حجت الاسلام والمسلمین تهجدی در جمع طلاب ساوه و زرندیه

خطبه شعبانیه از بهترین منشورهای اخلاقی و معرفتی است که ضمن بیان تمام مسائل و مباحث اخلاقی، بر آمادگی استقبال از ماه ضیافت الهی تأکید نموده، پرهیز از گناه را بهترین عمل فراموش شده سعادت آفرین ذکر می کنند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین تهجدی در جلسه طلاب و فضلای ساوه و زرندیه که پنج شنبه، بیست و نهم فروردین ماه برگزار شد، به جایگاه والای هم اندیشی های حوزوی اشاره نمود و ابراز داشت: نشست هم اندیشانه طلاب از مهمترین اجتماعاتی است که در آن ضمن مطالبه گری عمومی، راه کارهای حل مشکلات و دغدغه های مردم از مسئولین بازخواست می شود.

وی افزود: طلاب در این جلسات ضمن توجه به مشکلات و دغدغه هایی که با حضور در میان مردم از نزدیک لمس نموده اند، مطالبه گری از مسئولین شهر را در عرصه عمل به منصه ظهور می رسانند.

سخنران این نشست در ادامه به اعیاد ماه شعبان المعظم اشاره نمود و ابراز داشت: در این ایام سالروز ولادت سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین علیه السلام قرار دارد، که ابقای رسالت به وسیله نهضت عاشورایی سید الشهدا علیه السلام به واقعیت پیوست؛ اگر کربلا نبود، اسلام در ورطه انحراف و نابودی قرار می گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین تهجدی با تأکید بر این که مقابله با انحراف در حرکت عاشورا و کربلا به عینبت پیوست، اظهار داشت: سید الشهدا علیه السلام در صحنه کربلا حرکتی را برای مقابله با انحرافی که می رفت ارزش ها و ضد ارزش ها را در هم آمیزد آغاز و  قوه تشخیص مردم را تقویت نمودند.

وی افزود: صحنه کربلا، حرکتی برای به خود آوردن مردم و بالابردن قوه تشخیص جامعه اسلامی بود، نهضت عاشورا مهمترین عامل تحکیم رسالت نبوی بود.

استاد حوزه علمیه ساوه به ویژگی های متمسکین به اهل بیت علیهم السلام به ویژه امام حسین(علیه السلام) اشاره نمود و اذعان داشت: شیعیان، علی رغم همه فشارهایی که در گستره تاریخی با ان روبرو  بودند، روز به روز در حال رشد بوده، ضمن تقویت بنیه های معرفتی خویش، در عرصه گسترش آماری به دست آوردهای ارزشمندی دست یافته اند.

حجت الاسلام والمسلمین تهجدی ولادت حضرت عباس(ع) را دیگر رویداد ماه شعبان المعظم دانست و ابراز داشت: علمدار کربلا مورد حمایت و لطف اهل بیت علیهم السلام قرار داشتند و ایشان تفکر مولی الموحدین علی بن ابیطالب علیه السلام را در خود نهادینه نموده، برای نقش آفرینی در قیامی که در صحنه عاشورا به منصه ظهور رسید، تربیت شدند.

وی ضمن بیان فرازهایی از رشادت های عباس بن علی(علیه السلام)، یادآور شد: تمام روایان، به رشادت های غیر قابل وصف حضرت عباس علیه السلام اعتراف نموده بر لطف و محبت ائمه اطهار علیه السلام نسبت به ایشان اقرار کرده اند؛ چرا که عباس علیه السلام مظهر عبادت، بندی و ولایت پذیری بود.

سخنران نشست نیمه شعبان و ولادت با سعادت منجی عالم بشریت را از دیگر رویدادهای این روزها برشمرد و ابراز داشت: شیعه واقعی همواره در انتظار ظهور آخرین حجت خداوند متعال به سر می برد.

حجت الاسلام والمسلمین تهجدی با بیان این که صاحب الزمان(عج) ندای الهی که اباعبدالله الحسین علیه السلام در صحنه کربلا سر دادند را فریاد خواهند زد، ابراز داشت: خطبه شعبانیه از بهترین منشورهای اخلاقی و معرفتی است که ضمن بیان تمام مسائل و مباحث اخلاقی، بر آمادگی استقبال از ماه ضیافت الهی تأکید نموده، پرهیز از گناه را بهترین عمل فراموش شده سعادت آفرین ذکر می کنند.

مهندس منصوری نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، با بیان این که مواجهه با سختی ها و مشکلات اجتماعی نیازمند همدلی، همکاری و هم افزایی همگانی است، ابراز داشت: انتقاد سازنده دغدغه مندان نسبت به مشکلات اقتصادی و اجتماعی از سر دلسوزی بوده، نیازمند توجه مسئولین به این مقوله هاست.

وی مطالبه گری را از اساسی ترین ملزومات صیانت از آرمان های انقلاب اسلامی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: علی رغم تمام مشکلات، و سنگ اندازی ها، تحریم ها و تهدیدهایی که در عرصه های مختلف مواجه هستیم، همواره شاهد الطاف و امداد های الهی بوده ایم.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از جناح زدگی در مواجهه با مسائل اقتصادی و اجتماعی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به جامعه آرمانی، همگان باید در کنار هم نقش آفرین بوده، نسبت به وظایف فردی، گروهی و اجتماعی اهتمام بشتری داشته باشیم.

وی با بیان این که تمام آحاد جامعه در عرصه مقابله با مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور وظیفه ای غیر قابل انکار بر عهده دارند، تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان ملت، توسط خود مردم کنترل و نظارت شده، رویکردها، افعال و اقدامات آن توسط ملت بازشناسی و بازخواست قرار می گیرد.

مهندس منصوری در بخش پایانی سخنان خود گزارشی از طرح هایی خود در مجلس شورای اسلامی در رابطه با ارتقاء سطوح معیشتی و اجتماعی مردم به ویژه شهر ساوه ارائه نمود  و خاطرنشان کرد: ساوه چهل سال بود که بیمارستان نداشت؛ این مهم با همدلی، تلاش، همت و پیگیری تمام مسئولین شهرستان عملیاتی و تجهیز شد.

آقای میرزایی فرماندار شهر ساوه که در جمع طلاب و فضلای ساوه حضور یافته بود، با بیان این که سیل اخیری که چندین استان کشور را گرفتار خود نموده بود، ما را نسبت به بی تدبیری ها و بی مدیریتی ها اجتماعی واقف کرد،  اظهار داشت: همه ارکان شهرستان ساوه در کمک به سیل زدگان سنگ تمام گذاشته، طنین انسجام و همبستگی ملی را هم نوا با دیگر هموطنان سر دادند.

وی با بیان این که در امداد به سیل زدگان، شاهد اتفاق مبارکی بودیم، گفت: حضور میدانی و جهادی طلاب و فضلای حوزه علمیه حرکتی زیبا را در عرصه خدمت رسانی به سیل زدگان خلق نمود؛ این دستاورد مترقی حوزوی که در عرصه کمک رسانی به هم وطنان سیل زده، به منصه ظهور رسید، ضمن ارتقاء جایگاه روحانیت در جامعه، در وحدت آفرینی اجتماعی نقش بسزایی داشت.

فرماندار شهر ساوه با بیان این که باید، نزولات آسمانی و گسترش حجم آب پشت سدها را به خوبی مدیریت نماییم، خاطرنشان کرد: همواره باید قدردان نعمت های الهی باشیم.

وی با تأکید بر این که نیاز است تا طلاب و روحانیون، نقش کلیدی خود را که در همیشه تاریخ ایفا نموده اند، بیش از پیش بازشناسی و فعال تر نماید، خاطرنشان کرد: توجه به آموزش های اجتماعی نقش بسزایی در بهبود مشکلات و معضلات اجتماعی دارد، هر جا آموزش داده در عرصه آگاهی بخشی ورود نموده ایم، به موفقیت های قابل توجهی دست یافته ایم.

سخنران نشست با تأکید بر این که دانایی بخشی، آگاهی دهی و ارتقاء سطح معرفت و بینش در حوزه های دینی و غیر دینی از مهمترین وظایف طلاب و روحانیون به شمار می رود، ابراز داشت: تعامل مسئولین با طلاب و روحانیون در فرهنگ سازی اجتماعی بسیار موثر بوده، سطح شناخت و بصیرت افزایی اجتماعی را ارتقاء خواهد داد.

میرزایی در پایان با بیان این که امروز کشور در شرایط حساسی قرار دارد، ابراز داشت: قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی، هدیه امریکا به صهیونیست ها و ایادی منطقه ای استکبار جهانی بود، که اتحاد ملتو حمایت ایشان از سپاه پاسداران پاسخی کوبنده به این دسیسه استکباری بود.

حجت الاسلام والمسلمین صفت الله شیخی نیز در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به حضور روحانیون، گزارشی از اقدامات مسئولان شهرستان به ویژه نماینده فرماندار و نماینده مجلس شورای اسلامی ارائه نمود و ابراز داشت: نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی، از موفق ترین نمایندگان است.

وی عدم وامداری نسبت به جریان ها و گروه های سیاسی را از ویژگی های بارز نماینده واقعی ملت عنوان کرد و اظهار داشت: در روزگاری که بنا به دلایل داخلی و دسیسه های خارجی مردم با مشکلات فراوانی روبرو هستند، تجلی همدلی ملت در سیل اخیر شور و امید مثال زدنی را در میان آحاد مختلف مردم ایجاد کرد.

نماینده طلاب و فضلای ساوه در با بیان این که بارندگی های اخیر با این که تلخی زیادی داشت و عده قابل توجهی از هم وطنان را با سختگی های غیر قابل وصفی روبرو ساخت، خاطرنشان کرد: این رویداد همدلی و ایثار مثال زدنی را به منصه ظهور رساند و  اتحاد ارزشمندی را میان مردم و مسئولین ایجاد نمود.

وی به پیش قدمی حوزه های علمیه در عرصه خدمت رسانی به سیل زدگان را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: بیش از هزار نفر از طلاب و روحانیون حوزه های علمیه در قالب گروه های جهادی، با حضور در جمع سیل زدگان، پیشتاز در خدمت رسانی به هم وطنان سیل زده هستند.

حجت الاسلام والمسلمین شیخی در ادامه به اقدام نابخردانه امریکا در قرار دادن نام سپاه پاسدارن در لیست گروه های تروریستی اشاره نمود و ابراز داشت: هم آوایی زیبای مردم، روحانیون، دانشجویان و نیروهای نظامی  در خدمت رسانی به سیل زدگان، تجلی وحدت و همدلی اجتماعی است.

نماینده طلاب ساوه با تأکید بر این که جمعیت زیادی از طلاب و روحانیون در عین مشقت با عزتمندی زندگی می کنند، خاطرنشان کرد: علی رغم فزونی هجمه های دشمن در قبال طلاب، روحانیون همچنان از تاثیرگذارترین اقشار اجتماعی بوده، از پایگاه مردمی قوی برخودار هستند.

حجت الاسلام والمسلمین شیخی در بخش پایانی سخنان خود، گزارشی از فعالیت مدارس علمیه شهرستان ساوه ارائه نمود و خاطرنشان کرد: در عصر کنونی بالغ بر ۹۰ درصد مدیران و مسئولان نظام خادم ملت و امین مردم هستند؛ ولی همین چند درصد ناتوان زیبنده حکومت و جامعه اسلامی نیست.