حجت الاسلام زیبایی نژاد در جلسه طلاب و فضلای شیرازی مقیم قم

مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده به برخی از ناهنجاری های اجتماعی مولد فساد اشاره کرد و گفت: کثرت طلاق و فروپاشی خانواده، زن سالاری و تسلط زنان بر مردان، نان آوری زنان برای مردان، رواج همجنسگرایی و … از مهمترین فسادهای دوران آخرالزمان به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد در جلسه طلاب و فضلای شیرازی مقیم قم که جمعه، ششم اردیبهشت ماه در مسجد اهل بیت(ع) قم برگزار شد، ضمن تأکید بر اهمیت هم اندیشی در بیانیه گام دوم انقلاب و با بیان این که نیاز است طلاب به صورت خودجوش در راستای عملیاتی سازی فرازهای مختلف آن حضوری فعال داشته باشند، اظهار داشت: اگر برای قدم برداشتن در مسیر تحقق فرازهای بیانیه گام دوم انقلاب، سر انگشتان را به سمت خود معطوف نماییم، امید عملیاتی سازی آن روز به روز افزایش خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از مصادیق آثار توجه به وظایف و ظرفیت های درونی اشاره نمود و اذعاو داشت: نباید خودمان اشکالاتی که امروز به دیگران می کنیم را داشته باشیم؛ باید تحول را آهسته آهسته و از اوایل طلبگی آغاز نمود.

مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده با اشاره به این که پس از ابلاغ منشور روحانیت امام خمینی(ره)، طرح بررسی مسائل و مشکلات حوزه های علمیه توسط تعدادی از اساتید حوزه ها علمیه آغاز شد، اظهار داشت: این جلسات فکری سال های سال ادامه پیدا کرد و اساتیدی حاضر در این کارگروه ها، در عرصه های مختلف مدیریت مجموعه ها و مراکز حوزوی ایفای نقش نمودند.

وی با بیان این که بیانیه گام دوم انقلاب باید به بهانه ای برای شکل گیری مسائل و ایجاد کنشگری های ذهنی تبدیل شود، اظهار داشت: اراده، نخستین مرحله برنامه ریزی است؛ تا اراده ای برای بررسی و حل مسائل شکل نگیرد، قدمی برداشته نخواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به روایات آخرالزمان اشاره نمود و ابراز داشت: در آخرالزمان فساد و ستم فراگیر خواهد شد و مصادیقی که در روایات اسلامی برای این فساد ها ذکر می شود، ناظر به مناسبات خانوادگی و فسادهای جنسی است.

سخنران این نشست به برخی از ناهنجاری های اجتماعی مولد فساد اشاره نمود و یادآور شد: کثرت طلاق و فروپاشی خانواده، زن سالاری و تسلط زنان بر مردان، نان آوری زنان برای مردان، رواج همجنسگرایی و … از مهمترین فسادهای دوران آخرالزمان به شمار می رود.

مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده نان آوری زن برای مردم را تضعیف کننده اقتدار مردانه توصیف کرد و با اشاره به این که در گستره تاریخ، زنان یا به دلیل اضطرار مجبور به کار می شدند و یا این که جامعه نیازمند حضور زن بود، اظهار داشت: در آخرالزمان روی آوری زنان به اشتغال نه به دلیل اضطرار، بلکه به دلیل کسب اعتبار اجتماعی دنبال خواهد شد؛ در این دوران زنان به خاطر حرص به آمال دنیا، اعم از کسب درآمد یا افزایش جایگاه اجتماعی دوشادوش مردان در عرصه های تجاری وارد خواهند شد.

وی به روایت «کَیْفَ بِکُمْ إِذَا فَسَدَتْ نِسَاؤُکُمْ وَ فَسَقَ شَبَابُکُمْ وَ لَمْ تَأْمُرُوا بِمَعْرُوفٍ وَ لَمْ تَنْهَوْا عَنْ مُنْکَرٍ فَقِیلَ لَهُ وَ یَکُونُ ذَلِکَ یَا رَسُولَ اللهِ قَالَ نَعَمْ وَ شَرٌّ مِنْ ذَلِکَ فَکَیْفَ بِکُمْ إِذَا أَمَرْتُمْ بِالْمُنْکَرِ وَ نَهَیْتُمْ عَنِ الْمَعْرُوفِ فَقِیلَ لَهُ یَا رَسُولَ اللهِ وَ یَکُونُ ذَلِکَ قَالَ نَعَمْ وَ شَرٌّ مِنْ ذَلِکَ کَیْفَ بِکُمْ إِذَا رَأَیْتُمُ الْمَعْرُوفَ مُنْکَراً وَ الْمُنْکَرَ مَعْرُوفاً» از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله اشاره نمود و خاطرنشان کرد: بدتر از فساد عملی و یا امر به آن این است که فساد عملی به ارزش مسلط بر جامعه تبدیل شده و در آن ریشه بداوند.

حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد افزود: زمانی که وجدان ها خاصیت خود را از دست دهند، بدترین زمان ممکن خواهد بود و انسان نه تنها در مقابل بدی ها واکنشی نشان نخواهد داد، بلکه بدی ها با توجیهات نفسانی به ارزش اجتماعی تبدیل خواهند شد.

وی با تأکید بر این که در آخرالزمان تغییرات عظیمی در سطوح اجتماعی روی خواهد داد، اظهار داشت: در این دوران تغییرات آهسته آهسته در لایه های عمیق تری چون باورها و اعتقادها رسوخ خواهند کرد؛ زمانی که در یک جامعه امور متکثر در کنار هم و به صورت زنجیره ای منسجم تغییر پیدا می کنند، باید تأمل نمود؛ چراکه این امر، حاصل اتفاقات و تغییرات در لایه های عمیق تر اجتماعی است.

مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان این که تحولات را باید در چهار لایه بررسی نمود، اظهار داشت: لایه بیرونی و ظاهری نخستین لایه ای است که در پایش اوضاع اجتماعی مهم شمرده می شود.

وی به لایه عوامل و رویدادهای مؤثر و تأثیر آن در تحولات اجتماعی نیز اشاره ای نمود و تصریح کرد: این لایه در ارائه تحلیل های اجتماعی ایفای نقش نموده، ریشه شکل گیری رویدادها را پردازش می کند.

حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد با تأکید بر این که در بررسی پدیده های اجتماعی، تحلیل ها در همان لایه های نخستین رسوب می کنند، اظهار داشت: توجه به تحول در گفتمان ها، جهان بینی و نیز چگونگی فهم اجتماعی، لایه ای عمیق تر در بررسی تحولات اجتماعی است.

وی با اشاره به این که در لایه گفتمان ها و جهان بینی ها، تحولات اجتماعی ناظر به سرشاخه ها مورد توجه قرار می گیرد، یادآور شد: در این لایه گفتمان حاکم بر جوامع بررسی می شود؛ در آخرالزمان با شکل گیری گفتمان فردگرایی حاکم بر جمع گرایی، انسان و رسیدن به تمایلات نفسانی محور اقدامات و واکنش ها قرار گرفته، نگاه های دینی رفته رفته تضعیف می شود.

مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان این که در جوامع شیعی، محبت اهل بیت علیهم السلام، آخرین مرحله ای رویارویی با گفتمان فردگرایی است؛ ابراز داشت: محبت اهل بیت علیهم السلام، موهیتی الهی و فرصتی بزرگ برای داعیان الی الله است؛ باید از پایگاه محبت اهل بیت علیهم السلام، سیم اتصال انسان با معارف الهی را حفظ نموده، به سمت ارتقاء و بهبود اوضاع حرکت نماییم.

وی با تأکید بر این که تحولات در باروهای عمیق، باعث شکل گیری لایه های جدید اجتماعی و اقتصادی می شود، اظهار داشت: با توجه به رسوخ عنصر فردگرایی در جامعه کنونی، انسان مدرن تحمل نسخه پیچی دیگران را ندارد؛ لذا نیاز است تا طلاب و مبلغین در فرایند تبلیغ به این موضوع حساس توجه نموده، با ظرایف خاصی وارد مراحل تبلیغی شوند.

حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد لایه استوره ها و نمادها را عمیق ترین لایه موثر در تحولات اجتماعی برشمرد و اذعان داشت: جامعه اسلامی که چارچوب نظری، گفتمان عقلانی و فضای باورهای آن تغییر می¬کند، قطعا در لایه های عمیق تر، استوره های غرب زده رخنه کرده، وادادگی اجتماعی را رقم زده اند؛ در صورت تداوم در مواجه با گفتمان ها و عقاید خلع سلاح می شود.

سخنران نشست با بیان این که در صد سال گذشته غرب با فعالیت های فرهنگی، غرب گرایی را در میان جوامع اسلامی نهادینه کرده است، اظهارداشت: خواستگاه¬های فرهنگی انسان از همان دوران کودکی آغاز شده، غرب به وسیله ابزارهای نوین تبلیغی همچون رسانه، انیمیشن و اسباب بازی در خواستگاه های کودکان مسلمان تغییرات پایداری را ایجاد می کند.

وی با بیان این که متأسفانه نگاه غرب گرایانه¬ای که بر جامعه ایران سایه افکنده، باعث شده تا تحولات سیاسی دیگر کشورها، بیش از تحولات داخلی اهمیت داشته و تاثیر روانی زیادی در حوزه های اقتصادی بگذارد، یادآور شد: محل نزاع گفتمان اسلامی و نگاه لیبرال در ریشه ارزش های اخلاقی نهفته است؛ در گفتمان لیبرال ارزش ها ساخته و پرداخته ذهن بشر بوده، به وسیله اجتماع تغییر می یابد؛ به گونه ای که در زمانی غیرت امری پسندیده و در زمانی دیگر رویکردی ناپسند تلقی می شود.

حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد در پایان سخنان خود با تأکید بر این که در گفتمان اسلامی، ارزش های اخلاقی ریشه ای الهی داشته، همیشه ثابت هستند، تصریح کرد: همانطور که احساس تقرب با خود تقرب متفاوت است؛ در برخی از موارد انسان با موضوعاتی درگیر می شود که گمان درست بودن آن را دارد.

همچنین حجت الاسلام استوار، نماینده طلاب و فضلای شیراز نیز در ابتدای این جلسه ضمن تأکید بر اهمیت راه اندازی سامانه جامع تبلیغی اظهار داشت: امیدواریم بتوان با اقدامات ستادی، هماهنگی های بایسته ای را برای بهره مندی حداکثری از ظرفیت طلاب پیگیری و عملیاتی نمود.

وی در ادامه به ویژگی های بارز گروه های تبلیغی و ظرفیت های پیش روی آن اشاره نمود و ابراز داشت: به منظور بهره مندی حداکثری از نخبگان تبلیغی، باید بسترهای لازم را برای انسجام و تمرکز مبلغان بومی پیگیری نماییم.

نماینده طلاب شیراز در مجمع نمایندگان بر لزوم افزایش هماهنگی ها برای تشکیل گروه های تبلیغی تأکید نمود و با بیان این که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همواره دست همه مبلغین و فعالان فرهنگی و انقلابی را باز گذاشته اند، تصریح کرد: بیانیه گام دوم انقلاب نه تنها دیپلماسی عمومی، بلکه چشم انداز حرکت ملت ایران در چهل ساله دوم است که به صورت مشنوری راهبردی و مبتنی بر معارف کلامی و فقهی ترسیم شده است.

وی تبیین سرفصل های بیانیه را از پیش نیازهای مهم برای فهم این منشور راهبردی دانست و یادآور شد: طلبه ای که خردورزی را با نگاه عقلانیت غربی مورد توجه قرار داده و جایگاه نظام ولایت در عالم خلقت را درک نکرده باشد، نمی تواند تاثیرات زیادی در تبیین معارف ناب الهی داشته باشد.

حجت الاسلام استوار با اشاره به این که بیانیه گام دوم انقلاب، نشاط تبلیغی گسترده ای را میان مبلغان و دغدغه مندان ایجاد نموده است، اظهارداشت: مبلغان باید با بهره گیری از عناصر هنر و هنرمندی، منابر را ناظر به گذاره های فهم این بیانیه تنظیم و ترسیم نمایند.