتهاد در مقابل نص کلام امامان انقلاب یافت می شود و سعی هم دارند خودشان را صدای حوزه معرفی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سمتی بیان داشت: در مورد الگوی پیشرفت که از جانب رهبر انقلاب ابلاغ شده است چند سؤال وجود دارد که وظیفه حوزه علمیه در این مورد چیست و مجمع نمایندگان طلاب چه مسؤلیتی در این مورد دارند؟ همچنین لازم است مدیریت محترم حوزه های علمیه مجمع نمایندگان را نسبت به این سند و لزوم بررسی آن متوجه سازند.

وی در پایان اظهار داشت: وضعیت تلبس نیاز به نظام جامعی دارد که تلبس های موقت و موسمی از بین برود؛ برای حوزه شایسته نیست که طلبه اش با سرما و گرمای هوا و به اقتضاء شرایط مختلف عبا و عمامه را کنار بگذارد.