استاندار خراسان جنوبی در بین طلاب و فضلای این استان

حوزه های علمیه پشتوانه مهمی برای ماست و از علما و روحانیون درخواست داریم که در سطح استان ساکن شده و به فعالیت های تبلیغی و فرهنگی بپردازند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، مهندس معتمدیان در جلسه طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی که یک شنبه، یکم اردیبهشت ماه در مسجد مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، اظهار داشت: ۱۴ سال از عمر تأسیس استان خراسان جنوبی می گذرد و علیرغم پتانسیل و ظرفیت هایی که در این استان وجود دارد، اما همچنان از آن به استان محروم نام می برند.
وی ابراز داشت: یقینا استان خراسان جنوبی از استان های برخوردار مواهب و نعمت های الهی است که خوشبختانه این نعمت ها در شهرستان های گوناگون استان وجود دارد؛ هر یازده شهرستان استان، بحمدالله از ظرفیت ها و پتانسیل های خدادای برخوردار هستند؛ اگر محرومیتی است، محرومیت عدم نگاه درست به این منطقه است.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان ساخت: ما نیازمند برنامه های کارشناسی شده مبتنی بر ظرفیت های استان هستیم تا بتوانیم به دستاوردهای بهتری در مباحث گوناگون برسیم.

مهندس معتمدیان تصریح کرد: برنامه میان مدتی با نام برنامه توسعه استان با چهار ضلع تدوین کرده ایم تا بتوانیم کارهای این استان را مطابق با برنامه به پیش ببریم.

وی بیان داشت: مرز مشترک با کشور افغانستان، یکی از ظرفیت های مناسب در این استان است که می تواند خروجی های مناسبی برای ما داشته باشد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: استان خراسان جنوبی دوران ۲۰ ساله خشکسالی را پشت سر گذاشته که متأسفانه ضررهای زیادی را به این استان وارد نموده است.

معتمدیان ابراز داشت: ما به دلیل عدم استقبال مناسب کشور افغانستان نتوانسته ایم به درستی از مزایای مالی و تجاری این مرزها استفاده نماییم.

وی خاطرنشان ساخت: در اسفندماه گذشته، سهمیه ۱۰ میلیون لیتری را برای استان خراسان جنوبی دریافت کرده ایم که در این راستا، توسعه فروش سوخت به کشور افغانستان یکی از برنامه های ماست تا بتوانیم دستاوردهای مناسبی برای استان داشته باشیم.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در فروردین ماه امسال، این سهمیه به ۱۵ میلیون لیتر افزایش پیدا کرده تا کمکی به مرزنشینان استان خراسان جنوبی شده و جلوی مهاجرت ها گرفته شود.

معتمدیان بیان داشت: در استان خراسان جنوبی ۴۹ ماده معدنی شناخته شده دارد که در این زمینه نیز فعالیت هایی را آغاز کرده ایم تا بتوانیم تولید ثروت، درآمد و اشتغال در سطح استان داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰۰ روستای استان خراسان جنوبی مشکل آب آشامیدنی داشته و با تانکر به این روستاها آب رسانده می شود که اولویت کوتاه مدت ما تأمین آب برای مردم این روستاهاست.

استاندار خراسان جنوبی ابراز داشت: ترویج توسعه آبخیزداری یکی از برنامه های استانداری است؛ قریب به ۲۳۰۰ بند برای بحث آبخیز داری با ظرفیت ۸۰ میلیون لیتر در استان انجام شده است که خوشبختانه در بارندگی اخیر، قریب به ۶۰ میلیون لیتر نگهداری شده است.
معتمدیان خاطرنشان ساخت: استفاده از آب های ژرف، انتقال آب از دریای عمان و … از جمله برنامه های بلندمدت برای موضوع آب است تا بتوانیم مشکل آب در این استان را مرتفع نماییم.

وی تصریح کرد: ما در محصول کشاورزی زرشک رتبه جهانی داشته و ۹۷ درصد زرشک کل کشور در استان خراسان جنوبی تولید می شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان داشت: ما رتبه دوم زعفران و رتبه اول عناب در کشور را داریم؛ اما خام فروشی این محصولات، ضررهایی را برای مردم این استان داشته و ارزش افزوده آن در جیب دلالان قرار دارد.

معتمدیان اظهار داشت: به دنبال آن هستیم تا بسته بندی و صادرات این محصولات نیز در استان خراسان جنوبی اتفاق بیفتد تا سود آن در جیب مردم این استان برود.

وی ابراز داشت: در استان خراسان جنوبی بیش از ۱۵۰۰ اثر ملی شناسایی و ۶۰ نوع جاذبه طبیعی وجود دارد که متأسفانه اطلاع رسانی مناسبی از آن نشده است.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان ساخت: ما نیازمند همفکری، هم اندیشی و کمک هستیم تا بتوانیم برنامه هایی که برای این استان داریم را دنبال نماییم.

معتمدیان تصریح کرد: استان خراسان جنوبی، سرزمین ناشناخته هاست که در زمینه هایی همچون علمی و دانشگاهی دارای مشاهیر، مفاخر و بزرگان بسیاری هستیم.

وی بیان داشت: جمهوری اسلامی کارهای زیادی را در سطح استان خراسان جنوبی انجام داده است و امروز شش هزار کیلومتر از جاده های روستایی آسفالت شده و تمام روستاها از نعمت برق برخوردار هستند, همچنین ۶۰ درصد از روستاهای استان از نعمت گاز برخوردار شده و ان شاءالله تا پایان این دولت، ۱۰۰ درصد روستاها از این نعمت برخوردار خواهند شد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: به دلیل تدین مردم این استان، کمترین ضریب نفوذ ماهواره در خراسان جنوبی بوده و از برنامه های ماست تا بتوانیم مشکلات ارتباطی و دیجیتالی را برطرف نماییم.

معتمدیان ابراز داشت: امروز دو هزار عضو هیأت علمی و ۵۰ هزار ظرفیت دانشجو در استان خراسان جنوبی وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.

وی خاطرنشان ساخت: نیازمند حضور بیشتر و بهتر طلاب و روحانیون در سطح استان خراسان جنوبی هستیم تا بتوانیم از ظرفیت شما عزیزان استفاده نماییم.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: حوزه های علمیه پشتوانه مهمی برای ماست و از علما و روحانیون درخواست داریم که در سطح استان ساکن شده و به فعالیت های تبلیغی و فرهنگی بپردازند.

معتمدیان بیان داشت: مباحث دینی و اعتقادی از اولویت های مردم استان خراسان جنوبی است و گاهی به روستاهایی می رویم که علیرغم مشکلات گوناگونی که دارند، درخواست روحانی و ساخت خانه عالم را دارند تا بتوانند از حضور شما عزیزان استفاده نمایند. در پایان سخنان استاندار خراسان جنوبی، برخی از طلاب و فضلا سؤالاتی را مطرح و مهندس معتمدیان به آن پاسخ داد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین قربانی، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان خراسانی جنوبی نیز در ابتدای این جلسه ضمن تبریک ولادت حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف، اظهار داشت: انتظار عملکرد غیرسیاسی یکی از درخواست های مردم از مسئولین است تا شاهد توزیع عادلانه امکانات در سطح استان باشیم.

وی ابراز داشت: استفاده از مدیران لایق یکی از توقعات مجموعه روحانیت است؛ چراکه شایسته سالاری، اصلی است که باید به آن پایبند بود.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی خاطرنشان ساخت: استفاده از ظرفیت نماینده رهبر معظم انقلاب در استان و نماینده محترم خبرگان که امروز در رأس قوه قضائیه قرار دارند، از دیگر توقعات از استاندار محترم است.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی با تأکید بر اینکه مطالبه گری باید عمومی شود، تصریح کرد: طرح جهادی و همگانی مطالبه مردم محروم استان خراسان جنوبی از ضروریاتی است که باید به آن توجه داشت؛ روحانیت پل ارتباطی با مردم است که متأسفانه این پل در چند سال اخیر با آسیب هایی روبرو شده است و باید ترمیم شود.

وی بیان داشت: از حجج اسلام والمسلمین عبادی و رئیسی انتظار داریم که با تمام توان در مطالبات به حق مردم، مسئولین محترم را کمک نمایند تا بتوانیم شاهد دریافت بودجه های بهتر برای استان باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی اظهار داشت: خشکاندن ریشه های قوم گرایی و منطقه گرایی از دیگر انتظاراتی است که از استاندار محترم داشته و متأسفانه مورد سوء استفاده واقع شده است.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی ابراز داشت: نمایندگان طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی در کنار پیگیری کارهای طلاب، جلسات گوناگونی را نیز با مسئولان مختلف در سطوح گوناگون داشته و به دستاوردهای مناسبی دست پیدا کرده است.

مهندس جعفری، مدیرکل مسکن و شهرسازی استان خراسان جنوبی نیز در این جلسه ضمن تبریک ولادت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف اظهار داشت: تأمین مسکن یکی از مطالبات طلاب و روحانیون است که در این راستا، پیگیری هایی از سوی مرکز خدمات حوزه های علمیه انجام شده که تلاش می کنیم قسمتی از مشکلات مسکن طلاب را حل نماییم.

وی ابراز داشت: ما در شهرهای بیرجند و قاین مشکل تأمین زمین داشته که باید زمین هایی خریداری شود تا بتوانیم زمین های مورت تقاضا را تأمین نماییم.

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان خراسان جنوبی خاطرنشان ساخت: فاقدین مسکن، سرپرست خانوار با شرایط خاص و دارای حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا از جمله شرایطی است که برای اهدای زمین به متقاضیان در قانون آمده است.

باقری، مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی نیز در این جلسه تصریح کرد: کمیته همکاری های حوزه و آموزش پرورش فعالیت های مناسبی دارد که در این راستا از ظرفیت و پتانسیل روحانیت استفاده می شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر ۱۵۰ مشاور مذهبی برادران و خواهران در مدارس آموزش و پرورش استان حضور فعال داشته و در حال فعالیت می باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی اظهار داشت: استفاده از روحانیون و مبلغین در ایام و مناسبت های گوناگون از دیگر برنامه های ماست که خوشبختانه در حال انجام است.

باقری ابراز داشت: از طلاب وظیفه نیز در سطح مدارس مهم آموزش و پرورش استان در حال استفاده می باشیم.

وی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر یک هزار و ۷۰۰ نمازجماعت در مدارس آموزش و پرورش استان برگزار می شود که البته بخشی از امامان جماعت، روحانیون عزیز هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی تصریح کرد: از حضور طلاب و روحانیون در سطح مدارس استقبال کرده و نیازمند حضور شما هستیم.

گفتنی است در پایان این جلسه، کمیسیون هایی با موضوعاتی همچون «مسکن»، «فرهنگ و آموزش»، «فرهنگی و تبلیغی» و «امداد و خدمات» با حضور طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی برگزار شد.