هفدهمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره با حضور آیت الله سعیدی

آیت الله سعیدی در جمع نمایندگان طلاب: تقریب الی‌الله معرفت پیدا کردن به ذات حق تعالی و عمل درست و دقیق بر اساس آموزه‌های دینی در عرصه‌های مختلف زندگی است / رهبری در اوج مظلومیت اما مقتدر در حال ادامه دادن مسیر امام خمینی(ره) هستند و نه فقط ایران اسلام و کشورهای اسلام بلکه جهان از تصمیم‌های این شخصیت تاثیر می‌پذیرد.

[گزارش تصویری]

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) در هفدهمین مجمع عمومی از هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب که چهارشنبه، چهارم اردیبهشت ماه در صحن حضرت زهرا(س) حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، با بیان اینکه تقریب به خداوند متعال به معنای تقریب مکانی نیست، اظهار کرد: تقریب الی‌الله معرفت پیدا کردن به ذات حق تعالی و عمل درست و دقیق بر اساس آموزه‌های دینی در عرصه‌های مختلف زندگی است.

وی ابراز داشت: یکی از بال‌های پرواز به سمت خداوند متعال این است که از دشمنان اهل‌بیت(ع) دوری بجوییم و با یاران آن حضرت یار باشیم؛ ما با اهل بیت(ع) شاد هستیم و گرنه اگر بخواهیم با مستکبران دنیا پیوند داشته باشیم به هیچ جایی نخواهیم رسید.

تولیت حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) از تلاش دشمنان برای محاصره اقتصادی نظام اسلامی یاد کرد و گفت: اجتماع ما در جوار حرم بانوی کرامت برای اظهار محبت به اهل‌بیت(ع) و ادامه دادن راه این بزرگواران و اعلام بیزاری از دشمنان آن‌هاست که بر اساس پایداری و مقاومت مقابل مستکبران تعریف می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان قم خاطرنشان کرد: ما با دشمنان مخالفیم اما ارتباط معقول و منطقی با آن‌ها در مسیر اهل‌بیت(ع) و بر اساس شیوه این بزرگواران منافاتی با اصل بیزار بودن از آن‌ها ندارد.

آیت‌الله سعیدی از آماده شدن مردم برای ماه مبارک رمضان یاد کرد و گفت: مردم تلاش می‌کنند تا سال معنوی دیگری را آغاز کنند و به ایمان و تقوای بیشتری برسند.

وی با بیان اینکه در ایام ماه رمضان آیین معنوی غبارروبی مزار شهدا و امامزادگان باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: طهارت نشان‌دهنده شخصیت انسان‌هاست اما در آیین غبارروبی ما به دنبال غبارروبی از درون خود هستیم وگرنه ضریح‌های مطهر نیازی به غبارروبی ما ندارند بلکه ما هستیم که نیازمند غبارروبی دل خود هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قم یادآور شد: رهبری در اوج مظلومیت اما مقتدر در حال ادامه دادن مسیر امام خمینی(ره) هستند و نه فقط ایران اسلام و کشورهای اسلام بلکه جهان از تصمیم‌های این شخصیت تاثیر می‌پذیرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در این جلسه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، اظهار داشت: آخرین جلسه امسال مجمع عمومی نمایندگان را در نزدیک ترین مکان به مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار خواهیم کرد تا از این فضا به بهترین نحو استفاده معنوی داشته باشیم.

وی ابراز داشت: ما باید قدردان موقعیتی شهر مقدس قم باشیم؛ چراکه در کنار مزار حضرت فاطمه معصومه(س) بوده و باید قدر آن را بدانیم.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: طرح های بسیاری از سوی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم به شورای عالی حوزه های علمیه ارسال شده است که در پاسخ به این طرح ها اعلام شده است که بسیاری از این طرح ها در حال اجرا بوده و برخی دیگر نیز در حال پیگیری است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد تصریح کرد: ما از معاونین حوزه دعوت نموده تا در میان نمایندگان طلاب و فضلا به ارائه گزارش پرداخته و در جریان کار فعالیت ها در حوزه قرار بگیرید.

وی بیان داشت: رئیس کمیسیون های مجمع نمایندگان نیز می توانند از معانین حوزه دعوت به عمل آورده تا از نظرات، پیشنهادات و برنامه های این عزیزان نیز استفاده شود.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اظهار داشت: از نماینده ولی فقیه در استان قم، آیت الله سعیدی که بنده قریب به ۱۰ سال است در خدمت ایشان هستم، کمال تقدیر و تشکر را داریم؛ چراکه شخصیتی فعال بوده و با بودجه کم، کارهای فراوانی در آستانه مقدسه انجام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد ابراز داشت: سالانه بیش از ۲۰ هزار توریست خارجی از آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه (س) زیارت می کنند که برنامه های خوبی از سوی آستانه برای آنان برنامه ریزی شده است.

وی خاطرنشان ساخت: آستانه مقدسه در موضوع کمک به سیل زدگان نیز ورود بسیار مناسبی داشته و آیت الله سعیدی تلاش های بسیاری داشته اند.

همچنین در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین حسین شاکری فر، نماینده طلاب و فضلای کازرون و نورآباد ممسنی به عنوان سخنران پیش از دستور به ایراد سخن پرداخت و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی گام دوم انقلاب را به دوش جوانان گذاشته و در بیاینه خود قریب به ۳۸ مرتبه از اصطلاح جوانان استفاده کرده اند؛ گام اول انقلاب در چهار دهه گذشته به دست جوانان آن زمان به نحو احسن و در حد توان آن روزگار انجام گرفت و به عنوان مثال اضمحلال طاغوت کار آسانی نبود و جوانان به خوبی توانستند این کار را انجام دهند.

وی ابراز داشت: جنگ و مقابله با کفر و شرک توسط ملتی با دست خالی کاری نشدنی بود که به دست مردم و جوانان به سرانجام رسید.

نماینده طلاب و فضلای کازرون خاطرنشان ساخت: اینکه امروز رهبر انقلاب احساس می کنند که قرارگاه فرهنگی بقیه الله توسط سرداران دفاع مقدس راه اندازی و مدیریت شود، به این معناست که مدیریت سابق جوابگو نبوده است و با مدیریت جهادی می توان جوابگوی مشکلات جامعه بود.

حجت الاسلام والمسلمین شاکری فر تصریح کرد: امروز طلاب جوان معمم در خدمت به مردم کارهای با ارزشی انجام داده اند که نشان از جهاد طلاب و فضلاست.

وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب، امسال را به نام رونق تولید نامگذاری کردند و سوال اینجاست که آیا منظور ایشان فقط رونق و تولیدات اقتصادی است؟ آیا ما به عنوان حوزویان در بستر تولید نقشی نداریم؟ ما برای تولید علمی و شیوه های نوین خدمتی و تبلیغی چه برنامه ای داریم؟ رسالت ما در این زمینه سنگین است.

نماینده طلاب و فضلای کازرون اظهار داشت: درباره سیل فقط از خسارات گفته می شود؟ آیا برکات سیل کم بوده است؟ می گویند در ۵۰ سال قبل بی سابقه بوده است؛ چرا شکر خدا را نمی کنیم؟ چرا شکر انسجام و وحدت ایجاد شده را انجام نمی دهیم؟

حجت الاسلام والمسلمین شاکری فر ابراز داشت: مجمع نمایندگان طلاب باید برای تقدیر از مجاهدان در مناطق سیل زده و تهیه مستند از فعالیت ها، برنامه داشته باشد؛ حوزه علمیه نیز باید برای حوادث غیرمترقبه آمادگی کامل داشته باشد.

وی خاطرنشان ساخت: در پایان از هیأت رئیسه محترم تقاضا داریم پیشنهادات و نظرات نمایندگان طلاب و فضلا را پیگیری کرده و پاسخ آن را دهد.

در پایان این مجمع، طرح دوفوریتی انتصاب دوساله رئیس کمیسیون های مجمع نمایندگان قرائت شد که پس از شنیدن نظرات مخالفان و موافقان، نمایندگان طلاب و فضلا به این طرح رأی ندادند.