رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان فارس: نهضت خودجوش مهمان نوازی مردم شیراز در سیل اخیر مثال زدنی بود.

نماینده طلاب و فضلای شیراز گفت: فرهنگ مهمان نوازی مردم شیراز در این سیل، بسیار چشمگیر بود و مردم شیراز نگران مسافران نوروزی بوده و نهضت خودجوشی اتفاق افتاد که سبب شد مردم شیراز به کمک مسافران نوروزی بروند و برخی از آنان را در منازل خود جای دهند.

حجت الاسلام و المسلمین استوار میمندی، نماینده طلاب و فضلای شیراز در گفتگو با خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم به ارائه گزارشی از وضعیت سیل شیراز و امدادرسانی های انجام شده پرداخت و گفت: سیل شیراز به لحاظ وسعت و حجم سیل، کمتر از گلستان، لرستان و خوزستان بود؛ اما به لحاظ وسعت آسیب انسانی و تلفات جانی رتبه اول را داشت و همه را شوکه کرد؛ چراکه بیشترین آفات و تلفات انسانی را در عرض ۲۰ دقیقه قریب به ۲۲ نفر در سیل شیراز داشته ایم.

رئیس مجمع طلاب و فضلای استان فارس خاطرنشان ساخت: سیل در روز دوشنبه، پنجم فروردین قسمت شمالی شیراز را تحت تأثیر قرار داد؛ اگرچه بقیه شهر شیراز دور از حادثه بود.

حجت الاسلام استوار میمندی با اشاره به دلائل جاری شدن سیل، تصریح کرد: حدود ۲۰ سال قبل دروازه ورودی به شیراز تعریض و مسیل و دره کناری آن پر شد تا ماشین ها بتوانند تردد بهتری داشته باشند و همان زمان لوله ای با قُطر حدود یک و نیم متر زیر این بلوار پیش بینی شد؛ اما لازم بود که این معبر هر ساله لایروبی و کنترل شود؛ اما در این حادثه حدود پنج برابر ظرفیت ورودی، حجم آبی بود که به خاطر سیل راه افتاد که این لوله جوابگو نبود و آب به سمت خیابان سرریز شد و شاهد اتفاقات ناگوار برای مردم و مسافرین بودیم.

وی بیان داشت: پس از وقوع سیل، هشت نفر از روحانیون تبلیغی که عازم شیراز شده بودند، به سمت دروازه قرآن حرکت کرده تا بتوانند کمکی کنند؛ اما با بی مهری برخی از حاضرین در صحنه مواجه شدند؛ ولی این عزیزان در صحنه ماندند و به گونه ای امدادرسانی را مدیریت کردند که هلال احمر، نیروی انتظامی و بقیه دستگاه های امدادی با کمک آنان موفق شدند بحران پیش آمده را بهتر مدیریت کنند؛ پس از این حضور فعال و اثرگذار، برخی از افرادی که بی مهری کرده بودند، اظهار شرمندگی نموده و عذرخواهی کردند.

نماینده طلاب و فضلای شیراز اظهار داشت: در این سیل به ۲۱۵ ماشین نیز خسارت وارد شد و با ۲۲ جانباخته ای که در این حادثه جان خود را از دست دادند بیشترین آمار تلفات برای سیل شیراز ثبت شد، آسیب جدی روحی و روانی زیادی نیز برای خانواده های این افراد و مصدومان حادثه رخ داد؛ اما قوه قضائیه در حال حاضر به دنبال مقصرین این قضیه است تا این افراد مورد محاکمه قرار بگیرند.

حجت الاسلام استوارمیمندی ابراز داشت: روان آب دومی نیز روز بعد در شیراز به راه افتاد که محله سعدی را تحت تأثیر قرار داد و منازل و امکانات مردم مورد آسیب قرار گرفت؛ اما خوشبختانه تلفات جانی نداشت؛ پس از این حادثه حضور طلاب و روحانیون شیراز برای کمک به مردم، بسیار پرشور بوده است؛ به گونه ای که مردم آن منطقه می گفتند مگر اینجا حوزه علمیه باز شده است که این همه طلبه حضور دارند؟

وی خاطرنشان ساخت: خوشبختانه پس از سیل اول، به دستور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز درب تمام مساجد باز شد و قریب به ۶۵۰ خانواده نیز با همیاری حوزه علمیه فارس در مصلی شیراز اسکان داده شده و تعداد زیادی نیز در نمایشگاه شهرک گلستان مورد استقبال قرار گرفتند.

نماینده طلاب و فضلای شیراز تصریح کرد: فرهنگ مهمان نوازی مردم شیراز در این سیل بسیار چشمگیر بود و مردم نگران مسافران نوروزی بوده و نهضت خودجوشی اتفاق افتاد که سبب شد مردم شیراز به کمک مسافران نوروزی بروند و برخی از آنان را در منازل خود جای دهند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب استان فارس تصریح کرد: همچنین تعمیرگاه های ماشین و موبایل برای تعمیر اتومبیل ها و موبایل های آسیب دیده در این حادثه اعلام آمادگی کردند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان فارس خاطرنشان ساخت: طلاب و فضلا امدادرسانی مناسبی در این قضیه داشته که جای قدردانی از این عزیزان دارد.

حجت الاسلام و المسلمین استوار بیان داشت: از حضرت آیت الله اعرافی مدیر محترم حوزه های علمیه تشکر می کنیم؛ چراکه در تمام استان های سیل زده به مدیران اعلام کردند که از ظرفیت طلاب و حوزه ها برای کمک به سیل زدگان استفاده کنند و خود ایشان نیز به استان های سیل زده سرکشی کردند و همین باعث شد مدیران مدارس، اردوهای جهادی را در استان های سیل زده برگزار کنند به همین دلیل باید در جامعه محترم مدرسین از این سیاست تقدیر شده و برای آینده تقویت شود.

وی در پایان یادآور شد: یکی از تهدیدهایی که سیل اخیر به فرصت تبدیل کرد، هجم تبلیغات زیاد بر علیه نهاد روحانیت بوده که با حضور جهادی و پرشور طلاب در کمک به سیل زدگان، خنثی و به فرصت تبدیل شد.