با حضور مؤسس حوزه علمیه نورآباد؛ جلسه طلاب و فضلای ممسنی و رستم برگزار شد

جلسه طلاب و فضلای ممسنی و رستم با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی، مؤسس حوزه علمیه نورآباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام سید عبدالرسول موسوی مؤسس حوزه علمیه نورآباد در جلسه ماهانه طلاب و فضلای ممسنی و رستم که جمعه، ششم اردیبهشت ماه برگزار شد، بیان داشت: همه ما یک وظیفه طلبگی داریم و به همین سبب همه امور زندگی خود را رها کرده و برای درس خواندن و طلبگی هجرت کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ما دنباله‌رو انبیا و اولیای الهی هستیم، ابراز داشت: حوزه علمیه با مکتب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شروع‌شده و علمای بزرگ دین نیز اسلام و مکتب تشیع را زنده نگه ‌داشته‌اند.

حجت‌الاسلام موسوی گفت: امروز عقاید شیعه به حکومت اسلامی تبدیل ‌شده است و این نشان از تکامل این مکتب الهی است و می‌توان گفت مکتب شیعه اسلام واقعی است.

وی مطرح کرد: در حال حاضر و در این حکومت دینی حوزه علمیه دارای رسالتی بزرگ است و مسئله حوزه انقلابی که در کلام رهبر معظم انقلاب یک اصل عملی برای رشد دین مبین اسلام است.

مؤسس حوزه علمیه نورآباد گفت: امروز اروپا و مردم غرب تشنه حقایق دین هستند و این وظیفه حوزه علمیه است که جهانی بیندیشد؛ این تربیت دینی باید در عقاید و تفکر ما شکل بگیرد؛ جامعه المصطفی تأسیس‌شده است برای صدور دین به تشنگان معارف الهی اما تمام مسئله این نیست؛ ما باید تخصصی‌تر فعالیت کنیم.

وی با اشاره به اینکه طلاب باید تخصصی فعالیت کنند، بیان داشت: مسائل عمومی دارای اهمیت هستند اما تخصص نیاز جامعه فعلی است و اجتهاد کنونی نیز باید به سمت تخصص حرکت کند.

حجت‌الاسلام موسوی ابراز داشت: کار ما یعنی طلبگی علاوه بر راه و رسم طلبگی باید دارای شرایط نفسانی و کنترل درونی باشد تا بتوانیم این مسیر الهی را بپیماییم و باروحی الهی و قدسی فعالیت دینی داشته باشیم و این مسئله با مربی معنوی و استاد اخلاق حاصل می‌شود.

وی بیان کرد: رسیدن به الفاظ و دانش طلبگی لازم است اما کافی نیست؛ چه‌بسا افرادی با علم به حوزه و دین ضربه زدند.

مؤسس حوزه علمیه نورآباد یادآور شد: ازآنجایی‌که ما بومی ممسنی و رستم بوده و با آداب‌ورسوم آن خطه آشنا هستیم باید با توانمندی و توشه تبلیغی قوی در ماه مبارک رمضان حاضر شویم.

وی اضافه کرد: یکی از تجربه‌های تبلیغی این است که باید در این راه صبر داشته باشیم و از تمسخرها جامعه ناراحت نشویم؛ زیرا صبر و سعه‌صدر سبب می‌شود تا ما درراه خود موفق شویم و مردم را جذب خود کنیم.

حجت‌الاسلام موسوی بیان کرد: بنده زمانی خدمت امام خمینی(ره) رسیدم و گفتم که در منطقه نورآباد طلبه و حوزه‌ای وجود ندارد و امام خمینی(ره) دستور به تأسیس حوزه را به ما دادند.

وی ادامه داد: مسئله وقف یکی از مهم‌ترین امور برای پیشرفت دین و امور فرهنگی است و تبیین فرهنگ وقف می‌توانند کمک بسزایی در تبلیغ دین داشته باشد.

در ادامه حجت‌الاسلام حسین شاکری فر نماینده طلاب و فضلای ممسنی و رستم گفت: به برکت خون شهدا امروز حکومت اسلامی نمونه‌ای در جهان اسلام به وجود آمده که در طول تاریخ اسلام بی‌مثال است.

وی تصریح کرد: این فضای تبلیغ دین در هیچ دوره‌ای وجود نداشت امروز دولت ما مجری تبلیغ دین است و ما به یاد داریم رژیم ستم‌شاهی را که مبلغان از سوی دولت در فشار بودند.

طلاب و فضلای ممسنی و رستم عنوان کرد: این هنر ما است که از این شرایط استثنائی استفاده کنیم، قبل از انقلاب کسی از شب قدر و مراسمات دینی خبر نداشت و امروز این‌گونه نیست.

وی افزود: در قضیه سیل علما نشان دادند که در کنار مردم هستند؛ از بین رفتن حاکمیت طاغوت، ایجاد مردم‌سالاری دینی در گام نخستین انقلاب اسلامی حاصل شد و امروز تبیین گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب در مدیریت جهادی تبلور پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام شاکری فر گفت: تأسیس قرارگاه فرهنگی بقیه‌الله(عج) بدین معنا است که جنگ در عرصه فرهنگ واردشده و باید رزمنده وار در این عرصه کار صورت پذیرد و کار جهادی در همه عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی باید انجام شود.

وی اضافه کرد: امروز وظیفه ما این است که بعد از تحصیل به شهر و دیار خود هجرت کنیم و تمام سختی‌ها را به جان بخریم، ظرفیت کار در شهرستان ما زیاد است، حوزه‌های خوبی در دو بخش برادران و خواهران داریم اما متأسفانه ده‌ها مسجد بدون روحانی داریم و طلاب مقیم قم که دارای تجربه هستند باید به دیار خود بشتابند؛ بومی‌سازی امر تبلیغ از دیگر اهداف ما است.

در ادامه برخی از حضار نیز به ایراد سخن پرداختند.

حجت‌الاسلام یوسف احمدی در این جلسه گفت: احیای سنت وقف در راستای تبلیغ دین باید از خود ما طلاب شروع شود و این سنت الهی به مردم انتقال یابد.

حجت‌الاسلام شفیعی گفت: در ایام تبلیغی بررسی چالش موجود در منطقه از سوی مبلغان باید رصد و دسته‌بندی شود و در مرحله بعد چاره‌اندیشی شود.

وی ادامه داد: مسئولان منطقه نیز باید دغدغه دین داشته باشند، برخی نهادهای فرهنگی نورآباد متأسفانه و حتی اکثر نقاط کشور بی‌دغدغه از کنار مسائل فرهنگی می‌گذرند.

این مبلغ حوزه علمیه قم بیان داشت: قرآن در کشور ما متأسفانه مهجور مانده است، ما در هر منطقه‌ای از کشور با قرآن شروع کردیم موفق بوده‌ایم، طرح صالحین از سوی سپاه پاسداران توانست موفقیت‌های خوبی به دست آورد.

حجت‌الاسلام اردکانی مطرح کرد: برخی رفتارها باید از سطح جامعه کنار برود تا به دین آسیب نزند، برای مثال در نورآباد برخی خواهران بدحجاب در سطح شهر حاضر می‌شوند، ما باید برای این مسئله چاره‌ای بیندیشیم.

وی تصریح کرد: اگر تقوا در جامعه نهادینه شود خیلی از آسیب‌ها کنار می‌رود و اساس کار مبلغ رعایت تقوا است.

در ادامه حجت‌الاسلام محمدی اظهار داشت: برگزاری جلسات ماهانه توانسته ثمراتی همچون کار تشکیلاتی را در طلاب شهرستان نورآباد داشته است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد بنده این است که ستاد خمس و وقف با برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده در شهرستان نورآباد فعالیت تبلیغی داشته باشند؛ مردم ما نسبت به اموری همچون خمس و زکات و وقف ناآشنا هستند و این وظیفه ما مبلغان دین است.

وی در پایان گفت: در شهرستان‌ها باید مسئله حفظ قرآن کریم راه‌اندازی شود و از دوستان می‌خواهیم ما را در اجرایی کردن طرح حفظ قرآن یاری کنند.