امام جمعه دامغان در جمع طلاب این استان: وظیفه فضلا و روحانیون تولی گری است؛ نه تصدی گری

وظیفه طلاب و فضلا، تولی گری مدیریتی در جامعه به معنای اشرافیت بر موضوعات است؛ نه اینکه تصدی گری داشته باشیم. 

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حسینیان در جلسه طلاب و فضلای دامغانی مقیم قم که چهارشنبه، دهم مهرماه در ساختمان مجمع طلاب استان سمنان برگزار شد، اظهار داشت: علما به عنوان سنگربانان مرزهای شیعه بوده و امام هادی (ع) نیز در روایتی فرموده اند که اگر علما وارد نشوند، مردم از دین خارج خواهند شد.

وی ابراز داشت: امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: علمای شیعه نگهبانان مرزهای شیعه هستند تا شیعیان در حرکت های ابلیس از حیطه شیعه بودن خارج نشوند.

امام جمعه دامغان خاطرنشان ساخت: امروز تعلیم دین، احکام و رساندن صحیح دین به مردم در عصر غیبت و همچنین تجهیز به علوم و تفقه در دین و رهبری فکری و فرهنگی جامعه بر عهده فضلا و روحانیون بوده و باید به این وظایف به خوبی عمل نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینیان تصریح کرد: یکی از مباحث بسیار مهم، فرصت طلایی است که امروز در دستان ماست و باید برای هدایت مردم و کمک به شیعیان از آن بهره ببریم.

وی بیان داشت: وظیفه طلاب و فضلا، تولی گری مدیریتی در جامعه به معنای اشرافیت بر موضوعات است؛ نه اینکه تصدی گری داشته باشیم.  

امام جمعه دامغان اظهار داشت: ما در مباحث تبلیغی و … با فرصت هایی مواجه می شویم که باید به خوبی از آن استفاده کرد؛ چراکه عدم استفاده از آن زیان بار خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینیان ابراز داشت: کمک به رهبر انقلاب، کمک به مردم و … یکی از وظایف طلاب و روحانیون است و در روایات نیز بر مسئله کمک و خدمت تأکید فراوان شده است. 

وی خاطرنشان ساخت: امروز فتنه های بسیاری در عصر غیبت وجود دارد که نباید مردم را رها کرد و باید مراقب بود.

امام جمعه دامغان تصریح کرد: توجه به عواقب، از توصیه های معصومین (ع) است و ما به عنوان طلاب و فضلا باید شرایط زمان را درک کرده و به برنامه ریزی در این خصوص بپردازیم.  

حجت الاسلام والمسلمین حسینیان بیان داشت: برنامه ریزی، پیش بینی، مدیریت در شرایط بحران و … از جمله موضوعات مهمی است که باید به آن توجه داشت و علما به عنوان پناهگاه های مردم باید در این موضوعات ورود مناسب داشته باشند.

وی اظهار داشت: امروز نیازمند حضور طلاب و فضلا در منطقه هستیم؛ چراکه ما نگهبان دین مردم هستیم و باید وظیفه خود را أدا نماییم.

امام جمعه دامغان ابراز داشت: امروز عوامل انحراف در جامعه بسیار زیاد است و دست یاری به سوی شما عزیزان دراز می کنیم؛ چراکه شاهد برخی بدعت ها، خیانت ها، مشکلات سبک زندگی، بی بندوباری، مشکلات طلاق و … هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینیان خاطرنشان ساخت: در روایات آمده است که اگر عالمی برای هدایت طلب علم نماید، ثواب کار روزانه او معادل ۴۰ سال عبادت است.

وی تصریح کرد: شهرستان دامغان قریب به ۱۰۲ هزار نفر جمعیت دارد که دارای سه شهر و دو بخش و ۵۳ مسجد است و روحانیون طرح هجرت ما نیز در این شهر فعال هستند.

همچنین در این جلسه جناب آقای قوسی، قائم مقام رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: در استان سمنان بیش از ۱۶ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد می باشند که قبل از گرانی های اخیر، این عدد به ۹ هزار خانوار می رسید؛ اما پس از گرانی ها این عدد قریب به ۳۲ هزار نفر رسیده است.

وی اظهار داشت: در راستای حمایت از این عزیزان، مراکز نیکوکاری را در سطح استان راه اندازی کرده ایم که توسط روحانیون مساجد راه اندازی شده و بحمدالله در سال گذشته قریب به ۲۰ میلیارد تو.مان درآمد این مراکز بوده است؛ در حالی که درآمد صندوق صدقات ما قریب به چهار میلیارد تومان بوده است.

قائم مقام رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان ابراز داشت: در حال حاضر ۶۱ مرکز نیکوکاری در سطح استان مشغول به فعالیت هستند که در شش ماهه اول امسال، ۲۰ میلیارد تومان درآمد داشته است.

قوسی خاطرنشان ساخت: این مراکز نیکوکاری به قدری بزرگ شده اند که بسیار با استقبال مواجه شده و در حال حاضر برخی از این مراکز در موضوعات فرهنگی وارد شده اند.

وی تصریح کرد: موضوعاتی همچون وام، مسکن، اشتغال، اکرام، جهیزیه و … در کمیته امداد انجام شده و خدمات گوناگونی را ارائه می دهیم.

قائم مقام رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان بیان داشت: کمیته امداد استان سمنان آمادگی کامل برای فعالیت فرهنگی در سطح استان داشته و از تمام فضلا و روحانیون دعوت به عمل می آوریم.

قوسی اظهار داشت: در حوزه زکات نیز نیازمند فعالیت روحانیون عزیز در این عرصه هستیم،؛ چراکه واجبی است که اهمیت کمی به آن داده می شود.

همچنین در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین خراسانی نژاد، نماینده طلاب و فضلای دامغان نیز به ایراد سخن پرداخت و خیرمقدم گفت.