حجت الاسلام ذوالنور در جمع نمایندگان طلاب تبیین کرد: چرا رهبر معظم انقلاب جلوی برجام را نگرفتند؟

پیش از برجام، القاء این بود که تا ما با آمریکا مذاکره نکنیم، هیچ مشکلی حل نخواهد شد و تمام دولت ها خواستار مذاکره هستند و تنها کسی که نمی گذارد با آمریکا مذاکره کنیم، رهبری است؛ پس نتیجه این می شد که رهبری مسئول مشکلات امروز کشور است.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری در جمع نمایندگان طلاب و فضلا که جمعه،‌ بیست و یکم تیرماه برگزار شد، به موضوع برجام اشاره کرد و اظهار داشت: پیش از برجام این جو در کشور ایجاد شده بود که همه چیز، منوط به مذاکرات است و حتی آب خوردن مردم نیز به این مذاکرات گره زده شد و القاء کردند که مذاکرات با اروپا به تنهایی فائده ای نداشته و باید با آمریکا مذاکره شود تا مشکلات حل گردد.

وی ابراز داشت: پیش از دولت آقای روحانی نیز، کابیه آقای احمدی نژاد در دیدارهایی با رهبر انقلاب، درخواست مذاکره با آمریکا را داشتند؛ اما رهبر انقلاب پس از سوالاتی از این آقایان، اجازه این کار را نداده و بیان داشتند که ما در دوران شعب ابی طالب نیستیم؛ بلکه در دوران بدر و خیبریم و نیازی به مذاکره نداریم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: پیش از برجام، القاء این بود که تا ما با آمریکا مذاکره نکنیم، هیچ مشکلی حل نخواهد شد و تمام دولت ها خواستار مذاکره هستند و تنها کسی که نمی گذارد با آمریکا مذاکره کنیم، رهبری است؛ پس نتیجه این می شد که رهبری مسئول مشکلات امروز کشور است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین این القاء را برای جامعه داشتند که ما با مذاکره و پشت میز نشستن با غرب، مشکلات را از کشور دور کرده و حتی کسی نیاز به یارانه نداشته باشد؛ حال سؤال اینجاست که مردمی که این سخنان را شنیده و به همین دلیل به رئیس دولت فعلی رأی دادند، می توانستند قبول کنند که با آمریکا مذاکره نکنیم؟

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری بیان داشت: برجام همان شمشیری بود که زیر گلوی حضرت امیر (ع) در جنگ با معاویه قرار دادند؛ رهبر انقلاب شرایط و اقتضائات را در اداره کشور لحاظ کرده و تصمیم می گیرند.

وی با اشاره به اینکه روحیه دولت می تواند در تصمیم رهبری نظام مؤثر باشد، اظهار داشت: دولتی ها شرایطی ایجاد کردند که اگر رهبری اجازه مذاکره را ندهد، مردم در مقابل نظام قرار بگیرند؛ ما نظام را برای مردم می خواهیم؛ وقتی مردمی نباشد، دیگر نظامی نخواهیم داشت؛ ایشان چاره ای ندارند جز اینکه جام زهر برجام را سر بکشند؛ رهبر انقلاب حکیم است و تصمیم حکیمانه ای در این قصه گرفته و نام نرمش قهرمانانه را بر روی این موضوع گذاشتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: شرایط امروز نظام از شرایط زمان امام خمینی (ره) بسیار پیچیده تر است؛‌ در آن زمان اشخاصی بودند که نمی گذاشتند سخن امام تمام شود و انجام می دادند؛ اما امروز چند نفر از آن افراد را داریم؟ یقینا دست عنایت الهی پشت سر رهبری است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به برخی سخنان مسئولان ارشد کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: چرا هرجا هجوم به اساس و ارزش های دین و مبانی دین است، آنجا فورا طرفدار آزادی بیان و قلم و جریان آزاد اطلاعات و عدم فیلتر می شوند؛ اما هرجا همچون فیلم گاندو اشاره ای به آنها شد، فریاد تقوا سر می دهند.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در موضوعات گوناگون، تذکرات جدی داده اند، تصریح کرد: امروز بسیاری از سخنان رهبر معظم انقلاب بر روی زمین مانده و ما کاری برای منویات ایشان نداشته ایم؛ فقط به دنبال حرمت و آبروی خود هستیم و حاضر به دادن هزینه برای رهبر این انقلاب نیستیم.

وی به هزینه های برجام اشاره کرد و بیان داشت: ما قبل از برجام، ۱۹ هزار سانتریفیوژ داشتیم؛ اما امروز بسیار کاهش پیدا کرده است و بیش از ۹۰ درصد از این دستگاه ها با خاموش شدن خراب می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عمان نزدیک ترین دوست ما در منطقه بود؛ اما به خاطر عدم ناراحتی غرب، رابطه خود را با این کشور کم کرده بودیم و سفیر نداشتیم؛ چین،‌ ترکمنستان و … از دیگر کشورهایی بود که ما رابطه خود را کاهش شدید دادیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: ما اگر با کشورهای همسایه ارتباط داشته باشیم، تحریم هیچ اثری نخواهد داشت و می توانیم به راحتی پول را حتی با ماشین وارد کشور خود کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری خاطرنشان ساخت: خسارت های برجام فقط بحث سانتریفیوژ نیست؛‌ بلکه برای تحقق برجام، کشورهای منطقه و همسایه رها شد.

وی با اشاره به شرایط امروز برجام، تصریح کرد: رهبر انقلاب تا به امروز تأکیدی بر خروج از برجام نداشته اند و ایشان خروج تدریجی را به صورت ضمنی را تأیید کرده اند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: درست است که برجام برای ما خسارت و گرفتاری بود، اما خروج یکدفعه از آن نیز خسارت خواهد بود و ما را متهم خواهند کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خروج تدریجی از برجام، بهترین راهکار برای مقابله با بدعهدی هاست تا بهانه دست دشمن نداده و متهم نشویم.

یادآور می شود در پایان این جلسه، نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم سوالات خود را از رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، مطرح و پاسخ های خود را دریافت کردند.

همچنین در ابتدای این جلسه،‌ حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد نیز به ایراد سخن پرداخت و ضمن تبریک به مناسبت انتخاب حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، گفت: یکی از مؤلفه های امنیت، حضور و رضایت مردم است؛ ما امروز شاهد حضور مردم در راهپیمایی هایی همچون ۲۲ بهمن هستیم؛ اما مردم رضایت ندارند و مشکل دارند.

وی اظهار داشت: نظارت و بازرسی از نهادهای گوناگون یکی از ضروریاتی است که باید در کشور به صورت اساسی اجرا شود؛ امروز برخی از افراد، نیروهای انقلابی را به چالش می کشند که به جای تذکر به ما، جلوی اختلاس ها و … را بگیرید.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: مردم باید پشت صحنه ها را دانسته و فیلم گاندو توانسته است به خوبی، بخشی از مشکلات را نشان دهد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد در بخش دیگر از سخنان خود به موضوع بودجه حوزه های علمیه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: امروز وضعیت مالی حوزه در بدترین حالت ممکن قرار داشته و حتی در پرداخت حقوق کارمندان با مشکل زیادی مواجه هستند.

وی تصریح کرد: حوزه مادر انقلاب است؛‌ اما در پرداخت بودجه به این نهاد فرهنگی، مشکلاتی وجود داشته و کارها به سختی پیش می رود.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان داشت:‌ امروز دلسوزان نظام ناراحت هستند؛ چراکه احساس می کنند آسیب ها جدی تر شده و برخی از مسئولین، مشکلات بسیاری را به وجود آورده اند.