حجت الاسلام والمسلمین ربانی در جمع طلاب سبزوار

مرکز خدمات حوزه چه خدماتی به طلاب ارائه می دهد؟ / خانواده نقش مهمی در موفقیت طلاب و روحانیان دارد و بر اساس این نقش، مرکز خدمات ارائه خدمات فرهنگی به خانواده‌ها جزو رویکردهای مهم خود قرار داده است.

 به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین ربانی در جمع طلاب و فضلای شهرستان سبزوار که پنج شنبه، بیست و سوم اسفندماه در سالن اجلاسیه مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد، با بیان اینکه یک بازنگری از تعریف مرکز خدمات صورت گرفته است، گفت: بر اساس این تعریف جدید، مرکز خدمات سازمان حمایتی برای مأموریت‌ها و رسالت‌های اصلی حوزه است.

وی گفت: مرکز خدمات قرار نیست از یک صنف حمایت کند؛ بلکه هدف مرکز آن است که تلاش کند مأموریت حوزه بهتر محقق شود.

رئیس مرکز خدمات حوزه گفت: این مرکز تلاش می‌کند تا با کاهش مشکلات، طلبه بهتر درس بخواند و استاد بهتر تدریس و مبلغ بهتر به تبلیغ خود بپردازد.

وی افزود: مرکز خدمات درصدد است از طلابی که جدی‌تر از دیگران بوده و در تحقق اهداف حوزه مؤثرتر هستند بیشتر حمایت کند.

حجت الاسلام و المسلمین ربانی به خدمات فرهنگی مرکز خدمات اشاره کرد و گفت: خانواده نقش مهمی در موفقیت طلاب و روحانیان دارد و بر اساس این نقش، مرکز خدمات ارائه خدمات فرهنگی به خانواده‌ها جزو رویکردهای مهم خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیان یکی از برنامه‌های مرکز خدمات است، گفت: در سال ۹۱ تعداد فرزندان ممتازی که تجلیل شدند حدود ۸ هزار نفر بودند و در سال ۹۷ بیش از ۳۹ هزار فرزند روحانی تجلیل شدند.

رئیس مرکز خدمات حوزه با بیان اینکه خانواده طلاب ظرفیت بسیاری بالایی دارند گفت: در سال ۹۵ از ۲۰ نفر اول کنکور مقطع دکتری ۸ نفر فرزند روحانی بودند که نشان از ظرفیت بالای خانواده روحانیان دارد.

وی به خدمات عاطفی مرکز خدمات از جمله تکریم معمرین اشاره کرد و گفت: ارزش احوالپرسی و دلجویی از یک معمر به مراتب بیشتر از ارائه خدمات مادی است.

حجت الاسلام و المسلمین ربانی گفت: گاهی که به دیدن معمرین می‌رویم اشک در چشمانشان جمع می‌شود و از اینکه به دیدنشان رفته‌ایم و فراموش نشده‌اند بسیار خوشحال می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مسئله فرهنگ زیرساخت همه تحول‌ها و پیشرفت‌ها است گفت: کارگاه آموزشی پیوندهای آسمانی ازجمله برنامه‌های مرکز خدمات که ویژه زو ج های جوان طلبه برگزار می‌شود و آنها در این کارگاه با مهارت‌های زندگی آشنا می‌شوند.

رئیس مرکز خدمات حوزه با بیان اینکه بیمه تأمین مرکز خدمات حداقل میزان بیمه در کشور است گفت: یک سوم بودجه مرکز خدمات برای تأمین اجتماعی برگشت می‌کند به دولت.

وی با اشاره به اینکه استمرار انقلاب اسلامی در این ۴۰ سال مانند یک معجزه است گفت: دشمنان برای شکست این انقلاب تلاش بسیاری کردند و هرکدام از اتفاقات در ۴ دهه اخیر می توانست هر انقلابی را در کشورهای دیگر نابود کند ولی به فضل الهی انقلاب اسلامی همچنان پابرجاست و ما باید این نعمت الهی را شکر کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین ربانی گفت: دشمنان جبهه قوی‌ای در مقابل ایران اسلامی تشکیل داده‌اند و امروز برای مقاومت در برابر آنها باید جبهه واحد فعالی آن‌طور که خدا خواسته است ایجاد کنیم.

رئیس مرکز خدمات حوزه به هجرت طلاب به موطن خودشان تأکید کرد و گفت: شهرستان سبزوار طلاب فاضل بسیاری دارد و باوجود این طلاب فاضل نباید هیچ مسجدی در این شهرستان بدون امام جماعت باشد.

وی با بیان اینکه روحانیان نقش مهمی در انقلاب اسلامی دارند گفت: تاریخ درباره ما قضاوت می‌کند که چقدر توانسته ایم به وظیفه‌مان نسبت به انقلاب عمل کنیم؛ روحانیان زحمات بسیاری کشیده‌اند اما بیشتر از اینها باید کار کرد و نقش داشت.

حجت الاسلام و المسلمین ربانی در پایان گفت: نهضت خدمت‌رسانی به مردم، با اخلاق، رأفت و مهربانی، وظیفه ما روحانیان است و اگر می‌خواهیم وارث انبیا شویم، باید این‌چنین باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی، نماینده طلاب سبزوار نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم به حضور طلاب و خانواده های ایشان، با بیان این که شهرستان سبزوار و توابع و حومه آن عالم پروراست، اظهار داشت: هم اکنون بیش از هزار نفر از طلاب سبزواری در قم مشغول تحصیل هستند که ۸۰۰ نفر از ایشان پرونده فعال آموزشی دارند و سال های متمادی و مختلف رتبه های ممتاز را در سطوح مختلف تحصیلی کسب نموده اند.

وی به تعداد حافظان کل قرآن این شهرستان اشاره نمود و ابراز داشت: بالغ بر۵۰ نفر از طلاب سبزواری در کسوت ائمه جمعه خدمت رسانی می کنند و بیش از ۵۰ نفر نیز از اساتید برجسته دانشگاه های کشور هستند؛ شهر سبزوارحوزه ای بسیار فعال و به روز را به منصه ظهور رسانده است.

نماینده طلاب سبزوار در مجمع طلاب و نمایندگان با اشاره به این که علی رغم همه مشکلات و تنگناهای معیشتی، بنیه علمی و معنوی طلاب روز به روز در حال رشد است، خاطرنشان کرد: حضور ده ها جانباز، ایثارگر و رزمنده در میان طلاب و روحانیون سبزوار برکات فراوانی را برای حوزه علمیه این شهرستان ایجاد نموده است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با بیان این که وظیفه داریم منویات رهبر معظم انقلاب را نصب العین فعالیت های خود قرار دهیم، تصریح کرد: ولی فقیه با تیزبینی، حکمت و درایت مثال زدنی این نظام را در جهان بشریت به عنوان نظامی الگو و اسوه ای متعالی معرفی نموده است.

وی با بیان این که رصد تحولات بین المللی و نظام دینی حاکم بر جهان توسط رهبر فرهیخته و مدبر انقلاب اسلامی مسیر پیشرفت را روز به روز نورانی تر نموده است؛ خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دشمنان اسلام و انقلاب را ناامید و دوستان و طرفداران نظام را امیدوار نموده است؛ طلاب، مبلغین و اساتید حوزه های علمیه نقش مهمی و تاثیرگزاری را در تبیین این بیانیه بر عهده دارند.

نماینده طلاب سبزوار در مجمع طلاب و نمایندگان با بیان این که تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و راهبردهای هفتگانه آن را می توان در ایام نوروز در دید و بازدیدهای اقوام تبیین نمود، خاطرنشان کرد: قدم نهادن در مسیر احیای تمدن نوین اسلامی، آن هم در حالی که جهان غرب با تمام توان خود در مقابلش ایستاده، نکته بسیار مهمی است.

وی تاسیس کانون تبلیغی- فرهنگی غدیر را از جمله اقدامات طلاب سبزوار عنوان کرد و ابراز داشت: کانون فرهنگی غدیر، ضمن ایجاد فضا و بسترهای تبلیغی برای طلاب با دعوت از طلاب و خیرین، قصد دارد تا از تمام ظرفیت این عزیزان استفاده حداکثری را در راستای تبیین معارف ناب الهی داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی در بخش پایانی سخنان خود برگزاری دعای ندبه در نخستین جمعه سال را از جمله اقدامات کانون فرهنگی غدیر برشمرد و ابراز داشت: در نخستین جمعه سال دعای ندبه ای با مشارکت بیش از ۱۰۰۰ نفر از مدیران، مسئولان و آحاد مردم  عالم پرور سبزوار، به عنوان حرکتی پویا برکزار می شود که چشم انداز خوبی را برای دفاع از آرمان های الهی انقلاب اسلامی ایجاد نموده و فضای شهر را تا چندین هفته تحت تاثیر خود قرار می دهد.

همچنین حجت الاسلام  ثباتی مقدم نیز در ادامه این نشست، با بیان این که سبزوار شهری کهن و پرآوازه در عرصه های گوناکون به ویژه جهاد و اجتهاد است، اظهار داشت: سبزوار همواره در طول تاریخ سر به دار داده است و تن به ذلت نداده است؛ گواه این مهم نهضت شیعی سربداران و درخشش آن تجلی نور انقلاب و تقدیم شهدا برای اسلام و انقلاب است.

وی با اشاره به این که سبزوار در عرصه علم و اجتهاد همواره پرافتخار بوده است، خاطرنشان کرد: حوزه علمیه سبزوار با گستره ۱۰۰۰ نفری در قم و حضور ۵۰۰ نفری طلاب در مشهد مقدس و نیز استقرار ۵۰۰ نفری در شهر سبزوار افتخاری بزرگ برای مردمان این سرزمین است.

حجت الاسلام  ثباتی مقدم ضمن اشاره به فعالیت مدارس علمیه شهر سبزوار، ابراز داشت: مدرسه فخریه با قدمتی ۱۰۰۰ ساله، میزبان کرسی های بزرگ عالمان برجسته جهان اسلام بوده است.

مدیر حوزه علمیه سبزوار با اشاره به این موقوفات و رقبه های وقفی قابل توجهی برای مدارس علمیه شهر سبزوار ثبت شده است، گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ها و مدارس علمیه سبزوار ارائه نمود و خاطرنشان کرد: مرکز خدمات حوزه های علمیه خدمات ارزشمندی را رقم زده است؛ اما با این حال همچنان در حوزه شهرستان ها آنگونه که باید اقدامی برای مسکن طلاب صورت نگرفته است؛ امیدواریم با ساخت خانه های سازمانی ضمن حمایت از طلاب جوان،از  تازه مزدوجین در مقابل اجاره بهای سنگین مسکن حمایت کنیم.

حجت الاسلام  ثباتی مقدم در پایان با بیان این که بسیاری از مساجد و روستاهای سبزوار فاقد روحانی مستقر است، اظهار داشت: شهر سبزوار نیازمند حضور فعال و پرافتخار طلاب و روحانیون در عرصه های مختلف تبلیغی است.