امام جمعه آذرشهر در جمع طلاب و فضلای آذرشهری مقیم قم

حجت الاسلام رشتبری ضمن تصریح بر اهمیت موقعیت شناسی ها در فرآیند تبلیغ، بر پرهیز از تمرکز بر حاشیه ها تأکید کرد و گفت: ما به عنوان علمای معارف دینی، باید ضمن بازشناسی جایگاه خویش در عالم خلقت، نسبت به دایره تأثیرگذاری خود در جامعه واقف باشیم.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام رشتبری، امام جمعه آذرشهر در جمع طلاب و فضلای آذرشهری مقیم قم که سه شنبه، دهم اردیبهشت ماه در ساختمان طلاب آذربایجان شرقی برگزار شد، با بیان این که همواره خدا را شاکریم که در شهری خدمت می کنیم که شهدایی چون آیت الله مدنی و آیت الله غفاری حضور به هم رسانده است، اظهار داشت: در این منطقه علمای بزرگواری چون مرحوم آیت الله طباطبایی و آشیخ بزرگ تربیت شده اند.

وی ضمن اشاره به بنیه های معرفتی و تربیتی مردم آذرشهر و عمق شیفتگی ایشان نسبت به مکتب اهل بیت علیهم السلام، تأکید کرد: بر اساس روایتی از امام صادق علیه السلام؛ پدر بزرگوار ایشان امام محمد باقر علیه السلام، در جمع محبین اهل بیت(ع) قسم یاد می کنند که نسبت به این اجتماع ها محبت داشته، علاقه خود به روحیات و نیت های حاکم بر این جمع را بازگو می کنند.

امام جمعه آذرشهر در ادامه با بیان این که تاکنون جلسات متعددی را با گروه­های تبلیغی طلاب و فضلای شهرستان برگزار نموده است، تصریح کرد: از طلاب، فضلا و سنگرداران عرصه تبلیغ دین انتظار داریم تا همواره ما را از دعای خیر خویش بی نصیب نکرده؛ درک وظیفه، موقعیت و دیدن حقایق را از خداوند متعال درخواست نمایند.

وی ضمن تصریح بر اهمیت موقعیت شناسی ها در فرآیند تبلیغ، بر پرهیز از تمرکز بر حاشیه ها تأکید کرد و ابراز داشت: ما به عنوان علمای معارف دینی، باید ضمن بازشناسی جایگاه خویش در عالم خلقت، نسبت به دایره تأثیرگذاری خود در جامعه واقف باشیم.

سخنران این نشست به روایتی از اهل بیت علیهم السلام اشاره نمود و با بیان این که وارث انبیاء بودن موهبتی حساس و مهم است، خاطرنشان کرد: باید از علم غیر نافع به خداوند متعال پناه بریم؛ چرا که اگر علم همراه با حکمت نباشد، انسان را به تباهی خواهد کشاند.

حجت الاسلام رشتبری در ادامه ضمن تبیین سیره علما و بزرگان دینی در عرصه مواجهه با عالم پنداری های نفسانی، خاطرنشان کرد: علما پیشوایان غافله مقابله با حب نفس و عالم پنداری درونی هستند؛ همواره باید دعا کنیم تا در سنگر خدمت رسانی معرفتی به مردم غیور آذرشهر، تمام توان خود را در این مسیر به کار گیریم.

وی در ادامه با بیان این که هیچ کاری را نباید با عجله دنبال نمود، ابراز داشت: باید ضمن تحقیق و بررسی اوضاع و شرایط و نیز تعمیق شناخت ها نسبت به فرصت ها و تهدید های پیش رو، از تمام ظرفیت ها برای ورود قدرتمند به عرصه های مختلف تبلیغی استفاده نماییم.

امام جمعه آذرشهر ضمن تأکید بر توجه به ظرفیت والای همسران طلاب و علما در فرایندهای تبلیغی، گزارشی از فعالیت های دفتر امام جمعه شهرستان ارائه نمود و اذعان داشت: امیدواریم بتوانیم برای پویایی هرچه بیشتر فعالیت های دفتر نماز جمعه شهرستان از نظرات و دیدگاه های دوستان و عزیزان، بهره مند شویم.

حجت الاسلام رشتبری در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: همواره باید خود را برای یاری دین الهی و سربازی صاحب الزمان(عج) آماده نماییم؛ در فرایندهای تبلیغی هیچ گاه نباید از دعا برای ظهور بقیه الله الاعظم(عج) غافل شویم.

حجت الاسلام غیبی، نیز در ابتدای این نشست ضمن تأکید بر اهتمام به قرائت مناجات شعبانیه، خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند متعال توفیق کسب نور ابحج را برای تک تک ما عنایت فرمایند.

نماینده طلاب تبریز، آذرشهر و اسکو در ادامه به ظرفیت حوزه های علمیه استان آذربایجان شرقی اشاره نمود و یادآور شد: منطقه آذربایجان علما و بزرگان برجسته ای را تربیت نموده است.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از تعداد طلاب و فضلای استان آذربایجان شرقی، شناسایی نخبگان حوزوی را از اقدامات فاخر مجمع نمایندگان طلاب در سالیان اخیر دانست و تصریح کرد: لازم است تا نهادها و مراکز فرهنگی تمام همت خود را برای استفاده حداکثری از ظرفیت های متعالی علما و نخبگان استان داشته باشد.

حجت الاسلام غیبی، ضمن ارائه تاریخچه ای از تاسیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، با بیان این که مجمع بازوی مشورتی مرکز مدیریت، جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه های علمیه است، خاطرنشان کرد: الحمد الله مجمع نمایندگان طلاب، طرح ها و ایده های ارزشمندی را در راستای تسهیل فعالیت های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی طلاب و فضلا ارائه نموده است.

گفتنی است، در بخش پایانی این نشست، طلاب و فضلای آذرشهر، دغدغه ها، نظرات و دیدگاه های خود را ناظر به شرایط، اقتضائات و ظرفیت های تبلیغی شهرستان ارائه نمودند.