حجت‌الاسلام رضوی‌مهر: کمیته پیگیری حادثه تخریب بقیع در کشورهای اسلامی تأسیس شود

نایب‌رئیس مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم گفت: باید کمیته پیگیری حادثه تخریب بقیع در کشورهای اسلامی تأسیس و این مهم از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید جلال رضوی‌مهر در گفتگو با خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، با تسلیت سالروز تخریب قبرستان بقیع گفت: در هشتم شوال ۱۳۴۴ هجری قمری قبرستان بقیع به‌عنوان مهم‌ترین قبرستان اسلام که تاریخ اسلام را بر عهده دارد به دست وهابیان تخریب شد.

وی به وجود آثار مربوط به قرن نخست اسلام در قبرستان بقیع اشاره کرد و آن را زادگاه اصلی اسلام در سرزمین مکه و مدینه برشمرد و افزود: مزار شریف پیشوایان دین در این سرزمین همراه با خانواده و اصحابشان حضور داشت، آثار ارزشمندی در این مکان مقدس وجود دارد؛ اما متعصبان وهابی این آثار گران‌بها را منهدم کردند.

نایب‌رئیس مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم تصریح کرد: پیش از تخریب و ویرانی بقیع توسط وهابیان، مرقد مطهر امام حسن(ع)، امام سجاد(ع)، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) دارای گنبد و بارگاه بود و زائران زیادی در این مکان مقدس حضور می‌یافتند و ضریح مطهر را زیارت می‌کردند.

وی با بیان اینکه باید به دلیل تخریب قبرستان بقیع، حکام سعودی را به درخواست شیعیان و اهل سنت محاکمه کرد، یادآور شد: قصه بقیع غمبارترین حکایت عصر کنونی است، زیرا بقیع بخشی از جریان تاریخ اسلام به شمار می‌آید و باید کمیته پیگیری تخریب بقیع در کشورهای اسلامی تأسیس و این مهم از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری شود.

حجت الاسلام والمسلمین رضوی‌مهر خاطرنشان کرد: امروز رزمندگان مدافع حرم، داوطلبانه به دنبال احیای حقوق بقیع مظلوم هستند، زیرا دو شهر مدینه و مکه متعلق به همه مسلمانان است و آل‌سعود نباید این دو شهر مقدس را ملک شخصی‌شان تلقی کنند.

وی با بیان اینکه جبهه اسلام ناب بر اسلام تحجر و اسلام آمریکایی پیروز خواهد شد، تصریح کرد: از امروز باید موقوفه بقیع ایجاد و ذخایری برای فردای نه‌چندان دور به‌منظور بازسازی این مکان مقدس آماده شود.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم تأکید کرد: تخریب قبور ائمه مظلوم بقیع طرح یهودیان صهیونیزم برای توجیه حفاری مسجدالاقصی بود که توسط گروه جنگلی صفت وهابی اجرا شد و انگلیسی‌ها هم در نظارت و اجرای این رفتار وحشیانه سهیم هستند.

وی با بیان اینکه فرهنگ جهاد و شهادت و از خودگذشتگی کلاسی است که فقط اهل‌بیت معلم این درس هستند، افزود: آل‌سعود بداند از خشم جهان اسلام در امان نخواهد ماند؛ بنابراین تأخیر در ساخت مراقد مقدسه بقیع کارنامه یونسکو و سازمان‌های همسو در این باره را به چالش خواهد کشید.

حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر یادآور شد: ایجاد دفتر مشترک حفاظت از اماکن مذهبی با راهبرد جهانی برای احترام به همه ادیان آسمانی از ضروریات عصر کنونی است؛ زیرا داعش که فاقد کوچک‌ترین نشان از انسانیت است، قصد دارد این حادثه تلخ تخریب بقیع را دوباره تکرار کند.