امام‌جمعه حسن‌آباد یاسوکند در جمع طلاب و فضلای بیجاری مقیم قم

حجت‌الاسلام احدی گفت: پیگیری و اخذ سه حلقه چاه نیمه عمیق در منطقه برای احیای باغ‌ها سبب شده تا مهاجرت معکوس در منطقه و امید به زندگی بیشتر شود / طلاب باید در مناطق محروم حضور داشته باشند

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام محمدباقر احدی امام‌جمعه حسن‌آباد یاسوکند در جمع طلاب و فضلای بیجاری مقیم قم که جمعه، ششم اردیبهشت ماه برگزار شد، بیان داشت: خدای تعالی را شاکرم که این توفیق برای بنده حاصل شد تا در جمع سربازان امام عصر(عج) و شاگردان مکتب امام صادق(ع) حضور پیدا کنم.

وی تصریح کرد: بخش کُرانی از نظر دامداری و کشاورزی دارای ظرفیت‌های بالایی است و در کنار این بخش‌ها بیشترین معادن کشور به‌ویژه آهن را در خود جای‌داده است و همچنین این منطقه از بخش‌های خالص شیعه استان کردستان به شمار می‌رود.

امام‌جمعه حسن‌آباد یاسوکند عنوان کرد: مردم ولایی بیجار و کُرانی یکی از پشتوانه‌های عظیم انقلاب اسلامی بوده‌اند و هم‌اکنون نیز انقلابی و ولایی هستند؛ بیش از ۹۹ درصد واجدین شرایط بخش کُرانی در آخرین انتخابات کشور شرکت کردند و این نمونه کوچکی از انقلابی گری این دیار و خطه از غرب کشور است.

وی ادامه داد: از زمانی که بنده در کُرانی حاضر شدم دو روحانی در حال فعالیت تبلیغی بودند اما هم‌اکنون با همکاری‌های حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی و سازمان تبلیغات ۱۱ نفر روحانی را در منطقه جذب کرده‌ایم و از طلاب و فضلا می‌خواهیم که زکات علم خود را در روستاهای محروم بپردازند.

حجت‌الاسلام احدی اظهار داشت: یکی از نکاتی که رهبری در سخنرانی خود در استان کردستان فرمودند این است: «در این منطقه بمانید و این منطقه را آباد کنید.»

وی افزود: بزرگ‌ترین دهستان بیجار در بخش کُرانی متأسفانه در هر ۴۸ ساعت یک ساعت آب داشت و هم‌اکنون با نزول بارش نعمت الهی در هر ۴۸ ساعت ۴ ساعت آب قابل شرب دارد.

وی اضافه کرد: با این شرایط من به‌تنهایی نمی‌توانم آبادانی را در این بخش ایجاد کنم و باید علما به دیار خود مهاجرت کنند و برای محرومیت‌زدایی اقدامی جهادی انجام دهند.

امام‌جمعه حسن‌آباد یاسوکند عنوان کرد: تلاش ما بر این است که همه روستاهای ما مجهز به منزل عالم شوند که حداقل در ایام تبلیغی بتوانیم علما را در منطقه اسکان دهیم.

وی مطرح کرد: ستاد اربعین و ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اولین بار، ایجاد اولین شورای قرآنی در کُرانی، برگزاری مراسمات اعیاد و وفیات، سرکشی از مساجد، حمایت از مبلغان و مساجد فعال، تأسیس شورای امربه‌معروف و نهی از منکر، شورای زکات و دیگر فعالیت‌های فرهنگی این‌چنینی بخشی فعالیت‌های دفتر امام‌جمعه بوده است.

حجت‌الاسلام احدی خاطرنشان ساخت: سعی شده درآمد دفتر امام‌جمعه در راه محرومیت‌زدایی خرج شود؛ متأسفانه افرادی فقیر در منطقه وجود دارند و ما درصدد شناسایی این افراد هستیم.

وی افزود: پیگیری و اخذ سه حلقه چاه نیمه عمیق در منطقه برای احیای باغ‌ها سبب شده تا مهاجرت معکوس در منطقه و امید به زندگی بیشتر شود.

امام‌جمعه حسن‌آباد یاسوکند گفت: از مبلغانی که قصد مهاجرت به دیار خود رادارند تشکر ویژه‌ای داشته و داریم، برخی روستاهای ما دارای خانه عالم هستند؛ به دنبال این هستیم که مبلغان در ماه مبارک رمضان به‌صورت تمام‌وقت حضورداشته باشند.

وی با اشاره به «الَّذینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفی‏ بِاللَّهِ حَسیباً» اظهار داشت: حساب مبلغان الهی باخدای تعالی است و ما باید این مسئله را در نظر داشته باشیم؛ بصیرت افزایی از عمده وظایف طلاب و مبلغان است.

حجت اسلام احدی گفت: انقلاب اسلامی سبب شده تا دست آمریکا از منابع ایران کوتاه شود و امروز سپاه اسلام در منطقه بیداری اسلامی را ایجاد کرده است و تحریم سپاه و مخالفت با ایران نشانه موفقیت ایران اسلامی است.

وی اذعان داشت: امروز جایگاه ایران در منطقه و جبهه مقاومت که به برکت خون شهدا و پرچم‌داری روحانیت در منطقه ایجادشده دشمنان را به ترس و واهمه رسانده است به‌طوری‌که اسرائیلی که شعار نیل تا فرات را سر می‌داد امروز به دور خود حصار کشید است.

امام‌جمعه حسن‌آباد یاسوکند خبر داد: هم‌اکنون شورای توسعه بخش کُرانی به همت حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی برای فساد زدایی تأسیس‌شده است.

وی بیان کرد: یکی از اشکالاتی که به بنده شده است استفاده از روحانیت غیربومی است؛ بنده از همین تریبون اعلام می‌کنم که اگر بومیان همت کنند ما از آن‌ها استفاده خواهیم کرد و هم‌اکنون نیازمند به پنج روحانی هستیم.پوی در پایان گفت: یکی از نیازهای شهرستان بیجار این است که مسئولان باید در استقرار زنجیره فولاد بازنگری داشته باشند.

حجت‌الاسلام سید موسی محمودی نماینده طلاب و فضلای بیجار نیز در ابتدای این جلسه ضمن خیرمقدم به حضار و بیان تبریک ایام گفت: حجت‌الاسلام احدی به سبب تعامل مناسب با اهالی منطقه توانسته‌اند فعالیت خوبی در راستای مباحث تبلیغی و فرهنگی را ایجاد کنند.

وی افزود: طلاب و مبلغان قم این درخواست را از ما داشته‌اند که موانع و مشکلات اعزام مبلغ را در حومه بیجار حل کنیم و در این راستا بر آنیم که این مشکلات را با کمک حجت‌الاسلام احدی، سازمان تبلیغات اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی فراهم کنیم.

نماینده طلاب و فضلای بیجار ابراز داشت: یکی از مطالبات ما طلاب از حجت‌الاسلام احدی این است که حقوق شرعی معادن را درراه‌های عام المنفعه احیا کنند و همچنین استقرار زنجیره صنعت فولاد را به کمک مسئولان در بیجار پیگیری کند زیرابه سبب این امر محرومیت‌زدایی از آن خطه حاصل خواهد شد.