حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در جمع طلاب و فضلای رزن

یکی از راه هایی که قرآن کریم برای روش های تبلیغی نام برده، روش تشویق است؛ با توهین، فریاد و توبیخ نمی توان به نتیجه رسید.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در جلسه طلاب و فضلای رزن که دوشنبه، نهم اردیبهشت ماه برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت شهید حجت الاسلام مصطفی قاسمی، اظهار داشت: از شعور مردم همدان که در تشییع جنازه این روحانی شهید سنگ تمام گذاشته و آبروی جدیدی را به جامعه روحانیت بخشیدند و پاسخ محکمی به یاوه گویی های فضای مجازی دادند، کمال تقدیر و تشکر را داریم.

وی ابراز داشت: یکی از مطالب مهم قرآن کریم، پرداختن به روش های تبلیغ است؛ یعنی آنچه که از آیات متنوع قرآن استفاده می شود، روش های متنوع تبلیغی انبیاء الهی است که با آن روش ها می توانستند تأثیرات فراوانی را بر مردم و مخاطبین خود بگذارند.

سخنران این جلسه خاطرنشان ساخت: یکی از بهترین روش های تبلیغ، جدال احسن یا همراهی است که باید به دنبال آن باشیم که حق بر روی کرسی بنشیند؛ نه سخن ما.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی تصریح کرد: در لایه زیرین ناهنجاری ها، باورهایی وجود دارد که اگر بر اساس آن باورها حرکت کرده و بر اساس عقیده مخاطب، مسائل و ناهنجاری ها را مطرح نماییم، تأثیرگذاری زودتر و بهتری خواهیم داشت و این همان جدال احسن است که قرآن کریم ما را به آن دعوت می نماید.

وی بیان داشت: انسان باید رفتار و باور مخاطب را پذیرفته و با همان باور به نقد و بررسی آن معضلات بپردازد.

این استاد حوزه اظهار داشت: به عنوان مثال در زمان حضرت ابراهیم علیه السلام تنوع پرستش بت ها وجود داشت و آن حضرت مطابق با آیات قرآن کریم در مقابل ماه پرستان، ستاره پرستان، آفتاب پرستان و … با جدال احسن پاسخ داد.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی ابراز داشت: از دیگر راه هایی که قرآن کریم برای روش های تبلیغی نام برده، روش تشویق است؛ با توهین، فریاد و توبیخ نمی توان به نتیجه رسید.

وی خاطرنشان ساخت: تشویق هم بر روی کودک، هم بر روی خانواده و هم بر روی مخاطبین منبر تأثیر خواهد گذاشت.

سخنران این جلسه تصریح کرد: سومین اصلی که یک مبلغ باید برای خود قرار بدهد، نرمش، گذشت و تواضع است.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی بیان داشت: اگر ذره ای عجب در مبلغ وجود داشته باشد، موفق نخواهد شد و گاهی تأثیر منفی نیز خواهد گذاشت.

وی اظهار داشت: تواضع و فروتنی جایگاه یک مبلغ را بالا برده و مخاطبین او را زیاد خواهد کرد؛ تجلی گاه اخلاق حسنه مبلغ، وجود نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است که قرآن کریم تعابیر بسیاری در این زمینه دارد.

این استاد حوزه ابراز داشت: مشرکان تعبیرات نامناسبی همچون ساحر، ساحر دروغگو، مجنون، بیان کننده خواب های پریشان، جادو زده، پیشگو و … را برای رسول خدا (ص) استفاده می کردند؛ اما باید رفتار نبی مکرم اسلام (ص) را دید؛ ایشان حتی به عیادت مشرکان می رفتند و همین رفتارها سبب مسلمان شدن برخی از آنان شده است.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی خاطرنشان ساخت: رسول خدا صلی الله علیه و آله برای هدایت قوم خود بسیار دعا کرده و بسیاری از رفتارها را نادیده می گرفتند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین بیرامی، نماینده طلاب و فضلای رزن نیز در ابتدای این جلسه اظهار داشت: از قدیم الایام تا به امروز شهرستان رزن مهد عالمان بوده و افرادی همانند ملا حسین قلی شبندی که ۴۰۰ عارف تربیت کرده است، از اهالی شهرستان رزن است.

وی ابراز داشت: همچنین شهید مفتح نیز از بزرگان و افتخارات شهرستان رزن بوده و ما به این بزرگان می بالیم.

نماینده طلاب و فضلای رزن در بخش دیگر از سخنان خود خاطرنشان ساخت: صندوق قرض الحسنه شهرستان رزن در مهرماه سال جاری افتتاح خواهد شد که در این راستا، اساسنامه آن تدوین شده و از اول مهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین بیرامی تصریح کرد: با بزرگان منطقه صحبت شده است تا مبلغی به عنوان کمک اجاره به طلابی که وضعیت مالی مناسبی ندارند، اهدا شود.